در مورد فنگ شویی آشپزخانه چقدر می دانید؟ آیا محل قرار گیری آشپزخانه تان از اصول فنگ شویی طبعیت می کند؟ اگر می خواهید به زودی مشغول خانه سازی شوید، می دانید که آشپزخانه تان را در کجای نقشه بیندازید تا با یک فنگ شویی خوب روبرو شوید؟ در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام به بررسی اصول و نکات فنگ شویی آشپزخانه می پردازیم با ما همراه باشید.

فنگ شویی آشپزخانه

فنگ شویی یک هنر باستانی چینی و تمرینی برای ایجاد جریان انرژی سالم در منزل شما می باشد که پایه ای برای یک زندگی متعادل و هماهنگ به وجود می آورد. تعجبی ندارد که آشپزخانه نقش خیلی مهمی در فنگ شویی دارد. مکان، طراحی و اصول اولیه فنگ شویی آشپزخانه تان، همگی در نظر گرفته می شوند تا یک طرح طبقه با فنگ شویی خوب داشته باشید. آشپزخانه بخشی از به اصطلاح مثلث فنگ شویی منزل شما است، که عبارت اند از : فنگ شویی در اتاق خواب، حمام و آشپزخانه، هر یک از آن ها برای سلامتی و رفاه در درجه ای برابر از اهمیت هستند.

فنگ شویی آشپزخانه

فنگ شویی آشپزخانه در طرح خوب و بد

بدیهی است که توانایی شما برای ایجاد طرح طبقه فنگ شویی کامل محدود است، مگر این که یک خانه را از ابتدا بسازید و بتوانید محل هر اتاق و تمام پنجره ها و درها را دقیقا در مکانی که خودتان می خواهید قرار دهید. در یک خانه که از قبل ایجاد شده است، شما باید با استفاده از الگوهای موجود جریان انرژی مثبت را افزایش دهید و در جستجوی راهکاری برای حذف هر یک از زمینه های انرژی منفی موجود باشید.

با این حال، اگر در حال ساخت خانه ای از ابتدا هستید، یا حتی زمانی که در حال انجام یک پروژه بازسازی هستید، ممکن است از گزینه ی انتخاب محل آشپزخانه بهره مند شوید.

در این قسمت برخی از نکاتی که باید در هنگام تعیین محل آشپزخانه به منظور داشتن یک طرح با فنگ شویی خوب در ذهن خود داشته باشید، بیان می شود. این موضوع اغلب به معنی اجتناب از معضلات خاصی است که مانع ایجاد جریان انرژی فنگ شویی می شود.

اجتناب از قرار دادن آشپزخانه در نزدیکی درب جلویی

بدترین موقعیت فنگ شویی آشپزخانه زمانی است که درب ورودی اصلی رو به آشپزخانه باز شود و آشپزخانه اولین فضایی می باشد که دیده می شود. این فقط به طرح مربوط می شود.

هنگامی که وجود این طرح ناخوشایند اجتناب ناپذیر است، هنوز هم می توان اتفاقات بهتر یا بدتری را رقم زد. اجاق گازی که با درب جلویی هم راستا باشد و یا از آن جا دیده شود، بدترین فنگ شویی است. اگر شما با نمایی زیبا از آشپزخانه خود رو به رو شوید کمی شرایط بهتر خواهد بود، مثلا با ایجاد یک جزیره آشپزخانه و یا یک باغچه کوچک گیاهی در آن، این موضوع می تواند راهکاری برای ایجاد تعادل در فنگ شویی باشد. اگر می خواهید که فنگ شویی بد را، به خصوص زمانی که تغییر مکان اجاق گاز بسیار دشوار است، از آشپزخانه خود دور کنید، می توانید انواع مختلف راهکارهای فنگ شویی را در آشپزخانه اعمال کنید.

فنگ شویی آشپزخانه – اجتناب از قرار دادن حمام در نزدیکی آشپزخانه

یکی دیگر از مکان های بد فنگ شویی آشپزخانه این است که آشپزخانه پایین حمام یا روبروی درب حمام باشد (وجود درب حمام در نزدیکی اجاق گاز یا جزیره آشپزخانه بدترین نوع فنگ شویی است). دلیل آن بوها می باشند، شما که نمی خواهید بوی حمام با عطر غذا مخلوط شود.

همچنین، از آن جا که آشپزخانه مکانی است که انرژی آتش خانه را تامین می کند، شما نمی خواهید که این انرژی به طور مستقیم از طریق حمام که محلی برای خروج انرژی است، خارج شود. در نهایت، می دانید که حمام به عنوان عنصر آب در نظر گرفته می شود که با آتش آشپزخانه مستقیما در تقابل است و می تواند شعله ها را از بین برد.

فنگ شویی آشپزخانه

نقاط مشکل زای دیگر

مکان های مشکوک دیگر برای قرارگیری آشپزخانه به شرح زیر است:

1) آشپزخانه ای که خیلی به راه پله نزدیک باشد. این دو انرژی مخالف یکدیگر هستند و بهتر است فاصله ای مناسب بین این دو باشد.

2) آشپزخانه ای که بسیار نزدیک به اتاق لباسشویی یا گاراژ باشد. این یک وضعیت نسبتا چالش برانگیز است، زیرا بهبود این طرح ها به سادگی امکان پذیر است.

3) آشپزخانه ای که محل آن دقیقا در مرکز خانه باشد. شما نمی خواهید که قلبتان در معرض آتش قرار گیرد. همه ی چیزی که ضروری است این است که، آشپزخانه تقریبا از مرکز قلب خانه خارج شود.

طرح بندی خوب در داخل خود آشپزخانه

چندین عنصر در طراحی آشپزخانه وجود دارند که حائز اهمیت هستند. یک قاعده ی خوب فنگ شویی سرانگشتی برای طرح آشپزخانه این است که به دنبال اصل مثلث آشپزخانه کلاسیک باشید، که در آن اجاق گاز، یخچال و سینک به صورت یک مثلث با هم در ارتباط باشند.

این اصل فنگ شویی خوب، بسیار شناخته شده است و مورد استفاده بسیاری از طراحان آشپزخانه قرار گرفته است، چه آن ها فنگ شویی را دنبال کرده باشند یا نه. یک اصل کمتر شناخته شده اما بسیار مهم برای فنگ شویی، اجتناب از قرار دادن اجاق گاز در مکانی است که باعث شود هنگام آشپزی پشت شما به درب آشپزخانه باشد.

ملاحظات دیگر در فنگ شویی آشپزخانه

اگر در طراحی منزل خود یک تخته سنگ سفید دارید، برخی از نقاط دیگر هم، مهم می شوند که به شرح زیر هستند:

  • درب جلویی اصلی
  • درب و پنجره های دیگر
  • اتاق خواب
  • حمام، اتاق شستشو و کمدها