برای مراقبت از پوست به طور طبیعی و عادی، اکثر ما بر روی استفاده از مرطوب کننده ها، کرم ها، سرم ها و تونرها تمرکز می کنیم. این ها اگر چه مهم هستند، ولی راز واقعی سلامت پوست، فراتر از نمای بیرونی آن می باشد. در واقع، رساندن ویتامین پوست به بدن، چه از طریق رژیم غذایی و چه از طریق مکمل، مانند چیزهایی که در کمد لوازم آرایشی خود قرار داده اید بسیار مهم است. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی این موضوع می پردازیم که بهترین ویتامین پوست چیست و چه ویتامین هایی برای پوست خشک یا سایر پوست های خاص مانند پوست هایی که دارای آکنه هستند، یا پیر شده اند، مفید می باشد؟

نقش ویتامین پوست در سلامتی آن

ویتامین ها برای حفظ سلامتی کلی و زیبایی پوست ضروری هستند و در سال های اخیر، تحقیقات بیشتر نشان داده اند که ویتامین پوست ، نقش مهمی در سلامتی آن ایفا می کند. دیگر ترکیبات نیز نشان داده اند که دارای خواص تقویت کننده پوست هستند و به همه چیز از جمله بهبود قابلیت ارتجاعی پوست و کاهش علائم سلولیت و کشش پوست ارتباط دارند.

ویتامین پوست

ویتامین پوست چه هستند؟ بیایید در ابتدا به بررسی تعریف ویتامین بپردازیم. ویتامین ها گروهی از ترکیبات ارگانیک می باشند که برای رشد و همچنین جنبه های دیگر سلامت، از جمله سلامت پوست، ضروری هستند. بعضی از ویتامین ها در بازسازی سلولی، تولید کلاژن، حفاظت در برابر نور خورشید و سایر عواملی که برای حفظ پوست سالم، لازم و ضروری هستند، دخیل هستند.

داشتن یک رژیم غذایی مغذی و سبک زندگی سالم،  به همراه مصرف بعضی از مکمل های ویتامین پوست می تواند سطح سلامت پوست شما را به سطح بهتری برساند تا پوستی سالم و درخشان داشته باشید. در اینجا، بهترین مکمل ها و ویتامین پوست را ذکر می کنیم.

 10 نوع از بهترین مکمل ها و ویتامین پوست + مزایا و فواید آنها

 • کلاژن
 • ویتامین D
 • روغن ماهی
 • آب قلم
 • بیوتین
 • ویتامین A
 • مولتی ویتامین
 • ویتامین C
 • کرکومین
 • ویتامین E

کلاژن

کلاژن نوعی پروتئین است که به مقدار زیادی در بدن وجود دارد و نقش مهمی در سلامت پوست ایفا می کند. اما با افزایش سن، ذخیره کلاژن  کاهش می یابد، که باعث بروز چین و چروک و شل شدن پوست می شود.

کلاژن یکی از بهترین مکمل های ضد پیری برای پوست است و لطافت و نرمی پوست را حفظ می کند. در حقیقت، مطالعه ای که در خارج از آلمان انجام گرفت، نشان داد که مکمل هایی با پپتیدهای کلاژن، باعث افزایش قابلیت ارتجاعی پوست می شود و  پوست را به مدت هشت هفته، هیدراته نگه می دارد. مطالعات دیگری که در مجله تغذیه و نوشیدنی های پزشکی منتشر شد، گزارشی داد مبنی بر اینکه کلاژن  قادر به کاهش عمق چین و چروک صورت زنان، بعد از یائسگی می شود.

ویتامین پوست

ویتامین D یکی از بهترین انواع ویتامین پوست

ویتامین D در بسیاری از جنبه های بهداشتی نقش مهمی ایفا می کند و سلامت پوست نیز از این قاعده مستثنی نیست. تحقیقات جدید نشان می دهند که ویتامین D در درمان برخی از بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، به دلیل شرکت در رشد و جوان سازی سلول های پوست، مفید می باشد.

متأسفانه اکثر ما، دچار کمبود این ویتامین کلیدی هستیم. برخی مطالعات نشان می دهند که حدود 41 درصد از جمعیت ایالات متحده، دارای کمبود ویتامین D هستند. به عنوان یکی از ویتامین های عالی برای داشتن پوستی روشن و درخشان، عملکرد سیستم ایمنی، سلامت استخوان و غیره، مصرف این مکمل، در صورت قرار نگرفتن در معرض نور خورشید و مصرف نکردن غذاهای حاوی ویتامین D مانند ماهی قزل آلا، روغن ماهی کاد یا ماهی تن، ضروری و لازم است.

