برای بسیاری از افراد، گیاه دارواش چیزی جز کریسمس را به ذهن نمی آورد. اما علاوه بر این که به عنوان تزئینات جشن تعطیلات مورد استفاده قرار می گیرد، آیا می دانستید که گیاه دارواش در طب گیاهی نیز استفاده می شود و صدها سال است که به کار گرفته می شود؟ در واقع بیش از یک نوع گیاه دارواش وجود دارد و بیش از 100 گونه دارواش در سراسر جهان رشد می کنند. بعضی از این ها معمولا برای اهداف دارویی که دارند، برداشت می شوند. در این مقاله از بخش طب سنتی و گیاهان دارویی دکتر سلام به بررسی خواص گیاه دارواش خواهیم پرداخت.

گونه های گیاه دارواش

دارواش امریکایی (Pharadendron flavescen) گونه ای است که در ایالات متحده رشد می کند و به عنوان تزئین جشن ولنتاین، مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که دارواش اروپایی (Viscum album) گونه ای است که برای قرن ها در طب سنتی گیاهی مورد استفاده قرار می گرفته است. سومین گونه دارواش (Loranthus ferrugineus) کمتر رایج است، اما بعضی از آنها برای درمان فشار خون بالا و بیماری های گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

گیاه دارواش

گونه های دیگر، از جمله دارواش ژاپنی (Taxillus yadoriki Danser)، به خاطر خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی شان، مشهور هستند. وقتی سخن از ارتقاء سلامتی و جلوگیری از شرایط معمول می رسد، کدام یک از دارواش ها مورد استفاده قرار می گیرند؟

با توجه به مرکز ملی بهداشت و سلامت (NCCIH)، برخی از بیماری ها که گیاه دارواش می تواند به درمان آنها کمک کند عبارتند از: تشنج، سردرد، علائم آرتریت و حتی سرطان. در حالی که این گیاه در طول تاریخ و در حال حاضر در اروپا به عنوان یک گیاه بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد، شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد قطعا کارساز است و بعضی از آنها نشان می دهند که ممکن است خطرناک نیز باشند.

گیاه دارواش چیست؟

گیاه دارواش یکی از اعضاء خانواده Viscaceae است و به عنوان یک گیاه همیشه سبز در نظر گرفته شده است. به عنوان یک گیاه انگلی، بر روی درختان چسبیده و از آنها تغذیه می کند.

این گیاه به خاطر توت ها، برگ ها و ساقه هایش برداشت می شود. سپس گیاه شناسان برای تولید عصاره های گیاهی از آن استفاده می کنند زیرا اثرات فیزیولوژیکی ویژه ای دارند. گیاه اروپایی، نوعی که به عنوان مکمل / دارو استفاده می شود، بر روی درخت های معمولی مانند سیب، بلوط، کاج و نارون رشد می کند.

گیاهان دارواش بر روی این درخت ها، خوشه ها یا بوته هایی را تشکیل می دهند و پس از آن به گل های کامل و رسیده تبدیل می شوند و در آخر، به دسته های توت سفید و چسبناکی در ماه های سردتر سال، تبدیل می شوند.

آکادمی بین المللی هنر و علوم گیاهی در وب سایت خود اعلام کرده است که ریشه های گیاه دارواش به داخل چوب درختان نفوذ می کنند و از شیره آنها تغذیه می کند. یک آفت سنگین با گیاه دارواش می تواند شاخه های گیاه میزبان یا حتی کل گیاه میزبان را از بین ببرد و این یکی از دلایلی است که چرا دارواش عنوان سمی بودن را کسب کرده است.

برخی از شناخته شده ترین گونه ها عبارتند از: ویسكوم، فورادندرون، آرسو توبيوم، پراكسيلا، لورانتوس، آميما، تاكسيلوس، سيتاکانتوس و اسکرولا. گیاهان دارواش در سراسر جهان و در سراسر اروپا، امریکا، آسیا و آفریقا رشد می کنند و به استرالیا و نیوزیلند توزیع می شوند.

