میکرونیدلینگ (Microneedling) که به نام درمان القاء کلاژن نیز شناخته می شود، شامل استفاده از یک ابزار با سوزن های کوچک است که در لایه بالای پوست وارد می شوند. ابزار میکرونیدلینگ شامل درماپن می باشد. درمان القای کلاژن، که به عنوان روش حداقل تهاجمی در نظر گرفته می شود، توسط یک متخصص پوست یا زیبایی انجام می شود. یک غلتک میکرونیدلینگ می تواند برای استفاده در منزل نیز خریداری شود. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی میکرونیدلینگ خواهیم پرداخت.

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یک درمان پوستی غیر مهاجم است که در آن یک متخصص پوست یا زیبایی، عمدتا در لایه بالایی پوست، با استفاده از سوزن های میکرو سوراخ های ریزی ایجاد می کند. سوزن ها معمولا در حدود 0.5 تا 2 میلی متر قطر دارند. میکرونیدلینگ همچنین می تواند در خانه با ابزار تخصصی انجام شود.

میکرونیدلینگ

این درمان همچنین به عنوان درمان القاء کلاژن شناخته شده است، زیرا به عنوان افزایش تولید کلاژن در پوست شناخته شده است که می تواند برای رفع تعدادی از عارضه های پوستی از جمله خطوط چین و چروک مفید باشد. میکرونیدلینگ در واقع موجب تولید کلاژن جدیدی در پوست می شود که به عنوان نئو کلاژن شناخته می شود.

کلاژن پروتئینی است که به تقویت و انعطاف پذیری پوست کمک می کند و سلول های مرده پوست را جایگزین می کند. با گذشت زمان، تولید کلاژن به طور طبیعی شروع به کاهش می کند که می تواند منجر به نشانه های پیری (چین و چروک پوست، سفت شدن پوست و غیره) شود.

آسیب های کنترل شده پوست توسط میکرونیدلینگ پوست را به حالت ترمیم می فرستد که باعث تولید کلاژن جدید و همچنین الاستین می شود که یکی دیگر از پروتئین های موجود در پوست است که پوستی با انعطاف پذیری مطلوب به ارمغان می آورد. میکرونیدلینگ همچنین رشد فیبروبلاست ها، سلول های اپیتلیوم و اندوتلیال را تحریک می کند که می تواند به ایجاد پوست سالم منجر شود.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا کسی باید بخواهد این سوزن های کوچک را روی پوست خود امتحان کند؟ خوب، این عمل ظاهرا عجیب و غریب، باعث می شود که بدن روند طبیعی زخم را بهبود بخشد و می تواند باعث تقویت تولید کلاژن، ترمیم جای جوش و روشن شدن پوست شود.

در ابتدا، میکرونیدلینگ به طور کلی برای جوان سازی پوست مورد استفاده قرار گرفت، اما در حال حاضر از آن برای افزایش تولید کلاژن استفاده می شود و به رفع انواع مختلفی از نگرانی های پوستی رایج که می تواند درمان آنها دشوار باشد، از جمله چین و چروک، زخم، علائم کششی و حتی ریزش مو  کمک می کند.

میکرونیدلینگ

5 مزیت بالقوه عمده میکرونیدلینگ

تعدادی از مزایای این درمان عبارتند از:

1. کلاژن را افزایش می دهد

همانطور که ذکر شد تولید کلاژن در پوست برای ظاهر پوستمان بسیار مهم است. کلاژن کمتر به معنی چروک های بیشتر، خطوط واضح تر و تضعیف پوست است. بنابراین کلاژن بیشتر به معنای چهره جوان تر است و تحقیقات نشان می دهد که میکرونیدلینگ در واقع می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد!

طبق یک مطالعه در سال 2008، بیماران تحت درمان با یک تا چهار جلسه میکرونیدلینگ و استفاده از پماد ویتامین A و C موضعی، برای حداقل 4 هفته قبل از عمل، “افزایش قابل توجهی در کلاژن و رسوب الاستین” را 6 ماه پس از اتمام درمان تجربه کردند.

2. بهبود زخم ها

به دنبال راهی طبیعی برای بهبود جای جوش هستید؟ مطالعه ای در سال 2009 به بررسی اثرات درمان های مختلف میکرونیدلینگ در 37 بیمار مبتلا به زخم های آتروفیک صورت پرداخت. زخم های آتروفیک در پوست ایجاد می شوند و وقتی که پوست قادر به بازسازی بافت نیست، شکل می گیرد. نمونه هایی از زخم های آتروفیک شامل کسانی هستند که از آکنه و آبله مرغان رنج می برند. زخم های بیماران در ابتدا و دو ماه پس از پایان فرآیند درمان، به صورت بالینی بررسی و ارزیابی شدند.

