وقتی نوبت به بهبود حافظه و یادگیری می‌ رسد، تحقیقات اخیر در این باره نشان می دهند که مشارکت مکمل Alpha GPC می تواند بسیار سودمند باشد. به این دلیل که مکمل Alpha GPC برای رساندن کولین به مغز کار می کند و یک انتقال ‌دهنده عصبی مهم را تحریک می ‌کند که سلامتی شناختی را ارتقا می دهد. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بررسی مکمل Alpha GPC خواهیم پرداخت و با شما در مورد کاربرد، نحوه مصرف، عوارض و فواید آن صحبت خواهیم کرد.

تحقیقات انجام شده در مورد مکمل Alpha GPC

مطالعات نشان می دهند که Alpha GPC یکی از بهترین مکمل‌ ها برای مغز است. این یک مولکول تقویت کننده مغز است که ایمنی آن ثابت شده است و توسط بیماران مسنی که به دنبال بهبود علایم جنون هستند و همچنین ورزشکارانی که خواهان افزایش استقامت و قدرت بدنی خود هستند، به خوبی تحمل می شود. همانند فواید فسفاتیدیل سرین برای تقویت مغز، مکمل Alpha GPC نیز به عنوان یک درمان کننده طبیعی برای بیماری آلزایمر عمل می کند و می تواند به کاهش شناختی مرتبط با سن کار کند.

مکمل Alpha GPC

مکمل Alpha GPC یا آلفا-گلیسرید فسفریل کولین چیست؟

مکمل Alpha GPC یا آلفا-گلیسرید فسفریل کولین یک مولکول است که به عنوان منبع کولین عمل می کند و نوعی اسید چرب است که در سویا و گیاهان دیگر یافت می شود و به منظور ساخت مکمل‌ هایی برای سلامت شناختی و بهبود قدرت ماهیچه ‌ها به کار می رود.

مکمل Alpha GPC توانایی آن را دارد که کولین را به مغز انتقال دهد و به بدن برای تولید انتقال‌ دهنده عصبی (استیل کولین) که مسئول بسیاری از مزایای سلامتی کولین است، کمک کند. استیل کولین در یادگیری و حافظه نقش دارد، همچنین یکی از مهم ‌ترین انتقال ‌دهنده‌ های عصبی برای انقباض ماهیچه است.

مکمل Alpha GPC قادر است برخلاف choline bitartrate که یکی دیگر از مکمل ‌های محبوب در بازار است، از سد خونی مغزی عبور کند. این همان چیزی است که به اثرات مثبت آن بر مغز کمک می کند و به همین دلیل برای درمان اختلالات زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر استفاده می‌ شود.

مکمل Alpha GPC

مزایا و موارد استفاده از Alpha GPC

بهبود آسیب حافظه

مکمل Alpha GPC برای بهبود حافظه، یادگیری و مهارت ‌های تفکر استفاده می شود. این کار با افزایش استیل کولین در مغز انجام می شود که نوعی ماده شیمیایی است که نقش مهمی در حافظه و یادگیری ایفا می کند. محققان می گویند که مکمل Alpha GPC در بهبود علائم شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر و جنون، نقش مثبتی دارد.

در سال 2003 و در یک آزمایش کنترل ‌شده و تصادفی، اثربخشی و تحمل پذیری مکمل Alpha GPC را در درمان اختلال شناختی ناشی از آلزایمر خفیف تا متوسط مورد ارزیابی قرار داد. بیماران با کپسول های GPC ۴۰۰ میلی گرمی یا کپسول های پلاسبو، ۳ بار در روز و به مدت ۱۸۰ روز تحت درمان قرار گرفتند. تمام بیماران پس از یک دوره درمان ۹۰ روزه و در پایان یک دوره درمان ۱۸۰ روزه، مورد ارزیابی قرار گرفتند.

در گروه Alpha GPC ،تمام پارامترهای ارزیابی‌شده، از جمله مقیاس ارزیابی بیماری آلزایمر برای شناخت و رفتار و آزمون وضعیت ذهنی Mini، پس از ۹۰ و ۱۸۰ روز درمان، بهبود یافتند در حالی که در گروه پلاسبو، هیچ تغییری به وجود نیامده بود و یا حتی بدتر هم شده بودند.

محققین به این نتیجه رسیدند که مکمل Alpha GPC به لحاظ بالینی مفید بوده و در درمان علائم شناختی اختلالات زوال عقل قابل تحمل است و پتانسیل درمان طبیعی آلزایمر را دارد.

افزایش تمرکز و یادگیری با مکمل Alpha GPC

تحقیقات زیادی در حمایت از مزایای مکمل Alpha GPC برای افرادی که اختلال شناختی دارند، انجام گرفته است، اما تاثیر آن در افرادی که از زوال عقل رنج نمی برند چیست؟ مطالعات نشان می دهند که مشارکت مکمل Alpha GPC می تواند تمرکز، حافظه و یادگیری را در جوانان و افراد سالم افزایش دهد.

