روغن های گیاهی و مهم به طور طبیعی، ترکیبات آروماتیک فراری هستند که از دانه ها، پوست، ساقه، گل و ریشه گیاهان به دست می آیند. اگر قبلا از آنها استفاده کرده باشید، مطمئن هستم که با خواص زیاد و باورنکردنی این روغن ها و خوشبو بودن و فوایدشان، برای سلامتی خودتان، آشنا شده اید، اما آیا تا به حال، روغن های گیاهی را برای حیوانات خانگی خود امتحان کرده اید؟ در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی فواید و اثرات جانبی بهترین روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی می پردازیم.

فواید روغن های گیاهی

به گفته باشگاه آمریکایی کنل، “تحقیقات اولیه نشان می دهند که این روغن های قوی ممکن است مزایای بهداشتی برای سگ ها و انسان ها داشته باشند و بسیاری از دامپزشکان، این روغن های ضروری را به شیوه های درمانی خود اضافه می کنند.” امروزه بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی، از این روغن های گیاهی در حیوانات خانگی خود برای پیشگیری از کک و مک، مشکلات پوستی و مشکلات رفتاری مانند اضطراب، استفاده می کنند.

روغن های گیاهی

با شناخت مزیت های استفاده از روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی، باید بدانید که کدام روغن ها، ضرری برای استفاده ندارند و چگونه از آنها استفاده می شود و  همچنین به یاد داشته باشید که حیوانات نیز مانند انسان ها،  متفاوت هستند و ممکن است به یک روغن ضروری، واکنش نشان دهند. به خاطر بسپارید که مشابه استفاده از روغن در کودکان، در حیوانات خانگی نیز ممکن است اثربخشی این روغن ها کمی طول بکشد.

آیا استفاده از روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی، ضرری ندارد؟

اگر شما در مورد بی ضرر بودن این روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی خود شک دارید، پاسخ این است که برخی از روغن های ضروری برای استفاده در حیوانات خانگی مفید است. روغن های ضروری زیادی وجود دارند که برای سلامتی حیوانات بدون ضرر هستند و حتی مفید نیز می باشند.

با این حال، بسیاری از روغن های گیاهی سمی نیز برای سگ ها و گربه ها و  به طور کلی حیوانات وجود دارند، که بعدا درباره آنها در همین مقاله، بحث خواهیم کرد. اما ابتدا، آیا آماده هستید که همه چیز را درباره بهترین روغن های ضروری برای حیوانات خانگی، به ویژه سگ ها و گربه ها یاد بگیرید؟

5 نوع از بهترین روغن ها + کاربرد آنها برای سگ ها

کدام روغن ها برای سگ ها خوب و مناسب هستند؟ روغن هایی که در زیر عنوان می شوند، نه تنها بد نیستند، بلکه دارای فواید قابل توجهی نیز می باشند.

در زیر لیستی کوتاه از روغن های گیاهی که کارشناسان آنها را برای استفاده در سگ ها، بدون ضرر می دانند، آورده شده است:

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس یک روغن محبوب در میان انسان ها است. بنابراین ممکن است بخواهید از این روغن افسانه ای برای دوست پشمالوی خود نیز استفاده کنید. اگر شما به دنبال روغن های گیاهی برای خوشبو کردن سگ خود هستید، اسطوخودوس عطر بسیار خوبی دارد که صاحبان حیوانات خانگی نیز آن را دوست دارند. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهند که اسطوخودوس اثرات مفیدی در موارد اختلالات آسیب های روحی ( PTSD ) دارد و توانایی ضد اضطرابی این روغن، باعث آرامش شما و حیوان خانگی تان می شود.

در مورد حیوانات خانگی مانند سگ، روغن اسطوخودوس اثرات آرام بخش و مفیدی در مورد اضطراب های ناشی از معاینه توسط دامپزشک یا ماشین سواری،  تهوع بر اثر حرکت با ماشین و یا مشکلات خواب دارد.

یک آزمایش بالینی در سال 2006 به بررسی اثرات روغن اسطوخودوس بر روی 32 سگ پرداخت که سابقه هیجان ناشی از سفر در خودروهای صاحبانشان را داشتند. آنها چه  چیزی را یافتند؟ سگ ها با استشمام  عطر و بوی اسطوخودوس، مقدار زمان بیشتری را خوابیدند و یا نشستند و زمان بسیار کمتری تحرک کردند و سرو صدای کمتری هم نسبت به قبل داشتند.

