در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام، هیدرودرم (هیدروفیشیال) را با دیگر درمان ‌های پوستی غیر تهاجمی (بدون نیاز به جراحی) مانند میکرودرم ابریژن، لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن مقایسه می کنیم. نمی توان انکار کرد که آب گرم درمانی می تواند موجب طولانی تر شدن زیبایی پوست شما، کاهش خطوط ریز، چین و چروک، بهبود آکنه و آکنه روزاسه گردد. یکی از جدیدترین درمان های پوستی غیرجراحی در بازار هیدرودرم می باشد که یک شیوه درمانی است که ادعا می کند مطلوب ترین پوست صورت را برای شما حاصل خواهد کرد. هیدرودرم (هیدرافیشیال) چگونه می تواند با دیگر درمان های پوستی که امتحان خود را پس داده اند رقابت کند؟ بیایید نگاهی بیاندازیم.

هیدرودرم (هیدروفیشیال) چیست؟

برای انجام هیدرودرم (هیدروفیشیال) ، متخصصین زیبایی از یک دستگاه اختصاصی با عنوان هیدرودرم ام‌ دی مجهز به سیستم های لبه ای استفاده می کند تا در یک درمان از چهار روش مجزای جوانسازی صورت استفاده کند. این درمان چند مرحله ای موجب پاکسازی، لایه برداری و بیرون کشیدن سلول های مرده می ‌شود. پس از آن با استفاده از سرم تزریق شده با آنتی اکسیدان ‌ها، پیتید ها و اسید هیالورونیک جوانسازی پوست انجام می شود.

هیدرودرم (هیدروفیشیال)

این روش عمدتاً برای موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  • خطوط و چروک ریز
  • خال های تیره
  • هایپرپیگمنتیشن
  • منافذ بسته
  • منافذ بسیار باز
  • آکنه خفیف
  • پوست چرب

این دستگاه چگونه کار می کند؟ هیدرودرم از یک سر مارپیچ مکنده منحصر به فرد برخوردار است که موجب بیرون کشیدن آلودگی ها می گردد و سرم را به طور عمیق به داخل منافذ می ریزد و آنها را در طول درمان باز می کند.

این روش بدون درد که در داخل مطب انجام می شود، برای افراد با هر نوع پوست به سرعت نتایج ماندگاری ایجاد می کند و قطعا به زمان استراحت نیاز ندارد.

اگرچه برخی از افراد  پس از درمان در حدود یک ساعت کشیدگی و قرمزی را تجربه می کنند، اثرات جانبی و خطرات هیدرودرم (هیدروفیشیال) در تمام سطوح  حداقل هستند.

هیدرودرم (هیدروفیشیال)

 هیدرودرم (هیدروفیشیال) در مقابل میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش  نسبتا جراحی می باشد که با استفاده از یک ابزار ساینده به آرامی پوست را سمباده می ‌زند تا لایه های ضخیم بیرونی را از بین ببرد. مرسوم ترین دستگاه های میکرودرم ابریژن مانند درماسویپ (DermaSweep)، در درمان با تزریق سرم مورد استفاده قرار می گیرند که موجب نرمی، صاف تر شدن و درخشنده تر شدن پوست می گردد.

گاهی اوقات هیدرافیشیال به عنوان هیدرودرم ابریژن مورد اشاره قرار می گیرد زیرا مشابه با درمان های میکرودرم ابریژن می باشد که به وسیله متخصص پوست شما انجام می شود.

هرچند برخلاف لایه برداری دستی که از طریق سمباده زدن در میکرودرم ابریژن انجام می‌ شود، هیدرودرم (هیدروفیشیال) برای پاکسازی عمیق و حذف آلودگی ها از سرم مکنده استفاده می کند. به همین دلیل روش هیدرودرم (هیدروفیشیال) ملایم تر و اثر بخش تر است.

تصمیم گیری در رابطه با انجام هیدروفیشیال یا میکرودرم ابریژن به مشکلات پوستی شما بستگی دارد.

یکی از مزایای میکرودرم ابریژن نسبت به هیدرودرم ابریژن این است که در آن علائم ترک پوستی  کاهش می‌ یابد. اگر در زمان مقایسه درمان های پوستی غیر جراحی این موضوع برای شما اهمیت دارد، می توانید برای این موضوع به میکرودرم ابریژن چند امتیاز بدهید.

با توجه به آنچه گفته شد، میکرودرم ابریژن برای مداخله در تعادل رنگ پوست شناخته شده است و می تواند نقاط روشن تر و تیره تر بر جای بگذارد. در همان زمان، هیدروفیشیال به طور سریع پوستی نرم تر حاصل می ‌سازد.

