با مشکلات رفتاری گربه ها آشنایی دارید؟ آیا می دانید جیغ زدن زیاد آنها به چه دلیل است؟ چرا بعضی از گربه ها زیاد پنجه می کشند و یا به وسایل آسیب می زنند؟ در مورد لیس زدن زیاد گربه ها چطور؟ چقدر در مورد نحوه برخورد با گربه تان در این مواقع اطلاعات دارید؟ بعضی از مشکلات رفتاری گربه ها خیلی راحت و با کمترین زمان حل می شود. در این بخش از حیوانات خانگی دکتر سلام، به بررسی این مشکلات رفتاری گربه ها پرداخته و به شما آموزش خواهیم داد که چگونه آنها را رفع کنید.

مشکلات رفتاری گربه

مثل انسانها، گربه ها نیز ترس و لذت و گرسنگی و نگرانی و دیگر احساسات و هیجاناتی را تجربه می کنند که ممکن است بر رفتار آنها اثر بگذارد. بعضی رفتارهای مشابه بصورت مشکلات دیده م یشوند و بر کیفیت زندگی ما و گربه ها اثر می گذارند ولی خوشبختانه بسیاری از این رفتارهای ناخوشایند می توانند اصلاح شوند.

مشکلات رفتاری گربه

مشکلات رفتاری گربه ها – رفتار صوتی

شما تازه خوابتان برده که ناگهان می شنوید که گربه شما در حال زوزه کشیدن و فریاد زدن از ته جگر در خارج از اتاق خوابتان است. این رفتار ممکن است از نظر گربه شما کاملا عادی باشد ولی همچنین می تواند نشانه ای از پیری در گربه های مسن تر تلقی شود. بعضی از انواع گربه ها مثل گربه های تایلندی به طور طبیعی پرسر و صداتر از سایر گربه ها هستند و شب ها فقط برای جلب توجه شما میومیو می کنند. گربه ها به عنوان دسته ای از حیوانات دارای فعالیت بیشتری در شب هستند و لذا شب ها که شما می خواهید بخوابید، آنها سروصدا و فعالیت زیادتری دارند. اگر گربه شما در سنی نیست که به نظر شما پیری او بتواند بخشی از دلائل این سروصداهای شبانه محسوب شود، در این صورت شاید فقط نیاز به چیزی دارد که وقتی شما خواب هستید، او را سرگرم کند و یا بهتر است در طول روز جست و خیز بیشتری داشته باشد تا شب ها کمتر فعالیت نماید. اگر فکر می کنید پیری دلیل اصلی سروصدای گربه است، به مشورت با دامپزشک راجع به مکمل ها، تجویزهای دارویی، برنامه های غذایی خاص و دیگر موضوعاتی بپردازید که به نحوی طراحی شده اند تا به حل مشکل گربه شما کمک می کنند.

اگر گربه شما در طول روز زوزه می کشد و خیلی سروصدا می کند، شاید نشانه ای از درد باشد. گربه هایی که از لانه شان بیرون آمده اند و در حال فریاد زدن هستند، معمولا به دلیل ناراحتی و درد بخاطر تلاش برای ادرار کردن یا تخلیه مدفوع است. دیگر دلائل روشن درد مثل جنگیدن با حیوانات دیگر و گیر کردن دم آنها در لای در نیز از علت های سروصدای گربه ها می باشد. اگر شک دارید که گربه شما درد می کشد یا خیر، سریعا او را نزد دامپزشک ببرید.

میومیو کردن، فریاد زدن و زوزه کشیدن  گربه در طول روز فقط می تواند برای جلب توجه باشد بخصوص اگر گرسنه است یا می خواهد به گردش برود یا دوست دارد نوازش شود. پاسخی که شما به گربه خود می دهید، گربه شما را عادت می دهد که به این صداها ادامه دهد تا چیزی را که می خواهد بدست آورد.

اگر تغییراتی در صدای گربه خود می شنوید، ممکن است به این خاطر باشد که به مدت طولانی فریاد زده و در گلویش احساس سوزش می کند و یا شاید مریض است. بعضی بیماری ها مثل درد ریه یا تنگی نفس نیز ممکن است باعث شود که گربه شما صدای متفاوتی داشته باشد.

مشکلات رفتاری گربه ها – مشکلات مربوط به پنجه کشیدن

گربه ها پنجه می کشند تا قلمرو خود را نشان دهند. اگر گربه شما بر روی چیزهایی پنجه می کشد که شما را عصبانی می کند، در این صورت شما می توانید برایش تعیین کنید که پنجه هایش را در محل هایی که شما اجازه می دهید، فرو کند. تلاش کنید گربه خود را علاقمند نمایید که از یک منطقه پنجه کشیدن استفاده کند و اینکار را با پاشیدن  گیاه بر روی آن نقطه انجام دهد و بهتر است این کار را  با وسائلی انجام دهد که شما احتیاجی به آنها ندارید. بعضی گربه ها پارچه ها و اشیاء خاص را بیش از چیزهای دیگر دوست دارند، لذا مطمئن شوید که وسائل خراش دادن را برای گربه فراهم می کنید که در پارچه های گوناگون مثل فرش و طناب و مقوای چین دار قرار داده شده اند تا  گربه شما به محلی که شما نمی خواهید نرود.

گذشته از تعیین منطقه پنجه کشیدن، اگر گربه شما اصرار به پنجه کشیدن بر روی وسایل منزل دارد، می توانید از سرپوش های ناخن ها استفاده کنید. این سرپوش ها به شکل پلاستیک های کوچکی هستند که بر روی ناخن های گربه قرار می گیرند تا از وسائل منزل شما در برابر پنجه کشیدن گربه محافظت نمایند. همچنین واگیزن ها که در واقع روشی برای کوتاه کردن ناخن های گربه هستند نیز برای جلو گیری از پنجه کشیدن گربه بر روی وسائل منزل استفاده می شوند. البته همه این اقدامات باید با مشورت با دامپزشک انجام گیرند.

مشکلات مربوط به جویدن در گربه ها

گربه ها مثل سگ ها عادت به جویدن ندارند ولی بعضی از آنها به دلیل جویدن زیاد، صدماتی به دندان هایشان وارد می کنند. جویدن در گربه ها می تواند بخاطر خستگی، بی حوصلگی، گاز گرفتن بچه گربه ها، بازی کردن، حمله کردن به حیوانات دیگر، کمبود مواد غذایی، پیش از موقع از شیر گرفته شدن و یا به خاطر علاقه به شکل و مزه چیزی باشد.

مطمئن شوید که گربه شما از تغذیه درست و کامل برخوردار است و مشکل دندان ندارد و چیزی را نمی جود که بخواهد تهاجم خود را نسبت به آن نشان دهد. محصولاتی که برای کاهش اضطراب و نگرانی تهیه شده اند مثل لوازم کوتاه کننده ناخن ها و مکمل های غذایی ممکن است باعث کاهش رفتارهای تهاجمی در گربه شما شوند و گربه خانگی شما را از حمله به هر گربه ای که در بیرون از خانه می بیند باز دارند.

اگر گربه شما خسته و بی حوصله است، اسباب بازی های بی خطری برایش فراهم کنید که با آنها بازی کند. اگر گربه شما هنوز تلاش می کند که چیزهایی را که نباید بجود را بجود، در این صورت اسپری های تلخ بر روی آنها بپاشید یا آنها را با تصاویر کوچک و ترسناک مثل سیم الکتریکی با پوشش پلاستیکی بپوشانید.

مشکلات رفتاری گربه ها – مشکلات ادراری

گربه ها می توانند دارای انواع مشکلات ادراری باشند. عفونت ها، تورم ها، اضطراب، غده ها و دیگر عوامل می توانند باعث شوند که گربه ها در خارج از لانه خود ادرار کنند، ترشحات ادراری داشته باشند و یا نتوانند بدرستی ادرار نمایند. اگر یک گربه همیشه تحت فشار است و نمی تواند ادرار کند باید سریعا نزد دامپزشک برده شود و اگر مشکل پزشکی در گربه تشخیص داده شده باشد، باید به سرعت نسبت به درمان آن اقدام گردد.

جعبه مخصوص ادرار، برنامه های ویژه غذایی، پوشش های ناخن ها، مکمل های غذایی و داروها می توانند به حل مشکلات ادراری گربه شما کمک کنند. عوامل دیگری که می توانند باعث شوند گربه شما در خارج از لانه اش ادرار کند، می توانند شامل کثیف بودن جعبه های توالت، جعبه توالت بیش از حد عمیق که باعث ناراحتی گربه می شود، مشکلات بین گربه ها و عوض شدن صاحب گربه، ترس از گربه های بیرونی و نگرانی های دیگر در داخل و خارج خانه که گربه آنها را می بیند، می شنود و احساس می کند، باشند.

مشکلات مربوط به رفتار تهاجمی گربه ها

گربه ها ممکن است نسبت به حیوانات و انسان های دیگر حالت تهاجمی پیدا کنند که یک مشکل رفتاری اساسی محسوب می شود. تهاجم می تواند بدلیل نگرانی و اضطراب یا مشکل دارویی باشد که باعث درد یا تغییرات هورمونی در گربه می شود. پس از مشورت با دامپزشک راجع به این مشکلات رفتاری گربه ها ، می توانید به توضیح مشاهدات خود از رفتارهای تهاجمی گربه خود بپردازید. دیدن گربه ها در بیرون از خانه از طریق پنجره و دوست نداشتن دیگر حیوانات خانگی و بی علاقگی به غذا و اضطراب و نگرانی می توانند باعث شوند که گربه شما به حیوان یا حتی انسان دیگری در خانه حمله کند.

اگر بتوانید جلوی بروز این عوامل را بگیرید، آسان ترین راه برای توقف رفتارهای تهاجمی گربه شماست ولی اگر این روش ممکن نبود، سرپوش گذاشتن برای ناخن ها، استفاده از مکمل های غذایی، تجویزهای دارویی، برنامه های غذایی خاص و چیزهای دیگری مثل اسباب بازی در اختیار گربه بگذارید تا توجه و انرژی اش معطوف به آنها شود، ممکن است بتوانند جلوی این رفتارهای نامناسب را بگیرند. اگر بتوانید مانع دیدن صحنه های اضطراب آور برای گربه خود شوید ممکن است راه های ساده ای برای کاهش حالت تهاجمی در گربه شما باشند، مثل کشیدن پرده ها در صورتی که  صدای گربه های بیرون او را اذیت می کند و یا ایجاد جداکننده هایی بین جعبه مخصوص ادرار و ظروف غذا.

مشکلات مربوط به علاقه به لیس زدن شدید در گربه ها

این مشکلات رفتاری در گربه ها معمولا ناشی از درد و نگرانی و اضطراب است. گربه هایی که درد دارند، تمایل به لیس زدن جایی دارند که درد می کند تا حدی که موی آن قسمت می ریزد و شاید همیشه هم جایی نباشد که درد می کند. گربه های نگران و مضطرب اغلب شکم خود را لیس می زنند تا اینکه هیچ پشمی در آن قسمت باقی نمی ماند و آنگاه دیگر تمایلی به لیس زدن ندارند. اگر گربه شما درد ندارد، مکمل های غذایی، برنامه های خاص غذایی، پوشش های پنجه ها ممکن است به کاهش اضطراب یا مشکل لیس زدن در او کمک کند.