به طور کلی، محققان نتیجه گرفتند که “درمان های سنتی به منظور کاهش هیجان های ناشی از سفر در سگ ممکن است زمان گیر، گران و یا با عوارض جانبی همراه باشد. آروماتراپی به شکل انتشار عطر اسطوخودوس ممکن است یک درمان جایگزین برای کاهش هیجان ناشی از سفر در این گونه حیوانات باشد. »

روغن اسطوخودوس یک درمان مهم  موضعی برای مشکلات پوستی سگ مانند آلرژی و سوختگی است. این روغن  یک انتخاب رایج در بین روغن های ضروری  برای زخم ها و خارش پوست سگ می باشد.

10 خاصیت کم نظیر روغن نعناع

روغن نعناع

ممکن است قبلا با این روغن محبوب و معطر آشنا شده باشید. آیا روغن نعناع به سگ ها آسیب می رساند؟ یکی از روغن های گیاهی توصیه شده برای از بین بردن کک ها در سگ ها، روغن نعناع است. در واقع روغن نعناع را به عنوان یکی از رایج ترین روغن های ضروری برای دفع کک ها از بدن سگ ها، می توانید در فروشگاه های فروش حیوانات خانگی و یا به صورت آنلاین تهیه کنید.

به گفته دکتر جانت روآرک، دامپزشک و صاحب شرکت خدماتی دامپزشکی Hill Country Mobile در آستین، تگزاس، “روغن نعناع در آرام کردن درد عضلات، انرژی دادن به حیوانات خسته و تسکین درد معده موثر می باشد. زمانی که این روغن در فضا منتشر می شود باعث تازگی هوا و خنکی و تازگی نفس می شود. این روغن راه های هوایی را باز می کند و باعث سالم ماندن مجاری تنفس می شود، همچنین باعث تسکین درد مفاصل نیز می شود.

این روغن به عنوان یک روغن انرژی بخش، باعث تقویت روحیه ای عالی در حیوانات می شود. روآرک، که به عنوان یک درمانگر حیوانات خانگی با روغن های گیاهی نیز شناخته می شود، ادعا می کند که روغن نعناع بهتر است به صورت موضعی برای سگ ها استفاده شود.

انجمن نگهداری از حیوانات آمریکا، یک شامپو حاوی روغن ضروری برای سگ دارد که برای پیشگیری از کک های سگ استفاده می شود. روغن نعناع یکی از روغن های ضروری در این شامپو می باشد و شامل مواد ساده ای است که احتمالا در دسترس شما قرار دارد. استفاده از این شامپو  به طور مرتب، بهترین روش استفاده از روغن های گیاهی به منظور از بین بردن کک ها در سگ ها است.

روغن بابونه

روغن بابونه رومی یک ضد التهاب معروف است که هم برای انسان و هم برای سگ در صورت داشتن مشکلات پوستی مشابه مانند سوزش، سوختگی، جراحات، زخم یا اگزما بسیار عالی می باشد. این یک روغن بسیار ملایم است که به آرام کردن استرس سگ نیز کمک می کند.

اگر به دنبال دستور روغن های ضروری از جمله روغن بابونه برای سگ ها هستید،  اسپری آرام بخش که استفاده فوق العاده آسانی هم دارد و شامل روغن اسطوخودوس نیز می باشد را امتحان کنید.

روغن کندر

آیا می توان از روغن کندر برای سگ استفاده کرد؟ برای اغلب سگ ها، پاسخ “بله” است. در واقع، دکتر ریچارد پالم کوئیست، رئیس خدمات بهداشتی بیمارستان حیوانات در اینگلوود، کالیفرنیا، می گوید که روغن کندر، در بعضی موارد می تواند برای درمان سرطان و تومور ها بسیار مفید باشد. استفاده از روغن کندر در درمان سرطان حیوان خانگی، موضوع تعجب آوری نیست، زیرا تحقیقات نشان داده اندکه روغن کندر ، در در مبارزه با برخی از انواع سرطان های انسانی، از جمله سرطان مثانه، موثر می باشد.

روغن کندر قابلیت ضد میکروبی قوی دارد و انتخاب خوبی برای مبارزه با میکروب ها و بالا بردن سیستم ایمنی بدن می باشد. تحقیق بر روی مدل های حیوانی مانند موش ها، نشان داده است که این روغن قدیمی، اثرات ضد افسردگی قوی نیز دارد.