میکرودرم ابریژن برای افرادی با ترک های پوستی پیشنهاد می شود که به طور کلی به درمان خال های تیره و عدم تعادل رنگ در پوست فکر نمی ‌کنند. همچنین یک انتخاب مناسب برای افرادی با آکنه روزاسه فعال، مویرگ های شکننده، زخم های باز، پسوریازیس و دیگر شرایط پوستی است.

هیدرودرم (هیدروفیشیال)

هیدروفیشیال در مقابل میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ که به عنوان درمان القای کلاژن شناخته می شود یکی از محبوب ترین درمان های غیر جراحی برای جوان سازی پوست است. این فرآیند با استفاده از سوزن های ریزی که  لایه بیرونی را سوراخ می کنند، پوست را مجبور به تولید کلاژن بیشتر می کند و به جوان سازی کمک می کند. نتیجه، پوستی صاف تر و فریبنده تر است.

یکی از مهم ‌ترین اشکالات میکرونیدلینگ این است که می تواند موجب ایجاد زخم گردد و از خطر بالای عفونت برخوردار است. صرف نظر از اینکه این درمان به وسیله متخصص پوست یا در خانه انجام شود، سوزن های بزرگتر و سوزن های منحنی می ‌توانند موجب ایجاد زخم جبران‌ ناپذیر گردند و خطر عفونت را به همراه دارند.

با در نظر داشتن این مسئله، میکرونیدلینگ گزینه بسیار خوبی برای افرادی با مشکلات پوستی خاص یعنی جای زخم است. بر اساس مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۹ در مجله جراحی پوست و زیبایی شناسی تقریبا همه افرادی که میکرونیدلینگ انجام داده بودند بیان کردند که جای زخم های آنها به طور قابل توجهی بهبود یافته است و اثرات جانبی بلندمدت یا مضری را تجربه نکردند.

اگر نگرانی اصلی شما جای زخم آکنه و شلی پوست می باشد، میکرونیدلینگ یک گزینه عالی است.

با وجود این که میکرونیدلینگ درد زیادی ندارد، بسیاری از بیماران بیان کردند که در طول و پس از درمان دچار ناراحتی شده‌اند. اگر تحمل درد شما اندک است، قطعاً هیدرودرم (هیدروفیشیال) روش بهتری است.

میکرونیدلینگ نسبت به هیدرودرم (هیدروفیشیال) گزینه بهتری برای افراد با زخم های آکنه  عمیق، دائمی و دیگر زخم ‌های پوستی می ‌باشد و برای همه رنگ های پوستی توصیه می شود. این روش تنها به افرادی که در معرض خطر عفونت قرار دارند یا نسبت به درد سوزن آستانه تحمل پایینی دارند توصیه نمی شود.

هیدرودرم (هیدروفیشیال)

 هیدرودرم (هیدروفیشیال) در مقابل لایه برداری شیمیایی

هیدرودرم (هیدروفیشیال) و لایه برداری های شیمیایی سلول های پوستی مرده را از بین می ‌برند. لایه برداری های شیمیایی از سطوح مختلف برخوردار هستند و شامل لایه برداری های سطحی تا لایه برداری های عمیق می باشند و عمدا موجب پوسته پوسته شدن و پوست انداختن می ‌شوند.

این درمان از اسید هایی مانند اسید سالیسیلیک، اسید آلفا هیدروکسی و اسیدهای دیگر استفاده می ‌کند تا خطوط ریز، چین و چروک، لکه های پیری، کک و مک و زخم های سطحی را برطرف کند.

لایه بردار های شیمیایی می توانند فوق العاده موثر باشند اما برای همه خوب نیستند. به دلیل استفاده از اسید در آنها، به افرادی با اختلالات پوستی خاص توصیه نمی ‌شوند.

علاوه بر این، لایه بردار های پوستی در افرادی با رنگ های پوست روشن ‌تر اثر بخش تر هستند در حالی که هیدرودرم (هیدروفیشیال) به همه افراد با هر رنگ پوست خاص توصیه می شود.

اگر شما پرستار یا باردار هستید و یا به اگزما، آماس پوستی،  آکنه روزاسه یا پسوریازیس مبتلا هستید نباید از لایه برداری های شیمیایی استفاده کنید. از سوی دیگر، افراد با پوست بسیار حساس می توانند از هیدرودرم (هیدروفیشیال) استفاده کنند و به طور خاص برای درمان آکنه روزاسه و پوست های خشک و پوسته پوسته توصیه می شود.

