مشکلات رفتاری رایج در سگ ها چیست؟ پارس کردن، گاز گرفتن و مشکلات رفتاری بسیار دیگر در سگ اغلب به دلیل سوء تفاهم ها و بد اداره کردن صاحبان سگ می باشد. شاید شما به تازگی صاحب سگ شده اید، قصد دارید یک حیوان خانگی بگیرید یا تمایل دارید سگ خود را بهتر اداره و کنترل کنید. فهمیدن مشکلات رایج سگ ها اولین قدم برای راه حل مشکلات و کنترل کردن آنها می باشد. آموزش فرمان برداری اساسی به جلوگیری یا بهتر کنترل کردن این مشکلات کمک خواهد کرد در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

مشکلات رفتاری رایج در سگ و پارس کردن آنها

اغلب سگ ها به میزان متفاوتی پارس می کنند، زوزه می کشند و حتی ناله می کنند. پارس کردن زیاد به عنوان یک مشکل رفتاری مطرح شده است. قبل از اصلاح پارس کردن سگ در وهله اول مشخص کنید که چرا سگ واق واق می کند.

مشکلات رفتاری رایج در سگ

این موارد رایج ترین موارد است که یک سگ را وادار به پارس کردن می کند:

 • هشدار یا اعلام خطر
 • بازیگوشی و هیجان
 • جلب توجه کردن
 • اضطراب
 • خستگی
 • جواب دادن به سگ های دیگر

یاد بگیرید چطور پارس کردن بی مورد را کنترل کنید. درست است که مشکلات رفتاری رایج در سگ ها خسته کننده است اما استوار و صبور باشید. همچنین دستورات لازم برای آرام پارس کردن را به آنها اموزش دهید. موفق شدن و توجه به جزئیات مدتی طول خواهد کشید.

مشکلات رفتاری رایج در سگ و گاز گرفتن و جویدن اشیا

یکی دیگر از مشکلات رفتاری رایج در سگ ، جویدن اشیا است. جویدن و گاز گرفتن یک عمل طبیعی برای همه سگ ها می باشد. این فقط بخشی از رفتار و روش آنهاست. اما جویدن به سادگی می تواند به یک مشکل رفتاری تبدیل شود، البته اگر سگ تان با این کار، خرابکاری ایجاد می کند. اغلب علت های رایج گاز گرفتن و جویدن در سگ ها عبارت اند از:

 • دندان درآوردن توله سگ ها
 • خستگی یا انرژی زیاد
 • اضطراب
 • حس کنجکاوی (مخصوصا در توله ها)

 سگ خود را به جویدن چیزهای مشخص تشویق کنید. اسباب بازی های زیادی مخصوص جویدن برای آنها تهیه کنید و در دسترسشان قرار دهید. وسایل شخصی خود را دور از دسترس آنها نگه دارید. وقتی در خانه نیستید، سگ خود را در یک جعبه یا فضای محدود شده ای نگه دارید تا خرابکاری کمتری ایجاد کنند.

اگر سگ خود را در حال جویدن وسایلی که مخصوص جویدن نیستند، دیدید او را با یک صدای بلند صدا بزنید، سپس آن وسیله را با یک اسباب بازی تعویض کنید. یکی از مهمترین چیزهایی که می توانید انجام دهید این است که مطمئن شوید سگتان، ورزش و تحرک زیادی داشته است بنابراین انرژی اضافی تدریجا تحلیل می رود وکمتر به جویدن تحریک می شود.

مشکلات رفتاری رایج در سگ

حفر کردن و کندن:

اگر فرصتی به آنها داده شود اغلب سگ ها تا اندازه ای حفر کردن و کندن زمین را انجام می دهند. این یک موضوع غریزی است. گونه های مشخص مثل سگ های شکاری، به خاطر سابقه و پیشینه شکاری خود، بیشتر به کندن تمایل دارند. در کل اغلب سگ ها به دلیل های زیر زمین را حفر می کنند:

