مدیریت و کنترل گریه کودک به صورت نمادین و ساختگی، باید چگونه انجام گیرد؟ آیا کودکتان بدون دلیل گریه می‌کند و شما را ترک می‌کند و فکر می ‌کنید که مشکل چه بوده است؟ خوب، گاهی اوقات ممکن است کودک شما در واقع گریه نکند و به صورت دروغین این کار را نجام دهد. بله، ممکن است که کودک تان به صورت ساختگی گریه کند! اگر در این فکر هستید که چطور به این عادت خاتمه دهید، ادامه این متن از بخش روانشناسی و سلامت کودک دکتر را بخوانید تا نکات مفیدی در مورد نحوه مدیریت گریه دروغین کودک بدانید.

آیا واقعا گریه کودک نمادین و دروغ است؟

کودکان می ‌توانند واقعا گریه ساختگی داشته باشند. خوب، ممکن است دلایل مختلفی برای این کار وجود داشته باشد. مشاهده شده ‌است که گریه کودک به صورت نمادین و ساختگی، برای جلب توجه والدین انجام می دهند.

گریه کودک

علت گریه کودک به صورت نمادین و ساختگی

در اینجا برخی دلایل مشترک برای گریه کودک به صورت نمادین و ساختگی وجود دارد:

1. عدم توانایی در ابراز احساسات و خواسته های خود

آیا تا به حال به این فکر کرده‌ اید که اگر نتوانید خود را در مقابل دیگران بیان کنید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کودکان به طور روزمره از این امتحان سخت عبور می ‌کنند، بنابراین گاهی اوقات گریه دروغین را به عنوان یکی از روش ‌های بروز احساسات خود انتخاب می ‌کنند.

۲.  گریه کودک به صورت نمادین و ساختگی برای جلب توجه

چطور یک کودک می ‌تواند به پدر خود بگوید که او گرسنه، خیس، خواب ‌آلود، یا خسته است؟ خوب، او ممکن است به سادگی گریه کند چون این روشی است که او می ‌تواند بیان کند که چیزی او را اذیت می‌کند. بنابراین گریه کردن کودک یک پدیده بسیار رایج است، زیرا یکی از راه ‌هایی است که او توجه والدین خود را جلب می‌ کند.

گریه کودک

۳. کودک چیزی می ‌خواهد

اگر کودکتان چیزی ‌بخواهد، ممکن است گریه کند. اگر اسباب بازی ای بخواهد و نتواند به آن دست پیدا کند، گریه کردن را انتخاب می کند. اگر شما پدر و مادری هستید که خواسته‌ های کودک خود را با این روش برآورده می کنید، این احتمال وجود دارد که او این نوع رفتار را ادامه دهد.

۴. تغییر در عادات

 گاهی ممکن است تغییراتی در برنامه کودک خود ایجاد کنید و این ممکن است توسط او مورد استقبال قرار نگیرد. حدس بزنید او چه چیزی را انتخاب خواهد کرد؟ بله، گریه ساختگی. او ممکن است این کار را بکند تا ناخرسندی یا ناراحتی خود را بیان کند. تغییرات در غذا خوردن، خوابیدن و یا هر چیز دیگری ممکن است کودک شما را بد خلق کند.

۵. گریه کودک به صورت نمادین و ساختگی به دلیل آسیب عاطفی

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما گریه ساختگی می ‌تواند راهی برای او باشد که احساسات خود را بیان کند. این ممکن است در مورد مرگ یک حیوان خانگی، یک عضو خانواده، طلاق یا هر چیز دیگری صادق باشد. کودکان هنگامی که با وضعیت ‌های ناخوشایند روبرو می شوند گریه می‌کنند.

گریه کودک

چگونه گریه ساختگی را در کودک متوقف کنید؟

هیچ کسی نمی ‌تواند فرزند خود را در حال گریه کردن ببیند و تحمل کند، حتی اگر گریه ساختگی باشد. صرف‌ نظر از اینکه آیا گریه واقعی یا دروغین است، هر والدی می‌ خواهد بداند که چگونه به گریه کودک خاتمه دهد. در اینجا چند روش ساده برای رسیدگی به گریه ساختگی کودکتان وجود دارد:

۱. سعی کنید حواس کودک خود را پرت کنید

یکی از بهترین راه ‌ها برای پایان دادن به گریه کودک به صورت نمادین و ساختگی ، پرت کردن حواس‌ کودکتان است. ممکن است او را بیرون ببرید یا لالایی بخوانید. ممکن است این کارها به او کمک کند تا دلیل گریه اش را فراموش کند.

گریه کودک

۲. سخت نگیرید؛ گاهی تسلیم شوید

اگر چه این کار کمی مشکل خواهد بود که به کودک خود اجازه دهید که به گریه کردن ادامه دهد و آن را تبدیل به یک عادت کند، اما خوب است که گاهی اوقات در برابر او تسلیم شوید. زیرا گاهی لازم است که کودک شما عشق به خود را احساس کند و احساس راحتی کند تا کار خود را کنار بگذارد.

۳. سعی کنید به او بی توجهی کنید

اگر کودک شما ایجاد سر و صدا را به یک عادت برای خود تبدیل کرده است، مهم است که این کار را متوقف کنید. بهترین راه برای انجام این کار، بی‌ توجهی در زمانی است که کودک بی دلیل شروع به گریه می ‌کند. شکی نیست که این کار کمی مشکل خواهد بود، اما انجام این کار مهم است در غیر این صورت این کار به یک عادت آزار دهنده تبدیل خواهد شد که با رشد کودکتان مشکل تر خواهد شد.

۴. به علت اصلی برگردید

چه چیزی باعث شده است که کودک شما این نوع رفتار را از خود نشان دهد؟ مهم است که به ریشه علت اصلی آن برسید و آن را حذف کنید. اگر اسباب ‌بازی است که کودک شما نمی ‌تواند به آن برسد و می‌خواهد آن را در دست بگیرد، به او بدهید.

گریه کودک

۵. بگویید: نه

 مهم است که به کودک خود توضیح دهید که این نوع رفتار غیرقابل ‌قبول است. کودکان ممکن است قادر به درک کلمات شما نباشند، اما در درک لحن و حالات بسیار توانا هستند. نارضایتی خود را نشان دهید؛ در نهایت، کودک شما متوجه خواهد شد که این نوع رفتار قابل‌ قبول نیست.

امیدوارم این نکات ساده در کمک به شما برای جلوگیری از گریه کودک به صورت نمادین و ساختگی مفید واقع شوند.


بیشتر بدانید: