آیا می دانید فواید امگا 3 برای سگ ها چیست؟ چقدر لازم است که به سگ های خانگی، امگا 3 داده شود؟ شاید تاکنون درباره فوایدی که امگا 3 برای بدن دارد، شنیده باشید. جالب است بدانید که این دسته از اسید های چرب برای دوستان پشمالو 4 پای ما نیز مزایای فراوانی دارند. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام می خواهیم در مورد فواید امگا 3 برای سگ ها صحبت کنیم و در انتها نگاهی به انواع مکمل های امگا 3 موجود در بازار می ‌اندازیم.

فواید امگا 3 برای سگ

  • بهبود شرایط پوشش خارجی و پوست
  • افزایش انرژی و سلامت مفاصل
  • کاهش سطح التهاب و بیماری های التهابی مانند آرتروز و حساسیت
  • کمک به بلوغ عقلی توله سگ ها و افزایش عملکرد ذهنی سگ های مسن

مصرف امگا 3 برای سگ ها

دلیل نیاز مصرف امگا 3 برای سگ ها

سگ سانان با مصرف پروتئین، کربوهیدرات و چربی، انرژی مورد نیازشان را تامین می‌ کنند. اسید های چرب امگا 3 در دسته چربی ها قرار می ‌گیرند که بخش ضروری رژیم غذایی هر سگی می ‌باشد. چربی های شامل امگا 3 ، به بدن در جذب مواد مغذی محلول در چربی  مانند ویتامین های A، D، E و K  کمک می ‌کنند. همچنین این دسته از مواد در ساخت غشا سلولی و هورمون های استروئیدی نقش مهمی را ایفا می‌ کنند.

بسیاری از سگ ها به راحتی می‌ توانند اسید های چرب امگا 6 را برخلاف امگا 3 ها  از طریق رژیم غذایی بدست بیاورند. به همین خاطر بهتر است که در کنار رژیم غذایی، از مکمل های امگا 3 نیز استفاده شود، زیرا تعادل بین اسید های چرب امگا 3 و 6 در سگ سانان نقش کلیدی در سلامتی آن ها دارد.

اسیدهای چرب امگا 3 را می‌توان به میزان اندک در برخی از غذاهای حیوانات خانگی یافت. به همین خاطر بهتر است که از مکمل های امگا 3 در رژیم غذایی سگ استفاده شود.

موی سگ ها

فواید مصرف اسیدهای چرب امگا 3 در سگ ها

بسیاری از متخصصان بر این باورند که مصرف این دسته از اسیدهای چرب فوایدی مشابه فواید انسانی برای سگ سانان دارد که برخی از این مزایا به شرح زیر است:

کاهش التهاب

التهاب یکی از مشکلات اساسی حیوانات خانگی می‌ باشد. در برخی موارد می‌توان از اسید های چرب امگا 3 به منظور کاهش التهاب حیوانات استفاده کرد.

کمک به آرتروز و مشکلات مفاصل

بسیاری از دامپزشکان در مواجهه با مشکلات التهابی مانند آرتروز یا درد مفاصل در حیوانات خانگی، استفاده از اسیدهای چرب امگا 3 را توصیه می‌ کنند. این دسته از مواد به دلیل دارا بودن خاصیت ضد التهابی در این گونه موارد می ‌تواند به سگ شما کمک کند. مطالعه ای در سال 2014 نشان داد که اسیدهای چرب امگا 3 می ‌توانند در مقابل آرتروز استخوانی سگ ها عملکرد موثری داشته باشند. بر اساس این مطالعه به مدت 13 هفته به سگ ها رژیم غذایی غنی از امگا 3 با منبع دریایی داده شد. نتایج این آزمایش نشان داد در سگ هایی که به آرتروز استخوانی مبتلا بودند با کمک رژیم غذایی سرشار از امگا 3، دامنه حرکاتشان افزایش یافته و فعالیت های روزانه‌شان بهتر از قبل انجام می ‌شود.

بهبود سلامت پوست و پوشش خارجی

به طور معمول دامپزشکان به منظور بهبود پوشش خارجی و پوست سگ ها از اسیدهای چرب امگا 3 کمک می ‌گیرند. مطالعه دیگری در سال 2014 بر روی 48 سگ شخصی مبتلا به درماتیت آتوپیک کانینی انجام شد که بر اساس نتایج آن اثبات شد که استفاده از امگا 3 در کنار عصاره های گیاهی می ‌تواند به کاهش علائم درماتیت در سگ ها کمک کند. به طور کلی سگ هایی که در رژیم غذایی‌شان از امگا 3 بهره می‌برند دارای پوستی مرطوب و سالم تر می‌باشند.

