هنگامی که کودک در زمان تغذیه با شیر مادر به خواب می رود، چه کار باید کرد؟ راحت ‌ترین و ساده ترین راه برای خوابیدن یک نوزاد چیست؟ به آنها شیر بدهید و ببینید که کوچولوی شما، چقدر زود به خواب می رود. در واقع آن‌ ها آنقدر سریع به خواب می روند که ما، مادران، راه های مختلفی را امتحان می ‌کنیم تا زمانی که شکم آن‌ها پر است، آنها را بیدار نگه داریم. تماشای خواب کودک که با آرامش در آغوش شما به خواب رفته است، قابل ‌ستایش است. اما آیا به خواب رفتن کودک در زمان تغذیه با شیر مادر ، خوب و بدون خطر است؟ با این مقاله از بخش سلامت کودک دکتر سلام همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

چرا نوزادان در هنگام تغذیه با شیر مادر به خواب می روند؟

کودکان، به ویژه نوزادان، در هنگام تغذیه با شیر مادر ، به خاطر پر شدن شکمشان، به خواب می ‌روند. مطالعات نشان داده ‌اند که افزایش هورمونی به نام کولیسیستوکنین، باعث  احساس سیری شده و نوزادان را وادار به خوابیدن می کند. نوزاد ممکن است در هنگام تغذیه با پستان مادر، فقط به علت نگه داشتن پستان در دهانش، به خواب برود.  یعنی بدون اینکه شیر کافی بخورد، بخوابد.

تغذیه با شیر مادر

این حالت در دراز مدت منجر به سوء تغذیه می شود. شما می ‌توانید با اطمینان حاصل کردن از مکیدن مناسب سینه، از این وضعیت جلوگیری کنید. اگر تغذیه با شیر مادر نوزادتان همراه با صدا می باشد، یعنی به صورت سطحی در حال مکیدن سینه است و این وضعیت باید اصلاح شود.

سیستم عصبی نوزاد، به منظور پیشگیری از خفگی، بعد از به خواب رفتن نوزاد، عمل مکیدن را متوقف می کند. هم چنین شیر فقط زمانی از پستان جاری می‌ شود که نوزاد در حال مکیدن آن باشد، در غیر این صورت، مادر باید پستان را از شیر تخلیه کند.

آیا به خواب رفتن نوزاد در هنگام تغذیه با شیر مادر، خوب است؟

هیچ چیز هشدار دهنده ای در مورد به خواب رفتن نوزاد در حین تغذیه با شیر مادر ، وجود ندارد، اما خوابیدن و تغذیه، دو فعالیتی است که باید از یکدیگر جدا شوند. نوزادانی که به سبب تغذیه با شیر مادر به خواب می روند، دوست دارند که قبل از خواب، بین تغذیه با شیر مادر و خوابیدن، ارتباطی را برقرار کنند. در بلند مدت، این وضعیت تبدیل به یک عادت شده و جدا کردن نوزاد از سینه و گذاشتن او در تخت خواب با مشکل مواجه می شود.

تغذیه با شیر مادر

اثرات طولانی ‌مدت خوابیدن در هنگام شیر خوردن

هرگز یک کودک را تنها به خاطر جلوگیری از پیامدهای بلندمدت تغذیه ای، بیدار نکنید، زیرا:

کودک به آرامش نخواهد رسید

اینکه کودک خودش به راحتی و آرامش برسد، مهم است زیرا مانع از استرس کودک شده و از بداخلاق شدن کودک پیشگیری می کند.

با تغذیه و خواب تداخل پیدا می کند

اگر کودک در هنگام غذا خوردن به خواب برود، احتمال اینکه فقط نیمی از مواد مغذی را دریافت کند،  افزایش می یابد. علاوه بر این، اگر غذا خوردن کودک باعث به خواب رفتن او شود، برنامه غذایی اش دچار بی نظمی خواهد شد.

بر خواب شما نیز تاثیر می‌ گذارد

اگر برنامه تغذیه کودک نامنظم شود، چرخه خواب شما نیز نامنظم خواهد شد. عادت خوابیدن در حین غذا خوردن می تواند شکسته شود.

تغذیه با شیر مادر

چگونه از خوابیدن کودک در هنگام تغذیه با شیر مادر پیشگیری کنیم

در اینجا چگونگی جلوگیری از خوابیدن کودک در حین تغذیه با شیر مادر آورده شده‌ است:

به پشت و یا گردن نوزاد ضربه بزنید

زمانی که نوزاد در حال تغذیه با شیر مادر است، به آرامی پشت و صورت او را ماساژ دهید تا سیستم عصبی او با این حس، درگیر شود.

با نوزاد صحبت کنید

با او صحبت کنید، مثل اینکه در حال برگزاری یک گفتگو هستید. همسر شما نیز می‌ تواند به شما کمک کند.

تغذیه نوزاد را در یک اتاق پر نور انجام دهید

اگر اتاق نورپردازی مناسب داشته باشد، به احتمال خیلی کم، نوزاد احساس خواب‌ آلودگی می ‌کند.

نوزاد را در حالت دراز کشیده، شیر ندهید

اگر شما و نوزادتان، در حین خوردن غذا روی تخت‌ خواب دراز بکشید، نوزاد در این وضعیت راحت، به خواب خواهد رفت. نوزاد را در یک وضعیت شیب دار یا نزدیک به حالت عمودی نگه دارید.

سینه را عوض کنید و آروغ نوزاد را بگیرید

لحظه‌ای که نوزاد، مکیدن سینه را رها می کند، به سرعت پستان را عوض کنید. همچنین می‌توانید چند ثانیه استراحت کرده و آروغ او را بگیرید.