روغن ماهی

روغن ماهی یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 است که نوعی چربی سالم برای قلب محسوب می شود زیرا خواص ضد التهابی قوی دارد.  روغن ماهی یکی از بهترین مکمل ها برای درخشندگی پوست به شمار می رود زیرا اسید چرب امگا 3 می تواند باعث تسکین التهاب شده و از پوست در برابر آسیب ها محافظت می کند.

بر اساس یک مطالعه منتشر شده توسط بخش علوم امراض پوستی در دانشگاه منچستر، اسیدهای چرب امگا 3، از پوست در برابر آسیب های ماورای بنفش محافظت کرده و به داشتن پوستی سالم کمک می کند، همچنین از سرطان پوست نیز پیشگیری می کند. مطالعه دیگری در کالیفرنیا نشان داد که مصرف روغن ماهی با التهاب پوست ناشی از آکنه، ارتباط دارد و این نشان می دهد که روغن ماهی یک مکمل مفید برای جلوگیری از آکنه و ترک خوردن پوست می باشد.

ویتامین پوست

آب قلم بهترین مکمل دارای ویتامین پوست

بدون شک، آب قلم  یکی از بهترین مکمل ها برای حالت ارتجاعی پوست است. آب قلم با جوشاندن استخوان ها، مغز استخوان، تاندون ها و رباط ها در طول چند روز، تولید می شود و غنی از مواد معدنی مانند پرولین، گلیسین و گلوتامین است.

علاوه بر این، کلاژن بالایی دارد که یکی از مهمترین پروتئین ها برای بهبود حالت ارتجاعی و هیدراته نگه داشتن پوست می باشد، همچنین با چین و چروک پوست نیز مقابله می کند. نه تنها این مورد، بلکه باعث افزایش ایمنی نیز می شود، همچنین باعث کاهش التهابات مربوط به شرایط پوستی مانند آکنه، رزاشیا، درماتیت یا پسوریازیس می شود.

بیوتین یک ویتامین پوست محلول در آب

بیوتین یک ویتامین B محلول در آب است که اغلب به عنوان یکی از ویتامین های عالی برای رشد مو، پوست و ناخن محسوب می شود. اگر چه به ندرت اتفاق می افتد، اما کمبود این ویتامین مهم، منجر به ریزش مو و پوسته پوسته شدن و بروز جوش های قرمز بر روی پوست می شود، به همین دلیل است که به عنوان یکی از مهم ترین ویتامین های مورد نیاز برای سلامت پوست و مو، به شمار می رود.

اگر چه تحقیقات، هنوز محدود به اثر این ویتامین به عنوان یکی از مکمل های اصلی برای درخشندگی پوست و موهایی سالم می باشد، اما واضح است که کمبود بیوتین می تواند برای پوست مضر باشد. مقدار زیادی از غذاهای غنی از بیوتین را در رژیم غذایی خود قرار دهید، یا یک مولتی ویتامین یا مکمل را برای جبران جای خالی آن، انتخاب کنید.

ویتامین A

ویتامین A یکی از نخستین راه های دفاعی در برابر مشکلات پوستی مانند آکنه و پیری است. در واقع، یک مطالعه منتشر شده در مجله Archives Medical نشان داد که استفاده از دوزهای کم قرص های ویتامین A، در طی سه ماه، بروز آکنه را کاهش داده است. بسیاری از مطالعات دیگر نشان داده اند که رتینول، که از ویتامین A  مشتق می شود، در مبارزه با علائم پیری به ویژه هنگامی که مستقیما بر روی پوست اعمال می شود، موثر است.

با این وجود، به خاطر بسپارید که کرم ویتامین A موضعی که به شکل رتینوئید ها در دسترس هستند، معمولا بیشتر از مکمل های خوراکی توصیه می شوند، زیرا مصرف مقدار زیادی ویتامین A منجر به مسمومیت می شود و خطر عوارض جدی مانند نقص های هنگام تولد و آسیب به استخوان را افزایش می دهد. برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی، ویتامین A را از طریق منابع غذایی و یا مصرف مکمل های روزانه مصرف کنید و در صورت هرگونه سؤال یا نگرانی، با متخصص پوست تماس بگیرید.

ویتامین پوست

مولتی ویتامین

مولتی ویتامین ها برای تکمیل رژیم غذایی شما مفید هستند و طیف وسیعی از مواد مغذی مهم، از جمله ویتامین پوست که ترمیم پوست را به دنبال دارد، ویتامین هایی برای حفظ حالت ارتجاعی، ویتامین هایی برای پوست خشک و موارد دیگری را عرضه می کنند. اکثر مولتی ویتامین ها حاوی ترکیبات خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی و دیگرمواد ارتقاء دهنده سلامت هستند که به پیشگیری از کمبود مواد غذایی کمک کرده و نیازهای شما را برآورده می کنند.

