علت ابجاد درد سینه در دوران بارداری چیست؟ چگونه می توان در این دوران، از سینه های خود مراقبت کنید؟ قبل از لذت بردن از لحظات شیرین مادر شدن و لذت بردن از اولین نفس کودک خود، قطعا برخی از درد های شیرین در شما وجود دارد، به عنوان یک مادر ممکن است مجبور به تحمل آنها شوید. این اطمینان  وجود دارد که بدانید این تنها شما نیستید که در حال تجربه این موارد هستید، اما هر خانمی که کودکی را در رحم  خود تغذیه می کند، در معرض چنین مواردی قرار دارد! در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام به بررسی این موضوع می پردازیم.

درد سینه در دوران بارداری

چرا درد سینه در دوران بارداری؟ درد پستان در واقع یکی از اولین شاخص های احتمالی حاملگی است و غیر طبیعی نیست. معمولا در طول دوره های قاعدگی هم برای برخی از زنان رخ می دهد، اما در سه ماه اول حاملگی به طور قابل توجهی دیده می شود. در طول این مرحله،  شما در سینه های خود احساس ناخوشی، درد و یا حساس بودن دارید.  این معمولا از هفته پنجم بارداری تا هفته ششم بارداری شروع می شود، اما در بیشتر زنان انتظار می رود که درد سینه در نیمه دوم بارداری کاهش یابد یا تقریبا ناپدید شود.

البته، نوع بدن زنان متفاوت است! بعضی از افراد درد مداوم سینه را  تا پایان دوران بارداری، تحمل می کنند در حالی که برخی دیگر به ندرت درد را تجربه می کنند. در این مقاله، ما برخی از دلایل رایج در مورد درد سینه در دوران بارداری را که موجب ایجاد درد در سینه می شود را تشریح می کنیم.

درد سینه در دوران بارداری + مراقبت های لازم

4 دلیل مشترک درد سینه در دوران بارداری

1. فیبروکیستیک سینه

این به عنوان شایع ترین علت درد در سینه در دوران بارداری دیده می شود. در تغییرات پستان فیبروکیستیک، کیست های کوچک در بافت فیبری سینه تشکیل می شوند، که به دلیل وجود مایعات، متورم شده و منجر به درد می شوند.

2. عدم تعادل در سطوح هورمون و ایجاد درد سینه در دوران بارداری

بسیار طبیعی است که بدن در دوران بارداری، خود را آماده می کند تا مراحل مختلف رشد کودک را  فراهم کند. این باعث تغییر سریع در سطوح مختلف هورمون ها، به ویژه عدم تعادل در سطوح استروژن می گردد که اغلب باعث درد پستان می شود.

درد سینه در دوران بارداری + مراقبت های لازم

3. سینه که نشت یا چکه می  کند

یکی از شایع ترین شکایات بسیاری از مادران باردار این است که از سینه های آنها مایعاتی چکه می کند و اغلب در سه ماهه دوم یا سوم بارداری مشاهده می شود. نشت پستان معمولا به این دلیل اتفاق می افتد که سینه های شما شروع به تولید کلستروم (مایعی زرد و غلیظ) می کنند. این یک مایع ضعیف است که نوزاد شما را در چند روز اول تغذیه می کند، قبل از اینکه سینه های شما شروع به تولید شیر کنند.

این مایع از پستان به علت ماساژ یا حتی زمانی که از نظر جنسی تحریک می شوید، ترشح می شود و یکی از دلایل اصلی درد سینه به خصوص در مراحل آخر حاملگی است. استفاده از پد پرستاری درمان بسیار خوبی برای این مشکل است.

4. تغییرات در پستان و ایجاد درد سینه در دوران بارداری

مهمترین عملکرد سینه شما این است که پس از زایمان نوزاد خود را تغذیه کنید. به همین دلیل، در طول دوره بارداری، سینه های شما به تدریج توسط بدن شما آماده می شوند. در طول بارداری، سلول های تولید شیر و دریچه های شیر تشکیل می شود. این در نهایت سبب افزایش سایز و درد در سینه های شما می شود. ممکن است ترسناک باشد که بدانید ، همان طور که در مراحل بارداری خود پیش می روید، لایه های چربی شروع به تجمع در زیر سینه ها می کنند. با توجه به این، تغییرات بسیار قابل توجهی در اندازه و شکل سینه های خود مشاهده خواهید کرد.

به طور شگفت انگیز، سینه های شما در این دوره رشد می کند تا به اندازه سه ماه اول زایمان برسد. این عوامل ترکیبی در نهایت باعث درد در پستان می شود.