مجله آمریکایی تغذیه بالینی، یک مطالعه گروهی شامل شرکت کنندگان بدون آلزایمر را منتشر کرد که نشان داد جذب بالاتر کولین، به عملکرد شناختی بهتر مرتبط است. حوزه‌ های شناختی که مورد ارزیابی قرار گرفتند شامل حافظه شفاهی، حافظه تصویری، یادگیری شفاهی و عملکرد اجرایی بودند.

مطالعه ‌ای که در مجله انجمن بین‌المللی تغذیه ورزشی منتشر شد نشان داد که مکمل Alpha GPC برای انجام کارهای فیزیکی و روانی خاصی که توسط بزرگسالان جوان استفاده می شود، مفید بوده ‌است. نمرات آزمون نشان داد کسانی که ۴۰۰ میلی‌گرم مکمل Alpha GPC دریافت می کنند در مقایسه با کسانی که ۲۰۰ میلی ‌گرم کافئین دریافت می کنند، ۱۸ درصد سریع ‌تر بوده اند. علاوه بر این، گروهی که کافئین مصرف کرده بودند، نسبت به گروهی که مکمل Alpha GPC مصرف کرده بودند امتیاز بالاتری از لحاظ عصبانیت، داشتند.

مکمل Alpha GPC

بهبود عملکرد ورزشی

مطالعات انجام گرفته از ویژگی‌ های افزایش عملکرد فیزیکی، استقامت و بازیابی مکمل Alpha GPC پشتیبانی می کند. به همین دلیل ، ورزشکاران علاقه زیادی برای استفاده از این مکمل برای افزایش توانایی بالقوه خود به منظور بهبود استقامت، بازدهی قدرت و قدرت ماهیچه‌ای دارند. مکمل Alpha GPC به بهبود قدرت فیزیکی کمک می کند، باعث تقویت توده عضلانی می شود و زمان ریکاوری بعد از ورزش را کوتاه می کند.

مطالعات نشان می دهند که مکمل Alpha GPC ، هورمون رشد انسان را افزایش می دهد که در بازسازی سلول، رشد و حفظ بافت انسانی سالم نقش دارد. هورمون رشد به علت توانایی بهبود ظرفیت فیزیکی و عملکرد ورزشی مشهور و شناخته شده است.

تعدادی مطالعه در مورد اثربخشی Alpha GPC در استقامت و قدرت فیزیکی انجام گرفته است. در سال 2008، یک مطالعه تصادفی و کنترل شده با پلاسبو که بر روی 7 مرد، با تجربه تمرینات مقاومتی انجام گرفت، نشان داد که Alpha GPC سطح هورمون رشد را تحت تاثیر قرار می دهد. به شرکت کنندگان در این گروه آزمایشی، 90 دقیقه قبل از تمرینات مقاومتی، 600 میلیگرم Alpha GPC داده شد.

محققان دریافتند که مقادیر بالای هورمون رشد در مقایسه با شروع اولیه، 44 برابر پس از استفاده از Alpha GPC، و 2.6 برابر پس از استفاده از پلاسبو، افزایش یافته است. استفاده از Alpha GPC نیروی فیزیکی را نیز افزایش می دهد و در مقایسه با دارونما، فشار پرس سینه بر روی نیمکت، 14 درصد بیشتر بود.

علاوه بر افزایش قدرت ماهیچه ها و نیروی فیزیکی، هورمون رشد به افزایش وزن، تقویت استخوان ها، افزایش خلق و خو و روحیه و بهبود کیفیت خواب نیز کمک می کند.

پیشرفت بهبودی از سکته مغزی با مکمل Alpha GPC

تحقیقات اولیه حاکی از آن است که Alpha GPC برای بیمارانی که دچار سکته مغزی یا یک حمله ایسکمیک گذرا بوده اند (به نام سکته کوتاه) مفید است. این به دلیل توانایی Alpha GPC در به کارگیری عامل عصبی حفاظت شده و حمایت از نوروپلاستی از طریق گیرنده های عصبی فاکتور رشد است.

در یک مطالعه انجام شده در سال 1994، محققان در ایتالیا دریافتند که Alpha GPC باعث پیشرفت بهبود شناختی بیماران مبتلا به سکته مغزی حاد یا مینی سکته مغزی می شود. پس از سکته مغزی، بیماران 1000 میلیگرم Alpha GPC را به مدت 28 روز به شکل تزریقی و سپس 400 میلیگرم را سه بار در روز و به صورت خوراکی به مدت 5 ماه بعد دریافت کردند.