هنگامی که خشک شده و به عصاره تبدیل می شود، به طور معمول به عنوان یک داروی تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، می توان از طریق دهان و به عنوان کپسول / مکمل و یا به صورت چای / تنتور نیز مورد مصرف قرار بگیرد. مطالعات، انواع مختلفی از این گیاه را از نظر خواص رادیکال های آزاد آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و ضد التهابی شناسایی کرده اند، از جمله:

 • فلاونوئیدها
 • آلکالوئیدها
 • لکتین ها
 • پلیپپتید ها
 • آرجینین
 • پلی ساکاریدها
 • تانن ها
 • ترپنوئید ها یا استروئید ها
 • ترکیبات اسیدی
 • گلیکوزیدها
 • اسید گالیک

گیاه دارواش

آیا دارواش سمی است؟ خطرات و اقدامات احتیاطی دارواش

ما در مورد اثربخشی و ایمنی گیاه دارواش چه می دانیم؟ آیا دارواش، واقعا سمی و مضر است؟ مشخص است که بخش هایی از گیاه، از جمله تو ت ها و برگ ها، می تواند در صورت مصرف خوراکی، عوارض جانبی جدی را ایجاد کنند. مسمومیت نیز ممکن است در صورت نوشیدن چای یا مصرف برگ ها و توت ها، رخ دهد.

عنصر سمی موجود در دارواش، فورتوکسین نامیده می شود. علائم مسمومیت به احتمال زیاد پس از خوردن برگ ها و معمولا بین یک تا سه روز طول می کشد تا ایجاد شود. عوارض جانبی احتمالی مرتبط با تزریق نیز وجود دارد. عوارض جانبی ناشی از تزریق عصاره گیاه دارواش ممکن است شامل: درد، التهاب در محل تزریق، سردرد، تب، لرز، بثورات پوستی و واکنش های شدید و آلرژیک شدید باشد.

سایر عوارض جانبی بالقوه شامل استفراغ، اسهال، گرفتگی شکم و آسیب کبدی در صورت استفاده طولانی مدت است. مصرف مقدار کم، از جمله خوردن سه دانه توت یا دو برگ، نشان داده شده است که بدون خطر هستند. دوزهای بالاتر، بیشترین خطر را برای عوارض جانبی جدی ایجاد می کنند.

با همه آنچه که گفته شد، به نظر می رسد که گیاه دارواش ، در صورت مصرف دارویی، معمولا بدون خطر است. براساس یک بیانیه که در سال 2018 منتشر شد، استفاده از عصاره دارواش، عوارض جانبی کمی را ایجاد می کند. دارواش، قرن ها به عنوان طب سنتی و پزشکی در اروپا و از دهه 1920 مورد استفاده قرار می گرفته است، اما تحقیقات محدودی در مورد اثرات آن وجود دارد. اکثر مطالعات بالینی که بر روی دارواش و در اروپا انجام شده است، در دسترس هستند.

برخی از آزمایشات نشان داده اند که دارواش می تواند به بهبود بقا یا کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان کمک کند. با این حال، اکثر آزمایشات، ضعف های عمده ای داشته اند که موجب شک و تردید در مورد یافته های آنها شده است. هنوز آزمایشات کنترل شده با نمونه های بیشتری از بیماران برای روشن شدن اطلاعاتی در مورد اثرات گیاه دارواش و مقدار دوز بهینه آن، مورد نیاز می باشد.

در حال حاضر در ایالات متحده آمریکا، دارواش، تنها در آزمایشات بالینی استفاده می شود و برای موارد دیگری مورد استفاده قرار نمی گیرد. موسسه ملی سرطان و NCCIH ، یک آزمایش مقدماتی را برای ارزیابی ایمنی عصاره دارواش اروپایی تزریق شده در ترکیب با داروی سرطانی در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته را به پایان رسانده اند.

این آزمایش نشان داد که بیماران قادر به تحمل ترکیب گیاهی / دارویی هستند. با این حال، مطالعاتی برای ارزیابی اثربخشی دارواش، طراحی شده اند به این معنی که در حال حاضر، هنوز به عنوان یک درمان سرطان اثبات نشده، در نظر گرفته می شود.

گیاه دارواش در طول دوران بارداری نباید استفاده شود. زیرا هیچ مطالعه ای، ایمن بودن آن را نشان نداده است و برخی معتقدند که می تواند باعث ایجاد تغییراتی در رحم شود که خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

همچنین نباید در افرادی که بیماری خود ایمنی دارند، نباید مورد استفاده قرار گیرد، زیرا ممکن است سیستم ایمنی بدن فعال تر شود و همچنین برای درمان دیابت یا بیماری قلبی / فشار خون بالا نیز نباید مورد استفاده قرار بگیرد، زیرا سطح قند / گلوکز را می تواند تغییر دهد.

از آنجایی که این گیاه، بحث برانگیز است و قادر به بروز اثرات زیان آوری می باشد، بهتر است قبل از مصرف گیاه دارواش ، با یک پزشک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

گیاه دارواش

6 مزیت سلامتی گیاه دارواش

به طور بالقوه ای برای سرطان مفید است

در اروپا، عصاره ها را که به صورت یک داروی تجویزی برای سرطان فروخته می شود، تزریق می کنند. امروزه عصاره های گیاه دارواش برای درمان سرطان، اغلب در آلمان و برخی دیگر از کشورهای اروپایی تجویز می شود. اگر چه که از دهه 1920 در اروپا مورد استفاده قرار می گرفته است، اما اداره غذا و داروی ایالات متحده آن را به عنوان درمان هر گونه بیماری، از جمله سرطان، مورد تایید قرار نداده است.

گیاه دارواش چه کمکی در مبارزه با سرطان می تواند انجام دهد؟ برخی مطالعات، نشان داده اند که سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و برخی از سلول های سرطانی را از بین می برد. با این حال، این اثرات بیشتر در لوله های آزمایش دیده می شوند و نه در انسان. تعدادی از مطالعات آزمایشگاهی، اثرات ایمنی، سیتوتوکسیک و پرواپوپتوتیک را گزارش کرده اند. با این وجود، متأسفانه، تقریبا در تمام مطالعات، حداقل یک ضعف عمده وجود دارد. بعضی از این مطالعات نشان داده اند که عصاره گیاه دارواش از تشکیل عروق خونی جدید، جلوگیری می کند و جریان خون را به تومورها، قطع می کند.

برخی از تحقیقات نشان می دهند که عصاره ی دارواش اروپایی ممکن است به درمان موارد زیر کمک کند:

 • سرطان پستان : مطالعات محدودی نشان داده اند که تزریق ممکن است از رشد تومور های سرطانی پستان جلوگیری کند و باعث افزایش طول عمر شود.
 • سرطان لوزالمعده پیشرفته: تزریق عصاره دارواش در افراد مبتلا به سرطان لوزالمعده، می تواند مدت زمان زندگی را چند ماه بهبود دهد.
 • سرطان کولون
 • سرطان مثانه (به ویژه در افرادی که چندین بار به سرطان مثانه مبتلا شده اند )
 • سرطان معده
 • سرطان کبد
 • لوسمی
 • سرطان ریه
 • سرطان تخمدان
 • سرطان رحم

یکی دیگر از استفاده های بالقوه، کاهش اثرات جانبی درمان سرطان، از جمله شیمی درمانی و پرتو درمانی و بهبود کیفیت زندگی در طی دوران بهبودی است. یک بررسی سیستماتیک که در سال 2016 انجام گرفت، نشان دهنده نتایج امیدوار کننده ای در بهبود کیفیت زندگی بیماران در طول شیمی درمانی و کاهش خستگی آنها با استفاده از گیاه دارواش بود.

محققان این بررسی را به دلیل اینکه عوارض جانبی و تحمل پذیری بیماران، به طور سیستماتیک مورد بررسی قرار نگرفته است، انجام دادند. این بررسی نشان داد که در کل بیماران، تغییرات قابل توجهی را در سلامت جسمی، احساسی و روانی و اجتماعی خود به دنبال درمان با گیاه دارواش و نیز کاهش اثرات جانبی شیمی درمانی را گزارش دادند. با این حال، نتیجه گیری این بررسی این بود که تنوع مواد تشکیل دهنده گیاه دارواش ، مشخصا تغییراتی را در کیفیت زندگی بیماران به وجود نمی آورد.

گیاه دارواش

تقویت سیستم قلب و عروق

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که گیاه دارواش ، به ويژه گونه های L. ferrugineus و Loranthus micranthus (Mistletoe African)، به طور سنتی برای فشار خون بالا و دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می گرفته است. این موارد ممکن است خطر بیماری های عروق خونی، از جمله فشار خون بالا و آترواسکلروز (ضخیم شدن و سخت شدن شریان ها) را کاهش دهد.

مطالعه ای که در سال 2011 در تحقیقات بین المللی بیوشیمی و بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شد، نشان داد که این گیاه اثرات ضد فشار خون و ضد آرتروژنیک دارد و انقباض عروق خونی را کاهش می دهد که به طور بالقوه ای باعث کاهش حوادث مربوط به قلب می شود. با این حال، نتایج مطالعه به طور کلی بهم ریخته است و حتی برخی می گویند که این گیاه ممکن است بیماری قلبی را در بیماران خاص، بدتر کند.

