برجسته کردن لب در سال ‌های اخیر به طور فزاینده ‌ای محبوب شده ‌است، به طوری که مردم سراسر دنیا به دنبال راه ‌هایی برای پرتر و برجسته تر کردن لب هایشان هستند. در حالی که برجسته سازی لب معمولا به وسیله پر کننده اسید هیالورونیک انجام می ‌شود، اما بوتاکس روش دیگری برای آن ‌هایی است که به دنبال حجم دهی بیشتر هستند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی بوتاکس لب می پردازیم و عوارض و فواید آن را مورد تحلیل قرار می دهیم.

علت انجام بوتاکس لب

همانطور که ممکن است بدانید، بوتاکس، یک محصول تزریقی است که در درجه اول برای درمان چین و چروک و خطوط عمیق استفاده می ‌شود. ترکیبات فعال در بوتاکس یا همان بوتولونیوم نوع A، با مسدود کردن انقباض ماهیچه ‌ها کار می ‌کند، در نتیجه توانایی آن برای کاهش فعالیت عضلانی باعث شده است که استفاده از آن برای بهبود ظاهر لب ها نیز مفید باشد.

بوتاکس لب

بوتاکس لب چگونه عمل می کند؟

عمل بوتاکس، روشی بدون جراحی است که معمولا از ابتدا تا انتهای آن در مجموع کم‌تر از ۳۰ دقیقه طول می ‌کشد.

روش درمان شامل تزریق بوتاکس به ماهیچه حلقوی دهان یا همان ماهیچه ‌ای که اطراف دهان را احاطه کرده و حرکات دهان و لب ‌ها را کنترل می ‌کند، است. بوتاکس، بافت های ماهیچه‌ ای که لب ‌ها را در جای خود نگه می ‌دارد را ضعیف می کند و این کار به لب های پایین و بالا اجازه می ‌دهد تا به سمت بیرون متمایل شوند. این کار بدون تاثیرگذاری بر عملکرد لب ها، باعث ایجاد توهم داشتن لب ‌های پرتر می ‌شود.

توجه داشته باشید که اگرچه بوتاکس لب ظاهر لب های شما را بهبود می بخشد، اما در واقع به حجم آن نمی افزاید.

فلیپ لب برای داشتن لبخند لثه ای

همان طور که در تحقیقات منتشر شده در ژورنال آمریکایی دهان و دندان نیز اشاره شده است، بوتاکس لب می تواند برای ایجاد لبخند لثه ای نیز موثر باشد. لبخندی که در آن بافت لثه در بالای دندان های بالا قابل مشاهده است لبخند لثه ای نامیده می شود.

تزریق بوتاکس به کمان کوپید (قوس دوبخشی لب بالایی انسان)، ماهیچه حلقوی دهان را ضعیف می کند که این امر به لبانتان اجازه می دهد تا در هنگام لبخند زدن میزان بیشتری از لثه را نمایان سازند. این امر می ‌تواند باعث شود که لب هایتان بزرگ ‌تر به نظر برسند و به نمایان ساختن کامل لبخندتان کمک کند.

بوتاکس لب

 از بوتاکس لب انتظار چه نتایجی را می توان داشت؟

بوتاکس لب باید لب هایی پرتر و شکیل تر را برای شما به ارمغان آورد. عوارض این روش به خصوص در مقایسه با پرکننده های دیگر بسیار کم هستند. مانند درمان های بوتاکس دیگر، بوتاکس لب نیز موقتی است. اکثر مردم متوجه شده اند که تاثیرات بوتاکس لب در حدود سه تا چهار ماه ماندگار است.

فلیپ لب به وسیله بوتاکس در مقابل پرکننده های لب

در حالی که عبارات بوتاکس و پرکننده ها گاهی به جای یکدیگر استفاده می ‌شوند، اما واقعیت این است که این دو محصول از نظر روش تاثیرگذاری، هزینه و نتایج بسیار متفاوت هستند. در اینجا چند مورد از تفاوت های کلیدی آورده شده است:

 فیلر لب

فیلرها یا پرکننده های لب تزریقی مانند ژوویدرم، ولبلا و ولور رایج ‌ترین محصولات مورد استفاده برای حجم دهی لب هستند. جزء اصلی فعال در این محصولات هیالورونیک اسید است که ماده ‌ای است که به طور طبیعی در بدن یافت می‌ شود. محصولات مبتنی بر هیالورونیک اسید با افزودن حجم به بافت صورت تان عمل می ‌کنند. آن ‌ها به طور مستقیم به لب‌ ها تزریق می‌ شوند تا ظاهر پرتری به آن‌ ها بدهند و ظاهر خطوط عمودی لب ها را کاهش دهند. با گذشت زمان، پرکننده به آرامی به داخل بدن جذب می ‌شود.

ماندگاری پرکننده های لب در نهایت دو برابر فلیپ لب به وسیله بوتاکس است و معمولا بین 6 ماه تا یک سال دوام می آورد. اما اگر از نتایج راضی نبودید، می توان بیشتر پرکننده های پوستی را با استفاده از آنزیمی به نام هیالورونیداز بی تاثیر کرد.

استفاده از این پرکننده ها ممکن است اثر بسیار بیشتری نسبت به بوتاکس داشته باشد، اما این کار هزینه بیشتری را نیز در پی دارد. در ایالات‌ متحده، میانگین قیمت یک سرنگ پرکننده کامل تقریبا ۶۲۰ دلار است و براساس ارقام منتشر شده توسط انجمن آمریکایی جراحان پلاستیک شما باید انتظار رقمی در حدود ۵۰۰ – ۲۰۰۰ دلار را داشته باشید، اگرچه قیمت نهایی، بسته به تعداد سرنگ مورد نیاز و مکان جغرافیایی تان متفاوت است.

بوتاکس لب

فلیپ لب به وسیله بوتاکس

تفاوت اصلی بین بوتاکس و پر کننده لب این است که بوتاکس، پر کننده نیست. در فلیپ لب، بوتاکس به ماهیچه ‌های اطراف دهان تزریق می ‌شود و آن‌ ها را به اندازه کافی تضعیف می ‌کند تا لب ها به سمت بیرون حرکت کنند. این باعث ایجاد توهم  بزرگ‌ تر شدن لب‌ ها می ‌شود اما برخلاف پرکننده ها، واقعا حجمی به لب ها اضافه نمی کند.

با گذشت حدود ۳ تا ۴ ماه، تاثیرات بوتاکس لب ، رفته رفته کاهش می یابد. برخی افراد این مساله را به عنوان یک مزیت در نظر می‌ گیرند؛ به خصوص آن‌ هایی که می‌ خواهند بدانند که پیش از اینکه اقدام به درمان طولانی ‌مدت کنند، با لب های برآمده چه ظاهری پیدا می کنند.

همچنین زمان بهبود بعد از عمل در روش تزریق بوتاکس کوتاه تر است و بیشتر بیماران پس از انجام درمان می ‌توانند بلافاصله فعالیت ‌های روزمره خود را از سر بگیرند. علاوه بر این، روش تزریق بوتاکس نسبت به پرکننده های لب بسیار ارزان ‌تر است.

گرفتن مزیت های هر دو روش

همانطور که می ‌بینید، تفاوت ‌های قابل ‌توجهی بین پرکننده های لب و بوتاکس لب به وسیله بوتاکس وجود دارد. در نتیجه برای دستیابی به بهترین نتیجه، بسیاری از ارائه کنندگان خدمات زیبایی برای رسیدن به اهداف زیبایی ‌شناختی بی ‌نظیر از ترکیبی از بوتاکس و پرکننده لب برای کمک به بیماران استفاده می‌ کنند.

بوتاکس لب

اثرات جانبی بوتاکس لب چیست؟

 بوتاکس لب روز به روز در حال محبوب تر شدن است اما هنوز توسط اداره غذا و داروی آمریکا به طور رسمی مورد تایید قرار نگرفته است.

بوتاکس یکی از معمول ‌ترین محصولات زیبایی موجود در بازار است و به طور کلی بسیار امن است. با این حال، هنوز هم اثرات جانبی بالقوه ای وجود دارند که شما باید از آن ها آگاه باشید، اثراتی از جمله:

  • کبودی و تورم
  • حالت تهوع
  • سردرد
  • کرخی در اطراف محل تزریق
  • جوش
  • مشکل در بلعیدن
  • تب

بوتاکس لب

خطر تزریق بوتاکس به لب

خطرات منحصر به فردی در ارتباط با تزریق بوتاکس در نزدیکی دهان وجود دارد. اگر ارایه ‌دهنده شما بیش از حد از بوتاکس استفاده کند، می ‌تواند تاثیر قابل‌ توجهی بر عملکرد دهان تان داشته باشد. این امر می‌ تواند خوردن، نوشیدن، سوت زدن و بوسیدن را برایتان دشوار کند. در موارد شدیدتر حتی می‌ تواند بر صحبت کردن شما نیز تاثیر بگذارد.

هزینه بوتاکس لب چقدر است؟

هزینه تزریق بوتاکس در هر کلینیک متفاوت است و یکی از موارد موثر بر روی آن، تخصص پزشک معالج می باشد. همچنین تعداد واحد بوتاکس برای تزریق، در هزینه تمام شده موثر است. بسته به آناتومی صورت و اهداف زیبایی، ممکن است بین چهار تا ده واحد بوتاکس برای درمان مورد نیاز باشد. بعضی از ارائه کنندگان خدمات زیبایی به جای استفاده از واحد، هزینه هر ناحیه از درمان را به طور مجزا محاسبه می کنند، بنابراین باید قبل از انجام هرکاری، به طور دقیق برآورد هزینه صحیحی انجام دهید.

بوتاکس لب

نتیجه گیری

بوتاکس، پر کننده نیست. بوتاکس، به جای افزودن حجم به لب هایتان، ماهیچه‌ های کنترل‌کننده دهان را ضعیف می‌ کند و به لب های شما اجازه می ‌دهد تا به سمت بیرون حرکت کنند تا توهم بزرگ تر شدن لب ها را ایجاد کنند. این روش یک گزینه خوب برای کسانی است که به دنبال تاثیرگذاری پایین هستند یا فقط می خواهند درمان زیبایی لب را به طور کوتاه مدت امتحان کنند. با این حال، پرکننده ها (یا ترکیبی از پرکننده و بوتاکس) احتمالا بهترین گزینه برای افرادی است که به دنبال داشتن لب های هالیوودی هستند.

برای رسیدن به بهترین نتیجه توسط بوتاکس لب به وسیله بوتاکس، همیشه مهم است که یک ارایه‌ دهنده واجد شرایط و معتبر پیدا کنید.