علت سیاهی دور چشم چیست؟ با چه روش هایی میتوان آن را درمان کرد؟ دلایل ژنتیکی و محیطی متفاوتی برای سیاهی دور چشم وجود دارد. سیاهی دور چشم از نازک شدن پوست، تورم یا کوفتگی به وجود می آیند و با سرم ها یا کرم های زیر چشم بهبود پیدا می کنند. سیاهی دور چشم ایجاد شده توسط ژنتیک یا ساختار استخوانی نمی توانند با استفاده موضعی درمان شوند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی سیاهی دور چشم می پردازیم و راه های درمان آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

درمان سیاهی دور چشم

کرم ها یا سرم ها که از لحاظ بالینی اثبات شده است داراری اجزای فعالی همچون کافئین یا نیاسینامید است، می تواند به کاهش پف صورت کمک کرده و پوست زیر چشم ها را محکم و سفت تر کند. این محصولات اگر به طور منظم استفاده شوند بهتر نتیجه می دهند. برای زیبایی و دوام بیشتر، پروسه های جراحی مثل جراحی پلک نیز یک گزینه هستند. سیاهی دور چشم یا هیپوپیگمانتاسیون اطراف چشم یک نگرانی زیبایی رایجی است که در میان خانم ها نسبت به آقایان معمول تر است. آن ها می توانند باعث شوند ظاهر شخص سالخورده و خسته به نظر برسد.

سیاهی دور چشم

چه چیزی سبب ایجاد سیاهی دور چشم می شود؟

سیاهی دور چشم می توانند به وسیله فاکتورهای ارثی و محیطی متنوع ایجاد شوند. در بعضی موارد، چند دلیل ممکن است برای ایجاد سیاهی دور چشم کافی باشد. حیاتی است که بین تیرگی زیر چشم به دلیل تیره بودن پوست، سایه افکندگی به دلیل اشک یا ساختار استخوانی تمایز قائل شویم. برای تعیین دلیل آن، پوست زیر پلک می تواند به نرمی و با دست کشیده شود. رنگدانه زیر پوست چشم ها وقتی کشیده می شوند رنگشان را حفظ می کنند و سایه زیر چشم ها به طور کلی بهبود پیدا می کند.

سیاهی دور چشم ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

نازک شدن پوست به دلیل بالارفتن سن

پوست پلک یکی از نازک ترین ناحیه های پوست در بدن می باشد. با افزایش سن، تولید کلاژن شروع به کاهش می کند و رگ های خونی زیر سطح پوست بیشتر دیده می شوند. کمبود چربی و شلی پوست زیر چشم ها نیز در نازک شدن پوست پلک ها نقش دارند.

آلرژی ها

دایره های زیر چشمی که از آلرژی ها ناشی می شوند allergic shiner نامیده می شوند. تراکم بینی و سینوس ها باعث تجمع رنگدانه تیره در بافت ها و ظاهر شدن تیرگی دور چشم می شود و اثراتی شبیه به کبود شدگی را ایجاد می کند. آزاد شدن هیستامین به وسیله بدن باعث می شود رگ های خونی زیر چشم اتساع پیدا کرده و در طول پوست برجسته تر دیده شوند.

سیاهی دور چشم

درماتیت یا آماس پوست

درماتیت پلک ها باعث التهاب می شود. پوست پلک ها به محرک ها و آلرژی ها بسیار حساس است. درماتیت می تواند به وسیله ارتباط با ماده حساسیت زا ایجاد شود و باعث ورم، خارش یا سوختگی می شود و زیر ناحیه چشم تیره تر به نظر می رسد.

خستگی

کمبود خواب می تواند پوست را بی حال و رنگ پریده کرده و تیرگی دور چشم را ایجاد کند. کمبود خواب می تواند همچنین باعث احتباس مایعات در بدن شود. پف زیر چشم می تواند باعث سیاهی شده و ناحیه زیر چشم، بنفش رنگ به نظر می رسد.

دهیدراته شدن

دهیدراته شدن می تواند به خشکی زیر چشم ها منجر شود.

خستگی چشم ها

خیره شدن طولانی به صفحه موبایل و غیره می تواند چشم ها را خسته کند و باعث شود رگ های خونی بزرگ شده و ظاهر تیره تری به چشم ها بدهد.

سیاهی دور چشم که نمی تواند با کرم های چشمی درمان شود

کرم های زیر چشم و سرم ها می توانند کمک کنند تا سیاهی دور چشم بهبود یابد. به هر حال دلایل دیگری وجود دارد که فرد ممکن است دایره هایی زیر چشم هایش داشته باشد که نتواند با درمان های موضعی اصلاح شود.

سیاهی دور چشم

ژنتیک

افراد با پوست نازک بیشتر در معرض سیاهی و گودی زیر چشم ها قرار می گیرند.

قومیت

افراد آسیایی یا آفریقایی بیشتر در معرض افزایش رنگدانه های زیرچشمی هستند.

ساختار استخوانی

گاهی ساختار استخوانی صورت طوری است که باعث می شود زیر چشم ها گودتر و سیاه تر به نظر برسد.

فرورفتگی چشم

فرورفتگی زیر چشم باعث می شود اطراف چشم ها تیره تر به نظر برسد. همان طور که چربی پوست زیر چشم ها با بالارفتن سن کاهش پیدا می کند، تیرگی زیر چشم ها نیز افزایش می یابد.
خیلی از مردم اعتقاد دارند به سیاهی دور چشم مبتلا هستند درحالی که در حقیقت توخالی و گودافتادگی زیر چشمی آنها باعث بروز یک سایه شده که به نظر دایره های تیره در زیر چشمشان دارند.

