می دانید علت بوی بد دهان در کودکان چیست؟ صورت زیبایی را تصور کرده، سپس بوی بدی را تصور کنید! اصلا جالب نیست، مگر نه؟ بوی بد دهان، در هر سنی و بخصوص در سنین کودکی بسیار آزار دهنده است و از جذابیت کودک می کاهد. بوی بد دهان در کودکان نوپا، غیر معمول نیست. اغلب اوقات، بهداشت دهانی ضعیف دلیلی بر آن است، اما علت های دیگری نیز برای آن وجود دارد. خبر خوب این است که در اغلب موارد هیچ پیشگیری جدی وجود ندارد. این به این معنی است که نیازی به نگرانی نیست، اما علت اصلی پیدا کرده و مد نظر خود قرار دهید. این مقاله از بخش دندانپزشکی و سلامت کودک دکتر سلام، در درک دلایل مختلف بوی بد دهان در کودکان نوپا و راه حل آن، کمکتان می کند. سپس، ما به برخی از سوالات متداول پیرامون این موضوع پاسخ می دهیم.

بوی بد دهان در کودکان نوپا

بوی بد دهان، حتی در کودکان سالم نوپا، مشکل رایجی است. اگر کودک نوپای شما از بوی بد دهان رنج می برد، اول باید دلیلش را بیابید. در  ادامه، دلایل رایجی پیرامون بوی بد دهان آورده شده است:

بوی بد دهان در کودکان

1. خشکی دهان و ایجاد بوی بد دهان در کودکان

خشکی دهان موجب بوی بد دهان می شود. اگر کوچولوی شما به سبب انسداد بینی از طریق دهانش تنفس کند احتمال این وجود دارد که باکتری های دهانش مختل گردند و باعث بوی بد دهان شوند. این کار باعث رشد باکتری های بی هوازی دهانی، مخاط بیش از حد گلو، کمبود اکسیژن و بزاق می شود. تمام این شرایط منجر به دفع ترکیبات مضری چون ترکیبات گوگرد فرار یا VSC از باکتری ها می شود. عادت های دیگر کودک، مثل مکیدن انگشت شست و یا خوردن لباس ممکن است دهان دلبندتان را خشک نگه دارد و رشد باکتری را افزایش دهد.

2. بهداشت ضعیف دهان و دندان

بهداشت ضعیف دهان و دندان، مسواک زدن نامناسب و باقی ماندن تکه های غذا به مدت طولانی در دهان می تواند منجر به بوی بد دهان شود. باکتری های دهان با ذرات مواد غذایی باقی مانده در بین دندان ها، در پشت زبان یا در سطح لوزه ها واکنش نشان می دهد.

3. وجود شیئی در داخل بینی نیز باعث بروز بوی بد دهان در کودکان می شود

کودکان نوپا ممکن است ذرات کوچک غذایی مانند لوبیا، نخود و یا اسباب بازی شان را وارد سوراخ بینی خود کنند. این کار باعث می شود که آنها از طریق دهان نفس بکشند و دهانشان بوی بدی داشته باشد.

بوی بد دهان در کودکان

4. مراقبت ضعیف دندانپزشکی

مراقبت ضعیف دندان ها، آبسه دندان، رسوب پلاک ها روی دندان، یا کام شکافته می تواند سبب بوی بد دهان شود.

5. غذاهای تند و تیز و بوی بد دهان کودکان

خوردن غذاهای تند و تیز مانند پیاز، سیر یا پنیر ممکن است موجب بوی بد دهان شود.

بوی بد دهان در کودکان

6. بیماری

کودک نوپایی که مبتلا به بیماری هایی مانند لوزه، سینوس، ریفلاکس معده (GERD) یا آلرژی فصلی است ممکن است دهانشان بو بدهد.. شرایطی مانند ورم لثه، برفک دهان (در نوزادان و کودکان) و سینوزیت حاد در کودکان نوپا می تواند بوی بدی ایجاد کند. التهاب لثه و مخاط دهان یکی دیگر از شرایطی است که در آن، کودک نوپا دارای زخم دهان، لثه قرمز، و بوی بد دهان می گردند.

