ونیر پورسلین لبخند شما را درخشان تر می کند، نقایص را پوشش می دهد و چهره شما را جوان تر می سازد. دندان ‌پزشک، این قاب ها را به جلوی دندانتان متصل می کند تا اندازه، شکل و رنگ دندان ‌های شما را بهبود بخشد یا شکاف ‌های موجود در بین دندان ها و یا ترازبندی دندان ها را اصلاح کند. این ونیرها از لایه های بسیار نازک ساخته شده اند. ونیر پورسلین ظاهری مشابه دندان های طبیعی شما دارد و نسبت به ونیرهای دیگر از بازتاب نور بیشتری برخوردار است. آن ‌ها همچنین در برابر لکه و تغییر رنگ نسبت به ونیر های دیگر مانند کامپوزیت رزین مقاومت بیشتری دارند. در این مقاله از بخش دندانپزشکی دکتر سلام به بررسی مزایا و معایب ونیر پورسلین می پردازیم.

بهبودی پس از جایگذاری ونیر پورسلین به چه صورت است؟

بهبودی پس از ونیر پورسلین احساسی مشابه بهبودی پس از پر کردن دندان دارد. دهان شما به مدت چند ساعت پس از درمان به علت استفاده از بی حسی ها کرخ خواهد بود. همچنین ممکن است برای چند روز به مواد غذایی و نوشیدنی های گرم و یا سرد حساسیت داشته باشید.

ونیر پورسلین

شما می توانید ونیر را در هر زمانی از روز انجام دهید اما دندان پزشکان پیشنهاد می کنند که این کار را در مواقعی انجام دهید که بعد از آن به محل کار نمی روید. دکتر گری کوراتلا، دندان‌ پزشک مقیم منهتن می‌ گوید: توصیه ای که من دارم این است که کمی درباره رژیم غذایی خود محتاط باشید. او همچنین توصیه می کند که تا مدتی پس از انجام این عمل، غذاهای نرم و غیر جویدنی میل کنید تا ونیر با دندان تان هماهنگ شود.

آیا جایگزین های موثری برای ونیر پورسلین وجود دارد؟

ونیر ممکن است از مواد مختلفی ساخته شود و بر روی سطوح مختلفی از آماده ‌سازی دندان اعمال شود. شما می توانید به جای سرامیک از قاب های ساخته شده از رزین کامپوزیت استفاده کنید یا از نمونه هایی که نیاز به آماده سازی اولیه یا سوراخ کاری و چسباندن بر روی سطح دندان ندارند، استفاده کنید.

اتصال کامپوزیتی نیز یک اتصال محبوب، کم ‌هزینه، و جایگزینی برای ونیر است. روش اتصالی گاهی تحت عنوان ونیر کامپوزیتی مستقیم نیز نامیده می شود چون به طور مستقیم بر روی دندان اعمال می شود و به وسیله لایه خارجی پوشانده نمی شود. در ونیر سنتی از این روش استفاده می شد.

دکتر نورمن هافنر، دندان ‌پزشکی در کالیفرنیای جنوبی در مقاله ‌ای می ‌گوید: بسیاری از دندانپزشکان و بیماران ونیر پورسلین را ترجیح می دهند زیرا بر روی سطح دندان بسیار هموارتر است و تغییر رنگ و تغییر ظاهر کمتری در مقایسه با نمونه های دیگر دارد.

ونیر پورسلین

آیا این نوع ونیر مصنوعی به نظر می‌ رسد؟

دکتر تیمرمان می‌ گوید: ونیر قطعا ممکن است که مصنوعی به نظر برسد اما هدف این است که تا حد ممکن به دندان های طبیعی تان شبیه باشد.

برای اجتناب از سفیدی یا درخشندگی بیشتر ممکن است پزشک تان اصلاحی در رنگ یا بافت ونیرها انجام دهد.

 

 کدام نوع از  ونیر پورسلین بهتر است؟

شما گزینه‌ های مختلفی از ونیر با نام های تجاری مختلف از جمله لومینیر، داوینچی، امپرس را می یابید. پس به جای تمرکز بر روی یک برند خاص، تحقیقات خود را انجام دهید و یک دندان ‌پزشک با تجربه انتخاب کنید تا شما را برای انتخاب بهترین نوع ونیر راهنمایی کند.

