اختلالات مفصل فکی گیجگاهی ، بر لولایی که فک بالا و پایین را متصل می کند، تاثیر می گذارد که می تواند باعث سردرد شدید و درد مزمن شده و عمل جویدن را سخت کند. طبق آمار موسسه ملی تحقیقات دندانپزشکی و جراحی زیبایی فک و صورت،  اختلالات مفصل فکی گیجگاهی بر 5 تا 12 درصد از مردم آمریکا  تاثیر می گذارد. در این مقاله از بخش دندانپزشکی و فیزیوتراپی و ارتوپدی دکتر سلام می خواهیم به بررسی درمان اختلالات مفصل فکی گیجگاهی با کمک بوتاکس بپردازیم.

درمان اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

در حال حاضر هیچ درمان خاصی برای اختلالات مفصل فکی گیجگاهی وجود ندارد. اکثر گزینه های متداول درمان، از جمله فیزیوتراپی، اسپلینت دهان و روش های جراحی، بر کاهش شدت علائم تمرکز می کنند. بوتاکس نیز ممکن است در کاهش علائم در بیمارانی که به سایر گزینه های درمان پاسخ نداده اند، نقش داشته باشد.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

مفصل فکی گیجگاهی

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی چیست؟

مفاصل گیجگاهی زیرواره ای، دو مفصل در هر طرف فک شما هستند که استخوان فک را به جمجمه متصل می کند. این مفاصل اغلب برای صحبت کردن، جویدن، و باز و بسته کردن دهان استفاده می شوند. درد مفاصل می تواند ناشی از آرتریت، آسیب حاد فک یا فرسایش غضروف باشد، اما در بسیاری موارد علت دقیق آن ناشناخته است.

چگونه بوتاکس درد مفاصل را درمان می کند؟

بوتاکس یک محصول تزریقی است که در درجه اول برای درمان چین و چروک صورت استفاده می شود. این دارو با تزریق سم بوتولینوم نوع A به عضلات و ماهیچه های صورت، فعالیت عضلانی را مسدود می کند. توانایی بوتاکس برای کاهش فعالیت ماهیچه های صورت نیز برای درمان بعضی از علائم TMJ، از جمله سردرد، درد فک و کاهش تحرک دهان، ارزشمند است.


بیشتر بدانید: اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)؛ از علائم تا راه های درمان


چگونه بوتاکس سردرد ناشی از اختلالات مفصل فکی گیجگاهی یا TMJ را درمان می کند؟

سردرد، شایع ترین علامت TMJ هستند. در واقع، در مطالعه ای که بر روی 2375 بیمار مبتلا به TMJ، انجام شد، تقریبا نیمی (46.8٪) از این افراد از سردرد TMJ رنج می بردند.

سردرد TMJ اغلب ناشی از تنش فک و التهاب عضله تمپورالس است که یکی از عضلات چندگانه ای است که برای جویدن استفاده می کنید. هر زمان که فک خود را برای جویدن، باز و بسته می کنید، عضله تمپورالس منقبض می شود. بوتاکس می تواند از فعالیت عضله تمپورالس پیشگیری کند، در نتیجه تنش در عضلات و سردردهای TMJ کاهش می یابد.

چگونه بوتاکس درد فک ناشی از TMJ را درمان می کند؟

درد فک نیز به شدت با TMJ مرتبط است. اگر مفاصل زیرواره ای، از نظم خود خارج شوند و یا بر اثر استفاده بیش از حد، تحت سایش و پاره شدن قرار بگیرند، ممکن است باعث بروز درد در عضلات اطراف فک شوند. حدود 9.3 درصد از افراد مبتلا به TMJ، آسیب دندانی و 28.5 درصد از آنها نیز سفت شدن و انقباض فک را تجربه می کنند.

برای درمان درد فک TMJ، بوتاکس به عضلات تمپورالیس و ماستر که در جویدن مورد استفاده قرار می گیرند، تزریق می شود. کاهش فعالیت در این ماهیچه ها می تواند به کاهش درد نیز کمک کند.

مفصل فکی گیجگاهی

چگونه بوتاکس حرکت ضعیف فک را درمان می کند؟

TMJ تحرک فک را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. اگر عضلات اطراف فک بیش از حد فعال و یا بیش از حد قوی باشند، می توانند سفت یا خسته شوند و باز و بسته کردن کامل دهان، با مشکل روبرو شود.

بوتاکس می تواند ضعف عضلات صورت را که کنترل کننده فک هستند را تحت کنترل خود در آورد و به شما این امکان را می دهد تا راحت تر دهان خود را باز و بسته کنید. در یک تحقیق کوچک که در فرانسه صورت گرفت، محققان دریافتند که استفاده از بوتاکس برای درمان TMJ به بیماران این امکان را داد که دهان خود را بیشتر باز کنند و اثر آن تا سه ماه پس از درمان ادامه داشت.

آیا بوتاکس در درمان اختلالات مفصل فکی گیجگاهی  موثر است؟

تعدادی از مطالعات نشان می دهد که بوتاکس یک ابزار درمانی ارزشمند برای بیماران TMJ است. به عنوان مثال، یک مطالعه ای که در سال 2016 در مجله سردرد و درد منتشر شده نشان داد که بیماران TMJ که با بوتاکس درمان شدند، کاهش درد و سردرد را تجربه کردند و به داروهای کمکی در کاهش درد نیاز کمتری داشتند. در سال 2003، یک مطالعه از دانشگاه بون، آلمان، نشان داد که 90 درصد از شرکت کنندگانی که به درمان های محافظه کار پاسخ مثبت نداده بودند، بهبود قابل توجهی را در استفاده از بوتاکس برای درمان نشانه های درد مرتبط با TMJ مشاهده کردند.