استفاده موضعی برای پوست

از دارواش برای استحمام نیز میتوان استفاده کرد. شما همچنین از آن برای درمان وریدهای واریسی، زخم های پایین پاها و اگزما می توانید استفاده کنید. بعضی ها همچنین معتقدند که خواص ضد درد دارد و با مالش آن بر روی پوست، درد مفاصل (درد های روماتیسمی و دردهای عصبی) را درمان می کند.

راهکارهای درمانی جدید برای وسواس فکری

به درمان افسردگی و اضطراب می تواند کمک کند

دارواش، به عنوان یک درمان جایگزین در برابر شرایط خلقی مانند افسردگی، اضطراب و خستگی، به ویژه در رابطه با بیماری سرطان، می باشد. مطالعات متعدد نشان داده اند که دارواش، توانایی مقابله با بیماری را چه در بیماران سرطانی و چه آنهایی که از این بیماری بهبود یافته اند، دارد.

کمک به تعادل هورمونی

دارواش برای کمک به درمان علائم یائسگی، مانند خستگی و مشکل خواب، و تنظیم هورمون ها در زمانی که یک زن با نامنظمی دوران قاعدگی روبرو می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. در زنان بعد از یائسگی، احتمال ابتلا به پوکی استخوان وجود دارد، بنابراین ممکن است بتواند به ضعف و شکستگی استخوان ها کمک کند.

برای مبارزه با سرماخوردگی، سرفه و آسم استفاده می شود

اگر چه در بسیاری از مطالعات، به طور مستقیم، اثرات دارواش بر روی سیستم تنفسی نشان داده نشده است، اما گونه های مختلف گیاه دارواش دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد درد، ضد التهاب و تحریک کننده سیستم ایمنی هستند و می توانند با بیماری ها و عفونت ها مبارزه کنند. علاوه بر این، می تواند به درمان سرماخوردگی، گلودرد، تب، سرفه و مسائل تنفسی مثل آسم نیز کمک کنند، اگرچه که در این باره، تحقیقاتی به اثبات نرسیده است. برای درمان مشکلات تنفسی و سرماخوردگی، میتوان از آن به عنوان چای / تنتور استفاده کرد و یا با کشیدن نفس عمیق، آن را به داخل ریه ها بکشید.

داروهای تزریقی دارواش چه هستند؟

اثربخشی دارواش به شکل تزریقی، بستگی به نوع درست و کامل عصاره مورد استفاده دارد. محصولات می توانند به طور قابل توجهی متفاوت باشند، چرا که بسیاری از عوامل بر کیفیت عصاره تاثیر می گذارند. این عوامل عبارتند از نوع درخت میزبان، گونه کامل آن، نحوه جمع آوری عصاره و سال برداشت گیاه.

عصاره ها در محلول های بر پایه آب (ساخته شده با آب و الکل) ساخته شده و تزریق می شوند. محصولات، گاهی اوقات بر اساس نوع درختی که گیاه رشد می کند، نامگذاری می شوند. همانطور که در بالا ذکر شد، تزریق دارواش به صورت زیر پوستی (آنهایی که در زیر پوست انجام می شوند) فقط در آزمایشات بالینی در ایالات متحده آمریکا، مورد تائید قرار می گیرند. معمولا تزریقات در زیر پوست انجام می شود. گاهی اوقات آنها را میتوان در داخل سیاهرگ، حفره پلور یا یک تومور تزریق کرد.

در کشورهایی غیر از ایالات متحده، انواع مختلفی از عصاره / تزریق وجود دارد که در حال حاضر در دسترس هستند، از جمله Iscador، Eurixor، Helixor، Isorel، Vysorel و ABNOBAviscum . در حالی که برخی از مطالعات آزمایشگاهی، مهار رشد، مرگ سلولی و فعالیت ضد تومور را در بیماران مبتلا به سرطان با استفاده از عصاره دارواش نشان داده اند، اما اتفاق نظر در ایالات متحده این است که هنوز شواهد محکم و جامعی برای اثربخشی آن وجود ندارد.

گیاه دارواش

موارد کاربرد گیاه دارواش در طب سنتی

اعتقاد بر این است که نام دارواش، از کلمه سلتیک به معنای درمان کننده تمام زخم ها، مشتق شده است. اسناد به جا مانده به ما می گویند که کاربردهای تاریخی بسیار زیادی از دارواش وجود دارد که اکثر آنها بر بهبود سیستم عصبی تمرکز داشته اند. دارواش برای درمان بیماری هایی از جمله عصبی بودن / اضطراب (گاهی اوقات همراه با ریشه سنبل الطیب)، تشنج، هیستری، درد عصبی، مشکلات پوستی، اختلالات ادراری، تب و بیماری های قلبی مورد استفاده قرار می گرفته است.