درد سینه در دوران بارداری + مراقبت های لازم

دو راه موثر برای مراقبت از سینه ها در دوران بارداری

زنان عموما اهمیت مراقبت از سینه ها را در دوران بارداری نادیده می گیرند، عمدتا به دلیل تنبلی و یا اینکه از مزایای مراقبت های مناسب سینه در دوران بارداری آگاهی ندارند. نه تنها مراقبت مناسب از سینه، منجر به تولید شیر مادر به صورت مناسب خواهد شد، بلکه شکل سینه شما را نیز حفظ می کند. گفته شده است که در طی بارداری وزن هر پستان 1.5 برابر بیشتر از قبل است.

برای شیردهی موفق، شما باید مطمئن شوید که به سلامت و استفاده از شیوه های بهداشتی توجه دارید. اگر اولین بارداری شما باشد، باید مراقب باشید. ما به شما یک راهنمای کوچک در مراقبت از پستان ارائه می دهیم.

تغییرات در سینه در طول بارداری:

ویژگی های خاصی برای شما در مورد سینه ها در دوران بارداری انتظار می رود:

 • شما ممکن است شکاف در اطراف نوک پستان احساس کنید یا ممکن است تورم نیز داشته باشید.
 • نوک سینه ها در طول بارداری تیره تر و بزرگتر می شوند و برای یک سال به همین شکل باقی می مانند.
 • نگران نباشید. برای اطمینان از سلامت و بهداشت خوب، باید از روند مراقبت مناسب مراقبت کنید.

درد سینه در دوران بارداری + مراقبت های لازم

نکاتی برای مراقبت مناسب از پستان در حین بارداری:

آیا می خواهید بدانید که چگونه در طول بارداری مراقبت بهتری از سینه  خود انجام دهید؟ مراقبت ویژه از سینه هایتان در دوران بارداری بسیار مهم است. در اینجا برخی نکات مراقبت از پستان در طول بارداری وجود دارد:

 اقدامات بهداشتی:

در زیر برخی از شیوه های بهداشتی که باید در دوران بارداری خود جدی بگیرید آمده است:

 • نوک سینه ها را بشویید. از ماه پنجم ماه بارداری، سیال ویسکوز در درون سینه شما عبور می کند. این به شکل پوسته روی سینه ظاهر می شود و پوست اطراف آن قرمز می شود. شما می توانید با پاک کردن نوک پستان خود، یا پاک کردن آن با یک پارچه تمیز، از این کار جلوگیری کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که برای تمیز کردن نوک سینه ها از صابون استفاده نکنید زیرا باعث خشکی پوست می شود و همچنین ممکن است ترک هایی ایجاد کنید. روغن کنجد می تواند گزینه خوبی برای نرم نگه داشتن نوک پستان شما باشد.
 • هنگام حمام کردن، نوک پستان خود را با انگشت اشاره و انگشت شست بکشید. مراقب باشید که آنها را با ناخن هایتان خراش ندهید. این تمرین، استخراج شیر را تسهیل می کند.
 • شما می توانید سینه های خود را در هنگام دوش گرفتن، با روغن و آب ماساژ دهید و آنها را در جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت مالش دهید. ماساژ به گردش خون مناسب در پستان کمک می کند.
 • سعی کنید همیشه از سینه بند های راحت استفاده کنید تا از سینه ها حمایت لازم را انجام دهد و اطمینان حاصل کنید که سینه ها تحت فشار بیش از حد نیستند. چون ممکن است در تولید شیر اختلال ایجاد کند.
 • شما می توانید برای سینه های خود در هفته های 34 و 36 به دنبال سینه بند هایی باشید که از وسط باز می شوند. این نوع سینه بند ها به شما کمک می کند تا راحت تر بتوانید به نوزادتان شیر دهید.

مراقبت های جسمی و رژیم غذایی:

به غیر از روال بهداشتی، شما باید از موارد زیر نیز مراقبت کنید:

 • شما باید در دوران بارداری و دوره شیردهی آرام باشید. اختلالات عاطفی و استرس بر ترشح شیر تاثیرگذار می باشند.
 • شما باید یک رژیم متعادل حاوی آهن و پروتئین داشته باشید. همچنین اطمینان حاصل کنید که ویتامین ها و کلسیم کافی دریافت می کنید. رژیم غذاییتان سرشار از سبزیجات و میوه ها باشد و حتما مقدار آب کافی بنوشید.
 • اگر پوست سینه، نازک و حساسی دارید، این به هورمون ها مربوط است. بارداری زمانی است که کانال های تولید شیر شروع به رشد می کنند و برای پر کردن شیر گسترش می یابند. این باعث می شود که سینه های شما حساسیت بیشتری پیدا کنند، مخصوصا نوک پستان.