آیا این ونیر قابل سفید سازی است؟

ونیر امکان سفید شدن را ندارد، اما آن ‌ها نباید در طول زمان تغییر رنگ دهند. رنگ قهوه ای یا شرابی ناشی از خوردن و آشامیدن باید توسط پاک کننده های طبیعی دندان قابل پاک سازی باشد. اما اگر ونیر دندان تان، تیره تر از این حد باشد و تمیز نشود احتمالا به مشکلی اساسی برمی گردد.

اگر ونیرتان تیره شد احتمالا ناشی از نشت مواد به زیر لایه ونیر یا سیاهی خود دندان است. این مشکل با توجه به تکنیک ها و تجربیات امروزه بسیار نادر است.

ونیر پورسلین

خطرات و یا اثرات جانبی بالقوه ونیر پورسلین چیست؟

شما ممکن است تا چند روز پس از انجام ونیر حساسیت داشته باشید یا احساس درد کنید اما به طور کلی این روش دردآور نیست. اگر پس از ونیر احساس درد زیادی داشته باشید، پزشک تان از مسکن هایی مانند ایبوپروفن استفاده می کند.

نتایج حاصله تا چه زمانی پایدار است؟

دندان پزشکان می گویند که با مراقبت مناسب این ونیرها بین 10 تا 30 سال دوام می آورند. با این حال، مراقبت عادی مناسب ضروری است. پوسیدگی دندان و یا آسیب دیدگی دندان می ‌تواند باعث آسیب دیدن ونیر شود.

دندانپزشکان توصیه می‌ کنند که همیشه از دندان های خوب مراقبت لازم را به عمل آورید. از یک خمیر دندان غیر سایشی استفاده کنید و از گاز گرفتن ناخن ‌های خود، جویدن یخ و یا استفاده از دندان‌ های خود به عنوان ابزار خودداری کنید. بنابراین از پاره کردن پلاستیک یا اشیای دیگر با دندان های خود خودداری کنید زیرا باعث شکستگی یا فاصله افتادن بین دندان ها می شود.

دکتر اندی شی، دندان ‌پزشک مقیم پیتزبورگ می ‌گوید: شما به عنوان بیمار نقش بزرگی در مراقبت از دندان هایتان دارید و با مراقبت مناسب می توانید طول عمر ونیر را بالاتر برید.

دکتر شی می ‌گوید: برای اقدامات مراقبتی در آینده، اطمینان حاصل کنید که دندان پزشک تان می داند که شما ونیر دارید تا از لوازم و مواد مناسب برای تمیزکاری دندان تان استفاده کند.

ونیر پورسلین

ونیر پورسلین چه مقدار هزینه در پی دارد؟

هزینه ممکن است براساس موقعیت شما، تعداد دندان هایتان و سطح تجربه دندان ‌پزشک تان متفاوت باشد و بستگی به پیچیدگی وضعیت شما وکیفیت روکش دارد. در بیشتر موارد، ونیر به عنوان یک عمل زیبایی در نظر گرفته می شود و شامل بیمه نمی شود، مگر اینکه برای تعمیر یک دندان آسیب دیده یا شکسته استفاده شود.

دکتر تیمرمان می‌ گوید که دندان پزشک کم تجربه تر هزینه کمتری را از شما دریافت می کند اما مواد به کار گرفته شده توسط این فرد در بلند مدت از لحاظ کیفیت دوام کافی را نخواهد داشت.

ونیر پورسلین

برای انجام ونیر چه دندانپزشکی را انتخاب کنم؟

داشتن نتایج مناسب و طولانی مدت نیاز به دندان پزشک با تجربه و سازنده ونیر با مهارت بالا دارد. دکتر سارا تامسون، دندان پزشک، نکاتی را در مورد انتخاب بهترین دندان پزشک برای این کار گفته است:

  • به عکس ‌های قبل و بعد از ونیر آن ‌ها نگاه کنید. مطمئن شوید که عکس ‌های بیماران واقعی هستند، نه عکس ویرایش شده.
  • بپرسید که پزشک مربوطه تا به امروز چند ونیر انجام داده است؟ اگر پزشک تان گفت که هزاران نفر را درمان کرده است، عالی است.
  • در مورد ضمانت بعد از ونیر بپرسید. اگر دندان پزشک تان اعلام کرد که ضمانت کاری را که انجام داده است به عهده می گیرد، نشان از کیفیت کار او دارد.
  • قیمت ها را مقایسه کنید. شما باید هزینه انجام ونیر را از پزشکان مختلف جویا شوید و سپس با توجه به مناسب ترین هزینه اقدامات لازم را انجام دهید.

ونیر پورسلین

ونیر پورسلین چگونه بر روی دندان قرار می گیرد؟

شما برای ونیر پورسلین نیاز به سه قرار ملاقات دارید. اولین مراجعه به منظور مشاوره ابتدایی است. دکتر لرچ می ‌گوید: امکان دارد که مشاورتان با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری مناسب ترین فرم و رنگ را متناسب با دندان هایتان انتخاب کند.

در دیدار دوم، دندان‌ پزشک تان حدود نیم میلی متر از مینای دندانی را که قرار است ونیر بر روی آن اعمال شود بر می دارد. این مقدار تقریبا به اندازه ضخامت ونیر است تا لبخند شما به همان حالت طبیعی اولیه بماند. بعد از حذف مینای دندان، دندان‌ پزشک تان قالب دهان تان را می‌ گیرد و آن را به آزمایشگاه می ‌فرستد تا ونیرها را درست کند. دندان ‌پزشک تان تا زمانی که ونیر دائمی تان اماده می شود از ونیر موقتی بر روی دندان استفاده می کند. این کار معمولا بین یک تا دو هفته طول می کشد.

در آخرین قرار ملاقات، دندان‌ پزشک مطمئن خواهد شد که ونیرتان مناسب است و رنگ مناسبی دارد. او بی‌ حسی موضعی را تزریق می کند تا در طی روند درمان احساس ناراحتی نکنید. سپس ونیرها با استحکام بر روی دندان ‌های شما قرار خواهند گرفت. هنگامی که ونیر در نقطه مناسب قرار گرفت، او از نور ویژه ‌ای برای فعال کردن مواد شیمیایی خشک سازی سریع چسب استفاده خواهد کرد. بعد از این که روند مورد نظر تمام شد، دندان ‌پزشک تان دهان شما را ارزیابی کرده و تنظیمات نهایی را انجام خواهد داد.

اگر در روزهای اول بعد از درمان احساس خوبی نداشتید، نگران نباشید: همیشه یک وقت ملاقات با پزشک برای تنظیم سازی نهایی داده می شود. تا زمانی که بهترین تنظیم مورد نظر شما انجام شود باید به طور مداوم به پزشک مراجعه کنید تا به راحتی کامل برسید.

ونیر پورسلین

چه زمانی نتایج کامل قابل مشاهده است؟

به محض قرار دادن ونیر نتایج را خواهید دید و اگر نیاز به تنظیم مجدد باشد مجددا قرار ملاقاتی ترتیب داده می شود.

آیا ونیر پورسلین برای من مناسب است؟

شما می توانید ونیر را انجام دهید، اگر:

  • اگر می خواهید که دندان هایتان ظاهر بهتری داشته باشند. ونیرها می ‌توانند شکاف ها، تغییر رنگ یا شکستگی ها را اصلاح کرده و نقایصی مثل فرسودگی یا نامنظم بودن دندان ها را پوشش دهند.
  • اگر لبخندتان یکنواخت نیست و یا دندان هایتان مقداری نامنظم است. دکتر لرچ می‌گوید: اگر دندان ‌های شما بسیار نامنظم است، ارتودنسی بهترین راهکار است. اما اگر دندان ها در موقعیت مناسب قرار دارند و فقط مقدار کمی نامنظم هستند این روش مناسب است.
  • اگر دندان ها و لثه های سالمی دارید. اگر مبتلا به بیماری ‌های لثه، آسیب دیدگی و یا اشکال دیگری از پوسیدگی دندان هستید، ونیر گزینه مناسبی برای شما نیست. به همین منظور دندان‌ پزشک تان قبل از توصیه وینر یک بررسی کامل انجام خواهد داد.
  • اگر دندان های خود را روی هم نمی سایید یا نمی فشارید. فشار ناشی از کوبیدن و یا ساییدن دندان ها بر روی هم می‌ تواند لایه‌ های وینر را شکسته یا دچار ترک کند، بنابراین اگر شما به شدت بر روی دندان ‌های خود فشار وارد می کنید، باید به بررسی گزینه هایی با مقاومت بالاتر بپردازید.