افراد زیادی هستند که به راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی و ایجاد وب سایت یا فروشگاه اینترنتی فکر می‌کنند، اما چون از تعرفه و هزینه طراحی سایت یا ساختن یک فروشگاه اینترنتی اطلاعاتی ندارند، بسیاری از هزینه‌هایشان بدون بازدهی مناسب از بین می‌رود.

با توجه به اینکه ما در زمینه بازاریابی و شناسایی فرصت‌های مختلف برای کسب و کار آنلاین فعالیت می‌کنیم، در این مطلب در گروه آژانس بازاریابی نوین تصمیم گرفته‌ایم که برخی از تعرفه‌ها و هزینه‌های ایجاد وب سایت و ایجاد فروشگاه اینترنتی را مورد بررسی قرار داده و عوامل تاثیرگذار روی آن‌ها را شناسایی کنیم.

هزینه ایجاد وب سایت و فروشگاه اینترنتی شامل چه مواردی می‌شود؟

قبل از اینکه به سراغ روش‌های مختلف کاهش هزینه ایجاد وب سایت برویم، باید به صورت کلی در مورد مواردی که روی قیمت طراحی سایت تاثیر می‌گذارند، اطلاعات داشته باشیم و از طریق کنار هم قرار دادن این اطلاعات، به روش‌هایی برسیم که امکان کاهش هزینه‌ها را برای ما فراهم کنند. به طور کلی، زمانی که برای ایجاد وب سایت یا ساختن فروشگاه اینترنتی اقدام می‌کنیم، هزینه‌های زیر در مورد آن‌ها قطعی هستند:

  • خرید و طراحی قالب سایت: زمانی که برای طراحی یا ایجاد یک وب سایت اقدام می‌کنیم با دو حالت مواجه هستیم. مورد اول، حالتی است که در مورد طراحی سایت و ایجاد فروشگاه اینترنتی اطلاعات کافی داریم و خودمان شخصاً برای طراحی سایت اقدام می‌کنیم. در این حالت، هزینه چندانی نخواهیم داشت و تنها مسئله نگران‌کننده، زمان است که ممکن است به شکل‌های مختلفی بر روند کار ما تاثیرگذار باشد. مورد دوم، حالتی است که ما خودمان اطلاعات چندانی در مورد طراحی وب سایت و ساخت فروشگاه اینترنتی نداریم و باید به سراغ شرکت‌های طراحی سایت و یا فروشگاه سازها برویم. اگر این کار را انجام بدهیم، مجبور به پرداخت مبلغی خواهیم شد که در بخش بعدی آن‌ها را بیشتر توضیح خواهیم داد.
  • خرید و انتخاب فضای هاستینگ: برای ایجاد کردن وب سایت روی فضای اینترنت و گذاشتن مطالب و محتوا در این وب سایت، لازم است یک فضای میزبانی و ذخیره سازی داشته باشیم تا بتوانیم به صورت سالانه، اطلاعات و خدمات خود را بر روی آن بارگذاری کنیم. اگر چه در جریان ایجاد وب سایت یا ساخت فروشگاه اینترنتی، این هزینه نسبت به مرحله قبل کمتر است، اما هر ساله هزینه و تعرفه بر ما تحمیل خواهد شد و باید آن را در حساب و کتاب هزینه‌های وب سایت خود محاسبه کنیم.
  • نصب افزونه‌ها: احتمالاً با افزونه‌های مختلف در زمینه مدیریت محتوا و کنترل فروشگاه‌های اینترنتی آشنا هستید و نمونه‌های مختلفی از آن‌ها را به صورت رایگان تجربه کرده باشید. توجه داشته باشید که افزونه‌هایی که به شکل‌های مختلف استفاده می‌کنید، تنها بخشی از کارایی خود را در اختیار شما قرار می‌دهند. برای اینکه بتوانید از امکانات ان‌ها بصورت کامل استفاده کنید، باید خریدتان را کامل کنید. با وجود این که قصد ندارم این موضوع را بیشتر از این باز کنم، اما پرداخت هزینه برای افزونه‌ها و استفاده کامل از قابلیت‌های آن‌ها می‌تواند وب سایت شما را به شکل‌های مختلفی بهینه کند.
  • بارگذاری مطالب و مدیریت محتوا: شاید در روزهای اول و یا حتی در چند ماه اول سعی کنید که بارگذاری مطالب و مدیریت محتوای وب سایت خودتان را برعهده بگیرید و همه کارها را خودتان انجام بدهید؛ اما متاسفانه بازار اینترنتی و فروشگاه‌های آنلاین به حدی شلوغ و رقابتی هستند که به تنهایی نمی‌توانید بر روی تمامی قسمت‌های آن‌ها متمرکز شوید و لازم است که در گام‌های جلوتر، از افراد با تخصص‌های مختلف  کمک بگیرید. این یعنی هرچه در مسیر ایجاد وب سایت و فروشگاه اینترنتی جلوتر می‌روید، هزینه‌های شما هم بیشتر می‌شوند.
  • پشتیبانی: آخرین هزینه قطعی که هنگام داشتن سایت یا فروشگاه آنلاین مجبور به پرداخت آن هستید، هزینه پشتیبانی است که به دلایل مختلفی به شما تحمیل می‌شود. یک سایت یا هر برنامه اینترنتی ممکن است در مراحل مختلف دچار مشکلات فنی شود که به پشتیبانی دائم و گروه فنی برای آن نیاز خواهید داشت.

