با مشکلات تیروئیدی آشنایی دارید؟ آیا می دانید چه علائمی دارند؟ بسیار شگفت ‌آور است که بدانیم مقدار زیادی از زندگی ما، وابسته به کارکرد غده‌ تیروئید است. وقتی که تیروئید ما عادی کار می‌کند، به ندرت به آن فکر می ‌کنیم، ولی وقتی عملکرد آن با مشکل روبه‌رو می ‌شود، ناگهان علائمی غیر معمول، رویه‌ عادی زندگی ‌مان را دچار مشکل می ‌کند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام، به بررسی نشانه ها و علائمی خواهیم پرداخت که به شما هشدار می دهند بیشتر مراقب غده تیروئید خود باشید زیرا ممکن است به مشکلات تیروئیدی دچار شده باشید.

مشکلات تیروئیدی

تیروئید یکه غده‌ پروانه ‌ای شکل 2 اینچی می ‌باشد که در زیر سیب ‌آدم در گردن شما قرار گرفته و دور نای را فرا می‌گیرد. وظیفه‌ آن آزاد کردن هورمون ‌هایی است که متابولیسم (روشی که بدن انسان انرژی را مصرف می‌کند) را کنترل می‌کند. این هورمون ‌ها منظم ‌سازی عملکردهای حیاتی بدن، همچون نفس ‌کشیدن، تپش قلب، وزن، قدرت ماهیچه ‌ها، دوره ‌های قاعدگی، دمای بدن، سطح کلسترول، سرعت تبدیل غذا به انرژی و بسیاری دیگر را برعهده دارد.

مشکلات تیروئیدی

گاهی اوقات تیروئید ممکن است با فعالیت زیاد و یا فعالیت پایین دچار سوء عملکرد شود. زمانی که تیروئید فعالیت بالایی دارد، به آن پرکاری تیروئید یا هایپرتیروئیدیسم گفته می ‌شود، که در این حالت تیروئید بیش از اندازه هورمون تولید می ‌کند. همچنین هنگامی که فعالیت غده‌ تیروئید پایین می ‌آید، به آن هیپوتیروئیدیسم یا همان کم‌کاری تیروئید گفته می ‌شود در این حالت، تیروئید هورمون‌ های کمی را تولید می ‌کند. هر دو مورد می‌ تواند تاثیرات جدی ‌ای بر سلامت فرد بگذارد و زندگی را دچار مشکل سازد.

حداقل 30 میلیون نفر در امریکا دچار مشکلات تیروئیدی هستند و نصف این تعداد، یعنی تقریبا 15 میلیون نفر آن‌ ها از این امر بی ‌اطلاع می ‌باشند. زنان، به ویژه در سنین بالای 35 سال، حدود 10 برابر بیشتر از آقایان دچار مشکلات تیروئیدی می ‌شوند.

علائم و نشانه های مشکلات تیروئیدی

در این‌جا به معرفی 10 نشانه‌ مهم که مربوط به مشکلات تیروئیدی است و بایستی توسط دکترتان بررسی شود اشاره می‌ کنیم:

تغییراتی در وزن شما

سرعت متابولیسم ما، یا همان سرعتی که ما کالری مصرف می ‌کنیم، مستقیما به عملکرد غده‌ تیروئید مرتبط است. اگر شما به یکباره شاهد اضافه شدن وزنتان باشید، بدون این ‌که هیچ تغییری در اشتها، میزان فعالیت یا اضطرابتان به وجود آمده باشد، این امر ممکن است نشانه‌ کم ‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) باشد. همچنین اگر شاهد کاهش مداوم وزنتان، بدون هیچ دلیلی باشد، این امر می ‌تواند در نتیجه‌ی پرکاری غده‌ تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) اتفاق افتاده باشد.

مشکلات تیروئیدی

مشکلات تیروئیدی و اختلالات خواب

اختلالات در خواب ممکن است تحت تاثیر تغییراتی در عملکرد تیروئید اتفاق بیافتند. این اختلالات شامل خواب ‌آلودگی یا بی ‌خوابی مزمن می باشد. اگر شما احساس بی ‌حالی و خستگی دارید، ممکن است نشانه‌ کم‌ کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) باشد و همچنین اگر احساس انرژی مضاعف می‌کنید که باعث بی‌قراری و اضطراب می ‌شود و در طول شب ایجاد بی‌خوابی می ‌کند، احتمالا دچار پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدیسم) شده ‌اید.