در بعضی از سیستم های طب سنتی، اعتقاد بر این بود که نوعی داروی نیروبخش برای قلب است که می تواند نیروی ضربان قلب را تقویت کرده و ضربان قلب را افزایش دهد. فرمول های گیاهی شامل دارواش، سنبل الطیب و گل شاه پسند، اغلب برای “انواع شکایات عصبی” ناشی از عدم تعادل هورمونی، خستگی و غیره ارائه شده است.

در سیستم های طب سنتی، دارواش معمولا به چای یا تنتور تبدیل می شدند. یکی دیگر از موارد کاربرد سنتی از توت های دارواش، به شکل مرهم بوده که برای مشکلات پوستی مانند زخم ها و جراحات مورد استفاده قرار می گرفته است.

دارواش در مقابل راج

مانند گونه های خاصی از دارواش، درخت راج (Ilex aquifolium) نیز گیاهی است که به طور گسترده ای برای تزئین در تعطیلات کریسمس استفاده می شود. این دو گیاه معمولا با هم استفاده می شوند، اما آنها شبیه یکدیگر نیستند و خواص شیمایی مشابهی ندارند.

درست همانند دارواش، انواع زیادی از راج نیز وجود دارد. راج انگلیسی، راج اورگان و راج آمریکایی به عنوان گیاهان تزئینی کریسمس استفاده می شوند. این نوع از گیاهان راج عبارتند از درختچه هایی که دارای برگ های تیز، سبز تیره، نازک، و براق و توت قرمز هستند.

برگهایی از گونه های راج مانند holly llex opaca، Ilex vomitoria و Ilex aquifolium برای تهیه دارو استفاده می شوند. گفته می شود که توت ها “سمی” هستند زیرا اگر خورده شوند می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند.

راج، قرن ها در طب سنتی مورد استفاده قرار می گرفته است. بعضی از بیماری هایی که راج به درمان آنها کمک می کند عبارتند از: سرفه، اختلالات گوارشی، یرقان، تب، درد مفاصل، تورم، احتباس آب، بیماری های قلبی و فشار خون بالا.

استفاده سنتی از راج شامل مصرف آن به عنوان داروی نیروبخش قلب و پاک کننده سیستم گوارشی است زیرا دارای خواصی است که میتواند باعث استفراغ و تغییر فشار خون شود.

گیاه دارواش در کجا پیدا می شود و چگونه مورد استفاده قرار می گیرد

دارواش معمولا به عنوان یک گیاه خشک فروخته می شود. در خانه، دارواش خشک شده را میتوان برای تهیه چای و تنتور استفاده کرد. توصیه می شود که چای تهیه شده از دارواش، را همیشه به صورت سرد، درست کنید، زیرا استفاده از آب بسیار گرم برخی از ترکیبات موجود در دارواش را از بین می برد. برای بسیاری از افراد، ساده ترین راه برای درست کردن چای دارواش، استفاده از آب گرم است، نه آب جوش (مانند چای سبز).

همچنین امکان دارد که عصاره را از طریق دهان مصرف کنید. بسته به اینکه در کدام کشور زندگی می کنید، پزشک، ممکن است تزریق عصاره را تجویز کند.

از آنجایی که محصولات متفاوت هستند، همیشه هنگام سفارش خرید گیاه دارویی، دستورالعمل ها را بخوانید. در صورت مصرف هرگونه دارویی، به خصوص داروهای فشار خون بالا، با پزشک خود مشورت کنید، چرا که دارواش، با تعدادی از داروها، تعامل برقرار کرده و مخصوصا هنگام مصرف برگ های این گیاه، عوارض جانبی جدی بروز می کند. مطمئن ترین راه برای استفاده از دارواش، این است که این گیاه را تحت نظر یک متخصص گیاه شناسی یا پزشک استفاده کنید. یک گیاه شناس، ممکن است ابتدا واکنش شما را نسبت به دوز کوچکی از این گیاه، آزمایش کند تا نبض شما را قبل و بعد از آن بتواند کنترل کند. اگر نبض شما ضعیف و یا نامنظم شد، متوجه می شوید که دارواش، گیاه مناسبی برای شما نیست.

