در مورد فلفل سفید چه می دانید؟ آیا در مورد خواص و مزایای آن برای سلامتی چیزی شنیده اید؟ فلفل سیاه تقریبا در تمام آشپزخانه های سراسر دنیا وجود دارد و به سلطان ادویه ها معروف است که این به لطف تطبیق پذیری، همه کاره بودن و تند بودن طعم و مزه آن است. در حالی که فلفل سیاه ممکن است رایج ترین نوع  فلفل باشد ولی فلفل سفید نیز از نظر مزه و منافع بالقوه برای سلامتی مثل فلفل سیاه است. در این مقاله از بخش گیاهان دارویی و طب سنتی دکتر سلام با ما همراه باشید تا به بررسی این ادویه بپردازیم.

فلفل سفید چیست؟

این فلفل، از دانه های فلفل تقریبا رسیده  تهیه می شود که پوست آنها جدا شده و سرشار از آنتی اکسیدان هایی مثل منگنز، فیبر و آهن می باشد و همچنین دارای پیپرین و مواد قلیایی است که در فهرست خواص مواد سلامت آور قرار دارند. افزودن این فلفل، نه تنها می تواند طعم و مزه جالبی به غذاهای مورد علاقه شما بدهد، بلکه باعث کاهش ورم و آماس نیز می شود و فشار خون شما را کم می کند و موجب می گردد که دستگاه گوارش شما به خوبی و راحتی کار کند.

فلفل سفید

منافع فلفل سفید

 • ورم و آماس را کاهش می دهد
 • هضم بهتر را بهبود می بخشد
 • سرشار از آنتی اکسیدان است
 • جذب زردچوبه را افزایش می دهد
 • به درمان اسهال کمک می کند
 • فشار خون را منظم می کند

ورم و آماس را کاهش می دهد

در حالی که آماس شدید نشان می دهد که دستگاه ایمنی و مقاومت بدن شما به سختی کار می کند تا با عفونت های مهاجم خارجی مبارزه نماید، عملا می تواند نمایانگر مشکل جدی تری باشد. در واقع تحقیقات اثبات کرده اند که باقی ماندن ورم و آماس در بدن برای دراز مدت می تواند به دلیل بیماری هایی مثل بیماری قلب، مرض قند و سرطان باشد.

این فلفل، مملو از آنتی اکسیدان هایی است که می توانند به کاهش آماس کمک کنند تا از بروز مشکلات برای سلامتی در دراز مدت جلوگیری نمایند. این فلفل، همچنین دارای پیپرین است که یک ماده قلیایی می باشد که طعم و مزه تند و تیز دارد و در عین حال شامل مجموعه ای از خواص ضد آماس است. بر اساس یک آزمایش حیوانی در موسسه تحقیقاتی شرقی و غربی استخوان و مفصل در مرکز پزشکی سئول کره جنوبی، پیپرین توانست باعث کاهش علائم متعددی از ورم و آماس در موش های مبتلا به ورم مفاصل گردد.

فلفل سفید

باعث هضم بهتر غذا می شود

ادویه هایی مثل این فلفل، بدلیل توانایی شان برای کمک به هضم سالم مورد توجه هستند. این موضوع تاحد زیادی به خاطر اثرات پیپرین است که نشان داده است که می تواند موجب تحریک و آزاد شدن آنزیم های گوارشی لوزالمعده و همچنین افزایش تولید سلوی شود. همچنین به بدن شما کمک می کند که بتواند غذا را به شکل بهتری هضم نماید.

تحقیقات متعدد بر روی حیوانات نشان دهنده اثرات مفید این فلفل، در رابطه با سلامت دستگاه گوارش می باشد. در یک نمونه حیوانی مربوط به موسسه مرکزی تحقیقات غذایی در هند، خوراندن پیپرین به موش ها موجب تحریک ترشح چند آنزیم مهم گوارشی مثل پانکرتیک، لیپاز، آمیلاس، تریسپین و چیموتریسپین در آنها گردید.