در پایان این آزمایش، محققان گزارش دادند که 71 درصد بیماران هیچ گونه کاهش شناختی و یا فراموشی نشان ندادند. همچنین، امتیازات بیمار برای آزمون وضعیت روانی کوچک، به میزان قابل توجهی بهبود یافت. علاوه بر این یافته ها، پس از استفاده از Alpha GPC ،درصد کمتری از عوارض جانبی وجود داشت و محققان تحمل پذیری عالی آن را تایید کردند.

مکمل Alpha GPC

داشتن فوایدی برای بیماران مبتلا به صرع

یک مطالعه انجام‌ شده بر روی حیوانات در سال ۲۰۱۷ که در تحقیقات مغز منتشر شد، به دنبال ارزیابی تاثیر بر اختلال شناختی پس از یک حمله صرعی بود. محققان دریافتند که با تزریق Alpha GPC بر روی موش ها، سه هفته پس از حمله صرع، عملکرد شناختی بهبود پیدا کرد و رشد بافت عصبی افزایش یافت.

این مطالعه نشان می دهد که Alpha GPC ممکن است برای بیماران مبتلا به صرع به دلیل اثرات عصبی حفاظت شده ای که دارد، مفید باشد و می تواند به طور بالقوه ای اختلال شناختی ناشی از سکته و آسیب نورونی را بهبود بخشد.

Alpha GPC و کولین

کولین یک ماده مغذی ضروری است که برای بسیاری از فرآیندهای بدن، به ویژه عملکرد مغز مورد نیاز است. کولین برای عملکرد مناسب انتقال دهنده عصبی استیل کولین ضروری است زیرا به عنوان یک انتقال ‌دهنده عصبی ضد پیری عمل کرده و به اعصاب ما برای برقراری ارتباط کمک می کند.

اگر چه که بدن مقدار کمی کولین را به تنهایی تولید می کند، اما، ما باید این ماده مغذی را از برخی منابع غذایی بدست آوریم. برخی از غذاهایی که کولین بالایی دارند عبارتند از:

  • کبد گاو
  • سالمون
  • نخود
  • تخم‌مرغ
  • سینه مرغ

با این حال، برخی گزارش ‌ها نشان می دهند که کولین موجود در منابع غذایی، به درستی توسط بدن جذب نمی شوند، به همین دلیل برخی از مردم از کمبود شدید آن رنج می برند. علت آن این است که کولین به طور جزئی در کبد مورد پردازش قرار می گیرد و افرادی که دارای اختلال عملکرد کبدی هستند، قادر به جذب آن نمی باشند.

این جا، جایی است که مکمل Alpha GPC وارد بازی می شود. برخی متخصصان توصیه می کنند که از مکمل ‌های choline مانند Alpha GPC برای ارتقای عملکرد مغز استفاده کنند و از این طریق به حفظ حافظه کمک کنند. باور بر این است که Alpha GPC و CDP choline برای بدن بسیار مفید هستند زیرا آنها دقیقا همانند کولینی هستند که به طور طبیعی در غذاها یافت می شود. همانند کولین که به طور طبیعی توسط غذاهایی که می خوریم جذب می شود، Alpha GPC نیز به خاطر توانایی اش در عبور از سد خونی مغز در هنگام مصرف، به بدن کمک می کند تا کولین به استیل کولین که یک انتقال دهنده مهم عصبی است، تبدیل شود.

Alpha GPC یک نوع قوی از کولین است. 1000 میلیگرم Alpha GPC معادل حدود 400 میلیگرم کولین در رژیم غذایی است. به عبارت دیگر، Alpha GPC از نظر وزنی، حدود 40 درصد وزن کولین را دارد.

مکمل Alpha GPC

Alpha GPC در مقابل CDP choline

کولین CDP، که به عنوان دی فسفوکولین سیتیدین و سیتیکولین نیز شناخته می شود، ترکیبی از کولین و سیتیدین است. کولین CDP به خاطر توانایی اش در انتقال دوپامین در مغز شناخته شده است. همانند Alpha GPC ، سیتیکولین نیز به علت داشتن توانایی عبور از سد خونی مغز در هنگام مصرف و افزایش حافظه و افزایش اثرات شناختی، ارزشمند است.

در حالی که Alpha GPC حاوی حدود 40 درصد کولین، وزن دارد، کولین CDP نیز حاوی 18 درصد وزن کولین است. اما CDP کولین حاوی سیتیدین است که پیشرونده یوریدین نوکلئوتیدی است. اوریدین به علت توانایی اش در افزایش سنتز غشاهای سلولی شناخته شده است و همچنین خواص افزایش دهنده شناختی دارد.

Alpha GPC و CDP choline ، به خاطر مزایای شناختی، از جمله نقش آنها در حمایت از حافظه، عملکرد ذهنی و تمرکز، شناخته شده هستند.

