در مورد اصول فنگ شویی چه می دانید؟ آیا با آنها آشنایی دارید؟ اگر جزو افرادی هستید که تازه با مباحث و اصول فنگ شویی آشنایی پیدا کرده اید، شاید دوست داشته باشید با قوانین کلی آن آشنا شوید. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام، می خواهیم به بررسی اصول فنگ شویی بپردازیم. با ما همراه باشید.

چگونه از اصول فنگ شویی در خانه خود استفاده کنیم؟

فنگ شویی زمینه ای شبه علمی است که ۴۰۰۰ سال پیش در چین گسترش یافت. طبق این نظریه چیدمان خانه شما روی انرژی ای که در خانه جریان دارد تاثیر گذار است و این روی زندگی شما هم تاثیر بسزایی دارد. به طور تاریخی، اصول فنگ شویی به طور گسترده در تنظیم و تطبیق خانه به صورت درست تاثیر گذارند.

اصول فنگ شویی

فنگ شویی نه تنها در ساخت ساختمان های معنوی همچون آرامگاه ها استفاده می شود، بلکه در ساخت منازل مسکونی و دیگر ساختمان ها هم تاثیر گذارند. فنگ شویی به معنای “آب و باد” است، که این دو عناصری از زمین هستند که دائما در جریان اند. فنگ شویی_ یا جریان مفید انرژی_ را می توانید در هر محیطی استفاده کنید. با چیدمان درست مبلمان خانه؛ مثل موقعیت تخت خواب، درها، رنگ هایی که استفاده می کنید، آینه ها و سمبل های نشان دهنده آب، می توانید از فنگ شویی در خانه خود استفاده کنید.

استفاده از اصول فنگ شویی در خانه شما

برای شروع استفاده از اصول فنگ شویی در خانه تان، نیازی نیست که درک عمیقی از اصول آن داشته باشید. فقط باید بگویید که به جریان کلی انرژی در هر چیزی اعتقاد دارید و بعد از آن اصول فنگ شویی را در بازسازی و تغییر خانه خود به کار ببرید. تشخیص این که کدام قسمت از خانه شما بیشتر احتیاج به تغییر دارد، بسیار مهم است.

برای مثال، ممکن است نسبت به فنگ شویی آشپزخانه و اتاق نشیمن خانه خود احساس خوبی داشته باشید، پس وقت زیادی را صرف تغییر این قسمت های خانه نکنید. گاهی به طور کلی اتاق خواب، حمام و قفسه ها را نادیده می گیرید. هیچ گاه نباید کاملا یک قسمت خانه را نادیده گرفت به خصوص جاهایی که تغییر دکوراسیون آن ها کار زیادی می برد مثلا گاراژ، اتاق رختشویی یا قفسه ها.

در فنگ شویی، خانه را به صورتی جامع می بینند، به طوری که قسمت های آن به یک دیگر متصلند. قسمتی که نادیده گرفته شده است، هر چه سریع تر انرژی منفی را به همه قسمت های خانه منتقل می کند. برای تغییر خانه خود برنامه فنگ شویی طراحی کنید یا لیستی از اولویت ها تهیه کنید تا بتوانید وضعیت کنونی خانه خود را به خانه ای که دوست دارید نزدیک تر کنید.

 به یاد داشته باشید که اگر به طور جدی قصد تغییر دکوراسیون خانه خود را داشته باشید و در این راه از خود پشتکار کافی نشان دهید، می توانید خانه ای شکیل با انرژی مثبت زیادی داشته باشید.

فنگ شویی در خانه و محل کار

نقاط حساس در فنگ شویی

رنگ در ورودی، وضعیت درها و جایگاه پله ها در خانه، روی جریان انرژی در خانه تاثیر گذارند. در جلویی خانه، به عنوان ورودی اصلی، نقشی بسیار اساسی دارد. برای مثال اگر دقیقا جلوی در ورودی پله داشته باشید، چگونه انرژی به سایر قسمت های خانه منتقل شود؟ مواردی نظیر قرار دادن گیاه، آینه و نحوه چیدمان مبلمان باعث انتشار انرژی در سرتاسر خانه می گردند.

جریان چی (flow of chi) موجود در خانه را چک کنید. برا چک کردن جریان چی می توانید چشم هایتان را ببندید و چی را به عنوان سیلی از آب که وارد در جلویی خانه می شود، تصور کنید. به این فکر کنید که آیا نقطه ای از خانه وجود دارد که به علت مسدود بودن وسایل در آن ناحیه، با این جریان سیل خیس نشود؟

آیا انرژی قبل از رسیدن به اتاق خواب مسدود می شود؟ آیا در خانه شما هیچ انرژی مثبت (sheng chi) و انرژی منفی (si and sha chi) وجود دارد؟ درهم ریختگی مانع جریان چی در خانه می شود و گاهی باعث انتشار انرژی منفی در خانه می گردد. همیشه خانه خود را مرتب نگه دارید، تا انرژی دائما در خانه شما در حرکت باشد و انرژی در همه قسمت های خانه پخش شود.

اصول فنگ شویی برای اتاق های خانه شما

هر کسی برای کمک به جریان فنگ شویی و احساس رابطه قوی بین زندگی و محیط می تواند برخی از این نکات را به کار ببرد:

اصول فنگ شویی حمام و دستشویی:

این نکات را برای حمام و دستشویی به راحتی می توان به کار برد. همیشه در سرویس بهداشتی را ببندید و در صندلی توالت را نیز ببندید. دلیل این کار این است که تصور می شود که آب از این نقاط خارج می شود. در سنت و رسوم چینی، آب و ثروت به هم وابسته اند. هیچ کسی نمی خواهد که پول و ثروتش از بین برود.

اصول فنگ شویی اتاق کار:

جایی که میز و صندلی خود را قرار می دهید بسیار مهم است. طبق اصول فنگ شویی نباید وضعیت صندلی به گونه ای باشد که پشت شما به سمت در باشد. میز و صندلی شما باید از در اتاق کمی فاصله داشته باشند و در راستای آن نباشند.

اتاق کودک:

تخت خواب کودک خود را با فاصله از در قرار دهید و تجهیزات برقی را با فاصله از تخت کودک قرار دهید. قرار دادن وسایل برقی در نزدیکی کودک به این معناست که انرژی الکترو مغناطیسی در اطراف کودک شما وجود دارد.

فنگ شویی آینه

درمان با فنگ شویی:

درمان با فنگ شویی_ که به آن تنظیم، کمک و معالجه هم می گویند_ می تواند برای تنظیم جریان انرژی در خانه راه مناسبی باشد.

کریستال و بلور:

بلور برای تنظیم انرژی به کار می رود و باعث تابش نور در خانه می شوند.

فواره و آب:

یک فواره مناسب و با کیفیت انرژی فوق العاده زیادی را در هر جایی که باشد ایجاد می کند. استفاده از یک آکواریوم انتخاب خوبی برای هر خانه است.

آینه:

استفاده از آینه در فنگ شویی بسیار مهم است زیرا آینه می تواند انرژی را فعال کند، انتشار دهد، گسترش دهد و حتی باعث انحراف انرژی شود.

نمادهای شانس:

می توانید از نماد بودا، گیاه بامبو، مجسمه اژدها یا هر نماد طلسم دیگری که نشان دهنده انرژی مثبت است، استفاده کنید. استفاده از رنگ های مختلف و هنر در خانه تان، می تواند به شدت روی فنگ شویی خانه شما تاثیرگذار باشد.