نتایج مطالعه چیست؟ از 37 بیمار اولیه، 36 نفر برنامه درمان را تکمیل کردند و از 36 بیمار 34 بیمار، کاهش شدت زخم را با یک یا دو نمره به دست آوردند. بیش از 80 درصد از بیماران درمان میکرونیدلینگ خود را به عنوان “عالی” در مقیاس 10 نمره ارزیابی کردند. هیچ عارضه قابل توجهی برای هر یک از بیماران وجود نداشت. حتی اگر میکرونیدلینگ بتواند زخم های آکنه را درمان کند، توجه داشته باشید که  معمولا برای آکنه فعال توصیه نمی شود.

میکرونیدلینگ

3. درخشش عمومی پوست افزایش می یابد

اگر تصاویر قبل و بعد از نتایج میکرونیدلینگ را نگاه کنید می بینید کاملا قابل توجه هستند! پس از درمان، افراد اغلب درخشش بیشتری در پوست خود احساس می کنند. یکی از افراد تحت درمان می گوید:

من نیز از اینکه چطور پوست من روشن شد و اندازه منافذ من به میزان قابل توجهی کاهش یافته شگفت زده شدم. من هر روز صبح بخاطر پوست خشکم از کرم های هیدراته کننده استفاده می کردم. اما حالا به معنای واقعی کلمه با پوست مثل پنبه و صاف بدون نیاز به هیچ کار اضافی بیدار می شوم. من تصمیم گرفتم تا زمانی که پوست من به طور کامل بهبود یابد، از این درمان استفاده کنم.

4. موجب نفوذ عمیق تر محصولات موضعی می گردد

یک مطالعه منتشر شده در مجله علوم دارویی اروپا به بررسی اثرات یک دستگاه میکرونیدلینگ با طول سوزن های مختلف شامل 150، 500 و 1500 میکرومتر رسید. محققان اثرات درمان را بر روی مورفولوژی سطح پوست، از دست دادن آب در مواجهه با این درمان و همچنين نفوذ تركيبات موضعی جذب آب مانند مواد مورد استفاده در محصولات مراقبت از پوست مطالعه کردند.

محققان پس از درمان، متوجه میزان کاهش آب شدند که به نظر آنها به احتمال زیاد ناشی از کاهش اندازه منافذ بود. آنها همچنین اشاره کردند که پرفوریشن پوست از طریق ابزار میکرونیدلینگ توانایی جذب آب برای نفوذ به پوست را افزایش می دهد. در مجموع، به نظر می رسد که میکرونیدلینگ قطعا توانایی پوست را برای جذب مواد درمانی افزایش می دهد و از این رو به استفاده بهتر از محصولات موضعی کمک می کند.

میکرونیدلینگ

5. می تواند رشد مو را بهبود بخشد

یک مطالعه منتشر شده در سال 2013، 100 بیمار آزمایشی را به دو گروه تقسیم کرد. در یک مجموعه لوسیون معمولی ریزش مو دو بار در روز تجویز شد و در گروه دیگر لوسیون دو بار در روز به اضافه جلسه میکرونیدلینگ پوست سر در هفته انجام می شود. پس از 12 هفته، 82 درصد از گروه میکرونیدلینگ 50 درصد رشد مو در مقایسه با تنها 4.5 درصد بهبود در گروه درمان با لوسیون تنها را گزارش دادند.

نحوه انجام این درمان و هزینه آن

تمام فرایند، حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.  بسته به تحمل درد، شما ممکن است دریابید که سوزن های کوچک باعث می شود تا درد کمتری داشته باشید. این طبیعی است که پس از درمان پوستی که ممکن است تا چند روز طول بکشد، برخی قرمزی ها را تجربه کنید. چه مدت طول می کشد تا نتایج حاصل از میکرو نیدلینگ را ببینید؟ معمول است که بهبود پوست در عرض 48 تا 72 ساعت پس از درمان باشد.

چند بار باید این عمل را انجام دهید؟ آیا میکرونیدلینگ دائمی است؟ توصیه ها متفاوت می باشند، اما بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که درمان های 4 تا 6 جلسه ای میکرونیدلینگ را بین چهار تا شش هفته تقسیم کنند. پس از آن شما به احتمال زیاد برای نیاز خواهید داشت تا هر 6 ماه یکبار یا سالی یکبار، درمان خود را ادامه دهید.