پس مولتی ویتامین ها چه وظیفه ای دارند ؟ اگر چه همه افراد به مولتی ویتامین نیاز ندارند،  اما برای افرادی که دارای رژیم های غذایی محدود کننده هستند یا افرادی که به افزایش مواد مغذی، نیاز دارند، مفید می باشد. وگان ها و گیاهخواران، افرادی که غذای کمی مصرف می کنند و افرادی که اخیرا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، می توانند با مصرف مولتی ویتامین، مقدار ویتامین های اصلی خود را به منظور داشتن پوستی سالم و همچنین سلامت کلی، افزایش دهند.


پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت بین گیاهخواری و وگان چیست را حتما مطالعه کنید.


ویتامین C

ویتامین C به علت دارا بودن خواص آنتی اکسیدانی و توانایی آن در مبارزه با رادیکال های آزاد به منظور پیشگیری از آسیب سلولی و فشار اکسیداتیو به بدن، شناخته شده می باشد. نه تنها این مورد، بلکه به عنوان یکی از ویتامین های عالی برای پوست محسوب می شود که از پوست  در برابر آسیب های نور خورشید محافظت می کند و باعث تحریک سنتز کلاژن می شود و  به بهبود چین و چروک پوست و نرمی و صافی پوست کمک می کند.

طبق معمول همیشه، دریافت ویتامین C از طریق منابع غذایی مانند مرکبات و سبزیجات همیشه بهترین گزینه است، اما شما می توانید مکمل های ویتامین C را نیز انتخاب کنید و یا از سرم یا کرم های حاوی ویتامین C برای پوست صورت و بدن خود استفاده کنید.

ویتامین پوست

کورکومین

کورکومین یک رنگدانه قوی شیمیایی و گیاهی است که توسط گیاهان خاصی از جمله زردچوبه تولید می شود. کورکومین موجود در زردچوبه،  رنگ زردی دارد و تمام خواص زردچوبه را نیز می تواند ارائه دهد.

مدارک خوبی در رابطه با اثرات درمانی کورکومین، برای داشتن پوستی سالم، وجود دارد. علاوه بر تسکین التهاب، مطالعات انسانی و مدل های حیوانی نیز نشان می دهند که کورکومین می تواند باعث تسریع بهبود زخم ها شده و علائم پسوریازیس را کاهش دهد. همچنین در درمان سایر بیماری های پوستی مانند خارش و درماتیت ناشی از تابش، نیز مفید می باشد.

ویتامین E یک ویتامین پوست ضروری

ویتامین E، به عنوان یکی از ویتامین های مهم و ضروری برای پوست، سابقه طولانی دارد و بیش از 50 سال است که به طور گسترده ای در درمان امراض پوستی به کار می رود. تحقیقات نشان می دهند که ویتامین E یک جزء اصلی در محصولات آرایشی و محصولات مراقبت از پوست می باشد و با از بین بردن رادیکال های آزاد و مضر، به سلامت پوست کمک می کند. همچنین از پوست در برابر آسیب های نور خورشید محافظت می کند.

به علاوه، به غیر از ارتقاء سلامت پوست، برخی از مطالعات نشان می دهند که ویتامین E و روغن ویتامین E، ممکن است یکی از موثر ترین ویتامین ها برای مو باشد. یک مطالعه نشان داد که مصرف مکمل ویتامین E، طی یک دوره هشت ماهه، باعث افزایش تعداد موها در داوطلبانی شد که 34.5 درصد از موهای خود را از دست داده بودند، از این رو به عنوان یکی از بهترین ویتامین ها که در رشد مو موثر می باشد، به شمار می رود.

بدترین مکمل ها برای پوست

اگر چه طیف وسیعی از مکمل ها و ویتامین ها برای آکنه پوست وجود دارد، اما همه آنها گزینه های خوبی نیستند، و بعضی از آنها حتی ممکن است برای پوست شما مضر باشند.

انتخاب یک مکمل بدون مواد افزودنی، بسیار مهم است و نه تنها از کیفیت خوب آن باید اطمینان داشته باشید بلکه برای پیشگیری از عوارض جانبی، باید از مصرف مواد اضافی و غیر ضروری نیز جلوگیری کرد.