چنانچه نوزاد، علی ‌رغم تلاش ‌های شما به خواب برود، می توانید از چند ترفند برای بیدار کردن او استفاده کنید.

تغذیه با شیر مادر

در صورت به خواب رفتن نوزاد در حین شیر دادن، چه کاری باید انجام دهیم؟

کشیدن نوک پستان از دهان نوزاد، باعث اذیت شدن و وحشت او می شود.بنابراین اگر به خواب رفته و به مکیدن ادامه نمی دهد، می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

پشت نوزاد را بمالید

به آرامی به کمر نوزاد ضربه بزنید و یا مالش دهید. شکم نوزاد را مالش ندهید زیرا ممکن است بالا بیاورد.

آروغ نوزاد را بگیرید

به آرامی به پشت نوزاد بزنید تا آروغ او را بگیرید. این کار، او را بیدار می کند و زمانی که بیدار شد، شیردهی را از سر بگیرید.

پاهای نوزاد را غلغلک دهید

فقط کف پاهای نوزاد را غلغلک دهید

تمیز کردن صورت نوزاد با یک پارچه مرطوب و نرم

اثر خنک‌کنندگی آب، می تواند نوزاد را بیدار کند.

همچنین می ‌توانید از روش‌ های بالا برای بیدار کردن نوزاد قبل از غذا خوردن استفاده کنید و متناوبا پوشک یا لباس‌های نوزاد را عوض کنید. متخصصان توصیه می ‌کنند که والدین قبل از شیر دهی و  درست از ماه اول تولد، نوزاد را کاملا بیدار نگه دارند.

نوزاد خوابیده را پس از تغذیه، از سینه جدا کنید

پس از شیر دادن، نوزاد را از سینه خود جدا کنید تا ارتباطی را  بین خوابیدن و تغذیه با شیر مادر ، برقرار نکند. در اینجا راهی برای اینکه نوزاد بعد از به خواب رفتن، سینه را رها کند، ذکر شده است:

به آرامی، انگشت سبابه تمیز خود را به کنار دهان نوزاد و بین لثه هایش قرار دهید.

انگشت خود را به هر طرف بچرخانید تا وقتی که مکش انگشت خود را حس کنید.

در حین انجام این کار، به آرامی کودک را از سیر سینه بیرون بکشید.

وقتی با موفقیت توانستید کودک را جدا کنید، او را در تخت خواب بگذارید.

تغذیه با شیر مادر

چگونه میتوان عادت خوابیدن در حین تغذیه با شیر مادر را شکست؟

همان طور که قبلا ذکر شد، اگر هر زمان که نوزاد شیر می خورد، به خواب برود، ممکن است به این کار عادت کند. با این حال، شکستن این عادت دشوار نیست، و در اینجا راه‌ هایی برای تغییر وجود دارد:

برنامه خواب و غذا خوردن نوزاد را از یکدیگر جدا کنید

نوزادان یاد می گیرند که رویدادها را زمانی که به طور مداوم اتفاق می افتند، با یک فعالیت مرتبط کنند. فعالیت هایی مانند حمام کردن و خواندن یک کتاب داستان را قبل از اینکه به رختخواب بروند، به یک برنامه روزمره تبدیل کنید. نوزاد فورا متوجه این سلسله مراتب نمی شود، اما به زودی می فهمد که حمام کردن و گوش دادن به یک کتاب به معنی آن است که زمان خواب فرا رسیده است. اگر زمان غذا خوردن است ولی نوزاد در خواب است یا اگر در هنگام غذا خوردن،خوابش برده، او را بیدار کنید.

استفاده از پستانک

پستانک باعث آرامش کودک شده و او را آرام می ‌کند و گاهی اوقات حتی سبب به خواب رفتن نوزاد نیز می شود. در واقع، پستانک بیشتر توسط متخصصان و برای کودکانی که برای خوابیدن به غذا خوردن وابسته هستند، توصیه می ‌شود. انجمن پزشکان اطفال آمریکا پیشنهاد می ‌کند که از پستانک به عنوان یک ابزار جایگزین برای بطری یا نوک پستان استفاده شود. با این حال، تا زمانی که نوزاد با شیر مادر تغذیه می شود، از پستانک استفاده نکنید. هرگز برای نوزادی که کمتر از یک ماه سن دارد، از پستانک استفاده نکنید. نوزادان ممکن است برای رسیدن به آرامش و خوابیدن، انگشت شست خود را بمکند، مخصوصا هنگامی که از شیر مادر برای خوابیدن نوزاد استفاده نمی شود.

تغذیه با شیر مادر

از روش های دیگری برای آرامش و خوابیدن نوزاد استفاده کنید

با صدایی نرم و آرام ‌بخش، مانند صحبت کردن با صدایی نرم، آواز خواندن، یا بازی با اسباب ‌بازی مورد علاقه ‌اش، او را به تخت‌ خواب ببرید. شب‌ ها تخت خواب نوزاد را در کنار خودتان قرار دهید تا نوزاد بتواند شما را در هر لحظه ببیند. حضور والدین، گاهی اوقات تنها چیزی است که باعث می شود تمام کودکان، در آرامش به خواب ‌روند.

به یاد داشته باشید که در صورت نیاز نوزاد، به او غذا دهید، در حالی که خواب را به عنوان یک فعالیت مجزا،حفظ کنید. مراقبت از رژیم غذایی در اوایل زندگی نوزاد، می تواند از  به خواب رفتن نوزاد در حین غذا خوردن، جلوگیری کند.


بیشتر بخوانید: