آیا شما دلایل اصلی اینکه چرا روغن نارگیل از فواید و مزایای قابل ‌توجه زیادی برخوردار است را می دانید؟ این به لطف یک جزء کلیدی به نام مونولورین است. یکی از دلایلی نیز که شیر مادر فواید بسیاری برای تقویت ایمنی کودکان دارد، وجود همین ماده در شیر مادر است. در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام به بررسی مونولورین می پردازیم. آیا مونولورین یک ضد ویروس است ؟ بله. به همین دلیل است که برای پیشگیری و درمان بیماری ‌های ویروسی از جمله تب‌خال، زونا، سرماخوردگی و آنفلانزا استفاده می شود. به طور کلی، یک تقویت ‌کننده عالی برای سیستم ایمنی بدن است و می تواند در برخی از غذاهایی که ممکن است به طور منظم از خوردن آنها لذت می برید، یافت شود.

مونولورین چیست؟

مونولورین یک ترکیب آلی ساخته شده از اسید لوریک می باشد که فرمول شیمیایی آن C15 H3004 است. نام های دیگر آن شامل گلیسرول مونولورات، گلیسریل لاورات یا گلیسرول لوریول 1 است. در طبیعت، اسید لوریک یک ماده پیشرو نسبت به مونولورین است و یک عامل ضد میکروبی قوی تر از اسید لوریک می باشد. هنگامی که بدن شما اسید لوریک را هضم می کند، آنزیم های خاصی در داخل دستگاه گوارش، این مونوگلیسیرید مفید را تشکیل می دهند که به عنوان مونولورین شناخته می شود.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

مونولورین

آیا مونولورین یک روغن نارگیل است؟ نه، اما در روغن نارگیل و شیر مادر یافت می شود. همانطور که یک مقاله علمی در سال 2016 به آن اشاره می کند:

روغن نارگیل، از حدود ۹۰ درصد چربی ‌های اشباع ‌شده و ۹ درصد از چربی ‌های اشباع‌ نشده تشکیل شده ‌است. اما چربی ‌های اشباع‌ شده در روغن نارگیل، با چربی ‌های اشباع ‌شده در چربی ‌های حیوانی فرق دارد. بیش از ۵۰ درصد چربی ‌های موجود در روغن نارگیل اسیدهای چربی مانند اسید لوریک هستند. روغن نارگیل بالاترین منبع طبیعی اسید لوریک است. اسید لوریک و مشتقات آن، حدود ۵۰ درصد از چربی مشتق ‌شده از چربی نارگیل را تشکیل می دهند.

6 مزیت مونولورین و کاربرد آن

سرماخوردگی و آنفولانزا

بر اساس یک مقاله علمی با عنوان “بررسی مونولورین و اسید لوریک: عوامل طبیعی، ویروسیدال و باکتری”، توانایی مونولورین برای کشتن ویروس ها از سال 1966 گزارش شده است. به طور کلی، این ترکیب یک آنتی بیوتیک قوی است. یعنی ماده ای است که میکروارگانیسم ها را می کشد یا رشد آنها را متوقف می کند.

یک مقاله تحقیقی که در سال 2011 در مجله مطالعات پزشکی مبتنی بر شواهد منتشر شده ‌است، مونولورین را به عنوان یک داروی مکمل و جایگزین برای درمان آنفلوآنزای خوکی، می شناسد و  بر روی آن تاکید می کند. به طور کلی، ویروس‌ هایی مانند آنفولانزا، از لحاظ درمان، چالش برانگیز هستند، زیرا به سرعت رشد کرده و گسترش می یابند. این مقاله به دلیل خاصی اشاره می کند که چرا مونولورین، می تواند تا حد زیادی به مشکلات بهداشتی مبتنی بر ویروس از جمله سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند. این در واقع می تواند باعث ایجاد یک پوشش چربی بر روی یک موجود بیماری زا مانند یک ویروس شود و بدین وسیله غشای خارجی آن را تجزیه و در نهایت باعث کشته شدن ویروس شده و از تکثیر آن جلوگیری کند.

دلیل اینکه چرا اغلب روغن نارگیل را در داروهای طبیعی و داروهای سرماخوردگی می بینید، به خاطر وجود اسیدلوریک و محتوای مونولورین است. ویروس‌ ها باعث سرماخوردگی می شوند،  بنابراین اثرات ضد ویروس ممکن است بتوانند به شما کمک کنند تا جلوی سرماخوردگی را بگیرید. چه به خاطر سرماخوردگی گلو درد داشته باشید یا آنفولانزا، می توانید به جای خوردن قرص های رنگی و حاوی مواد مصنوعی، یک قاشق چایخوری روغن نارگیل را  سه بار در روز برای تسکین گلو درد و یا سرفه استفاده کنید.

گفته می شود که مونولورین ، بعضی دیگر از ویروس ‌ها را نیز تا حدی غیر فعال می کند، از جمله ویروس تبخال سیمپلکس نوع ۱، HIV، سرخک، کیست های متورم مخاط دهان و لثه، ویروس ویسنا و سیتومگالوویروس.

مونولورین

درمان تبخال با مونولورین

مونولورین اغلب برای درمان زخم ‌های سرد استفاده می شود که ناشی از عفونت ویروس تبخال سیمپلکس هستند.

یک درمان ساده با مونولورین برای تبخال، استفاده از روغن نارگیل در ناحیه مورد نظر است. اگر دچار زخم سرد هستید، از روغن نارگیل هر روز و چندین بار استفاده کنید تا زخم التیام یافته و درد کاهش یابد. روغن نارگیل نه تنها می تواند به کشتن ویروسی که باعث زخم سرد شده است، کمک کند بلکه می تواند با ایجاد رطوبت، باعث پیشرفت بهبودی شود. این بدان معنا است که احتمال ایجاد زخم یا تغییر رنگ در ناحیه زخم شده، کمتر است.

برای تبخال تناسلی، استفاده از Weston A. Price Foundation توصیه می شود که یک نوع مکمل مونولورین است. این نشان می دهد که مصرف یک دوز مکمل استاندارد، مانند لوریسیدین، با مصرف چند قاشق سوپخوری روغن نارگیل در هر روز برابر است و نتایج  برای سرکوب کردن شیوع تبخال و نیز مبارزه با عفونت‌های قارچی کاندیدا بسیار موثر است.

عفونت قارچی کاندیدا

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، به بررسی اثرات ضد قارچی مونولورین (که به عنوان گلیسرول مونولورات نیز شناخته می شود ) بر روی غشاء کاندیدا آلبیکانس پرداخت. در افرادی با علائم کاندیدا، این پاتوژن قارچی می تواند در روده، دهان، مجاری تناسلی و ادراری و یا بر روی پوست، رشد بیش از حدی داشته باشد. این مطالعه در آزمایشگاه نشان داد که چگونه گلیسرول مونولورات می تواند مانع رشد قارچ کاندیدا آلبیکانس شود.

مونولورین

مقاومت آنتی بیوتیکی

نظر به اینکه ادامه یافتن مقاومت آنتی بیوتیکی،  تهدیدی جدی برای سلامتی در سراسر جهان است، ما روز به روز به جایگزین ‌های طبیعی بیشتری برای آنتی بیوتیک ها نیاز داریم. نکته جالب این است که مونولورین و اسید لوریک مشتق شده از روغن نارگیل، توانایی غیر فعال کردن باکتری ‌های بیماری زا را دارند، در حالی که بر روی پروبیوتیک های مفید هیچ تاثیری ندارند.

یک مطالعه آزمایشگاهی که در نشریه داروهای پوستی منتشر شده است، گلیسرول مونولورات را به همراه شش آنتی ‌بیوتیک رایج دیگر مانند پنی‌سیلین، اکساسیلین، اسید فوسیدیک، موپیروسین، اریترومایسین و ونکومایسین بر روی چندین موجود زنده مبتلا به عفونت ‌های پوستی، مورد آزمایش قرار داد. به طور کلی، محققان به این نتیجه رسیدند که گلیسرول مونولورات به لحاظ آماری، در زمینه حساسیت، در مقابل باکتری های گرم مثبت و گرم منفی که باعث عفونت های سطحی پوست می شوند، طیف گسترده ای دارند. علاوه بر این، بیشتر باکتری ها مقاومت زیادی به آن نداشتند.

خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن، یک بیماری مزمن است که نشانه اصلی آن خستگی مفرط است که بیش از شش ماه طول می کشد. بدون درمان، سندرم خستگی مزمن ممکن است باعث کاهش حافظه، تمرکز و استقامت شود. برخی از کارشناسان معتقدند ویروس های خاصی می توانند این سندرم را ایجاد کنند، مانند ویروس اپشتاین بار(Epstein-Barr )، ویروس تبخال انسانی 6 و ویروس های سرطان خون موش. با توجه به توانایی آن در حمله به طیف وسیعی از ویروس ها، مونولورین می تواند در برخی از موارد برای درمان سندرم خستگی مزمن مفید باشد.

مونولورین

باکتری استاف

آیا مونولورین، ضد باکتری است؟ بله، علاوه بر ضد ویروسی، آنتی باکتریال نیز می باشد. مونولورین توانایی خود را برای کشتن عفونت ایجاد شده توسط باکتری هایی مانند استافیلوکوک اورئوس که باعث عفونت های استاف می شود، نشان داده است. مطالعات متعدد آزمایشگاهی به توانایی گلیسرول مونولورات به عنوان یک عامل بازدارنده و درمانی برای مبارزه با عفونت استاف اشاره می کنند. در شکل خالص، نشان داده شده است که می تواند با باکتری های استاف مبارزه کند در حالی که روغن های نارگیل به تنهایی موثر نیستند.

به خاطر خاصیت ضدباکتریایی که دارد، صنعت غذا، گاهی از مونولورین به عنوان نگهدارنده استفاده می کند. تحقیقات نشان می دهند که گلیسرول مونولورات نیز می تواند فعالیت سایر انواع مضر باکتری‌ ها مانند E. coli را مهار کند.

منابع غذایی این مکمل

شما می توانید با مصرف غذاهایی خاص مانند محصولات نارگیل ، برخی از مزایای مونولورین را به دست آورید. مونولورین یک ترکیب شیمیایی است که از اسید لوریک ساخته شده ‌است و می تواند در موارد زیر یافت شود:

 • شیر انسان
 • روغن نارگیل که دومین منبع پس از شیر مادر است
 • شیر نارگیل
 • کرم نارگیل
 • گوشت نارگیل
 • شیر گاو و شیر بز (هر دو مقادیر کمی اسید لوریک دارند اما شیر بز نسبت به شیر گاو، اسید لوریک بیشتری دارد)

مونولورین

مکمل مونولورین و دوز مصرفی

مکمل مونولورین برای چه چیزی استفاده می شود؟ افراد از این مکمل برای نگرانی ‌های مختلف بهداشتی از جمله تبخال تناسلی استفاده می کنند. آیا فوایدی برای کاهش وزن نیز دارد؟ مطالعات نشان می دهند که مصرف طولانی ‌مدت MCT ها (مانند آنهایی که در روغن نارگیل یافت می شوند)، می توانند باعث کاهش وزن شوند. با این حال، هیچ مطالعه بالینی به طور خاص شامل مصرف گلیسرول مونولورات و مزایای آن درکاهش وزن، تا به امروز وجود ندارد.

لوریسیدین یک مکمل است که مخلوطی از اسید لوریک موجود در روغن نارگیل با یک گلیسرول بر پایه گیاه است تا یک استر خالص مونولورین را ایجاد کند. شما همچنین می توانید مونولورین را به عنوان بخشی از مکمل های ضد ویروسی چند جزئی نیز پیدا کنید.

در حال حاضر هیج توصیه استانداردی برای این مکمل وجود ندارد. همیشه توصیه های دوز مصرفی مونولورین را بر روی بسته بندی محصول به دقت دنبال کنید معمولا توصیه می شود که با دوزهای کوچک شروع کنید و به تدریج و در طول زمان مقدار آن را افزایش دهید.

در صورتی که در مورد دوز مصرفی مناسب مطمئن نیستید، با مسئول ارائه خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

این مکمل چگونه به دست می آید + چند دستور العمل غذایی

اگر در این فکر هستید که از کجا مونولورین را بخرید، می توانید این مکمل را در فروشگاه‌های محصولات بهداشتی و یا به صورت آنلاین پیدا کنید.

همچنین می توانید محصولات نارگیل را که حاوی اسید لوریک هستند را نیز خریداری کنید که بدن شما آن را به مونولورین تبدیل می کند.‌ در اینجا برخی دستور العمل‌های مفید و خوشمزه که شامل مواد تشکیل ‌دهنده نارگیل هستند آورده شده ‌است:

 • سوپ مرغ نارگیل تایلندی (با شیر نارگیل)
 • شیر نارگیل کفیر
 • چای لاته مورینگا (با روغن نارگیل)

مونولورین

حقایق و واقعیات جالب

اسید لوریک ابتدا توسط میکروب شناسانی کشف شد که شیر انسان را برای بررسی اینکه بدانند حاوی چه مواد ضد ویروسی است و چگونه از نوزادان در برابر عفونت های میکروبی محافظت می کند، مورد بررسی قرار دادند.

به غیر از نگرانی هایی در مورد مسائل بهداشتی، مونولورین در چه موارد دیگری، استفاده می شود؟ تولید کنندگان برخی از محصولات غذایی، از جمله مارگارین، بستنی و ماکارونی، مانند برخی از تولید کنندگان مواد شوینده و لوازم آرایشی، از آن استفاده می کنند.

دکتر جان جی کابارا، از پیشگامان اصلی و کشف کننده مونولورین، بسیاری از مطالعات اولیه را در دهه های 1960 و 1970 را انجام داد که توانایی آنتی باکتریال قوی این ترکیبات آلی را نشان می داد.

اقدامات احتیاطی

آیا مصرف مونولورین ضرری ندارد؟ مصرف مقادیری از آن که در غذاها موجود می باشد، ضرری ندارد. با این حال، اگر به نارگیل آلرژی دارید، نباید از مکمل های مونولورین یا سایر محصولات دیگر که حاوی آن می باشد، استفاده کنید.

پژوهشگران به بررسی استفاده ‌های دارویی و ایمن بودن آن ادامه می دهند، اما تاکنون هیچ گونه عارضه جانبی در مورد مونولورین وجود نداشته است.

برخی از کاربران ممکن است اثرات جانبی کوتاه ‌مدتی ناشی از اثر خفگی که به عنوان واکنش Herxheimer نیز شناخته می شود را تجربه کنند.

مونولورین

واکنش Herxheimer زمانی رخ می دهد که باکتری ‌ها یا مخمر ها به سرعت می میرند و سمومی را آزاد می کنند که می تواند منجر به علائم موقتی زیر شود:

 • سردرد
 • تهوع
 • درد عضلانی
 • آکنه
 • خارش پوست

شما ممکن است بتوانید از این علائم با پیروی از دستورالعمل ‌های مکمل که شامل شروع مکمل با دوز کم و افزایش تدریجی آن می باشد، پیشگیری کنید.

قبل از مصرف مکمل های حاوی این ترکیبات، اگر باردار هستید و یا کودکتان را با شیر خودتان تغذیه می کنید و یا دارای شرایط پزشکی هستید که داروهای خاصی را مصرف می کنید، با مراقبان حوزه بهداشت و سلامت، مشورت کنید.