علاوه بر این،  مصرف زیاد مکمل ها، همیشه بهترین راه نیست و اگر به دنبال کسب نتایج بالایی هستید، به مقدار دوز توصیه شده باید عمل کنید. به عنوان مثال، بیوتین یکی از بهترین ویتامین ها برای سلامت پوست است و کمبود آن می تواند باعث بروز علائمی مانند ریزش مو و پوسته پوسته شدن پوست شود. با این حال، مصرف بیش از حد بهترین مکمل های بیوتین نیز، می تواند آکنه را بدتر کند و باعث بروز مشکلات پوستی شود.

در نهایت، انواع خاصی از ویتامین ها، به طور موضعی بهتر مصرف می شوند و یا اینکه به جای مصرف مکمل ها، ویتامین را از طریق مواد غذایی میتوان به دست آورد. برای مثال، ویتامین A، C و E، از بهترین مکمل های آنتی اکسیدان برای پوست هستند، اما اغلب به صورت سرم و کرم پوست هستند، نه به شکل کپسول و قرص. دوزهای بالایی از ویتامین های محلول در چربی نیز اگر  زیاد مصرف شوند، منجر به مسمومیت می شوند.

ویتامین پوست

علائم کمبود ویتامین پوست در بدن

بروز تغییراتی در مو، پوست و ناخن ها اغلب نشانه هایی از کمبود ویتامین یا مواد معدنی خاصی در رژیم غذایی شما هستند. نشانه های کمبود ویتامین، بر پایه این است که کدام مواد مغذی را کمتر مصرف می کنید، با این حال، برخی از شایع ترین نشانه های کمبود مواد مغذی شامل موارد زیر می باشند:

 • پوست رنگ پریده
 • ریزش مو
 • پوست خشک
 • آکنه
 • تاخیر در درمان زخم
 • ناخن های خمیده
 • کبودی
 • شکنندگی یا موهای زبر و خشن
 • زردی پوست (زردی)
 • شوره سر

اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، باید رژیم غذایی خود را از لحاظ کمبود مواد مغذی، مورد  بررسی قرار دهید. همچنین می توانید مولتی ویتامین را انتخاب کنید که راهی آسان و راحت برای مصرف ویتامین ها و مواد معدنی ضروری مورد نیاز  بدن می باشد و از این طریق می توانید رژیم غذایی خود را تکمیل کنید.

چگونه می توان بهترین ویتامین پوست را از طریق رژیم غذایی به دست آورد

یک رژیم غذایی متعادل و حاوی مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات، چربی های سالم و پروتئین ها، می تواند تمام ویتامین های پوست و مو را که بدن شما به آنها نیاز دارند تامین کنند و می تواند حتی از بهترین مکمل ها نیز، مفیدتر باشند.

سعی کنید یک یا دو  وعده میوه و سبزی بخورید و یا به جای خوردن میان وعده های شور، غذاهای حاوی مواد مغذی را مصرف کنید ویتامین های بیشتری را به منظور داشتن پوستی روشن و صاف، به رژیم غذایی خود اضافه کنید. وعده غذایی صبح خود را با مخلوطی از سبزیجات و انواع توت ها شروع کنید، همچنین میتوانید مقداری کلاژن یا آب قلم را نیز اضافه کنید تا از مزایای بیشتری، بهره مند شوید.

اگر برای تامین نیازهای روزانه خود از نظر ویتامین ها یا مواد معدنی خاص دچار مشکل هستید و یا اگر رژیم غذایی محدودی را دنبال می کنید که  به آنچه که نیاز دارید دسترسی ندارید، استفاده از مکمل، یکی از گزینه های خوب می باشد. با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که مکمل ها، تکمیل کننده یک رژیم غذایی سالم هستند و اکثر مواد مغذی مورد نیاز شما، هنوز هم باید از منابع غذایی مغذی تامین شوند.

ویتامین پوست

مکمل ها پوستی و مقدار دوز مصرفی آنها

متاسفانه، تمام مکمل ها یکسان نیستند و بسیاری از آنها حاوی مواد افزودنی و مواد نگهدارنده هستند که توسط کارخانجات صنعتی، به منظور سود بیشتر و نه برای سلامتی، تولید می شوند.

بهترین برندهای ویتامین باید فاقد هر گونه مواد افزودنی باشند و بر اساس سن و جنسیت، نیاز های شما را تامین کنند، زیرا نیاز به ویتامین ها، برای مردان و زنان، متفاوت می باشد. مکمل های دیگر نیز باید از یک مرکز عمده و معتبر خریداری شوند و باید حاوی ترکیبات اضافی کمتری باشد و کیفیت خوبی نیز داشته باشند.

مهم است که به مقدار دوز مصرفی که در دستورالعمل این گونه مکمل ها قید شده است، توجه کنید. بعضی از مکمل هایی که برای پوست استفاده می شوند، عوارض جانبی منفی به همراه دارند، بنابراین در استفاده از آنها دقت داشته باشید و اگر سوال یا نگرانی در مورد آنها دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

تاریخچه و حقایقی درباره مکمل ها

باور کنید یا نه، دانشمندان اخیرا به نقش مهم ویتامین ها بر سلامتی کلی، دست یافته اند و شناخت تاثیر قوی آنها بر سلامت پوست، در حدود یک قرن گذشته آغاز شده است.

کشف ویتامین ها را می توان به” کاسیمیر فانک”، زیست شناس لهستانی، نسبت داد که ترکیبی خاص، که بعدا به عنوان نیاسین شناخته شد، را از برنج قهوه ای، جدا کرد که قادر به پیشگیری از علائم کمبود ویتامین B بود. با کشف کلمه «ویتامین ها»،  فانک این موضوع را مطرح کرد که ممکن است ویتامین های دیگری نیز وجود داشته باشند که از امراضی مانند نرمی استخوان، اسکوربوس و پلاگرها پیشگیری کند. به همین دلیل، طولی نکشید که سایر ویتامین های ضروری برای سلامت پوست، از جمله ویتامین E در سال 1922 و ویتامین A و C در سال 1912، کشف شدند.

محققان، آزمایشاتی را مبنی بر اینکه چه ویتامین هایی برای پوست مفید هستند، شروع کردند و همچنین برای فهمیدن نقش پیچیده ای که بین تغذیه و سلامت پوست وجود دارد، نیز آزمایشاتی انجام دادند. در سال 1943، اولین مطالعه منتشر شده، درباره استفاده از اسید رتینوئیک بود، که از  ویتامین A مشتق می شود و برای درمان آکنه مفید است و یک دهه بعد، اسید رتینوئیک در درمان ترک خوردگی های پوست مورد استفاده قرار گرفت.

در سال های اخیر نیز مطالعاتی مبنی بر تاثیر برخی از ویتامین ها، مواد معدنی و مکمل ها  بر سلامت پوست، از جمله هیدراتاسیون، پیری، آکنه و درمان بیماری های خاص پوست، انجام گرفته است.

ویتامین پوست

اقدامات احتیاطی در رابطه با مصرف بهترین ویتامین پوست

برای دست یافتن به نتایج بیشتر، مکمل ها همیشه باید به همراه یک رژیم غذایی سالم و حاوی مواد مغذی، استفاده شوند. اگرچه مکمل ها می توانند این کمبود را جبران کنند و فواید زیادی را به همراه داشته باشند، اما به اندازه مواد مغذی و ترکیبات مقوی و سالمی که از طریق رژیم غذایی متعادل و سالم به دست می آیند، موثر نیستند.

اگر شرایط سلامتی خاصی دارید، قبل از شروع مصرف مکمل، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا برخی از مکمل ها ممکن است با برخی از شرایط خاص سلامتی، مغایرت داشته باشند. همچنین احتمال اینکه  با بعضی از داروها، تداخل داشته باشند نیز وجود دارد.

سرانجام اینکه، مصرف مکمل ها را از یک دوز کم شروع کنید و به آرامی آستانه تحمل خود را نسبت به آنها، افزایش دهید، اما هرگز نباید بیشتر از دوز توصیه شده مصرف کنید. اگر دچار عوارض جانبی ناخواسته ای شدید، دوز مصرفی خود را کاهش دهید و با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

نتایج نهایی در مورد ویتامین های مورد نیاز پوست

ویتامین ها نقش مهمی را در بسیاری از جنبه های سلامت پوست ایفا می کنند و اضافه کردن مکمل ها، باعث درخشش و صافی پوست شما می شوند.

پس چه نوع ویتامین هایی برای پوست مناسب هستند؟ ویتامین های A، C، D و E همراه با بیوتین، از بهترین ویتامین ها برای سلامت پوست هستند. مکمل های دیگری مانند کلاژن، آب قلم، روغن ماهی و کورکومین نیز مفید می باشند.

مکمل هایی با مارک های معتبر خریداری کنید که مواد افزودنی کمی داشته باشند و بهترین کیفیت را به شما ارائه دهند.

علاوه بر این، مصرف مکمل ها را با یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم همراه کنید تا باعث سلامتی پوست و بدن شما شوند، زیرا همیشه توصیه می شود که در صورت امکان، ویتامین های مورد نیاز برای سلامتی پوست و دیگر ویتامین ها و مواد معدنی را از منابع غذایی دریافت کنید.