افزایش فعالیت ذهنی و ایمنی

مطالعه انجام شده در سال 2012 بر روی 48 توله سگ نشان داد که رژیم غذایی غنی از دکازوهگزئنوئیک اسید می ‌تواند به بلوغ توله سگ ها در جوانب مختلف مانند بلوغ فکری و حافظه در کنار افزایش بینایی و عملکرد سیستم ایمنی کمک کند.

حساسیت

بسیاری از متخصصین معتقدند سگ هایی که حساسیت دارند باید از اسید های چرب امگا 3 استفاده کنند. بر اساس گفته های دکتر انجی کراسه، تمام سگ ها باید در رژیم غذایی ‌شان از مکمل های امگا 3 بهره ببرند. این ترکیبات به کاهش التهاب و افزایش عملکرد اندام ها کمک می‌ کنند. در ارتباط با سگ هایی که مشکل خارش دارند، مصرف اسید های چرب امگا 3 می ‌تواند حساسیت بدن آن ها را نسبت به استروئید ها افزایش دهد. به همین علت سگ ها در دوز کم تری به استروئید ها پاسخ می‌ دهند و علائم خارش آن ها سریع تر ناپدید می‌ شود.

آنفولانزای سگی

انواع اسیدهای چرب امگا 3 برای سگ ها

بهترین مکمل های امگا 3 در بسته بندی های تیره وارد بازار می ‌شوند، زیرا این بسته بندی ها از فاسد شدن محصول جلوگیری می‌کند. روغن ماهی یکی از بهترین منابع امگا 3 برای سگ ها می ‌باشد. طبیعی ترین و قابل جذب ترین شکل روغن ماهی، تری گلیسرید طبیعی می ‌باشد. اگر روغن ماهی خالص شده نباشد، مصرف آن می ‌تواند مشکلات ثانویه ایجاد کند، در نتیجه بهتر است که همیشه به برچسب روی مکمل دقت کنید. بهتر است که از تهیه تری گلیسرید های صنعتی خوداری کنید زیرا این دسته از چربی ها به خوبی جذب بدن سگ ها نمی ‌شوند. روغن ماهی های تازه صید شده کیفیت بسیار بالایی دارد.

برخی از مکمل های امگا 3 مورد استفاده برای سگ ها شامل موارد زیر می‌ باشد:

  • امگا 3 جویدنی: این دسته از مکمل ها بیشتر جنبه درمانی دارند.
  • روغن ماهی امگا 3: این مکمل ها را به راحتی می‌توان در رژیم غذایی سگ وارد کرد.
  • روغن های امگا 3 گیاهی: این دسته از امگا 3 ها منشا گیاهی دارند و از ماهی بدست نمی ‌آیند.
  • روغن امگا 3، 6 و 9: این دسته از مکمل ها از سایرین کامل تر است و در اغلب موارد دامپزشکان استفاده از این مکمل ها را توصیه می‌ کنند.

بسیاری از متخصصین عقیده دارند که استفاده از روغن ماهی به جای روغن های گیاهی موثر است. روغن های گیاهی دارای آلفا لینولئات می‌ باشند. این اسید چرب پیش ساز دکازوهگزئنوئیک اسید است، اما سگ سانان به خوبی نمی ‌توانند این 2 اسید چرب را به هم تبدیل کنند. به همین خاطر بهتر است که دکازوهگزئنوئیک اسید به طور مستقیم به کمک روغن ماهی یا برخی از روغن های جلبکی به بدن سگ برسد.

بیماری سگ

دوز مصرف مناسب امگا 3 برای سگ ها

میزان دز مصرفی امگا 3 برای سگ ها بر اساس سن، وزن و وضعیت سلامتی آن ها محاسبه می ‌شود، در نتیجه بهتر است که قبل از تهیه مکمل های امگا با دامپزشک سگ‌تان مشورت کنید.

هشدار

طبیعی است که روغن ماهی باید بوی ماهی بدهد، اما اگر مکمل بوی فساد بدهد باید به سرعت آن را دور بیندازید. به منظور جلوگیری از فاسد شدن روغن ماهی، بهتر است که آن را دور از نور و گرما نگه دارید.

لازم است بدانید که اگر سگ سانان بیش از حد مجاز امگا 3 مصرف کنند، می‌ توانند دچار مشکلات و عوارض جانبی مانند اسهال، مشکلات انعقادی، کمبود ویتامین E و افزایش وزن شوند. همچنین روغن ماهی می ‌تواند با برخی از دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی تداخل داشته باشد.