درد سینه در دوران بارداری + مراقبت های لازم

اقدامات پیشگیرانه:

برای جلوگیری از هر نوع ناراحتی، مطمئن شوید که اقدامات احتیاطی را به درستی انجام دهید. در اینجا توصیه هایی آورده شده است که شما باید انجام دهید:

 • سینه های خود را روزانه با آب، تمیز کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که سینه های خود را به طور منظم بررسی کنید.
 • اگر هر گونه تغییر یا ناراحتی در سینه خود را متوجه شدید، حتما در اسرع وقت به متخصص مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید.
 • سینه های خود را در طول شب باز نگذارید زیرا ممکن است نوک سینه ها ترک ایجاد شود.
 • برای مراقبت مناسب از سینه در دوران بارداری، باید در زندگی روزمره خود کمی زمان تعیین کنید. تلاش هایی که انجام می دهید، به یک کودک شاد و شیردهی موفق تبدیل خواهد شد.

درد سینه در دوران بارداری + مراقبت های لازم

چگونه می توان درد سینه در دوران بارداری را کاهش داد؟

حالا که دلایل مختلف و علل درد سینه را بررسی کردیم، اجازه دهید ببینیم که چگونه این درد در واقع می تواند برطرف شود! در اینجا چند راه ساده برای کمک به شما وجود دارد:

 1. در دوران بارداری خود اطمینان حاصل کنید که لباس زیر، به ویژه سینه بند خود را به دقت انتخاب کرده اید تا مطمئن شوید که برای سینه های شما مناسب است. مرتب اندازه سینه خود را بررسی کنید، زیرا ممکن است تغییرات قابل توجهی را مشاهده کنید و بر اساس آن هر بار که احساس نیاز به یک سینه بند جدید حس می کنید یک سینه بند جدید بپوشید. همه چیز بستگی دارد که شما چقدر راحت هستید. اگر از یک سینه بند مناسب استفاده نکنید آماده باشید تا درد سینه تان افزای پیدا کند!
 2. اگر سینه های شما بیش از حد سنگین و یا بزرگ باشد، سعی کنید از یک سینه بند ورزشی یا دارای پد استفاده کنید. آنها معمولا برای زنان با سینه های سنگین در دوران بارداری، مناسب و راحت هستند.
 3. اعتقاد دارید یا نه، کاهش مصرف نمک به میزان زیادی در کاهش درد در سینه کمک می کند. این به این دلیل است که نمک آب را در بافت ها، محبوس می کند، به همین دلیل سینه های شما سنگین تر می شود که موجب درد حاد می شود.
 4. یکی از گزینه های تسکین دهنده درد، آب است. در طول دوران بارداری، مقدار زیادی آب بنوشید. این نه تنها در جلوگیری از وجود بیش از حد مایعات زائد کمک می کند، بلکه موجب می شود شما احساس سبک تر و تازه تر کنید.
 5. معمولا زنان در طول و بعد از بارداری عادت دارند که زیاد در تختخواب استراحت کنند! بسیار مهم است که خود را از نظر جسمی فعال نگه دارید. این می تواند به مدت نیم ساعت راه رفتن، انجام برخی کارهای خانگی و غیره باشد. این باعث می شود که شما گردش خون تان، بهبود یافته و احساس راحتی کنید.
 6. گاهی اوقات درد ممکن است بیش از حد شدید باشد که هیچ یک از اقدامات احتیاطی فوق نمی تواند کمک کننده باشد؛ در این مورد، با متخصص زنان برای سایر اقدامات اصلاحی مشورت کنید. برای جلوگیری از عوارض بسیار مهم است که از داروها بدون تجویز پزشک خود استفاده نکنید.
 7. پد سرد و یا پد گرم برای برخی از زنان مناسب است. قبل از استفاده از آن به طور مداوم، آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.
 8. تمرینات مانند مدیتیشن و یوگا برای نگه داشتن ذهن و بدن آرام مفید است. این اقدامات، در نهایت شما را در تحمل درد سینه در دوران بارداری کمک خواهد کرد.

گرچه درد سینه در دوران بارداری ناراحت کننده و دردناک است، باید بدانید که کاملا طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست. البته یک روش خوب، حفظ مشاوره با متخصص زنان شماست تا اطمینان حاصل کنید که عوارض جانبی مرتبط با این عارضه حاملگی وجود نداته باشد.

بنابراین، مراقبت های بسیار خوبی از سینه های خود را انجام دهید و اجازه دهید کودک شما از شیر مادر پس از زایمان لذت ببرد. مادری مبارک!

ما می خواهیم تجربیات و دیدگاه های شما را در یک مورد بشنویم، آنها را در بخش نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

منبع: دکتر سلام