همچنین پژوهش حیوانی دیگری که در نشریه تحقیق غذایی منتشر شد، اعلام نمود که خوراندن پیپرین به موش ها به مدت 6 هفته، به طور قابل توجهی باعث کوتاه شدن زمان عبور مواد غذایی از مجرای معده و روده آنها گردید.

فلفل سفید

سرشار از آنتی اکسیدان است

گیاهی که فلفل سفید از آن بدست می آید، پیپرنیگروم نام دارد و یک منبع عالی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کنند تا از فشار ترکیب با اجسام دیگر و صدمه رسیدن به سلول ها جلوگیری نمایند. بعضی بررسی ها نشان می دهند که آنتی اکسیدان ها می توانند از بدن در برابر مجموعه ای از بیماری های شدید و مزمن مثل اختلالات تولید پادتن های مضر، ورم های رماتیسمی مفاصل و حتی آلزایمر (تباه شدن سلول های مغز) محافظت کنند.

تحقیقات نشان می دهند که گیاه پیپرنیگروم مانند یک آنتی اکسیدان برای کاهش چربی عمل می کند که بدلیل وجود ترکیباتی مثل پلی فنول ها و فلاونول ها و دیگر مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان در یک برنامه غذایی متعادل هستند و موجب بهبود سلامت و نگهداشتن بدن شما در وضعیت مطلوب می شوند.

جذب زردچوبه را افزایش می دهد

زردچوبه به خاطر خواص شگفت انگیزش برای افزایش سلامتی مشهور است. این ادویه با رنگ زرد درخشانش، نه تنها دارای خواص درمانی فراوانی می باشد، بلکه نشان داده است که ورم و آماس را درمان می کند، قندخون را تثبیت می نماید و درد مفاصل را کاهش می دهد.

بسیاری از مکمل های غذایی تهیه شده از زردچوبه شامل پیپرین هستند که جزء اولیه موجود در این فلفل، است تا بتوانند سرعت ورود زردچوبه به بافت ها و دستگاه گردش خون و جذب آنرا افزایش دهند. یک آزمایش حیوانی که در نشریه داروهای گیاهی چاپ شد، نشان داد که استفاده از پیپرین باعث جذب زردچوبه به میزان 2000% می شود. به همین دلیل بهتر است  هنگامی که مشغول پختن غذاهای مورد علاقه خود هستید، از ترکیبی از زردچوبه با فلفل سفید یا سیاه استفاده کنید تا از طعم، مزه و منافع بالقوه آنها برای سالم بودن غذاهایتان بهره مند شوید.

فلفل سفید

به درمان اسهال کمک می کند

اسهال یک بیماری رایج است که به دلیل کارکردن متناوب مزاج صورت می گیرد که به صورت آبکی یا شل می باشد و در موارد شدید دارای علائم کم آبی در بدن  مثل دهان خشک، تشنگی و خستگی است. در حالی که تحقیق بیشتری در این مورد لازم است ولی بعضی بررسی ها نشان داده اند که استفاده از این فلفل در برنامه غذایی، می تواند باعث توقف سریع اسهال شود.

یک تحقیق که در سال 2013 در نشریه امریکایی داروهای چینی به چاپ رسید، اعلام کرد که خوردن سبزیجات خرد شده با این نوع فلفل، یک درمان موثر برای کاهش دفعات اسهال در کودکان و نوزادان  به ویژه در رابطه با اسهال مداوم و شدید است. دیگر تحقیقات راجع به حیوانات نیز نشان داده اند که پیپرین موجود در فلفل سفید دارای اثرات ضد اسهال است و می تواند به منظم شدن اجابت مزاج کمک نماید.

فشار خون را کاهش می دهد

خوردن مقدار زیادی از سدیم می تواند باعث شود که بدن شما آب اضافی را در خود نگهدارد و فشار خون شما را افزایش دهد و فشار اضافی را روی عضله نازک و حساس قلب شما وارد کند و در نتیجه خطر بیماری هایی مثل گرفتگی شریان قلب را در شما زیاد نماید. لذا در صورت مصرف زیاد سدیم، این فلفل، می تواند یک گزینه مفید برای کمک همزمان به افزایش مزه غذا و کاهش فشار خون شما باشد.