روغن سدر

طبق گزارش مجله Dogs Natural، روغن سدر، یک ماده طبیعی دافع حشرات است. استفاده از روغن سدر در سگ می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده ریه ها، خلط آور، تحریک کننده گردش خون ( برای درد بدن و آرتریت مفید است)، تقویت کننده رشد مو و کاهش شوره سر، دیورتیک و یک عامل آرام بخش است که به درمان رفتارهایی مانند خجالتی بودن یا حملات عصبی کمک می کند.

روغن های گیاهی

روغن های ضروری برای حیوانات خانگی: 5 نوع از بهترین روغن ها + کاربرد آنها برای گربه ها

طبق نظر پالم کوئیست، روغن های زیر معمولا به صورت موضعی برای گربه ها و سگ ها به شرط اینکه در کوتاه مدت استفاده شوند، ضرری ندارند:

روغن نعناع تند

این روغن، عطر و کاربردی شبیه به روغن نعناع دارد و در بسیاری از مشکلاتی که برای گربه ها به وجود می آید مانند تهوع و اسهال، مورد استفاده قرار می گیرد. در گربه هایی که دارای اضافه وزن هستند، برخی از دامپزشکان از روغن نعناع تند برای تعادل متابولیسم در آنها، استفاده می کنند و در بیماری های گوارشی مربوط به گربه ها، این روغن باعث بهبود علائم ناخواسته می شود مانند بسیاری از روغن های ضروری دیگر، روغن نعناع تند نیز باید قبل از مصرف رقیق شود.

روغن کندر

به گفته پالم کوئیست، روغن کندر در درمان بعضی از سرطان ها مفید می باشد. همچنین  تومورها و زخم های خارجی را کاهش می دهد. روغن کندر  ممکن است خون رسانی به مغز را افزایش دهد، اما احتمال اینکه فشار خون بالا را نیز بدتر کند، وجود دارد، بنابراین هنگام استفاده از آن باید مراقب باشید. اگر گربه شما سابقه فشار خون دارد، بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید اما بهتر است از مصرف این روغن خودداری کنید.

روغن هل

روغن هل درست همانند انسان، به عمل هضم به حیوانات خانگی کمک میکند. این روغن باعث کاهش سوزش معده و در نتیجه سبب سلامت سطح اشتها می شود. همچنین دارای خواص ضد میکروبی طبیعی است و می تواند برای سرفه نیز مفید باشد.

روغن  گل آفتابگردان

روغن گل آفتابگردان، با توجه به خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی، ضد باکتری و ضد قارچی، مزایای زیادی برای حیوانات خانگی دارد. در حیوانات خانگی، باعث کاهش خونریزی به علت بروز حوادث، شده و همچنین برای جوان سازی پوست عالی است. روغن گل آفتابگردان، همچنین برای تقویت سیستم عصبی و سلامت قلب نیز استفاده می شود.

روغن رازیانه

روغن رازیانه بویی شیرین شبیه به گیاه شیرین بیان دارد و معمولا برای درمان مسائل گوارشی در انسان استفاده می شود. در گربه ها به تعادل غده های هیپوفیز، تیروئید و پینه آل کمک می کند. اگر مایعات یا سموم در بدن گربه جمع شوند، استفاده موضعی از روغن رازیانه رقیق شده، ممکن است باعث از بین رفتن این سموم شده و همه چیز به حالت طبیعی برگردد.

روغن های گیاهی

نحوه استفاده از روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی

شما فقط باید از روغن های ضروری 100 درصد، برای حیوانات خانگی استفاده کنید و همیشه قبل از مصرف آنها را رقیق کنید مگر اینکه دامپزشک دستور دیگری داده باشد. چه میزان روغن را  باید استفاده کنید؟

مقادیر توصیه شده متفاوت است و اگر مطمئن نیستید، از دامپزشک خود سوال کنید، اما مطمئن تر این است که مصرف را با اضافه کردن یک قطره روغن ضروری، در 50 قطره روغن حامل، مانند نارگیل، زیتون یا بادام  شروع کنید. توصیه دیگر این است که سه تا شش قطره از این روغن ها را به یک اونس روغن حامل اضافه کنید.