میکرونیدلینگ

واقعا بعد از میکرونیدلینگ هیچ دوره نقاهتی نیاز نیست، اما اگر می خواهید مطمئن شوید چند مورد پس از درمان وجود دارد. ابتدا اطمینان حاصل کنید که پوست خود را با محصولات غیر کمدوژنیک هیدراته نگه دارید و از محصولات خشک و یا ساینده مانند تونرهای الکل و لایه برداری کننده جلوگیری کنید تا پوست شما به طور کامل پس از درمان بهبود یابد. همچنین برای حداقل 24 ساعت اول پس از درمان میکرونیدلینگ از سالن بدنسازی، سونا و نور مستقیم نور خورشید اجتناب کنید زیرا عرق کردن باعث التهاب می شود.

میکرونیدلینگ چقدر هزینه دارد؟ درمان در مطب می تواند از جلسه ای چند صد هزار تومان شروع شود. البته هزینه هر فرد متفاوت است زیرا این به میزان شدت چین و چروک و جای جوش پوست صورت بستگی دارد. همچنین شما می توانید از ابزارهای میکرونیدلینگ در خانه مانند درمارولر استفاده کنید. اگر نگران هستید که چگونه از درمارولر استفاده کنید، اطمینان حاصل کنید که از دستورالعمل های محصول آگاه هستید تا با خیال راحت و به درستی انجام دهید. اگر قبل و بعد از نتایج درمارولر به نتایج بهینه ای دست پیدا نکردید، دیدن یک دوره حرفه ای برای درمان میکرونیدلینگ بعدی شما ممکن است مفید باشد.

میکرونیدلینگ

هشدارها در مورد میکرونیدلینگ

اگر یکی از موارد زیر را تجربه کنید، استفاده از میکرونیدلینگ ممنوع است:

  • آکنه فعال
  • تبخال (تب خال) یا هر گونه عفونت محلی مانند زگیل
  • بیماری مزمن پوست مانند اگزما یا پسوریازیس
  • گرگرفتگی شدید
  • بیماری یا اختلال در خون
  • شما یک داروی ضد انعقاد مصرف می کنید
  • شما یک بیمار تحت شیمی درمانی یا پرتودرمانی هستید

میکرونیدلینگ

عوارض جانبی

طبق نظر متخصص پوست میکرونیدلینگ مکرر می تواند به مویرگ های شکسته منجر شود. اگر شما در خانه یا مطب تحت درمان قرار می گیرید بهتر است درمان را به یک ماه یکبار محدود کنید و همیشه مطمئن شوید که پوست شما قبل از جلسه بعدی شما به طور کامل بهبود پیدا کرده است.

به طور کلی، این درمان را در پوست دارای التهاب و یا تحریک شده انجام ندهید زیرا میکرونیدلینگ در این موارد ممکن است باعث تحریک شود و در صورت آکنه و دیگر عفونت های پوستی، گسترش عفونت را افزایش می دهد.

میکرونیدلینگ ممکن است حساسیت به محصولات مراقبت از پوست را افزایش دهد، زیرا باعث می شود که پوست شما برای جذب محصولات در سطح عمیق تر آماده باشد. در یک مطالعه موردی دانشمندان دانشگاه یوتا سه نمونه از زنان را که در اثر واکنش به استفاده از سرم ویتامین C همراه با میکرونیدلینگ تجربه کرده بودند، بررسی کردند که خارش، بثورات و زخم را تجربه کردند.

این عاقلانه است که تست پچ از هر محصولی که بعد از استفاده از میکرونیدلینگ استفاده می کنید با استعمال  محصول به یک منطقه کوچک و 24 ساعت  انتظار  انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که شما واکنش منفی یا حساسیت ندارید. در صورتی که واکنش های ناخواسته یا نتایجی داشته اید، درمان میکرونیدلینگ را قطع کنید.

میکرونیدلینگ

نتایج نهایی در مورد میکرونیدلینگ

  • آسیب های ناشی از کنترل توسط این درمان، پوست را به یک حالت ترمیم تبدیل می کند که باعث تولید کلاژن و همچنین الاستین می شود.
  • مزایای میکرونیدلینگ ممکن است شامل افزایش تولید کلاژن و الاستیک، کاهش زخم، بهبود علائم کشش، کاهش اندازه منافذ، افزایش رشد مو باشد.
  • شما می توانید با استفاده از درمارولر در خانه میکرونیدلینگ را انجام دهید، اما نباید بیش از یک بار در ماه درمان های خانگی انجام شود.