پژوهش ها و آزمایش های مستقل نیز نشان داده اند که این فلفل، ممکن است دارای خواص کاهش فشار خون باشد. یک نمونه حیوانی در آزمایش سال 2010 به ارزیابی تاثیرات پیپرین بر فشار خون پرداخت و نشان داد که پیپرین می تواند از افزایش  فشار خون در موش ها جلوگیری نماید. همچنین یک پژوهش مجزا که در پاکستان انجام شد نیز گزارش داد که پیپرین به گشاد شدن رگ های خونی کمک می کند تا مانع از فشار خون شود.

فلفل سفید

فواید غذایی این ادویه

افزودن این ادویه خوشمزه به غذاهای مورد علاقه تان، یک روش مناسب برای استفاده از فواید غذایی این فلفل است. فلفل سفید می تواند منگنز، آهن و فیبر بیشتر را به غذای شما اضافه نماید و در عین حال طعم و مزه و آنتی اکسیدان فراوانی را به غذای شما بیفزاید.

یک قاشق غذاخوری ( حدود 7 گرم ) فلفل سفید تقریبا شامل ارزش غذایی زیر می باشد:

 • 7 کالری
 • 8 گرم کربوهیدرات
 • 7 گرم پروتئین
 • 1 گرم چربی
 • 8 گرم فیبر
 • 3 میلی گرم منگنز ( 15% دی.وی. )
 • 1 میلی گرم آهن ( 6% دی.وی. )
 • میلی گرم مس ( 3% دی.وی)
 • 5 میلی گرم ویتامین c
 • 6 میلی گرم کلسیم
 • 3 میلی گرم منیزیم

علاوه بر فهرست مواد غذایی فوق الذکر، این فلفل، همچنین حاوی مقدار کمی ریبوفلاوین، فسفر و روی است.

فلفل سفید

موارد استفاده از فلفل سفید

افراد زیادی از این فلفل، به عنوان یک روش ساده برای بهبود طعم و مزه غذاها استفاده می کنند. همچنین برای  زیبایی و سفره آرایی، گاهی این فلفل، بر فلفل سیاه در غذاهای سبک و سس ها ترجیح داده می شود مثل آبگوشتی که با فلفل سفید تهیه می گردد.

این فلفل، اغلب در خوراک های چینی و ویتنامی استفاده می شود و افزودن آن در سوپ ها، تاس کباب ها و آبگوشت ها برای ایجاد یک مزه فلفلی بی نظیر بسیار مناسب است.

فلفل سفید به طور بالقوه معمولا در آشپزخانه ها استفاده نمی شود ولی بعضی از افراد از آن استفاده دارویی می کنند تا هضم را بهبود بخشد، از نفخ جلوگیری کرده و به سلامت عمومی بدن کمک نماید. همچنین این فلفل، گاهی اوقات استفاده می شود تا بیماری هایی مثل اسهال را درمان کند و جذب ترکیباتی مثل زردچوبه را افزایش دهد.

بعضی افراد از این فلفل، برای اهداف زیبایی استفاده می کنند. میتوان این فلفل، را خمیر کرد و به عنوان ماسک های صورت برای از بین بردن سلول های مرده پوست اضافه گردد. فلفل سفید همچنین می تواند به گردش خون کمک کرده و منافذ پوست را تمیز نماید. این ادویه گاهی با اجزاء دیگری مثل ماست ترکیب می شود و مثل شامپو برای مبارزه با شوره سر استفاده می گردد. اما بیاد داشته باشید که منافع فلفل سفید برای پوست و مو به خوبی مورد تحقیق قرار نگرفته است و محدود به مدارک گفتاری می باشد.

استفاده از این فلفل در طب سنتی هند وداروهای قدیمی چین

با اینکه این پژوهش به تازگی شروع شده تا دامنه گسترده منافع این فلفل، برای سلامتی مشخص گردد، ولی  این فلفل، در واقع به عنوان یک ادویه مهم در طب سنتی، در طول قرن های گذشته محسوب می شده است.