 • خستگی یا انرژی زیاد
 • ترس و اضطراب
 • جستوجو کردن آرامش و آسودگی (در محلی جا گرفتن و خنک شدن )
 • پنهان کردن وسایل شان (مثل استخوان یا اسباب بازی هایشان)
 • برای فرار کردن یا راهی بدست آوردن

اگر سگ تان حیاط منزلتان را بکند و گودال حفر کند می تواند برای شما خیلی ناامید کننده و ناراحت کننده باشد. سعی کنید علت کندن را مشخص کنید، سپس روی برطرف کردن علت کار کنید. زمان بیشتری را با سگتان بگذرانید، ورزش زیادی به او بدهید و روی آموزش های اضافی کار کنید. اگر حفرکاری چاره ناپذیر بود، جایی را برای سگ تعیین کنید که سگ بتواند یاد بگیرد که همین منطقه برای کندن قابل قبول است مثل یک صندوق پوشیده شده از شن.

مشکلات رفتاری رایج در سگ

مشکلات رفتاری رایج در سگ و اضطراب جدایی در آنها

اضطراب جدایی یک مشکل رفتاری رایج مطرح شده است. حرکاتی مثل زیاد صدا کردن، گاز گرفتن، دفع ادرار نامناسب و خروج مدفوع انواع خرابکاری است که زمانی که یک سگ از صاحبش جدا شده است می تواند رخ دهد. همه این اقدامات نتیجه ی جدایی نیست. علامت های درست اضطراب جدایی شامل موارد ذیل می باشد:

 • سگ مضطرب می شود زمانی که صاحبش برای بیرون رفتن اماده می شود.
 • بدرفتاری در 15 الی 45 دقیقه اول پس از رفتن صاحب سگ اتفاق می افتد.
 • سگ می خواهد صاحبش را دائما دنبال کند
 • سگ سعی می کند در هر زمان ممکن توسط صاحبش نوازش و لمس شود.

اضطراب جدایی، به آموزش اختصاصی، اصلاح رفتار و ورزش های حساسیت زدایی نیاز دارد. تجویز دارو در کیس های حاد تجویز می شود اما در آخرین مرحله از این روش درمان استفاده می کنند.

دفع ادرار و مدفوع نامناسب:

دفع ادرار و مدفوع نامناسب و بی جای سگ از جمله رفتارهای نا امید کننده آنها است. آنها می توانند ناحیه ای از خانه را خراب کنند حتی در مکان های عمومی و منزل دوستانتان. این موضوع خیلی مهم است که در مورد این رفتار سگ با دامپزشک مشورت کنید بخصوص به منظور مسایل سلامتی خود. اگر علت پزشکی برای این رفتار وجود نداشت سعی کنید علت رفتار را پیدا کنید که ممکن است یکی از عوامل زیر باشد:

 • تحریک دفع ادرار
 • علامت گذاری منطقه ای
 • اضطراب
 • جلب توجه
 • فقدان اسباب بازی مناسب

در توله ها دفع ادرار اجتناب نا پذیر است، مخصوصا قبل از سن 12 هفتگی. سگ های بزرگتر داستان دیگری دارند. خیلی از سگ ها اصلاح رفتار جدی نیاز دارند تا این عادت خود را رها کنند.

مشکلات رفتاری رایج در سگ

مشکلات رفتاری رایج در سگ و التماس کردن برای غذا

التماس کردن یک عادت بسیار بد است اما بسیاری از صاحبان سگ این مسئله را ترغیب می کنند. این عادت می تواند به چاقی و مشکلات گوارشی منجر شود. سگها التماس می کنند چون غذا را دوست دارند. اما ته مانده های غذا چیز دوست داشتنی نیستند. بله مقاومت کردن در برابر این عادت سخت است اما غذا دادن به سگ و گفتن عنوان” فقط همین یک بار” در دراز مدت مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت. وقتی که شما به سگ یاد بدهید که التماس کردن مجاز است یک پیام بد به او منتقل می کنید.

قبل از اینکه بنشینید و غذا بخورید به سگ خود بگویید به جای خود برود. ترجیحا یک جایی که نتواند به غذا خوردن شما نگاه کند. اگر ضروری بود او را در یک اتاق دیگر محبوس کنید یا یک خوراک مخصوص به او بدهید تا غذا خوردن خود و خانوادتان کاملا تمام شود.