کم‌ پشت شدن موها

هم کم ‌کاری و هم پرکاری تیروئید می ‌توانند بر رشد و کیفیت موها تاثیر بگذارند. کمبود هورمون ‌های تیروئیدی می ‌تواند باعث شود که مو وارد حالت استراحت شود، که باعث خشکی، ضعف و شکنندگی تارهای مو و کم ‌پشتی می ‌شود. ریزش مو همچنین ممکن است در قسمت ‌های دیگر از بدن، مثل زیر بغل، ابروها، دست ‌ها یا پاها دیده شود. همچنین، میزان بالای هورمون ‌های تیروئیدی ممکن است فقط بر موهای فرق سر تاثیر بگذارد، ولی در این حالت ریزش مو بسیار شدیدتر و قابل مشاهده ‌تر خواهد بود. زمانی که مشکلات تیروئیدی برطرف شود، رشد مو به شکل قبل، از سر گرفته خواهد شد.

مشکلات تیروئیدی

مشکلات تیروئیدی و کاهش میل جنسی

زنانی که دچار کم ‌کاری تیروئید می ‌شوند معمولا میل جنسی پایینی را تجربه خواهند کرد. وقتی سطوح پایین هورمون تیروئید تولید شود، متابولیسم همراه با غدد فوق کلیوی که هورمون‌های جنسی را می ‌سازند کاهش می ‌یابد که باعث کاهش تمایل به برقراری رابطه جنسی می ‌شود. زمانی که استفاده از داروهای مربوط به تیروئید آغاز می ‌شود، میل جنسی نیز به حالت اولیه باز خواهد گشت.


بیشتر بخوانید: نشانه های تیروئید در کودکان و نوجوانان


مشکلات در تمرکز و حافظه

مشکلات در تیروئید می ‌تواند باعث کاهش قابلیت ‌های ذهنی شوند. اگر مقدار زیادی هورمون تیروئیدی تولید شوند، یک شخص ممکن است دچار مشکلات تمرکز شود و به راحتی حواسش پرت شود. همچنین اگر هورمون تولیدی دارای سطح پایینی باشد، شخص ممکن است دچار گیجی، پردازش ذهنی کند و حواس ‌پرتی و فراموشی شود.

گواتر

یکی از نشانه ‌های مشکلات تیروئیدی وجود گواتر ورم کرده در گردن است. گواتر ممکن است هم برای کم‌ کاری و هم برای پرکاری تیروئید، ایجاد شود. اگر فردی دچار تورم در گردن شد، باید توسط دکتر معاینه شود تا مشخص شود که برآمدگی تیروئیدی سرطانی ‌است یا خیر.

مشکلات تیروئیدی

مشکلات تیروئیدی و اختلالات قاعد‌گی

دوره‌ قاعد‌گی حتما توسط تغییرات در عملکرد تیروئید، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. کم‌ کاری تیروئید، زنان ممکن است دوره‌ خونریزی طولانی‌تری از حالت عادی داشته باشند در حالی که در پرکاری تیروئید این دوره‌ خونریزی کاهش می‌ یابد.

اختلالات پوستی

اگر دچار تغییراتی مثل خشک شدن پوست، ناخن ‌های شکننده، سردی پوست یا حساسیت به سرما شده ‌اید، ممکن دارای کم‌کاری تیروئید باشد. یکی از نتایج کم‌ کاری تیروئید، متابولیسم کند است که باعث  کاهش تعریق می ‌شود. پوستی که تعریق کافی نداشته باشد به سرعت خشک و پوست ‌پوست می‌شود.

احساس افسردگی

گاهی اوقات احساس افسردگی ، گرچه غیرمعمول نیست، ولی می ‌تواند نشانه‌ کم ‌کاری تیروئید نیز باشد. دلیل آن به نظر می ‌رسد به خاطر کاهش تولید سوتونین ها که مربوط احساس خوب هستند در مغز باشد که در نتیجه‌ی کاهش عملکرد تیروئید ایجاد می ‌شود. این امر باعث می ‌شود که بیشتر از حالت معمول احساس افسردگی داشته باشید.

مشکلات تیروئیدی

ایجاد مشکل در باردار شدن

هرگاه زوجی حداقل به اندازه‌ یکسال تلاش بیهوده برای بارداری کرده باشند، ممکن است تیروئید کم ‌کار یا پرکار داشته باشند. وجود مشکل در بارداری به احتمال وجود مشکلات تشخیص داده‌ نشده‌ تیروئیدی مربوط شده است که هر دو نوع مشکل تیروئید، چه پرکاری و چه کم ‌کاری می ‌توانند باعث مشکل در باروری تخمک ‌ها شوند.

آزمایش تیروئید بدهید

هرکس با حداقل یک یا چند نشانه‌ از موارد ذکر شده در بالا، باید به دکتر متخصص مراجعه کرده و درخواست آزمایش هورمون محرک تیروئید یا TSH، T3 آزاد و T4 آزاد بدهد. براساس نتایج همراه با یک آزمایش فیزیکی، یک نسخه دارو از هورمون ‌های ترکیبی معمولا بر روند بهبودی تیروئید موثر واقع می ‌شود.


بیشتر بخوانید: آموزش خواندن آزمایش تیروئید