در مورد روش های درمانی جوش های سرسیاه چه می دانید؟ چگونه میتوان جوش های سرسیاه بینی، چانه و حتی کمر را از بین برد؟ جوش های سرسیاه برآمدگی های کوچکی روی پوست هستند که به هنگام بسته شدن منافذ به وجود می آیند. هر کدام از منافذ بدن دارای یک کیسه مویی بسیار ریز و غده ای می باشد که چربی ترشح می کند، ماده ای که به آبرسانی و نرمی پوست کمک می کند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست وموی دکتر سلام به بررسی جوش سرسیاه پرداخته و روش های درمانی آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

جوش های سرسیاه چه هستند؟

زمانی که چربی و سلول های مرده پوست در مجرای یک کیسه مویی به وجود می آیند، ممکن است منجر به ایجاد برآمدگی کوچکی به نام چربی دانه شود. اگر در این مدت پوست بسته باشد، به جوش های بوجود آمده، سرسفید گفته می شود. اگر پوست باز شود، هوا وارد آن می شود، چربی را اکسید می کند و موجب می شود رنگش به سیاه تغییر یابد، که به سرسیاه منجر می شود.

جوش های سرسیاه

هرچند جوش سرسیاه معمولا روی صورت به وجود می آیند، اما در قسمت های دیگری از بدن هم می توان آنها را دید، مثل:

  • کمر
  • گردن
  • سینه
  • بازوها
  • شانه ها

هر چند ممکن است خیلی وسوسه کننده باشد، اما هیچوقت جوش سرسیاه را با انگشت فشار ندهید، نترکانید و خراش ندهید. وقتی جوش سرسیاه را می ترکانید، ممکن است باکتری موجود زیر سطح پوست را آزاد کنید و ممکن است به بقیه بافت ها هم گسترش یابد. این نه تنها موجب ایجاد جوش و سایر مشکلات پوستی می شود، بلکه  ممکن است جای زخم هم ایجاد کند.

جوش های سرسیاه

چگونه جوش سرسیاه روی بینی را از بین ببریم

چسب پاکسازی جوش های سرسیاه

یک راه ساده و موثر برای پاکسازی جوش سرسیاه بینی استفاده از چسب های  منفذی است. این چسب ها با حالت بینی منطبق می شوند و برای پاکسازی لایه های سطحی پوست مرده و جوش های سرسیاه طراحی شده اند. چسب های پاکسازی جوش سرسیاه مخصوصا برای زمانی مناسب هستند که بخواهید تعداد زیادی از جوش سرسیاه را در یک بار پاکسازی کنید. نتیجه بخشی این روش فوری است.

محصولات رتینول

محصولات رتینول معمولا برای درمان چین و چروک ها به کار می روند، اما تواناییشان برای بهبود عملکرد بافت سلول آنها را برای پاکسازی جوش سرسیاه روی بینی مناسب می سازد. محصولات دارویی بدون نسخه قدرتی مابین 0.1% تا 2% دارند. محصولات رتینول ممکن است منجر به قرمزی و خشکی پوست شوند، پس بهتر است از دوز های پایین تر شروع شود و به مرور افزایش یابد تا واکنش پوست مشاهده شود. ممکن است چهار تا پنج هفته طول بکشد تا متوجه تغییرات در جوش های سرسیاه بشوید.

جوش های سرسیاه

چگونه جوش سرسیاه روی چانه را پاکسازی کنیم

چسب های پاکسازی جوش های سرسیاه

چسب های پاکسازی جوش سرسیاه را به طور موثر برای چانه هم می توان استفاده کرد. برای نتیجه بهتر، به دنبال چسب هایی بگردید که مخصوص چانه ها هستند، زیرا نسبت به چسب های بینی بهتر به چانه تان می چسبند.

ماسک خاک رس

ماسک های خاک رس روشی ملایم تر برای پاکسازی جوش سرسیاه چانه هستند. روش کار این محصولات جذب چربی و سلول های مرده پوست است، که منافذ را تمیز می کند و احتمال ایجاد جوش سرسیاه را کاهش می دهد. رس سبز فرانسوی و رس بنتونیت برای پوست های معمولی و چرب، و رس کائولین برای پوست های حساس و خشک مناسب هستند.

جوش های سرسیاه

چگونه جوش های سرسیاه کمر، سینه، بازوها و شانه ها را پاکسازی کنیم

وسیله مکش جوش های سرسیاه

وسیله مکش جوش سرسیاه،  راهی  ساده و به صرفه برای پاکسازی جوش های سرسیاه است. این وسیله باریک و فلزی با پیچی در یک سر آن برای وارد کردن فشار به پوست اطراف جوش سرسیاه است. می توان آن را به طور ایمن برای همه جای بدن استفاده کرد و مخصوصا برای جوش های سرسیاه سینه، کمر، بازوها و شانه ها مناسب است، هرچند ممکن است برای دسترسی به آن نقاط به کمک نیاز داشته باشید.

جوش های سرسیاه

چگونه از جوش های سرسیاه جلوگیری کنیم

هرچند روش های زیادی برای درمان جوش سرسیاه وجود دارد، موثرترین روش در مقابل آنها جلوگیری از ایجاد چربی دانه ها ار همان اول است.با استفاده از مراقبت های پوستی فعال، می توان از بسته شدن منافذ جلوگیری کرد و پوستی سالم تر و شفاف تر داشت. تعدادی نکته مهم برای جلوگیری از جوش سرسیاه وجود دارد:

 لایه برداری

همانطور که احتمالا می دانید، لایه برداری روشی برای پاکسازی سلول های مرده پوست است، که می تواند احتمال  ایجاد جوش های سرسیاه را کاهش دهد. لایه بردارها زیادی در فروشگاه ها موجود است، اما بهترین نوع آن دارای اسید هیدروکسی های آلفا و بتا می باشد. این اسید ها نه تنها منافذ پوست را بسته نگه می دارند، بلکه با علائم پیری هم مبارزه می کنند.

محصولات آرایشی و مراقب پوستی خود را به دقت انتخاب کنید

از آنجایی که محصولات آرایشی و مراقبت پوستی ساعت ها روی پوست می مانند، تعجب آور نیست که تاثیر بسیاری روی سلامت پوست شما می گذارند. همیشه به دنبال محصولاتی باشید که برچسب “عدم ایجاد چربی دانه” داشته باشند، به این معنی که محصول منافذتان را مسدود نخواهد کرد.

آبرسانی

هرچند بسیاری از روش های جلوگیری از ایجاد جوش های سرسیاه حول خروج چربی از پوست هستند، اما مهم است که تعادل را در پوست خود رعایت کنید-یعنی آب رسانی کنید. استفاده منظم از یک پاک کننده ملایم و آب رسانی به عنوان بخشی از روتین مراقبت پوستی، کمک می کند که پوستتان را مرطوب نگه دارید، که در صورت استفاده از محصولات اسکراب و رتینول که منجر به خشکی پوست می شوند مهم است.

جوش های سرسیاه

شایعات معمول در مورد جوش سرسیاه

جوش های سرسیاه به علت کثیفی در منافذ ایجاد می شوند

یک باور اشتباه این است که جوش سرسیاه به علت گیر کردن کثیفی در پوست ایجاد می شود. در واقع، جوش سرسیاه به علت چربی زیاد و سلول های مرده پوست ایجاد می شوند. چربی وقتی با اکسیژن تعامل می کند به رنگ سیاه در می آید.

می توانید با اسکراب کردن از شر آنها راحت شوید

هرچند می توان با لایه برداری ریسک ایجاد جوش های سرسیاه را کاهش داد، اسکراب پوست روش خوبی برای پاکسازی آنها نیست. اسکراب های پوستی زبر خیلی موثر نیستند و می توانند به پوستتان صدمه بزنند. این کار ممکن است تولید چربی را افزایش دهد، و منجر به جوش سرسیاه و مشکلات پوستی بیشتر شود.

می توانید منافذتان را منقبض کنید

بسیاری از محصولات زیبایی ادعا می کنند که می توانند منافذتان را منقبض کنند یا حتی ببندند، و به این وسیله از ایجاد جوش های سرسیاه جلوگیری کنند. متاسفانه، این کار غیرممکن است. اکثر محصولات زیبایی که ادعای بستن منافذتان را دارند، از لایه برداری پوست و پاکسازی سلول های مرده استفاده می کنند. با این کار ممکن است فکر کنید که منافذتان کوچکتر شده اند، اما ساختار آنها را تغییر نمی دهند.

تنها نوجوانان جوش های سرسیاه دارند

جوش سرسیاه به علت تاثیرات هورمونی روی غده های چربی در میان نوجوانان بسیار شایع است. با این وجود، به این معنا نیست که فقط نوجوانان به آن مبتلا می شوند. حقیقت این است که مردم در هر سنی می توانند جوش های سرسیاه داشته باشند.

خلاصه

جوش سرسیاه به علت جمع شدن چربی و سلول های مرده پوست در کیسه های مویی ایجاد می شوند. آنها بیشتر در صورت ایجاد می شوند اما در قسمت های دیگر هم می توان آنها را دید.

پیشگیری از ایجاد جوش سرسیاه با استفاده از لایه برداری، آبرسانی و استفاده از محصولات رتینول و انتخاب درست محصولات آرایشی در جلوگیری از ایجاد جوش سرسیاه بسیار موثر هستند. هنگام پاکسازی آنها، چسب های منافذ میتوانند روش بسیار موثری برای جوش سرسیاه موجود در لایه های رویی پوست باشند، اما برای جوش های موجود در لایه های عمیق تر می توان از ابزار مکش ساده و به صرفه استفاده کرد.