تغذیه حیوانات خانگی با کلاژن چه فوایدی می تواند داشته باشد؟ داشتن یک حیوان خانگی نه تنها سرگرم کننده است بلکه، به نفع سلامتی شما نیز می باشد. اما سلامتی این دوست پشمالوی شما چطور؟ آیا در حال حاضر به این دوست چهار پای خود، بهترین و مناسبترین غذا را می دهید؟ همانطور که بهترین غذا در یک فرد نسبت به فردی دیگر متفاوت می باشد، بهترین غذا، در حیوانات هم از یک نوع حیوان به حیوانی دیگر متفاوت است. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی تغذیه حیوانات خانگی با کلاژن می پردازیم.

تغذیه سگ ها با کلاژن

بسیاری از سگ ها، با گنجاندن این پروتئین در  غذایشان، از آن بهره مند می شوند. حتما از خود می پرسید کلاژن؟ بله، درست شنیدید. شاید اولین سوالی که در ابتدا به ذهنتان می رسد این باشد که آیا مصرف این مکمل برای سگ خوب است؟ به طور کلی، مصرف این پروتئین برای سگ ها راهی عالی برای حفظ سلامت کلی آنها می باشد. به علاوه، با در نظر گرفتن سن سگ که همه می دانیم سریع تر از انسان رشد می کند، می تواند مزایای زیادی را برایش به دنبال داشته باشد. سگ ها  با برخی از مشکلاتی شبیه به صاحبان خود مواجه می شوند از جمله درد مفصلی و آرتریت. این مکمل غذایی برای سگ ها در درمان سایر مشکلات مربوط به سلامتی آنها از جمله پوکی استخوان، لوپوس، التهات ستون فقرات (اسپوندیلیت)، فیبرومالاژیا سندرم تونل کارپال، پلمیوزیت و تاندونیت استفاده می شود.

کلاژن

کلاژن چیست؟

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن ماست، به ویژه کلاژن نوع 1. این پروتئین را در عضلات، استخوان ها، تاندون ها، پوست، رگ های خونی و دستگاه گوارش انسان و همچنین سگ ها می توانید پیدا کنید.

این مکمل در حقیقت نوعی چسب است که کمک می کند تا اعضای بدن به یکدیگر متصل بمانند، بنابراین برای سلامت مفصل و تاندون ضروری است. همچنین  باعث استحکام و انعطاف پذیری پوست می شود، به همین دلیل بسیاری از افراد از آن به عنوان ضد چروک و ضد پیری یاد می کنند. صاحبان حیوانات خانگی نیز از این مکمل برای بهبود پوست و پوشش بدن حیوانات خانگی خود استفاده می کنند. قسمت اعظمی از پوست سگ یا گربه از این پروتئین تشکیل شده است.

این مکمل را از بسیاری از منابع، مانند کلاژن مرغ، ماهی و گاو، می تواند به دست بیاید. اما آیا یک سگ نیز می تواند این مکمل مصرف کند؟ بله. همانطور که بسیاری از حیوانات خانگی دیگر، از جمله گربه ها، می توانند این مکمل را مصرف کنند.

5 مزیت استفاده از این پروتئین برای سگ ها و دیگر حیوانات خانگی

این مکمل هم برای انسان و هم برای حیوانات خانگی بسیار محبوب است و به همین دلیل است که این مکمل می تواند سلامت رفیق خزدار شما را افزایش دهد، همانطوری که به شما در حفظ سلامتی تان کمک می کند!

سلامت کلی استخوان و مفصل

این پروتئین به معنای واقعی سازنده استخوان ها، مفاصل، غضروف، بافت همبند و عروق حیوان خانگی شما می باشد و  یک روش عالی برای تقویت سلامتی تمام اجزای حیاتی بدن او است. به علاوه، این یک استراتژی پیشگیرانه نیز محسوب می شود، زیرا با افزایش سن سگ ها، مشکلات مفصلی و درد مفاصل مانع از تحرک و فعالیت آنها می شود.

مطالعه ای که در سال 2014 در مجله علوم دامپزشکی منتشر شد،  نگاهی انداخت به اثرات مکمل حاوی کلاژن هیدرولیز شده بر روی  105 گونه از سگ های لابرادور که مخصوص نابینایان هستند. در این تحقیق، آنها را به طور تصادفی به دو گروه تقسیم کردند و در این تحقیق، سگ هایی که مبتلا به بزرگی غیر طبیعی آرنج (دیزپلازی آرنج) بودند را با سگ های دیگری که مورد درمان قرار نگرفتند، مقایسه کردند. محققان همچنین اثربخشی درمان خوراکی حاوی این مکمل را در صورت تشخیص دیزپلازی آرنج (ED) مورد اندازه گیری قرار دادند.

بر اساس نتایج مطالعه، محققان نتیجه گرفتند: مصرف اسید هیالورونیک، کلاژن هیدرولیز شده آنزیمی، گلوکوزامین، کندرویتین سولفات و گاما ارزیانول (Hyaloral) به حیواناتی که ED  در آنها تشخیص داده شده بود، به طور قابل ملاحظه ای، علائم بالینی را کاهش داد. علاوه بر این، از نتایج این مطالعه، نتیجه گرفتیم که دادن این مکمل های غذایی به لابرادورها (نوعی سگ) با شروع سن سه ماهگی، ممکن است با یک حرکت کامل و بالقوه، از پیشرفت تغییرات استئوآرتریت رادیوگرافی که در ارتباط با ED هستند، ممانعت کنند.کلاژن

تاثیر مصرف کلاژن بر درد مفصل و استئوآرتریت

مصرف این مکمل در سگ ها، به بهبود عارضه استئوآرتریت کمک می کند. یک مقاله علمی که در سال 2017 منتشر شد، نشان  دهنده این مطلب بود که آزمایشات بالینی انجام گرفته طی دهه های گذشته، به طور واضح اثرات مفید مصرف پپتید های این پروتئین را بر روی سگ های مبتلا به استئوآرتریت نشان داد. تحقیقات نشان می دهند که درمان با پپتیدهای کلاژن، به طور خاصی باعث کاهش لنگیدن و افزایش تحرک در سگ ها شد.

بسیاری از دامپزشکان برای سگ هایی که دارای آرتریت هستند، مصرف گلوکوزامین کندروتین را توصیه می کنند. نشریه علمی منتشر شده در سال 2017، استفاده گلوکوزامین و کندروتین در بیماران مبتلا به استئوآرتریت را مورد تایید قرار داد. گلوکوزامین میزان سنتز این پروتئین در غضروف را تنظیم کرده و ممکن است اثرات ضد التهابی خفیفی را ایجاد کند زیرا کندروتین سولفات باعث مهار آنزیم های مخرب در مایع بین مفصلی و غضروف می شود. بنابراین علاوه بر این پروتئین، گلوکوزامین و کندروتین، نیز یک مکمل خوب برای سگ ها می باشند.

افزایش سلامت پوست و سلامت پوشش بدن حیوان

به دنبال دلیل دیگری برای مصرف این مکمل در مورد سگ ها هستید؟ بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی به دنبال راهی برای بهتر شدن ظاهر حیوانات خانگی خود هستند، به ویژه هنگامی که پوشش بدن آنها شروع به رشد می کند. این پروتئین روشی برای بالا بردن کیفیت مو و پوست سگ است. اما چگونه؟ لایه پوست سگ شما که درم نام دارد، عمدتا از این مکمل ساخته شده است و درم یک پایه قوی برای رشد سالم پوست و مو فراهم می کند. این مکمل سلامتی ناخن را نیز افزایش می دهد.

کمک به گوارش و هضم

همان گونه که انسان ها برای بهبود شرایط گوارشی خود مانند سندرم روده تحریک پذیر از این مکمل استفاده می کنند، سگ ها نیز  برای بالا بردن سلامت گوارشی خود، از این مکمل می توانند بهره مند شوند. سگ ها و دیگر حیوانات خانگی نیز می توانند به  سندرم روده تحریک پذیر مبتلا شوند که آنها را در معرض خطر ابتلا به دیگر مشکلات سلامتی، از جمله بیماری های خودایمنی، آلرژی و مسائل مربوط به رفتاری قرار می دهد. همانند انسان ها، سگ ها هم ممکن است به دلیل رژیم غذایی ضعیف، آنتی بیوتیک ها، مواد سمی و استرس، مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر شوند. این مکمل و مواد غنی از آن مانند استخوان می توانند به شما در تسکین و ترمیم پوشش روده، بهبود سندرم روده تحریک پذیر و سایر مشکلات سیستم گوارشی حیوان خانگی تان کمک کنند.