دنبال کردن:

تمایل سگ به دنبال کردن چیزهای محرک واقعا یک غریزه غارت گری است.خیلی از سگ ها، حیوانات دیگر، مردم و حتی ماشین ها را دنبال خواهند کرد. همه این ها می تواند به خطر یا نتیجه ویران کننده منجر شود.

شما ممکن است، قادر نباشید سگتان را از تلاش برای دنبال کردن باز دارید پس می توانید همراه با او قدم بردارید تا از فاجعه و خطر جلوگیری کنید.

 • افسار سگ خود را تمام مدت نگه دارید
 • به سگ آموزش دهید، زمانی که او را صدا می زنید به طرفتان بیاید
 • یک سوت یا وسیله ایی که صدا تولید کند در دست داشته باشید تا در مواقع لزوم توجه سگ را جلب کنید.

آموزش اختصاصی در طول دوره زندگی سگ به او یاد خواهد داد که قبل از هر چیز اول توجه اش را روی شما متمرکز کند.

مشکلات رفتاری رایج در سگ و پریدن:

توله سگ ها بالا و پایین می پرند تا به مادرشان برسند. یا ممکن است این حرکت را برای جلب توجه کردن انجام دهند. سگ ها همچنین بالا و پایین می پرند برای اینکه قدرت و تسلط خود را نشان دهند. پریدن یک سگ می تواند رنجش آور و حتی خطر ناک باشد.

روش های زیادی برای توقف پریدن سگ وجود دارد ولی همه آنها موفقیت آمیز نخواهد بود. بالا بردن یک زانو، قلاب کردن دست ها یا هل دادن سگ به یک طرف ممکن است در بعضی موارد مؤثر باشد، اما برای بعضی از سگ ها این اعمال پیام غلطی رو انتقال می دهد. پریدن اغلب به منظور جلب توجه می باشد.

بهترین روش: به سادگی دور شوید و سگ را نادیده بگیرید.نگاهش نکنید با او صحبت یا حتی نوازش نداشته باشید به کار خود ادامه دهید وقتی که آرام شد و سر جایش باقی ماند با آرامش یک پاداش به او بدهید.

مشکلات رفتاری رایج در سگ

گاز گرفتن:

سگ ها به دلایلی که ممکن است غریزی باشد، گاز می گیرند. توله سگ ها گاز می گیرند و روی سگ های دیگر و انسان ها می پرند. این کار آنها به منظور کاوش محیط اطراف خود و شناخت فضای اطراف می باشد. صاحبان سگ باید به آنها نشان دهند که گاز گرفتن عمل مجازی نمی باشد. انگیزه ی گاز گرفتن از موارد زیر نشات می گیرد:

 • ترس یا دفاع
 • درد یا بیماری
 • ادعای تسلط و قدرت
 • حفاظت از وسایل خود مثل استخوان، غذا

حمله و پرخاشگری:

سگ پرخاشگر علامت هایی دارد مثل خرناس کشیدن، دندان قروچه کردن، نشان دادن دندان ها، خیز زدن و در نهایت گاز گرفتن.

این مهم است که بدانید بدون در نظر گرفتن سابقه یا نژاد هر سگی، یک پتانسیل برای پرخاشگر شدن دارد. اما سگ های خشن و یا توله های آنها، تمایل بیشتری به نشان دادن رفتارهای خشونت آمیز نسبت به انسان ها و دیگر حیوانات دارند. دلایل خشونت یک سگ با دلایل گاز گرفتن و حمله کردن آنها یکسان است اما در کل سگ های خشن یک مسئله بسیار جدی تری است. اگر سگ شما تمایل به حمله و خشونت دارد با یک دامپزشک مشورت کنید زیرا ممکن است این مسئله ریشه در مشکلات سلامتی داشته باشد. سپس از یک مربی سگ ورزیده کمک بخواهید. اقدامات بسیار جدی باید انجام شود تا دیگران را از گزند سگ های خشن حفظ کرد.


بیشتر بخوانید: