Mother Breastfeeding her newborn baby از آنجا که وزن نوزاد و تغذیه وی در ماههای اول زندگی وابسته به شیر مادر است مادران باید متوجه باشند روزه داری و تشنگی باعث کمبود شیر و در نتیجه آسیب دیدن نوزادشان می شود

یک متخصص زنان و زایمان اعلام کرد: شرایط زنان باردار و شیرده برای روزه‌داری با یکدیگر متفاوت است سن نوزاد بسیار اهمیت دارد، مادرانی که نوزاد کمتر از ۶ماه دارند بهتر است دچار تشنگی زیادی نشوند چون روی وزن نوزاد اثر می‌گذارد.

فاطمه سروی متخصص زنان و زایمان در رابطه به شرایط روزه‌ داری در زنان شیرده، گفت: سن کودک در زنانی که در دوران شیردهی به سر می‌برند و تمایل به روزه‌ داری دارند، بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: چرا که میزان مایعاتی که مادران شیرده مصرف می‌کنند در تولید شیرشان بسیار اثرگذار است و اگر روزه‌ داری طولانی‌ مدت و نوزاد در سنین کمی باشد، با عوارض همراه می‌شود.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: اما اگر کودک در سنی باشد که بتواند غذای کمکی مصرف کند و نیاز به شیر کمتری داشته باشد، مادر می‌تواند در زمان سحری و افطار با مصرف مایعات، در طول روز نیاز کودک را برطرف کند.

سروی گفت: شیرخواران دو تا 3 ماهه که غذای کمکی نمی‌توانند بخورند و نیاز به شیر مادر دارند، چنانچه مادرانشان در طول روزه‌ داری احساس تشنگی زیادی کنند، ممکن است روی وزن نوزاد اثر سوء بگذارد.

وی افزود:‌اما نوزادان 6 ماه به بعد مشکلی ندارند چرا که غذای کمکی مصرف می‌کنند. به طور کلی مادرانی که در منزل به سر می‌برند، کمتر در خارج از منزل تردد دارند و تشنگی کمتری احساس می‌کنند، آب کمتری را نیز از دست می‌دهند. بنابراین شرایط زندگی مادران متفاوت است.

این متخصص زنان و زایمان در مورد روزه‌ داری به هنگام بارداری نیز گفت: روزه‌ داری در زمان بارداری و در ماه‌های اولیه خیلی روی جنین اثرگذار نیست، اما در اواسط بارداری کم‌آبی مادر ممکن است مایع موجود در اطراف جنین را کم کند.

وی افزود: همچنین ماه‌های اولیه بارداری، با تهوع و گاهی استفراغ همراه است و به همین دلیل روزه‌ داری را سخت می‌کند.