مکمل Alpha GPC

مکمل Alpha GPC کجا یافت می شود و چگونه استفاده می شود؟

در ایالات متحده آمریکا، alpha GPC به عنوان یک مکمل غذایی خوراکی در دسترس است. مکمل های Alpha GPC را به صورت آنلاین و یا در فروشگاه های فروش ویتامین می توانید خریداری کنید. شما آنها را به صورت کپسول و پودر نیز پیدا خواهید کرد. بسیاری از محصولات حاوی Alpha GPC ، توصیه می کنند که این مکمل را با غذا مصرف کنید تا اثر بیشتری داشته باشند.

مکمل های Alpha GPC برای بهبود حافظه و عملکرد شناختی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین برای افزایش استقامت و عملکرد فیزیکی نیز استفاده می شوند.

بیشتر مکمل های Alpha GPC از سویا به دست می آیند، بنابراین افرادی که به سویا آلرژی دارند، نباید آنها را بدون بررسی دقیق برچسب آن، مصرف کنند.

Alpha GPC، رطوبت را از هوای اطراف، جذب می کنند. به همین دلیل، مکمل ها باید در یک ظرف دربسته نگهداری شوند و نباید به مدت طولانی در معرض هوا قرار گیرند.

مکمل Alpha GPC

مکمل Alpha GPC و مقدار دوز مصرفی توصیه شده

دوز استاندارد مکمل های Alpha GPC بسته به مزایای سلامتی که شما به دنبال آن هستید، متفاوت است. میزان مصرف محصولات Alpha GPC، معمولا بین 200 میلی گرم و 600 میلی گرم در روز توصیه می شود.

برای بهبود مقاومت و قدرت فیزیکی، متداول ترین دوز مصرفی در ورزشکاران سالم، 600 میلیگرم است که 90 دقیقه قبل از فعالیت بدنی یا تمرین، مصرف می شود.

مطالعاتی که برای سنجش مزایای Alpha GPC به منظور بهبود عملکرد شناختی انجام گرفته، نشان می دهد که دوزهای بالاتر از 1200 میلیگرم در روز، به سه دوز تقسیم می شوند که ممکن است برای بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر خفیف تا متوسط موثر باشند.

توصیه می شود مکمل های Alpha GPC را با کمترین دوز شروع کرده و در صورت لزوم میزان آن را به تدریج زیاد کنید.

مکمل Alpha GPC

عوارض جانبی Alpha GPC و اقدامات احتیاطی

مکمل های Alpha GPC به طور کلی بدون خطر هستند و توسط افراد جوان و سالم، به خوبی قابل تحمل است، اما در برخی موارد ممکن است عوارض جانبی نیز ایجاد کند. عوارض جانبی ممکن است شامل خستگی، حالت تهوع، سردرد، ناراحتی معده، اسهال، سوزش سر دل و عصبانیت باشد. بعضی از افراد پس از مصرف Alpha GPC ، فشار خون پایین و سرگیجه را تجربه می کنند.

مصرف دوزهای بالایی از Alpha GPC، ممکن است خطرناک باشد، بنابراین برای جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته، باید از دوز توصیه شده استفاده کنید.

مهم است که توجه داشته باشید بسیاری از مکمل Alpha GPC از لسیتین سویا به دست می آیند. لسیتین سویا، یک ماده جنجالی است که به بسیاری از مواد غذایی پردازش شده و بسته بندی شده اضافه می شود. بعضی افراد واکنش های منفی به مصرف محصولات سویا نشان می دهند مانند تهوع، نفخ، ناراحتی معده و خارش پوست. هنگام انتخاب مکمل Alpha GPC ، محصولاتی را انتخاب کنید که از سویای تخمیر شده ارگانیک تهیه شده باشند.

تحقیقات کافی برای ایمن بودن این مکمل برای زنان باردار یا شیرده وجود ندارد، بنابراین باید از مصرف آن در این چنین مواردی اجتناب کرد.

مکمل Alpha GPC

نظرات نهایی

Alpha GPC برای انتقال کولین به مغز از طریق سد خونی استفاده می شود و به عنوان پیشرو استیل کولین که یک انتقال‌دهنده عصبی است، سلامت شناختی را ارتقاء می بخشد.

از مکمل‌های Alpha GPC برای بهبود سلامت شناختی شما و بهبود حافظه، یادگیری و تمرکز استفاده می شود. تحقیقات همچنین نشان می دهند که Alpha GPC برای افزایش استقامت جسمانی و قدرت عضلانی نیز کار می کند.

مقدار دوز استاندارد توصیه شده برای مکمل Alpha GPC ، بین 200 تا 600 میلیگرم در روز است، اگرچه مطالعاتی که درباره آلزایمر صورت گرفته، نشان می دهند که دوزهای بیشتر از 1200 میلیگرم در روز نیز می تواند موثر و تحمل پذیر باشد.