اگر چه که نتایج امیدوار کننده است، اما برای درک کامل اثرات بوتاکس بر روی TMJ، تحقیقات بیشتری لازم است. بوتاکس توسط اداره غذا و دارو (FDA) و برای استفاده در درمانTMJ مورد تایید قرار نگرفته است. همچنین توجه داشته باشید که بوتاکس فقط علائم TMJ را درمان می کند ولی علت اصلی آن را درمان نمی کند.

بوتاکس را نباید به عنوان درمان اوليه در نظر گرفت. در عوض، آن را باید به عنوان یک درمان جایگزین برای مواقعی استفاده کرد که گزینه های درمان شناخته شده و متداول، جوابگو نباشند.

مفصل فکی گیجگاهی

مروری بر دیدگاه بیماران

بوتاکس ممکن است توسط FDA مورد تایید قرار نگیرد، اما اکثریت قریب به اتفاق بیماران، استفاده از بوتاکس را برای درمان علائم مرتبط با TMJ، موثر می دانند. طبق بررسی های آنلاین، 95 درصد از بیمارانی که از بوتاکس برای درمان TMJ استفاده کرده اند، می گویند که درمان با بوتاکس، ارزش دارد.

چه چیزی در این روش مورد انتظار می باشد؟

درمان بوتاکس برای اختلالات مفصل فکی گیجگاهی ، یک روش غیر جراحی است و معمولا در مطب پزشک شما انجام می شود و معمولا کمتر از 30 دقیقه طول می کشد.

محل تزریق ممکن است بسته به علائم شما متفاوت باشد اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عضله تمپورالیس
 • عضله فرونتالی
 • عضله ماستر

تزریقات دردناک نیستند، اما ممکن است در هنگام استفاده از بوتاکس، احساس سوزش یا نیشگون گرفتن داشته باشید. پزشک ممکن است برای کاهش ناراحتی از یک بسته سرد یا از بی حسی موضعی استفاده کند. پس از این روش، میتوانید بلافاصله به فعالیت های روزمره خود به طور منظم، برگردید.

مفصل فکی گیجگاهی

نتایج بوتاکس برای اختلالات مفصل فکی گیجگاهی چقدر طول می کشد؟

بوتاکس یک راه حل دائمی برای درمان TMJ نیست و نتایج آن  3 تا 6 ماه طول می کشد. بسیاری از مردم این درد موقت را تحمل می کنند تا سایر گزینه های درمان را که ممکن است نتایج طولانی مدت بیشتری داشته باشند را کشف کنند.

این امکان وجود دارد که مشاهده نتایج بوتاکس، کمی طول بکشد. همانطور که در بررسی منتشر شده در توکسین ها اشاره شد، تسکین درد در بزرگترین آنها، هشت هفته بعد از تزریق است. اگر می خواهید نتایج را حفظ کنید، ممکن است بتوانید پس از اتمام اثرات، درمان دیگری را نیز دریافت کنید.

آیا من یک کاندید خوب برای این روش درمان هستم؟

شما ممکن است یک کاندید خوب باشید به خصوص اگر قبلا از دیگر روش های درمان خسته شده اید و هنوز در معرض علائم TMJ هستید. علائمی مانند:

 • درد فک
 • سردرد
 • فشار
 • فعالیت بیش از حد عضلات فک
 • کاهش فعالیت فک

هزینه درمان بوتاکس برای اختلالات مفصل فکی گیجگاهی چقدر است؟

هزینه درمان بوتاکس TMJ می تواند به میزان قابل توجهی بسته به موقعیت، شدت علائم و تعداد تزریق بوتاکس مورد نیاز شما متفاوت باشد. بوتاکس برای درمان TMJ ، از  بوتاکس برای درمان چین و چروک گرانتر است زیرا واحدهای بیشتری برای عضلات قوی صورت در رابطه با TMJ، مورد نیاز است.

آیا درمان بوتاکس TMJ تحت پوشش بیمه قرار دارد؟

بیشتر متخصصان بیمه، درمان بوتاکس TMJ را تحت پوشش بیمه قرار نمی دهند زیرا بوتاکس توسط FDA تایید نشده است.

مفصل فکی گیجگاهی

عوارض جانبی بوتاکس برای اختلالات مفصل فکی گیجگاهی چیست؟

بوتاکس برای TMJ به طور کلی امن و بدون خطر است. با این حال، خطرات خاصی در ارتباط با تزریق بوتاکس در اطراف دهان وجود دارد. بوتاکس بیش از حد می تواند اثرات نامطلوبی بر روی عضلات صورت داشته باشد، که ممکن است باعث آبریزش از دهان یا یک لبخند ثابت یا یک طرفه شود.

عوارض جانبی رایج دیگر عبارتند از:

 • سردرد
 • عفونت تنفسی
 • بیماری شبیه آنفولانزا
 • حالت تهوع
 • افتادگی موقت پلک
 • خستگی
 • دید دوگانه
 • تحریک و خارش پوست
 • بثوراتی در محل تزریق

نکته مهم و کلیدی

این روش ممکن است تائیدیه FDA را نداشته باشد، اما تحقیقات و بررسی بیماران نشان می دهد که بوتاکس یک ابزار موثر برای درمان نشانه های TMJ می تواند باشد. مهم است که به خاطر داشته باشید که بوتاکس باید به عنوان یک درمان جایگزین در نظر گرفته شود و  تنها زمانی استفاده می شود که گزینه های دیگر از بین رفته باشند.