در مورد نقش مصرف روی بر باروری چه می دانید؟ برخلاف عقیده عمومی، افراد زیادی وجود دارند که از مزایای مصرف روی بر باروری آگاه هستند. توجه به این نکته مهم است که روی هم برای زنان و هم برای مردان ضروری است تا سطح باروری شما را به یک سطح خوب برساند.  آیا به محض اینکه به فکر بچه دار شدن افتادیم باید روی مصرف کنیم؟ از چه زمانی لازم  است که این ماده معدنی را در برنامه غذایی خود بگنجانیم؟ در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام، به بررسی تاثیر مصرف روی بر باروری می پردازیم.

نقش مصرف روی بر باروری زنان

جذب روی یک نیاز اساسی برای کمک به بارداری، به ویژه برای زنان است و نقشی که در حمایت از باروری زنان ایفا می ‌کند بسیار اهمیت دارد. هر گونه نقصی می‌تواند خودش را به خوبی، آشکار کند.

مصرف روی

چگونه مصرف روی به بهبود باروری در زنان کمک می ‌کند؟

افزودن روی به رژیم غذایی  زنان ضروری است. وجود روی بر روی تعدادی از قسمت های بدن که به سلامت باروری شما بستگی دارد، تاثیر می گذارد.

عدم تعادل هورمونی می‌ تواند تاثیر زیادی بر باروری شما داشته باشد و برای بارداری، خیلی ساده و راحت، می تواند عدم حسن نیت خود را نشان دهد. میزان سطوح تستوسترون، استروژن و پروژسترون  برای باروری باید در اوج میزان خود باشند. عنصر روی، در ایجاد این پدیده، نقش عمده ‌ای را بازی می ‌کند.

زمانی که تخم ها توسط بدن تولید می شوند، باید از طریق لوله های فالوپ با موفقیت خود را به رحم برسانند، تا عمل لقاح انجام شود. برای این سفر که از طریق لوله ها صورت می گیرد، حفظ سطح مناسب مایع فولیکول ضرورت دارد. عنصر روی به طور موثری، به انجام این کار، کمک می کند.

مادامی که تمام این ها به دست آیند، در ابتدا باید مقدار قابل‌ توجهی تخم درون بدن وجود داشته باشد. این تخم ها باید بالغ و سالم باشند تا اسپرم بتواند آن‌ها را با موفقیت بارور کند. عنصر روی هم چنین به حفظ کیفیت تخم‌ نیز کمک می ‌کند.

مصرف روی

در صورت کمبود روی، چه اتفاقی می افتد؟

بسیاری از زنان به دلایل مختلفی از ناباروری شکایت دارند. یکی از متداول ترین این شکایات، وجود فیبروئیدها (تومورهای خوش خیم از بافت عضلانی که معمولا در دیواره رحم رشد می کنند) می باشد. روی می ‌تواند به حفظ این فیبروئیدها کمک کند. اما اگر با کمبود روی مواجه شود، می ‌تواند باعث التهاب شده و از چرخه طبیعی بارداری جلوگیری کند.

گزارش های بسیاری، مبنی بر فقر روی و سقط جنین وجود دارد. روی  نقش مهمی در رشد اولیه جنین ایفا می‌ کند و به آن کمک می ‌کند تا زنده بماند و اندام‌ های اصلی لازم برای رشد را توسعه دهد. کمبود روی در چنین مرحله حساسی می ‌تواند برای کودک مهلک و مرگبار باشد و منجر به سقط ‌جنین شود.

نقش مصرف روی در باروری مردان

اهمیت مقدار عنصر روی در باروری مردان نیز همانند باروری در زنان، باید به خوبی شناخته شود. شیوه زندگی کنونی، باعث شده است که در این مورد آگاهی داشته باشیم و همین امر به افزایش باروری کمک می ‌کند.

مصرف روی

چگونه روی به بهبود باروری در مردان کمک می کند؟

سیستم تولید مثل مردانه به منظور عملکرد بهتر، تا حد زیادی به وجود روی بستگی دارد. روی نقش مهم و کلیدی در باروری مردان ایفا می کند و آن هم تشکیل اسپرم است. تمام اسپرم ها نمی توانند با موفقیت به تخمک برسند و پتانسیل آنها، شدیدا به ساختار و شکل آنها بستگی دارد. شکل آیرودینامیکی آنها به همراه یک دم، به آنها در رسیدن به رحم و سرعت باروری کردن تخمک، کمک می کند. روی باعث ایجاد اسپرم های قوی می شود که شانس باروری را افزایش می دهد.