تقویت اشتها

بیشتر سگ ها این مکمل را واقعا دوست دارند، بنابراین اگر شما با مشکلی در مورد اشتهای سگ خود روبرو هستید، اضافه کردن مقداری از این پروتئین به غذا، ممکن است باعث افزایش میل و هیجان سگ، برای صرف وعده غذایی بعدی باشد! معمولا بدون هیچ مشکلی، می توانید به سگ ها، غذایی مملو از این پروتئین بدهید، پس راه آسان دیگر، ترکیب این مکمل با غذاهایی است که طبق روال عادی و روزانه به سگ خود می دهید.

کلاژن

بهترین مکمل های کلاژن برای حیوانات خانگی و مقدار مصرف

هنگام انتخاب یک مکمل برای حیوان خانگی خود، به دنبال یک مکمل با کیفیت بالا باشید که تجزیه شده باشد و هضم آسان تری داشته باشد. این کاملا به شما بستگی دارد که چه نوع از این مکمل را تهیه می کنید، اما گزینه های این پروتئین برای سگ ها شامل منابع دریایی، مرغ یا گاو هستند.

مقدار این مکملی که به یک سگ باید بدهید، بستگی به وزن و نیازهای مزاجی حیوان خانگی شما دارد. دستورالعمل های محصول را با دقت پیگیری کنید یا اگر مطمئن نیستید، با دامپزشک خود مورد بررسی قرار دهید.

چه نوع مکمل مفصلی برای سگ بهتر است؟

اگر سگ (یا سایر حیوانات خانگی) شما از نظر مشکل درد مفاصل تحت درمان می باشد، دامپزشک احتمالا توصیه های خاصی را در مورد این که چه مکمل هایی باید مصرف شود و مقدار مصرفی آنها را به شما خواهد گفت.

اگر به دنبال ویتامین C یا MSM برای سگ ها هستید، بهتر است مکمل هایی را پیدا کنید که کلاژن ، ویتامین C، MSM و کلا تمام این اجزاء را با هم داشته باشد. از دیگر اجزاء مفید برای درمان آرتریت و درد مفصل، گلوکوزامین و کندروتین است.

بهترین مکمل برای سگ ها و همچنین بهترین مکمل هایی که مواد مشترکی دارند، باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند و فاقد مواد اشباع کننده یا مواد مشکوک و مبهم باشند. بررسی مواد تشکیل دهنده و خرید یک مکمل حیوانی از یک شرکت معتبر، بسیار اهمیت دارد.

هنگامی که صحبت از مکمل های گلوکزامین برای سگ به میان می آید، دوز مصرفی می تواند متفاوت باشد، اما گلوکزامین سولفات معمولی با دوز مصرفی 20 میلیگرم در هر پوند وزن بدن یا 500 میلی گرم قرص در هر 25 پوند وزن بدن توصیه می شود. درست مثل کلاژن K9، مکمل های گلوکوزامین نیز می توانند با غذای سگ ترکیب شوند.

آیا این مکمل برای گربه ها نیز خوب است؟

این روزها، انواع مختلفی از مکمل های حاوی این پروتئین هم برای سگ و هم گربه وجود دارد. با اضافه کردن مکمل های این نوع پروتئین به غذای گربه، آنها هم معمولا فوایدی شبیه به سگ ها را تجربه می کنند.

عوارض جانبی مصرف این مکمل برای حیوانات خانگی

عوارض جانبی این مکمل برای سگ معمولا نادر است و مطالعات انجام شده نیز عوارض جانبی ضعیفی را در رابطه با مصرف این مکمل ها نشان داده است.

کلاژن

سوالات رایج صاحبان حیوانات خانگی در مورد ترکیب کلاژن و ژلاتین به رژیم های غذایی حیوانات خانگی

آیا خوردن آب قلم برای گربه ها و سگ ها ضرری ندارد؟

آب قلم یک راه عالی برای افزایش سلامت حیوان خانگی شما می باشد، اما اگر آن را در خانه تهیه می کنید یا به صورت آماده و بسته بندی شده خریداری می کنید، اطمینان حاصل کنید که شامل هیچ نوع ماده ای که باعث سمی شدن آنها می شود، نباشند از جمله پیاز، پیازچه یا سیر.

آیا سوپ مرغ کم سدیم برای گربه ها مناسب است؟

سوپ مرغ هم مناسب است به شرطی که حاوی مواد سمی نباشد. اگر مطمئن نیستید با دامپزشک خود مشورت کنید.

