Bolest chrbtice

ایستادن طولانی در یک وضعیت، نشستن طولانی در یک وضعیت، برداشتن اجسام با کمر خمیده، انجام کارهای سنگین و حرکت های چرخشی ناگهانی با برداشتن بار در ناحیه کمر علت اصلی کمردرد است

 فوق تخصص روماتولوژی گفت: ۸۰ درصد افراد در طول عمر کمردرد را تجربه می‌کنند که بیشتر منشاء عضلانی دارد.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام، محمدمهدی امام  با اشاره به تجربه کمردرد در بین 80 درصد مردم با منشا عضلانی گفت: با این وجود علل دیگری مانند بیرون زدگی دیسک، رماتیسم، پوکی استخوان،‌ عفونت‌ها و مشکلات احشاء داخل شکمی هم می‌تواند به بروز کمردرد منجر شود.

امام راهکارهای جلوگیری از کمردردهای عضلانی را منوط به پرهیز از اقداماتی مانند ایستادن طولانی در یک وضعیت، نشستن طولانی در یک وضعیت، برداشتن اجسام با کمر خمیده، انجام کارهای سنگین و حرکت های چرخشی ناگهانی با برداشتن بار در ناحیه کمر عنوان کرد.

وی افزود: با توجه به علت عضلانی اغلب کمردردها با رعایت یکسری نکات در محافظت از کمر و انجام ورزش مستمر و همچنین مصرف دارو برای کنترل التهاب عضله و دیسک قابل کنترل هستند.

این فوق تخصص روماتولوژی با اشاره به باور غلط عموم درباره لزوم جراحی برای درمان بیرون‌زدگی دیسک کمر گفت: تصور غلطی در جامعه وجود دارد که بیرون زدگی دیسک کمر مساوی است با جراحی در صورتی که جراحی فقط در موارد خاص و نادری از کمردردهای دیسکی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای عموم کمردردها می‌توان از فیزیوتراپی، لیزر و گاهی اوقات تزریقات داخل نخاعی هم بهره برد.

امام گفت” مواردی که جراحی دیسک را ضروری می‌کند مقاومت برخی بیماران به درمانهای دارویی پس از دو ماه است که بیماران را در معرض خطر جدی و پیشرونده آسیب اعصاب داخل نخاع قرار می دهد.

وی شایع ترین دردهای مفصلی را آرتروز دانست که با افزایش سن عارض می‌شود و بیشتر مفاصل زانو،‌ لگن و بند انگشتان دست را گرفتار می‌کند و معمولاً در خانم‌ها شایع‌تر است.

این فوق تخصص روماتولوژی خاطرنشان کرد: شایع ترین رماتیسم‌های مفصلی بر اساس جنس متفاوت است، بدین شکل که در خانم‌ها بیماری به نام آرترید روماتوئید که در دهه سه و چهار دیده می‌شود و به سندروم قرینه در مفاصل انگشتان دست منجر می‌شود و در آقایان شایعترین علت تورم مفاصل نقرس است که بیشتر شست پا، مفاصل پا و مچ پا را درگیر می‌کند.

امام درباره شیوه‌های درمانی جدید نیز گفت: پیشرفت‌های شایانی شده است. بسیاری ار بیماری‌ها با دارو قابل کنترل هستند ولی در برخی بیماری‌ها به داروهای جدید و گرانی به نام داروهای بیولوژیک نیاز است که معمولاً در موارد مقاوم مورد استفاده قرار می‌گیرند که خوشبختانه اخیراً شمار زیادی از بیمه‌ها این داروها را تحت پوشش قرار می‌دهند.