یک راه آسان برای تشخیص این که شما تیرگی دور چشم دارید یا خیر این است که در نور بالای سر خود به سمت بالا نگاه کنید؛ اگر هنگامی که بالا را نگاه می کنید سیاهی دور چشم ناپدید شدند احتمالا مسئله گودافتادگی می تواند با فیلرهای پوستی درمان شود.

سیاهی دور چشم

برای جلوگیری از ایجاد سیاهی دور چشم چه کنیم؟

پیشگیری از سیاهی دور چشم خیلی بهتر از درمان آن است. روش های زیر می تواند به شما کمک کند که سیاهی اطراف چشم ایجاد شده در اثر فاکتورهای محیطی و سبک زندگی را از بین ببرید.

مصرف نمکتان را کاهش دهید:

غذاهای فرآوری شده اغلب شامل مقادیر زیادی سدیم می باشد. مصرف میان وعده های غنی از سدیم مثل چیپس را محدود کنید زیرا باعث احتباس مایعات می شوند. گزینه های کم نمک را انتخاب کنید و میوه ها و سبزیجات تازه را بیشتر مصرف کنید.

درهنگام استراحت از بالشت ضخیم تر استفاده کنید:

سعی کنید به پشت بخوابید، به صورتی که سر و سینه مقداری بالاتر قرار بگیرد. این باعث می شود مایعات کمتری در صورتتان جمع شود.

مقادیر زیادی آب بنوشید:

هیدراته ماندن باعث می شود پوست نازک و زیبای زیر چشم تان محکم و سفت شود.

زیاد استراحت کنید:

هفت تا هشت ساعت خواب کمک به درخشان ماندن پوست شما می کند.

سیاهی دور چشم

درمان های خانگی:

روش های خانگی زیادی وجود دارد تا با کمک آنها بتوانید سیاهی دور چشمتان را در خانه درمان کنید. این ها برای کاهش سیاهی دور چشم که به وسیله خواب نامناسب و ناکافی، محرک و آلرژی ها به وجود می آید منظور شده اند.

چای کیسه ای خیس شده:

چای شامل کافئین و آنتی اکسیدان بوده که کمک می کند رگ های خونی زیر چشمی منقبض و جمع شوند و جریان خونی را تحریک می کند و احتباس مایعات را کاهش می دهد. کیسه های چای سبز یا سیاه را در آب در حال جوش بیندازید و سپس در یخچال بگذارید تا خنک شود. چای کیسه ای خنک می تواند برای ۱۵-۲۰ دقیقه استفاده شود.

کمپرس سرد:

یک کمپرس سرد را به آرامی زیر چشم ها بگذارید تا رگ های خونی را منقبض کرده و کمک کند ظاهر تیرگی دور چشم کاهش پیدا کند.

خیار:

خیار شامل آنتی اکسیدان می باشد که کمک می کند ظاهر زیر چشم ها روشن تر شود. همچنین یک اثر ضدالتهابی دارد که باعث کاهش تورم و برآمدگی می شود. برش های ضخیم خیار سرد را به مدت ۱۰ دقیقه روی چشم ها بگذارید سپس به آرامی ناحیه درمان شده را بشویید.

سیاهی دور چشم

درمان های پزشکی:

درمان های پزشکی می تواند به درمان علت اصلی سیاهی دور چشم بپردازند و به طور چشمگیری آنها را بهبود داده یا به طور دائم از بین ببرد. مشاوره با یک متخصص پوست مورد اعتماد و با تجربه یا جراح پوست، می تواند در این راستا کمک کننده بوده، علت اصلی سیاهی دور چشمتان را تشخیص داده و مناسب ترین درمان پزشکی را انتخاب می کند.

پلاسمای غنی پلاکت:

این یک درمان احیا کننده می باشد که بدن را به افزایش تولید کلاژن اطراف چشم ها تشویق کرده و به ضخیم کردن پوست و کاهش ظاهر سیاهی دور چشم کمک می کند.

جراحی پلک زیرین:

این پروسه جراحی انجام شده برای کاهش و از بین بردن پف زیر چشم هاست بعضی از گونه های این پروسه همچنین می تواند باعث توزیع مجدد چربی زیر چشم ها شود.

فیلرهای پوستی:

هیالورونیک اسید و فیلرهای پوستی می تواند به برجستگی پلک تزریق شده تا حفره ها و گودی های زیر چشم را پر کند و حجم آن را ذخیره کند.

سیاهی دور چشم

لیزر درمانی:

لیزر می تواند به کاهش ظاهر سیاهی دور چشم که به وسیله هیپرپیگمانتاسیون یا رگ های خونی برجسته زیر چشم بوجود آمدند کمک کند. لیزرq-switched منحصرا موثرتر ظاهر شده است.

مواد شیمیایی:

مواد شیمیایی ملایم می تواند یک رویکرد خوبی را برای بهبود ظاهر سیاهی دور چشم که به وسیله هیپرپیگمانتاسیون ایجاد شده عملی کند.

نتیجه گیری

اگر شما از دایره های زیر چشمی رنج می برید، دلیل یا دلایل آن را تعیین کنید. ضروری است که یک درمان موفقیت آمیز را انتخاب کنید. به طور بالینی محصولات امتحان شده زیر چشمی که پوست ضخیم، پف کردگی یا خستگی چشم ها را مورد هدف قرار داده اند می توانند به کاهش سیاهی دور چشم کمک کنند. برای یک درمان دائمی، یک درمان پزشکی ممکن است ترجیح داده شود.