یکی از دغدغه های آشپزی، سر و کار داشتن با پیمانه ها و اندازه گیری های مختلف است. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که یک پیمانه چند قاشق غذاخوری است ؟ آیا تا به حال در پیمانه کردن موادغذایی برای پختن نوعی غذای خاص به مشکل بر خورده اید و به این فکر کرده اید که یک پیمانه چند قاشق غذاخوری است ؟ در این مقاله از بخش آشپزی دکتر سلام در این مورد توضیحاتی را ارائه خواهیم داد و در ادامه به بررسی این می پردازیم که چگونه برای یک مهمانی مواد غذایی را پیمانه کنیم.

یک پیمانه چند قاشق غذاخوری است

من می خواهم که یک کیک را با استفاده از دستور پختی درست کنم و می خواهم بدانم که یک پیمانه چند قاشق غذاخوری است ؟ قبل از اینکه شروع کنیم، باید بگویم که استفاده از پیمانه در دستور آشپزی مدرن بیشتر به ایالات‌ متحده و کانادا محدود می ‌شود. پیمانه به عنوان یک مقیاس اندازه‌گیری استاندارد از دهه ۱۹۶۰در دستور العمل ‌های بریتانیایی استفاده نمی ‌شود. اما این حقیقت که ما این روز ها دائما آنلاین هستیم به این معناست که دستورالعمل شما می‌تواند از هر جایی از دنیا بیاید.

در این مقاله، ما فرض می کنیم که شما از قاشق سوپ خوری و پیمانه ایالات ‌متحده استفاده می ‌کنید. برای ساده کردن این مسئله، من یک نمودار مرجع برای تبدیل یک پیمانه، ½  پیمانه، ¼  پیمانه، 1/3 پیمانه و امثالهم به قاشق سوپ خوری (و قاشق چای خوری) و برعکس را آماده کرده ام.

یک پیمانه چند قاشق غذاخوری است

تبدیلات قاشق سوپ خوری و پیمانه

۱ قاشق سوپ خوری ۳ قاشق چای خوری
۱ / ۱۶ پیمانه ۱ قاشق سوپ خوری
۱ / ۸ پیمانه ۲ قاشق سوپ خوری
۱ / ۶ پیمانه 2 قاشق چای خوری به اضافه ۲ قاشق سوپ خوری
۱ / ۴ پیمانه 4 قاشق چای خوری
۱ / ۳ پیمانه 5 قاشق چای خوری به اضافه ۱ قاشق چای خوری
۳ / ۸ پیمانه 6 قاشق چای خوری
۱ / ۲ پیمانه ۸ قاشق سوپ خوری
۲ / ۳ پیمانه 10 قاشق چای خوری به اضافه ۲ قاشق سوپ خوری
۳ / ۴ پیمانه 12 قاشق چای خوری
۱ پیمانه ۱۶ قاشق سوپ خوری

یک پیمانه چند قاشق غذاخوری است

چگونه یک دستورالعمل غذایی را برای مقدار وعده غذایی دلخواهی که نیاز دارید پیمانه کنید؟

پیمانه کردن یک دستورالعمل غذایی به این معنی است که شما اجزای غذا را برای مقدار متفاوتی برای تعداد افراد خاصی تنظیم ‌کنید. در حالی که دو برابر کردن یا نصف کردن یک دستورالعمل نسبتا آسان است، اما زمانی که بخواهید یک دستور العمل 6 نفره را به وعده هایی برای دو نفر یا چهارده نفر تبدیل کنید، به کمی ریاضی نیاز دارید. چه بخواهید یک دستورالعمل را افزایش دهید یا آن را کاهش دهید، روش تنظیم مقادیر اجزای آن یکسان است.

مرحله اول تعیین ضریب تبدیل است؛ سپس، باید این عدد را در مقدار اجزای تشکیل دهنده ضرب کنید. اگر این عدد یک مقدار عجیب شد، باید به نوع متفاوتی از واحد اندازه گیری تبدیل شود. ممکن است که این کار، سخت به نظر برسد، اما شما نیاز ندارید که هر جزء موجود در دستورالعمل را به واحد اندازه گیری دیگری تبدیل کنید و با این فرمول ‌ها، شما مطمئنید که دستور پخت شما به طور کامل اجرا می ‌شود.

ضریب تبدیل را مشخص کنید

ضریب تبدیل عددی است که شما می ‌خواهید از آن برای تبدیل همه مقادیر استفاده کنید. کمی ریاضی نیاز است، اما استفاده از ماشین‌ حساب کار را راحت می کند.

برای پیدا کردن ضریب تبدیل خود، به سادگی تعداد وعده های مورد نظر خود را بر تعداد وعده غذایی اصلی تقسیم کنید. عدد حاصل ضریب تبدیل شما است. فرمول زیر را به خاطر بسپارید:

(تعداد نفرات مورد نظر) تقسیم بر (تعداد نفرات ذکر شده در دستور آشپزی) = ضریب تبدیل

برای مثال، برای پیمانه کردن یک دستورالعمل برای ۱۰ نفر که می خواهید به 6 نفر تبدیل کنید: 6 را بر 10 تقسیم کنید که ضریب تبدیل 0.6 را نتیجه می دهد.

یک پیمانه چند قاشق غذاخوری است

به‌ کار بردن ضریب تبدیل

هنگامی که ضریب تبدیل را مشخص کردید، باید میزان هر کدام از اجزا را در این عدد ضرب کنید. در مثال بالا شما می ‌توانید هر جز تشکیل ‌دهنده را در 0.6 ضرب کنید.

 از این مثال ساده برای نشان دادن محاسبات استفاده می کنیم. مثلا اگر در دستور العمل غذایی به بیش از ۲ پیمانه لیتری مرغ نیاز دارد. پس تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که ۲ پیمانه لیتری را در ضریب تبدیل تان ضرب کنید.

۲ پیمانه لیتری * ۶ / ۰ = ۱.۲ پیمانه لیتری
پس شما برای 6 نفر، باید 1.2 پیمانه لیتری مرغ بردارید.

تبدیل مقادیر به اندازه های ملموس

همانطور که در این مثال دیدید، اغلب با نتیجه ای اعشاری رو برو می شوید. اگر با این اعداد مواجه شوید کار شما راحت است:

0.25: یک چهارم

0.33: یک سوم

0.50: نیم

0.66:  دو سوم

0.75: سه چهارم

اگر اعدادی غیر از این ها به دست آمد می توانید از تبدیل واحد استفاده کنید.

نگران این موضوع  که این کار زمان زیادی را صرف خواهد کرد نباشید. همه اجزاء تشکیل‌ دهنده به تبدیل‌ های متعدد نیاز ندارد. بسیاری از آن‌ها به اعشار بسیار ساده خواهند رسید و شما می ‌توانید از نیم پیمانه، ۲ / ۳ پیمانه و یا مقادیر دیگر استفاده کنید. متوجه شدید یک پیمانه چند قاشق غذاخوری است ؟