کدام به‌صرفه‌تر است: ساختن سایت یا استفاده از سایت ‌ساز؟

یکی از راهکارهایی که اخیراً برای کاهش هزینه‌های فوق پیشنهاد شده است و اتفاقاً نمونه‌ها و عملکردهای موفقی از آنها ثبت شده است، سایت سازها و فروشگاه سازها هستند که باعث می‌شوند کاربران با سرعت زیاد و با کمترین زمان ممکن، طراحی سایت و ایجاد فروشگاه اینترنتی را انجام بدهند. سایت ساز و فروشگاه ساز را می‌توان اینگونه تعریف کرد که «یک سیستم است که فضای کافی برای ایجاد وب سایت و فروشگاه اینترنتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد و کاربران نیز می‌توانند از طریق اشتراک سالانه، کلیه کارهای مربوط به وب سایت‌ها را با میزبانی سایت سازها انجام دهند».

اگر بخواهیم به مقایسه بین سایت ساز‌ها و ساخت فروشگاه اینترنتی مستقل بپردازیم، باید تأثیر هر کدام از آن‌ها را بر فرایند کلی سایت مورد بررسی قرار دهیم. زمانی که به صورت آزاد و مستقل برای طراحی وب سایت و ساخت فروشگاه اینترنتی اقدام کنیم، موارد مربوط به بند قبلی در مورد هزینه‌ها و تعرفه‌ها، قطعی هستند و هیچ راه فراری از آن‌ها نیست! اما امتیازی که در اختیار کاربر قرار می‌دهند این است که وب سایت خود را به شکل مستقل در اختیار دارند و هر بلایی که بخواهند می‌توانند سر آن بیاورند!

اما زمانی که یک کاربر از سایت ساز یا فروشگاه ساز برای طراحی وب سایت یا طراحی فروشگاه اینترنتی خود استفاده می‌کند، عملاً نیازی به هاستینگ ندارد، پشتیبانی توسط شرکت انجام می‌شود، قالب سایت را به صورت رایگان دریافت می‌کند و یک وب سایت اشتراکی در اختیار دارد. تنها هزینه پرداختی که برای این مورد صورت می‌گیرد این است که باید به صورت سالانه هزینه مربوط به اشتراک وب سایت پرداخت شود.

برای روشن شدن بهتر و آشنایی بیشتر با سایت سازها، در ادامه به نقش سایت ساز پرتال در کاهش هزینه‌های جاری یک سایت خواهیم پرداخت.

فروشگاه ساز پرتال چگونه هزینه‌های طراحی فروشگاه اینترنتی را کاهش می‌دهد؟

اگرچه با مراجعه به وب سایت پرتال و دیدن قابلیت‌های مختلف آن می‌توانید با امکانات آن‌ها آشنا شوید، اما به طور کلی کاهش هزینه‌ها و تعرفه‌های ایجاد وب سایت و ایجاد فروشگاه اینترنتی با توجه به ۵ بند زیر صورت می‌گیرد:

  • با وجود پرتال نیازی به خرید قالب سایت ندارید: زمانی که شما از سایت ساز پرتال استفاده می‌کنید، نیازی به خرید قالب سایت یا طراحی قالب سایت ندارید و سایت ساز این امکان را به شما می‌دهد که با کمترین دردسر ممکن و با سلیقه شخصی خودتان، سایت مورد پسندتان را بسازید.
  • هاست سایت خود را بر فضای پرتال پیاده می‌کنید: انتخاب‌هاست و میزبان برای وب سایت و عملکرد آن حیاتی است و به همین دلیل، کیفیت آن برای دارندگان فروشگاه‌های اینترنتی، اهمیت بسیاری دارد. این در حالی است که با استفاده از پرتال، نیازی به هاست نخواهید داشت و از فضای ارائه شده توسط گروه پرتال استفاده می‌کنید.
  • نیازی به نصب افزونه نخواهید داشت: برای مدیریت محتوا و بارگذاری اطلاعات در وب سایت‌های معمولی، نیاز به نصب افزونه دارید، اما اگر از قابلیت‌های پرتال استفاده کنید، این هزینه‌ها و دردسرها عملاً از بین خواهند رفت و تمامی فعالیت‌های خود را در یک فضای آسان و راحت انجام خواهید داد.
  • می‌توانید بارگذاری مطالب را به پرتال واگذار کنید: بارگذاری مطالب جدید بصورت منظم و نوشتن محتوا برای بالا رفتن رتبه سایت در گوگل و بهینه سازی در جستجوهای اینترنتی بسیار مهم است. از آنجایی که گروه پرتال با محتوا و مطالب بهینه شده آشنایی لازم را دارند، شما می‌توانید کار نوشتن را با خیال راحت به گروه پرتال بسپارید و تنها هزینه‌های سالانه و اشتراک آن را پرداخت ‌کنید.
  • پشتیبانی فروشگاه آنلاین شما توسط پرتال انجام می‌شود: به جرات می‌توان ادعا کرد که بهترین لطفی که یک شرکت می‌تواند به شما در زمینه ایجاد وب سایت و ایجاد فروشگاه اینترنتی کند این است که پشتیبانی مناسب و دائمی برای پروژه کسب و کار اینترنتی شما در نظر بگیرد. گروه پرتال تا زمانی که هزینه اشتراک آن‌ها را می‌پردازید، مسئولیت پشتیبانی و کنترل وب سایت و فروشگاه شما را برعهده خواهد داشت.

طراحی سایت ارزان در پرتال یعنی چی؟

راستش را بخواهید من خودم هم به طراحی سایت ارزان اعتقاد چندانی نداشتم و معتقد بودم که کاهش هزینه‌ها در طراحی و ایجاد وب سایت باعث می‌شود که کیفیت آن هم افت کند. از لحاظ منطقی هم اگر به این موضوع نگاه کنیم، این عقیده تقریباً درست است و نمی‌توان انتظار داشت که یک شرکت عملاً قیمت طراحی سایت و قیمت ساخت فروشگاه اینترنتی خود را کاهش دهند و به همان اندازه زمان و انرژی خود را بر روی آن صرف کند.

اما نکته‌ای که توجه من را به خود جلب کرد و شاید دلیل اصلی کشاندن من به گروه سایت ساز و فروشگاه ساز پرتال بود، آشنایی با سیستم طراحی سایت ارزان این گروه بود که از همه لحاظ می‌توان یک سایت مناسب و با قیمت خوب در اختیار کاربران خود قرار دهد. در حقیقت، طراحی سایت ارزان در این سامانه به شکلی است که برخی قسمت‌ها و قابلیت‌های حداقلی و لازم برای یک وب سایت یا یک فروشگاه اینترنتی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد که می‌تواند از همه لحاظ نیازهای آنها را برطرف کند و کارهای ابتدایی و اصلی خود را با آن انجام دهد.

پرداختن به این ویژگی‌ها و معرفی کردن این قابلیت‌ها ممکن است خسته کننده باشد، به همین دلیل لینک آن را در قسمت زیر قرار دادم که به راحتی می‌توانید با تمامی گزینه‌ها و نحوه استفاده از آنها آشنا شوید.

https://www.portal.ir/small-package/

تعرفه طراحی سایت در پرتال چگونه محاسبه می‌شود؟

همان طور که در ابتدای این مطلب اشاره کردم، عدم دسترسی به تعرفه و هزینه‌های ایجاد وب سایت و فروشگاه اینترنتی برای بسیاری از علاقه‌مندان کسب و کار آنلاین مشکل‌ساز شده است و آن‌ها نمی‌توانند درک درستی از بازار طراحی سایت و قیمت طراحی وب سایت داشته باشند.

جالب است بدانید که برخی از شرکت‌ها اقدام به خلاقیت و نوآوری در ساخت وب سایت و ساخت فروشگاه اینترنتی کرده‌اند که خیلی از هزینه‌های جانبی و غیرضروری حذف شده و کاربر با پرداخت هزینه مناسب، امکان استفاده از یک سایت کامل را خواهد داشت. نمونه این خلاقیت‌ها، سایت ساز و فروشگاه ساز پرتال است که در بخش‌های بالا به آنها اشاره کردیم. فقط ذکر این نکته ضروری است که نه تنها استفاده از پرتال باعث راحت شدن و پشتیبانی بهتر از وب سایت می‌شود، بلکه هزینه‌های کلی آن را کاهش می‌دهد.

 

برای استفاده از نسخه آزمایشی پرتال می توانید به آدرس www.portal.ir مراجعه کنید و با ثبت نام از 7 روز نسخه آزمایشی پرتال استفاده کنید، همچنین در صورت که نیاز به مشاوره تلفنی دارید، می توانید در ساعات کاری با شماره تلفن 63404-021 تماس حاصل نمایید.