گیاه دارواش

مقدار دوز مصرفی توصیه شده

از کوچکترین و کمترین دوز ممکن استفاده کنید تا اثر واضح و مشخصی را نشان دهد. برخی از گیاه شناسان، تنها از یک تا دو میلی لیتر عصاره در روز و در دوزهای تقسیم شده، استفاده می کنند. بعضی از پزشکان، به عنوان یک درمان مکمل سرطان، از این گیاه، کمتر از یک میلی لیتر در روز استفاده می کنند.

مقدار گیاه یا میوه خام آن که برای تهیه چای (به طور معمول برای درمان فشار خون بالا) توصیه می شود، 10 گرم در روز توصیه می شود.

عصاره ها معمولا به صورت وریدی یا زیر جلدی، در دوزهای 0.1 تا 30 میلی گرم و چندین بار در هفته تزریق می شوند.

تاریخچه و حقایقی درباره گیاه دارواش

معنی دارواش چیست؟ برای مثال، چرا در زیر درخت دارواش، یکدیگر را می بوسیم؟ درخت دارواش، مدت هاست که با صلح، حمایت، رابطه عاشقانه و جشن در ارتباط است. امروز معنی دارواش در کریسمس، نشانه عشق و دوستی است.

زمانی که سخن از معنی بوسیدن در زیر درخت دارواش به میان می آید، گفته می شود که این سنت برای اولین بار با جشن یونان آغاز شده است. منابع دیگر ادعا می کنند که این سنت در کلیساهای انگلستان آغاز شده است. سوابق نشان می دهند که دارواش به نماد عشق در دوران باستان تبدیل شده است که در قرن هفدهم و هجدهم، توسط مردم شمال ژرمنی/ اسکاندیناوی به کار گرفته می شده است. رسم بوسیدن در زیر درخت دارواش، به پیشخدمت های انگلیسی و در سراسر انگلستان، گسترش یافت. ممانعت کردن از بوسیدن کسی در زیر درخت دارواش، با بدشانسی همراه بود، مانند اینکه درخت دارواش، توت هایش را از دست بدهد.

از لحاظ تاریخی، دارواش نمادی از ایجاد آتش بس در بین دشمنان بود. سلتی ها و آلمانی های باستان، از دارواش اروپایی به عنوان یک گیاه تشریفاتی استفاده می کردند و معتقد بودند که قدرتی عرفانی دارد. گیاه دارواش مدتهاست که سمبل حفاظت از بدبختی، بیماری و خشونت است زیرا ارواح خبیث را دفع می کند و از لحاظ تاریخی نیز اعتقاد بر این است که یک داروی مقوی غرایز جنسی طبیعی بوده است که برای افزایش باروری مورد استفاده قرار می گرفته است.

نتایج نهایی

درخت دارواش، یکی از اعضاء خانواده Viscaceae است و یک گیاه همیشه سبز در نظر گرفته می شود. دارواش را برای انواع توت ها، برگ ها و ساقه های آن،که برای تهیه عصاره های گیاهی و داروها، از جمله تزریق، مورد استفاده قرار می گیرند، برداشت می کنند.

بیش از 100 گونه از این گیاه، در سراسر جهان رشد می کنند. دارواش امریکایی (Pharadendron flavescen) گونه ای از این گیاه است که در ایالات متحده رشد می کند و به عنوان تزئین تعطیلات عاشقانه و رمانتیک، مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که دارواش اروپایی (Viscum album) گونه ای است که قرن ها در طب سنتی گیاهی مورد استفاده قرار گرفته است.

مزایا و فواید بالقوه این گیاه عبارتست از کمک به درمان سرطان، بهبود سلامت قلب و عروق، کنترل بیماری های پوستی، کاهش افسردگی یا اضطراب، تعادل هورمون ها و مقابله با سرماخوردگی،تب و مشکلات تنفسی.

تزریق به طور گسترده ای در اروپا برای کمک به سرطان مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که، در ایالات متحده به دلیل فقدان اطلاعات قابل اعتماد از آزمایشات بالینی موجود، هنوز مورد تایید قرار نگرفته اند.

آیا گیاه دارواش، سمی یا خطرناک است؟ در حالی که مطالعات نشان می دهند که عموما، به خوبی تحمل می شود، اما محصولات از یک برند تا برندی دیگر، متفاوت است و به عوامل بسیاری نیز بستگی دارد. این گیاه ممکن است دارای عوارض جانبی مانند تب، لرز، خارش پوستی، اسهال، سردرد و واکنش های آلرژیک را به همراه داشته باشد.