آیا گربه ها می توانند نیمرو  بخورند؟

اگر می خواهید به گربه خود، نیمرو بدهید تا از کلاژن تخم مرغ بهره ببرد، آن را به طور کامل پخته و سپس به گربه بدهید تا باعث بروز حساسیت به تخم مرغ نشود.

آیا پاستیل های خرسی برای سگ ها مضر است؟

پاستیل های خرسی، نباید معمولا  به سگ ها داده شوند، اما دستورالعمل های سالمی برای تهیه پاستیل از آب قلم وجود دارد که برای سگ ها مناسب می باشد.

آیا ژلاتین برای سگ ها مناسب است؟

هم ژلاتین و هم این مکمل تجزیه شده برای سگ، از کلاژن حیوانات به دست می آیند. نوع تجزیه شده این مکمل، به واحد های کوچکتر پروتئین شکسته می شود. ژلاتین نوعی پروتئین است که از تجزیه بخشی از این مکمل به دست می آید. ژلاتین با کیفیت بالا و مکمل های کلاژنی را به راحتی می توانید به غذای سگ اضافه کنید. آنها در درمان سگ نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

آیا به یک سگ، می توان دسر ژلاتینی با طعم میوه داد؟

آیا ژله توت فرنگی برای سگ ها مناسب است؟ برخی افراد، دوست دارند از ژله یا دسر ژلاتینی خودشان، به علت دارا بودن ژلاتین، به سگ ها هم بدهند، اما این روشی سالم برای افزایش میزان ژلاتین سگ ها نمی باشد.

آیا ژله برای سگ ها مضر است؟

ژله های  شکری چه برای انسان و چه سگ ها، انتخاب سالمی نیستند.

کلاژن

از چه منبعی میتوان برای حیوانات خانگی کلاژن پیدا کرد + دستور تهیه کلاژن برای حیوانات خانگی

انواع مکمل ها را به صورت آنلاین و یا در فروشگاه های محلی حیوانات خانگی می توانید پیدا کنید. این مکمل ها به صورت کلاژن پودر شده، کپسول های این پروتئین و نوع مایع آن، برای سگ وجود دارد.

دوز  مصرفی این پروتئین برای سگ ها، به اندازه قد و نیازهای فردی آنها بستگی دارد. در صورت عدم اطمینان، دستورالعمل مندرج بر روی بسته را بخوانید و همیشه با مراقبان  بهداشتی حیوان خانگی خود در تماس باشید.

اگر به دنبال استفاده از این مکمل برای حیوانات خانگی هستید، دستورالعمل های زیادی وجود دارد که می توانید این پروتئین حیاتی را با غذای آنها ترکیب کنید. یک روش عالی این است که این مکمل را به غذای خانگی سگ خود اضافه کنید.

برخی از غذایی که ممکن است بخواهید برای دوست پشمالوی خود امتحان کنید:

  • آب قلم برای گربه ها و سگ ها (شامل سوپ مرغ نیز می شود)
  • آب قلم با کدو تنبل
  • آب قلم و گوشت بره برای سگ ها

اقدامات احتیاطی

اگر از انتخاب مکمل، چه کلاژن دار و چه مکمل های ترکیبی، برای حیوانات خانگی خود اطمینان ندارید، با دامپزشک خود مشورت کنید. اگر حیوان خانگی شما به کلاژن و مکمل های دیگر واکنش های نامطلوبی نشان داد، از مصرف آن خودداری کرده و فورا با دامپزشک خود تماس بگیرید.

جمع بندی

این مکمل فقط برای تقویت سلامت انسان مورد استفاده قرار نمی گیرد. برای سگ ها و دیگر حیوانات خانگی نیز مصرف کلاژن، بسیار خوب است.

مزایای مصرف این پروتئین در سگ شامل بهبود وضعیت استخوان، مفصل، پوست، مو، ناخن و سلامت گوارشی می باشد.

با افزودن این پروتئین به غذای گربه ها و حیوانات خانگی دیگر، آنها نیز از مزایای این پروتئین بهره مند می شوند، که از طریق استفاده از این نوع مکمل ها نیز این کار انجام شدنی می باشد. این پروتئین را به غذاهای حیوانات خانگی نیز می توانید اضافه کنید.

اگر سگ یا حیوان خانگی شما در رابطه با مصرف این مکمل و دیگر مکمل ها، به مراقبت های بهداشتی نیاز دارد و یا اگر سؤال های خاصی در مورد بهترین محصولات و دوز مصرفی دارید، با دامپزشک خود مشورت کنید.

منبع: دکتر سلام