البته، مهم است که میزان روغن های مورد استفاده را باید با توجه به اندازه و سن حیوان خانگی خود تنظیم کنید. از روغن های رقیق شده کمی برای سگ های کوچک و گربه ها و همچنین توله سگ ها، بچه گربه ها و حیوانات خانگی بزرگتر استفاده کنید.

برای آشنا کردن حیوان خانگی خود به عطر روغن های ضروری، یک تا دو قطره از این روغن ها را در یک دستگاه تهویه بریزید و اجازه دهید  به مدت 10 تا 15 دقیقه، عطر این روغن ها در فضا پراکنده شود.

در اینجا برخی از نکات احتیاطی در رابطه با استفاده از روغن های ضروری برای گربه ها و سگ ها را ذکر می کنیم:

 • با وضعیت سلامتی حیوان خانگی خود آشنا شوید و با دامپزشک خود درباره استفاده از روغن های ضروری برای حیوان خانگی مشورت کنید تا از نظر نژاد و یا وضعیت سلامتی، مغایرتی نداشته باشد.
 • واکنش حیوان خانگی خود را نسبت به روغن های ضروری زیر نظر بگیرید و اگر شاهد واکنش های نامطلوبی بودید، از آنها استفاده نکنید.
 • از روغن های ضروری در اطراف مناطق حساس، از جمله چشم ها، گوش ها، بینی و اندام تناسلی استفاده نکنید.
 • روغن های ضروری را به غذا یا آب آشامیدنی حیوان خود اضافه نکنید، مگر اینکه توسط دامپزشک تجویز شده باشد.
 • از روغن های های ضروری برای توله سگ های زیر 10 سال استفاده نکنید.
 • از روغن های ضروری برای حیوان خانگی مبتلا به صرع استفاده نکنید زیرا باعث بروز حمله عصبی و تشنج می شود.
 • اگر حیوان خانگی شما باردار یا تحت درمان می باشد، قبل از استفاده از روغن های ضروری، با دامپزشک خود مشورت کنید.
 • از روغن هایی که هرگز نباید برای حیوان خانگی استفاده کنید، بیشتر احتیاط کنید

برای اطمینان بیشتر، قبل از استفاده از روغن های ضروری برای حیوانات خانگی، همیشه با دامپزشک خود مشورت کنید. مخصوصا گربه ها که خطر واکنش به این روغن ها، در آنها زیاد است.

این موضوع مهم است که روغنی را انتخاب کنید که 100 درصد خالص باشد و خاصیت درمانی داشته باشد و همچنین، روغن های  ارگانیکی انتخاب کنید که فاقد هرگونه مواد فاسد شدنی و افزودنی باشند.

گربه ها و سگ ها، حس بویایی، بسیار حساسی دارند بنابراین روغن های ضروری را باید در مقادیر بسیار کم و با روغن های حامل رقیق کنید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که چه نوع روغنی را می توانید یا نمی توانید در یک دستگاه تهویه هوا بریزید تا در فضا منتشر شود.

هنگام استفاده از دستگاه های پخش کننده مواد معطر مانند دستگاه تهویه هوا، یک مسیر فرار، در نظر بگیرید تا سگ یا گربه شما احساس نکند که در تله گیر افتاده است. توصیه می شود زمانی که می بینید حیوان خانگی شما تمایلی به استفاده از روغن های ضروری ندارد، او را به استفاده از این روغن ها مجبور نکنید.

روغن های گیاهی

کدام روغن ها برای سگ ها سمی هستند؟

روغن هایی که سمی هستند یا استفاده آنها برای سگ ها توصیه نمی شوند عبارتند از:

 • میخک
 • سیر
 • سرو کوهی
 • رزماری
 • درخت چای
 • آویشن
 • جعفری

کدام روغن ها ها برای گربه ها سمی است؟

روغن هایی که سمی هستند یا استفاده آنها برای سگ ها توصیه نمی شوند عبارتند از:

 • برگ سنا
 • دارچین
 • میخک
 • اکالیپتوس
 • لیمو
 • اسطوخدوس
 • نعناع تند
 • صنوبر
 • درخت چای
 • آویشن

برخی از صاحبان حیوانات خانگی ممکن است علاقه مند به امتحان روغن های ضروری برای دیگر حیوانات خانگی خود باشند، بنابراین به روغن های ضروری مفید دیگری در زیر اشاره می کنیم:

روغن های گیاهی

30 نوع از روغن های گیاهی که نباید در هیچ حیوانی استفاده شود:

 • رازیانه
 • توس
 • بادام تلخ
 • بولدو
 • کالاموس
 • کامفور
 • برگ سنا
 • Chenopodium
 • میخک
 • سیر
 • پای غاز
 • ترب کوهی( ریشه خردل)
 • زوفا
 • سرو کوهی
 • Mugwort
 • خردل
 • پونه کوهی
 • پونه
 • آویشن قرمز یا سفید
 • سداب
 • سانتولینا
 • ساسافراس
 • مرزه
 • تانسی
 • درخت چای
 • درخت بنه
 • توجا
 • جعفری
 • افسنطین
 • بومادران

چگونه روغن های ضروری برای سگ ها و گربه ها استفاده می شوند؟ بهترین روغن حامل برای استفاده از روغن ضروری برای حیوانات خانگی شما، روغن نارگیل است. استفاده از روغن حاملی مانند نارگیل نه تنها باعث کاهش سوزش پوست می شود، بلکه به تغذیه پوست حیوان خانگی نیز کمک می کند، به علاوه تحقیقات نشان داده اند که خواص ضد قارچی مفیدی نیز دارد.

طبق گفته پالم کوئیست، “برای کاهش حساسیت و مسمومیت اعضای بدن، معمولا از روغن ها، بیشتر از دو هفته استفاده نمی کنیم و پس از آن یک دوره استراحت را در نظر می گیریم. تحت شرایطی خاص، مانند درمان سرطان، روغن ها را برای دوره های طولانی تری استفاده می کنیم، اما این موضوع برای کسانی که در استفاده از روغن آموزش دیده اند، بهتر است.

روغن های گیاهی

علائم و نشانه های مسمومیت با این روغن ها در حیوانات خانگی شامل موارد زیر می باشد:

 • مشکل تنفسی
 • خستگی
 • بی حالی یا ضعف
 • لرزش عضلانی
 • پنجه کشیدن دهان یا صورت
 • قرمزی یا سوختگی در لب، لثه، زبان یا پوست
 • به زحمت راه رفتن یا راه رفتن ناهماهنگ
 • استفراغ

همیشه روغن های ضروری را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان دور نگه دارید. اگر به مسمومیت حیوان خانگی خود با روغن های ضروری مشکوک هستید، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.

روغن های ضروری مشکوک را در یک ظرف در دار قرار دهید و به نزد دامپزشک ببرید. درمان را به سرعت برای حیوان خانگی خود برای کسب نتایج بهتر، شروع کنید. اگر فکر می کنید حیوان خانگی شما روغن را خورده است، او را وادار به استفراغ نکنید و یا به او کربن فعال ندهید زیرا ممکن است وضعیت را بدتر کند.

روغن های گیاهی

نتایج نهایی در استفاده از روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی

شما می توانید روغن های ضروری را با خیال راحت  برای حیوانات خانگی خود استفاده کنید زیرا باعث افزایش سلامت جسمی و عاطفی آنها می شود، اما روغن های دیگری هم وجود دارند که نباید برای سگ ها و گربه ها یا به طور کلی برای حیوانات استفاده کنید.

کدام روغن ها برای سگ ها مناسب هستند؟ گزینه های برتر عبارتند از:

 • اسطوخودوس
 • بابونه
 • کندر
 • سدر

 همچنین نعناع  یک انتخاب عالی برای از بین بردن کک های سگ می باشد. کدام روغنهای ضروری برای گربه ها مفید هستند؟ روغن های مفید برای گربه ها عبارتند از:

 • نعناع تند
 • کندر
 • هل
 • گل آفتابگردان
 • رازیانه

بسیار مهم است که روغنی را انتخاب کنید که 100 درصد خالص باشد و خاصیت درمانی داشته باشد و گواهی استاندارد داشته باشد.

قبل از استفاده از روغن های ضروری برای حیوانات خانگی، نکاتی احتیاطی مهمی را باید رعایت کنید، همچنین مهم است که نظر دامپزشک خود را برای انتخاب روغن های ضروری، در نظر بگیرید. انتخاب کنید، به ویژه اگر حیوان خانگی شما بسیار جوان یا پیر باشد و یا دچار یک بیماری باشد که مدام درحال پیشرفت می باشد.