تخمک گذاری یعنی زمانی که در سیکل ماهانه، بدن تخم یا تخمکی را از تخمدان ها آزاد می کند. این تخمک از طریق لوله فالوپ راه خود را باز می کند و آماده می شود تا با اسپرم، پس از مقاربت، بارور شود. اگر تخمک بارور شده باشد، ممکن است به رحم رفته و پس از القاء، باعث بارداری شود. بنابراین، یک زن بدون تخمک گذاری، نمی تواند باردار شود. در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام به بررسی این موضوع می پردازیم.

آیا زنان برای باردار شدن، باید تخمک گذاری را انجام دهند؟

زنان عادی و سالم که چرخه قاعدگی منظمی دارند معمولا یک بار در ماه تخمک گذاری را انجام می دهند. یک زن باید برای بارداری، تخمک گذاری، داشته باشد. اگر ۵ روز قبل از تخمک ‌گذاری و یک روز پس از تخمک ‌گذاری، مقاربت داشته باشید، می ‌توانید باردار شوید زیرا اسپرم می ‌تواند به مدت ۵ روز در کانال زایمان زنان زنده بماند.

تخمک گذاری

آیا بدون تخمک گذاری می توانید باردار شوید؟

یک زن بدون تخمک ‌گذاری، نمی ‌تواند حامله شود. اگر به احتمال حامله شدن بدون تخمک گذاری فکر می ‌کنید، پس بدانید که این احتمال وجود ندارد. برای این که اسپرم بتواند تخم را بارور کند، باید تخمک گذاری، انجام شود. سوال بسیاری از زنان این است که آیا می ‌توانند بدون تخمک گذاری، باردار شوند یا نه. پاسخ این سوال “نه” است. اگر یک زن بارور باشد، یعنی اینکه توانایی تولید تخمک‌ را دارد. اما یک زن تنها زمانی می ‌تواند باردار شود که در زمان تخمک گذاری، رابطه جنسی داشته باشد. در نتیجه بارداری یک زن بدون تخمک گذاری، امکان پذیر نیست.

تخمک چه زمانی آزاد می شود؟

چرخه قاعدگی یک زن به طور متوسط ۲۸ روز طول می‌ کشد. در این دوره، اولین روز از چرخه قاعدگی، به عنوان روز اول در نظر گرفته می‌ شود. در یک دوره ی ۲۸ روزه، تخمک ‌گذاری در بازه زمانی روزهای 11 تا 21 رخ می ‌دهد که حدود ۱۴ تا ۱۵ روز قبل از شروع دوره بعدی قاعدگی است. با این حال، همه زنان، چرخه قاعدگی ۲۸ روزه ندارند. طول چرخه می‌تواند از ۲۱ تا ۳۵ روز متفاوت باشد. در یک سیکل ۲۱ روزه، تخمک‌گذاری بین روزهای 5 و 12 و برای یک سیکل ۳۵ روزه، تخمک‌گذاری بین روزهای 18 تا 26 رخ می‌ دهد.

زمان دقیق تخمک ‌گذاری را می توان با رسم نمودار طول چرخه‌ های خود، درجه دمای بدن و مشاهده تغییراتی در رحم و مخاط رحم و با استفاده از کیت ‌های تخمک‌ گذاری، که در داروخانه ها در دسترس هستند، تعیین کرد.

در چه روزهایی، بیشترین  احتمال بارداری وجود دارد؟

5 روز آخر دوره ماهانه، بیشترین روزها برای بارداری است. از این گذشته، 3 روز قبل از تخمک گذاری، 1 روز در زمان تخمک گذاری و 1 روز بعد از تخمک گذاری نیز درست است. این روزها بیشتر امکان بارداری وجود دارد زیرا اسپرم می تواند تا 5 روز در کانال زایمان زن، زنده بماند و بین 24 تا 48 ساعت بعد از تخمک گذاری، از بین برود. بنابراین، بیشترین روزهای بارداری را می توان بر اساس طول چرخه ماهانه محاسبه کرد.

تخمک گذاری

سوالات رایج و متداول درباره تخمک گذاری

علائم و نشانه های آزاد شدن تخمک چه هستند؟

علائم و نشانه های آزاد شدن تخمک عبارتند از:

 • کاهش دمای بدن قبل از تخمک گذاری و افزایش قابل توجه دما بعد از تخمک گذاری.
 • تغییراتی در مخاط دهانه رحم: مخاط دهانه رحم، ضخیم و شفاف است و در زمان آزاد شدن تخمک بسیار شبیه به سفیده تخم مرغ است.
 • تغییراتی در گردنه رحم: در هنگام تخمک گذاری، گردنه رحم مرطوب و نرم می شود. با این وجود، تنها زنان می توانند پس از بررسی دهانه رحم خود برای چندین دوره قاعدگی، عینا آن را تشخیص دهند.
 • علائم دیگر: بعضی از زنان ممکن است در طی تخمک گذاری، علائم دیگری مانند افزایش میل جنسی، درد خفیف یا گرفتگی عضلات در یک طرف ناحیه لگن، شکم پف کرده، لکه بینی، افزایش حس بویایی، چشایی و بینایی.

اختلالات تخمک گذاری چه هستند؟

اختلال تخمک گذاری، یعنی چیزی که باعث اختلال در روند تخمک گذاری طبیعی می شود و تخمک گذاری را با بی نظمی یا شکست مواجه می کند. Anovulation نوعی اختلال در تخمک گذاری است که در آن تخمک آزاد نمی شود به این دلیل که تخمک ها ممکن است به درستی رشد نکرده باشند یا اینکه تخمک توسط تخمدان ها آزاد نشود. تخمک گذاری اولیگو ، اختلالی است که تخمک گذاری رخ می دهد، اما نه در هر ماه. در این حالت، تخمک گذاری نامنظم است.