7. مواد شیمیایی تند موجود در پاک کننده های دندانی

خمیر دندان های ساخته شده با مواد شیمیایی زننده به دندان های کودک نوپایتان آسیب می رسانند. خمیر دندان های حاوی SLS (سدیم لوریل سولفات) باعث آسیب رساندن به بافت های دهانی و رشد باکتری ها می شوند.

8. داروها نیز باعث بروز بوی بد دهان در کودکان می شود

فرآیند تجزیه مواد شیمیایی داروها در برخی موارد می توانند باعث بوی بد دهان کودک شوند.

9. حذف آدنوئید با جراحی

جراحی آدنوئید، آدنوئیدکتومی نامیده می شود. این جراحی، به علت عفونت های مکرر آدنوئید، عود کردن گوش یا عفونت سینوس ها یا به علت بزرگ شدن آدنوئید انجام می گیرد. پس از جراحی، بوی بد دهان شایع است ولی در عرض چند هفته برطرف می شود.

بوی بد دهان در طول روز به دلیل هر یک از عوامل بالا اتفاق می افتد. بوی بد دهان پس از خواب، پدیده شایعی است. بزاق دهان کودک نوپا پس از بیداری فعال می شود و دهان را تر و تازه نگه می دارد. اما، هنگام خواب، بزاق تولید نمی شود و کار عضلات دهان متوقف می شود و باکتری ها تولید می شوند که باعث بوجود آمدن بوی بد دهان می شوند.

توجه داشته باشید که کودکان نوپا بیشتر در معرض بوی بد دهان قرار می گیرند و باید تحت مراقبت های روزانه قرار بگیرند، چرا که این کودکان، اغلب در تماس با دیگر بچه های کوچک مبتلا به ویروس تنفسی هستند. این ویروس ها باعث آبریزش بینی، احتقان و گلودرد می شوند.

چه کاری می توانید انجام دهید تا از این وضعیت بیرون بیایید؟ راهنمایی های زیر را بخوانید تا کودک نوپای خود را از شر بوی بد دهان خلاص کنید.

بوی بد دهان در کودکان

درمان های خانگی برای از بین بردن بوی بد دهان در کودکان نوپا

بهداشت دهان و دندان نکته کلیدی درمان می باشد. بهترین کار این است که تولید بزاق بیشتر شود تا رشد باکتری ها کاهش یابد. مراحل زیر را برای مقابله با بوی بد دهان در کودک نوپای خود انجام دهید:

  • برای جلوگیری از رشد باکتری ها در دهان کودکتان، نحوه مسواک زدن صحیح را به او آموزش دهید. مسواک زدن پس از هر وعده غذایی با مسواک نرم، از گیر کردن مواد غذایی در لابه لای دندان ها و پوسیدگی شان جلوگیری می کند.
  • با استفاده از پاک کننده های نرم، زبان کودک نوپای خود را تمیز نگه دارید.
  • کودکتان را برای نوشیدن آب بیشتر تشویق کنید. این مهم، به تولید بزاق بیشتری کمک می کند.
  • از خمیر دندان ساینده استفاده نکنید. استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید، توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه شده است.
  • هر روز دندان های کودک خود را مسواک بزنید تا بوی بد ناشی از ذرات مواد غذایی باقی مانده از بین برود.
  • برای تمیز کردن موثر مواد باقی مانده و لکه ها، هر سه ماه یکبار مسواک جدیدی تهیه کنید.
  • بارها و بارها دست های کودک را با آب و صابون بشویید.
  • اگر او به مکیدن انگشتان خود عادت دارد، اغلب اسباب بازی ها و اشیاء او را بشوید.
  • اگر از پستانک استفاده می کند، آن را استریلیزه کنید.