لایه برداری شیمیایی برای افرادی با چین و چروک، خط های ریز، لکه های پیری و دیگر مشکلات پوستی که از پوست حساس، اختلالات پوستی یا رنگ پوست تیره برخوردار نیستند، مناسب است و افراد با پوست حساس، اگزما، آماس پوستی، آکنه روزاسه، پسوریازیس و دیگر اختلالات نباید از لایه بردار های شیمیایی استفاده کنند.

هیدرودرم (هیدروفیشیال)

هیدروفیشیال در مقابل فتوفیشال IPL

منبع نوری پالسی پر قدرت (IPL) یک روش جوانسازی پوستی می باشد که از پالس هایی مانند لیزر با نور منسجم برای  از بین بردن لکه های ناشی از نور خورشید، لکه های پیری، خال ‌ها، منافذ بزرگ و بسیاری دیگر از مشکلات پوستی شایع استفاده می کند.

این منبع نوری به طور عمیق به پوست نفوذ می کند و موجب انقباض رگ های خونی و کلاژن می گردد که به کاهش سرخی و خطوط پوست کمک می کند.

اگرچه درمان با IPL اثربخش می‌ باشد اما از معایبی برخوردار است. یکی از این معایب این است که آنها برای همه رنگ زدایی ها مناسب نیستند.

رنگ زدایی های عمیق مانند لکه های پیری و کک و مک ها معمولاً با میکرودرم ابریژن و سایر تکنیک های روشن کننده پوست بهتر درمان می شوند.

فتوفیشال IPL به افرادی با اختلالات پوستی توصیه می‌ شود و درمانی نسبتا ملایم است. همچنین این روش برای سرعت و حداقل تهاجمی بودن محبوب است. افراد می ‌توانند ظرف ۳۰ دقیقه یا کمتر درمان فتوفیشال را دریافت کنند و می توانند سریعا پس از درمان فعالیت های روزانه خود را انجام دهند برای مثال می توانند پس از درمان خودشان به سمت خانه رانندگی کنند.

هرچند، افرادی که فتوفیشال IPL را انجام دادند گزارش دادند که اثرات جانبی آن به ویژه سرخی، منافذ باز شده و ظاهر پوست سالخورده برای چندین هفته پس از درمان باقی می ‌ماند. همچنین برخی از افراد گزارش دادند که درمان بر دندان ‌های پرشده آنها اثر داشته است و موجب احساس ناراحتی مشابه با جویدن حلبی شده است.

فتوفیشال IPL گزینه مناسبی برای افراد با لکه های سطحی، آکنه روزاسه و دیگر مشکلات پوستی است. این درمان برای افرادی که از رنگ پوست تیره تر برخوردار هستند، افرادی با چروک و جای زخم عمیق و افرادی که داروی آکوتان مصرف می کنند مناسب نمی باشد. درمان های IPL گزینه خوبی برای افرادی با آکنه یا آکنه روزاسه شدید یا زنان باردار نمی باشد.

آفانتاسیا چیست؟

 هیدرودرم (هیدروفیشیال) چقدر هزینه دارد؟

مانند هر روش زیبایی دیگر، هزینه های این روش  به محل زندگی شما، تجربه فردی که این روش را انجام می دهد و میزان درمان مورد نیاز شما بستگی دارد.

به طور کلی، هزینه هیدرودرم (هیدروفیشیال) در هر مطب پزشکی می تواند متفاوت باشد. برای مقایسه، هزینه میکرودرم ابریژن معمولا کمی کمتر است. این دو گزینه به عنوان مقرون به صرفه ترین درمان های پوستی با حداقل حالت تهاجمی در نظر گرفته می ‌شوند.

میکرونیدلینگ یکی از گرانترین درمان های مراقبت پوست غیر تهاجمی می‌ باشد و هزینه هر جلسه درمان آن بالاست.

اگرچه لایه برداری های شیمیایی می‌توانند مقرون به صرفه باشند اما هزینه آنها به عوامل متعدد بستگی دارد. همچنین فتو فیشال IPL از هزینه متوسط برخوردار است.

بدون تردید برای بیشتر مردم هزینه عامل مهمی است و از این رو لازم است تا درمانی انتخاب شود که نتیجه مورد نظر شما را حاصل می ‌سازد. برای دستیابی به هدف زیبایی شناسی، درک گزینه ‌های موجود و اثرگذاری هر یک از آنها بر مشکل شما از اهمیت برخوردار هستند.