در طب سنتی چین، این فلفل، برای پاکسازی خلط و درمان احساس رطوبت که نوعی بیماری است که وزن را کاهش می دهد و باعث احساس سنگینی و خستگی می شود، به کار می رفته است. همچنین این اعتقاد وجود دارد که این فلفل، دارای خواص گرم کنندگی است و می تواند درد مفصل و سفت شدن آن را که به دلیل بیماری هایی مثل درد مچ دست یا ورم مفاصل بوجود می آید، کاهش دهد.

این فلفل، همچنین به طور کامل در طب سنتی هند استفاده می شود و به ویژه برای پاکسازی خون و خارج نمودن خلط به کار گرفته می شود. این فلفل، اغلب برای درمان سرفه، بهبود گوارش، افزایش سلامت قلب، از بین بردن چربی ها و تسکین درد نیز استفاده می گردد.

فلفل سفید

مقایسه فلفل سفید و سیاه

هر دوی آنها از گیاه پیپر نیگروم بدست می آیند. فلفل سیاه از میوه های کال گیاه فلفل گرفته می شود و در آب داغ پخته و خشک می شود و سپس تبدیل به ادویه می گردد.

اما فلفل سفید از دانه های تقریبا رسیده گیاه فلفل گرفته می شود و پوست سیاه آن جدا می گردد.

گذشته از اختلافات ظاهری، تفاوت هایی در طعم و مزه این دو فلفل وجود دارند. این فلفل، طعم ملایم تری دارد و طعم فلفل سیاه تندتر است. فلفل سیاه تاثیر طولانی تری دارد ولی تاثیر فلفل سفید به سرعت از بین می رود و طعم و مزه و بوی آن سریعا محو می شود.

هر دوی این فلفل ها دارای فواید مشابهی برای سلامتی هستند مثل خواص ضد آماس و ضد اکسیدان.

بیاد داشته باشید که این فلفل ها نباید با انواع فلفل های تند مثل جالاپنوس اشتباه شوند.

فلفل سفید

این نوع فلفل را کجا تهیه کنیم و چگونه آن را پرورش دهیم؟

نمی دانید این فلفل، را از کجا بخرید؟ این ادویه بسیار مغذی و معطر به طور گسترده ای در فروشگاه های مواد غذایی در دسترس است و معمولا در قفسه ادویه ها در کنار فلفل سیاه پیدا می شود.

اگر به باغبانی علاقمندید، می توانید این نوع فلفل، را در خانه خود پرورش دهید. این فلفل، در آب و هوای گرم و محیط مرطوب به خوبی رشد می کند. این گیاه در تمام طول سال به عمل می آید و در هوای سرد می تواند به داخل اتاق منتقل شود. رشد گیاه فلفل در خانه نیازمند صبر و حوصله است و 4 سال طول می کشد تا محصول اولیه آن بدست آید و دانه های آن در شرایط مناسب در مدت 30 روز شروع به جوانه زدن می کنند.

فلفل سفید

راهنمای استفاده از فلفل سفید

اگر می خواهید به خوبی از این فلفل، استفاده کنید، به نکات زیر راجع به ترکیب آن با مواد دیگر توجه نمایید:

 • افزودن آن به خوراک ماهی بسیار عالی است.
 • مربای ترکیب شده از خربزه و لیمو و فلفل سفید خیلی خوشمزه و مفید است.
 • غذای ترکیب شده از پنیر بز و مارچوبه و اسفناج و فلفل سفید نیز لذیذ و مقوی است
 • اگر بر روی مرغ کباب شده، فلفل سفید بریزید، طعم و مزه آن خیلی خوب می شود.

نکات احتیاطی

فلفل های سیاه و سفید به دلیل اثرات عطسه آورشان معروف هستند و اگر به چشم مالیده شوند، باعث قرمزشدگی و سوزش می شوند، لذا فلفل را از چشمان خود دور نگهدارید و اگر در چشم شما ریخت، به طور کامل و دقیق آنرا با آب بشویید.

بعضی افراد نیز ممکن است به خوردن این فلفل، حساسیت داشته باشند. لذا اگر پس از خوردن آن با علائمی مثل کهیر، خارش، سوزش یا درد شکم مواجه شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.