برای کودک نوپای خود از دهانشویه استفاده نکنید. چرا که غرغره و تف کردن برای او دشوار است. علاوه بر این، دهانشویه فقط مشکل اساسی را حل می کند. در بسیاری از انواع دهانشویه ها از الکل استفاده می شود که با ترویج شرایط خشکی دهان، بوی بد دهان را تشدید می کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

برای بقای سلامت دندانی کودکتان، دندانپزشک، باید به طور منظم دندان های او را معاینه کند. اگر بوی بد دهان کودک برطرف نشد فورا با دندانپزشک خود مشورت کنید. مراقبت خوب از دهان و دندان، باید به طور ایده آل مشکل بوی دهان را حل کند.

اگر هالیتوزیس، (بوی بد دهان) کودک نوپا حتی بعد تایید سلامت دهان و دندان او برطرف نشود، ممکن است آزمایشات تکمیلی دیگری برای تشخیص علت این عارضه لازم باشد. کودک نوپا نه تنها به سبب بهداشت نامناسب دهان، بلکه به علت برخی از بیماری ها می تواند دچار این عارضه گردد. اگر بوی غیر معمول یا ناملایمی حس کنید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید. ویروس آنفلولانزا یا عفونت گلوی کودک می تواند باعث تب، از دست دادن اشتها و بوی بد دهان او شود. و طبیعتا هنگامی که علت اصلی تب برطرف شد، بوی بد دهان از بین می رود.

بنابراین، بهداشت مناسب دهان و دندان از کودک در برابر هالیتوزیس حفاظت می کند. همچنین، آموزش مراقبت از دهان و دندان در سنین پیش از یک سالگی کودک، تأثیر طولانی مدتی در وی خواهد گذاشت. مقابله با بوی بد دهان کودکان نوپا به شکیبایی بالایی نیاز دارد. بنابراین، کودک خود را پیرامون این مشکل آگاهی دهید! ممکن است با وجود این اطلاعات ارائه شده، باز هم سوالاتی در ذهن خود داشته باشید!

بوی بد دهان در کودکان

سوالات متداول

کدام بیماری ها سبب بوی ناخوشایند دهان کودک نوپا می شوند؟

اگر کودک نوپا، به رغم بهداشت دهان و دندان، نفس بدی داشته باشد، به تحقیقات پزشکی نیاز دارد. در زیر لیستی از بوی های شایع و غیرمعمول ناشی از برخی بیماری ها آورده شده است:

نوع بو نوع بیماری
استون دیابت یا مصرف استون، الکل، فنل، یا سالیسیلات
محلول یا بخار آمونیاک عفونت دستگاه ادراری یا نارسایی کلیه
ادرار گربه سندرم بوی گربه
چرک ورم لوزه، لثه، سینوزیت، تحجیر لوزه، آبسه ریه، حفره های دندانی
کبد خام نارسایی کبدی
بویی شبیه بوی اسب فنیل کتونوریا
کره ترشیده سندرم بوی کره فاسد
سیر مسمومیت با آرسنیک، فسفر، حشره کش های فسفات آلی یا تالیم
نان تازه پخته شده تب تیفوئید
جوراب سندرم بوی عرق پا

چرا عفونت مزمن سینوسی و عفونت لوزه ها موجب بوی بد دهان می شوند؟

کارشناسان، عفونت مزمن سینوسی را به عنوان یکی از علل پنهان و در عین حال شایع بوی بد دهان طبقه بندی می کنند. علائم عفونت سینوسی شامل سرماخوردگی، ترشح مایع زردی از بینی، خستگی، سرفه و غیره است. با توجه به شرایط، مایع زرد مذکور، در گذرگاه بینی و سینوس ها جمع می شود که از گلو آویزان است و در پشت زبان قرار دارد. بنابراین، باکتری های دهانی با مخاط ترشح شده، واکنش می دهند و منجر به ایجاد بوی بد دهان می شود.

اگر لوزه های کودک نوپای شما بزرگ باشند، ترشحات بینی و حتی غذا در حفره های عمیق لوزه ها تجمع می یابند و این مجموعه تمایل به تجزیه و انتشار بوی بدی دارند. بنابرین بهداشت دهان و دندان در هر سنی مهم است.