علل اختلالات تخمک گذاری چیست؟

بیشتر اختلالات تخمک گذاری، ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. این یک نوع اختلال هورمونی است که توسط کیست تخمدان، تولید بیش از حد هورمون های جنسی مردانه مانند تستوسترون و دوره های نامنظم مشخص می شود. علل دیگر اختلالات تخمک گذاری، عبارتند از:

 • مشکلات هورمونی
 • عفونت های ادراری
 • نارسایی غدد درون ریز
 • غده هیپوفیز
 • انجام تمرینات بیش از حد ورزشی
 • چاقی
 • کمبود وزن
 • اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی یا پرخوری

تخمک گذاری

اختلالات تخمدان چگونه درمان می شود؟

درمان اختلالات تخمدانی به علت اصلی آن بستگی دارد. اگر این یک مشکل هورمونی است، پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند تا آن را اصلاح کند. همچنین قرص هایی وجود دارند که سطح هورمون هایی مانند هورمون لوتئینیزه (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) را افزایش می دهد که تخمک گذاری را در بدن فعال می کند. پزشک همچنین ممکن است تغییراتی را در رژیم غذایی و شیوه زندگی برای درمان اختلالات خوردن یا ورزش بیش از حد را پیشنهاد کند.

چگونه می توانم بفهمم که تخمک گذاری ندارم؟

برای پیگیری تخمک گذاری، شما نیاز به ترسیم چرخه قاعدگی و دمای بدن خود در طول زمان تخمک گذاری دارید. این نمودار به شما کمک خواهد کرد که سابقه چرخه تخمک گذاری خود را در اختیار داشته باشید. اگر هیچ افت دمای قابل توجهی در دمای بدن شما وجود نداشته باشد، ممکن است تخمک گذاری، انجام نشود. شما می توانید در مورد تخمک گذاری خود با استفاده از کیت های آزمایش تخمک گذاری موجود در داروخانه ها، این موضوع را بهتر یاد بگیرید.

آیا بدون داشتن دوره قاعدگی، تخمک گذاری رخ می دهد؟

تخمک گذاری، می تواند بدون دوره قاعدگی اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، مادران شیرده به مدت چند ماه پس از زایمان، دوره قاعدگی ندارند، اما تخمک گذاری، دارند و در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، می توانند باردار شوند. در صورت نداشتن دوره های قاعدگی، ردیابی تخمک گذاری دشوار می شود و باید از علائم دیگری مانند کاهش دمای بدن و تغییرات در مخاط گردنه رحم، روند تخمک گذاری را دنبال کنید.

آیا ممکن است دوره قاعدگی داشته باشیم اما تخمک گذاری نداشته باشیم؟

امکان داشتن دوره قاعدگی بدون تخمک گذاری وجود دارد. برخی از زنان ممكن است خونریزی دوره قاعدگی را تجربه كنند اما به طور كامل تخمك گذاری نداشته باشند. به این حالت، چرخه ناباروری می گویند که ممکن است به دلیل کاهش سطح استروژن و یا تجمع لایه های رحم باشد که باید ریخته شود.

عفونت مجاری ادراری

آیا آزاد شدن تخمک دقیقا بعد از دوره قاعدگی، می تواند رخ دهد؟

تخمک گذاری می تواند در ابتدا، در زنانی رخ دهد که دوره های قاعدگی، کوتاهی دارند. بنابراین پس از یک دوره قاعدگی، ممکن است تخمک گذاری زودتر از موعد مقرر انجام شود. زنانی که زودتر از موعد مقرر، تخمک گذاری دارند، پس از دوره قاعدگی و داشتن یک رابطه جنسی محافظت نشده، می توانند باردار شوند.

شانس تخمک گذاری بیشتر از یک بار در دوره قاعدگی چیست؟

زنان معمولا فقط یک بار در هر دوره قاعدگی، تخمک گذاری می کنند. تحقیقات علمی برای اثبات این که زنان می توانند چندین بار در یک دوره قاعدگی، تخمک گذاری داشته باشند، کافی نیست. با این حال، یک زن می تواند بیش از یک تخمک را در یک چرخه تخمک گذاری آزاد کند و این، یکی از دلایل بارداری های چندقلو زایی است. اگر یک زن، 2 تخمک را در چرخه قاعدگی، آزاد کند و هر دو، توسط اسپرم بارور شوند، دوقلو تشکیل می شود.

آیا تخمک گذاری ممکن است در یک دوره قاعدگی رخ دهد؟

تخمک گذاری در طول یک دوره قاعدگی اتفاق نمی افتد. به این دلیل که یک دوره قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که لایه های داخلی رحم حدود 11 تا 15 روز پس از تخمک گذاری، شروع به ریزش می کنند. با این حال، برخی از زنان ممکن است خونریزی خفیفی را در اواسط دوره قاعدگی داشته باشند. این حالت، خونریزی تخمک گذاری نام دارد که اغلب توسط زنان، با دوره قاعدگی اشتباه گرفته می شود.

بارداری بدون تخمک گذاری امکان پذیر نیست زیرا تخمک باید توسط تخمدان ها آزاد شود تا اسپرم بتواند آن را بارور کند. به منظور درک این موضوع، یک زن باید باید با شریک زندگی خود، در دوران تخمک گذاری، رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشد. زمان تخمک گذاری را میتوان با استفاده از کیت های آزمایش آزاد شدن تخمک و با تعیین درجه حرارت بدن تعیین کرد.