اما آنچه مهم است این است که اسپرم هایی که در داخل بدن تولید می شوند، به درستی پرورش پیدا کنند. اسپرم ممکن است بهترین ساختار را داشته باشد، اما وجود هر گونه نقص در کروموزوم هایی که آن را حمل می کنند، می تواند به شکل گیری جنین آسیب برساند. چنین اسپرم هایی ممکن است تخمک را بارور کنند، اما جنین هایی که شکل می گیرند، ممکن است با موفقیت القاء نشوند و یا در مراحل اولیه بارداری منجر به سقط جنین شود.

در صورت کمبود روی، چه اتفاقی می افتد؟

کمبود روی در مردان منجر به وجود اختلالات متعددی می ‌شود که بسیاری از آن ‌ها سیستم تولید مثل را تحت ‌تاثیر قرار می‌ دهند. اسپرم هایی که فاقد روی هستند، دارای ساختار مناسب سر و دم برای شناور شدن در داخل واژینال زن نیستند و همین مساله منجر به از بین رفتن بسیاری از اسپرم ها، قبل از رسیدن به تخمک می‌ شود.

به همین ترتیب، کمبود روی منجر به بروز اختلالاتی در DNA می شود که توسط اسپرم ها نگهداری می شوند. این موضوع در زمان های اخیر، به دلیل تغییراتی در سبک زندگی، بسیار رایج شده است اما با مصرف مکمل های روی می توان به راحتی آن را اصلاح کرد.

مصرف روی

مقدار مصرف روی به طور روزانه

اطلاع داشتن از مقدار مناسب مصرف روی برای باروری مردان و همچنین زنان، سطوح باروری را به حالت اول بر می گرداند و بدون هیچ گونه مانع بازدارنده ای، می تواند به بارداری کمک کند. هم مردان و هم زنان باید به مقدار دریافت روی به صورت روزانه پایبند باشند، هرچند که این امر به سن فرد نیز بستگی دارد. مقادیر تقریبی مصرف روی، در زیر آورده شده‌ است.

مقدار مصرف روی در مردان

به طور کلی مردان باید روزانه حدود 11 میلی گرم روی را مصرف کنند که می توانند با اصلاح رژیم غذایی و انتخاب غذاهای غنی شده با روی، این مقدار را به دست آورند. با این حال، اگر شما پیش از این در رابطه با اسپرم مشکلاتی داشته اید و یا دچار ناهنجاری های ساختاری بوده اید، ممکن است مجبور شوید این میزان را حدود 35 تا 50 میلی گرم در روز افزایش دهید.

مقدار مصرف روی در زنان

زنان به طور کلی باید حدود 8 میلی گرم روی را به صورت روزانه مصرف کنند. با این حال، این مقدار در زمان بارداری، افزایش می یابد و به حدود 11 میلی گرم میرسد و بعد از زایمان و شیردهی باید در حدود 12 میلی گرم مصرف شود.

منابع غذایی سرشار از  روی

دانستن اینکه چه غذاهایی غنی از روی هستند، باید اولین قدم شما در تنظیم رژیم غذایی به منظور بهبود باروری باشد. چه گیاهخوار باشید و چه نباشید، گروهی از غذاها را باید در رژیم غذایی خود بگنجانید بدون این که به مشکلی بر بخورید.

  • غذاهای دریایی مانند ماهی میگو، میگو و صدف خوراکی
  • دانه های کنجد یا دانه های کدو تنبل
  • اقلام گوشتی مانند بوقلمون، بره، گوشت گاو
  • پروبیوتیک هایی مانند ماست و سبزیجاتی مانند نخود سبز

مصرف روی

آیا برای باروری، مکمل های روی را باید مصرف کنید؟

مکمل های روی معمولا برای افرادی که در معرض کمبود شدید روی هستند و یا حتی با داشتن یک رژیم غذایی مناسب، به سطح سالمی نرسیده اند، توصیه می شود. مصرف  ۱۵ میلی ‌گرم از این مکمل ‌ها به اندازه کافی، خوب هستند، در حالی که پزشکان در صورت نیاز، مقدار بیشتری از مکمل ‌ها را پیشنهاد می‌ کنند.

بهترین مکمل روی برای باروری داشتن یک رژیم غذایی مناسب است. از آنجایی که یک سبک زندگی بهتر همیشه می تواند سطح خوبی از باروری را تضمین کند، مصرف مکمل ها و توصیه های پزشک نیز می تواند به شما در دستیابی به سطوح باروری مطلوب کمک کند.