فواید کلاژن چیست؟ کلاژن ، فراوان ترین پروتئین در بدن است که در استخوان ها و بافت های همبند یافت می شود و در حالی که تکه ای از شام شب گذشته ممکن است سبب زیبایی بیش از حد نباشد، این قسمت ها حاوی مواد مغذی و ترکیباتی هستند که می توانند پوست شما را فربه و نرم نگه دارند، از تشکیل سلولیت ها جلوگیری کرده و آنها را بهبود بخشند و مو و ناخن هایتان سریع تر رشد یابند و سالم تر باشند. بیایید در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام، نگاه دقیق تری به این نکته داشته باشیم که چرا مصرف کلاژن در روال زیبایی شما ضروری است و فواید کلاژن برای پوست چیست؟

فواید کلاژن و تاثیر آن بر پوست

اگر تنها یک ماده مغذی برای پوستی جوان و روشن تر (و همچنین موها و ناخن های سالم) توصیه شود، قطعا آن کلاژن می باشد. یکی از وظایف اصلی کلاژن، حفظ استحکام و کشش پوست است و همچنین یکی از اجزای اصلی در جلوگیری از خطوط ریز و چین و چروک پوست است. این ماده، حتی می تواند به مبارزه بدن، با نشانه های دیگر پیری مانند آرتروز و درد مفصلی کمک کند.

فواید کلاژن

فواید کلاژن برای پوست

1. کمک به کاهش خطوط ریز و چین و چروک ظاهر

تقریبا 75 تا 80 درصد پوست شما از کلاژن تشکیل شده است. کلاژن، به عنوان مهم ترین مواد مغذی برای سلامت پوست، می تواند به عنوان “چسب” استفاده شود که با پوست شما مخلوط می شود. بدن شما به طور طبیعی کلاژن تولید می کند. اما با گذشت زمان، توانایی شما برای تولید کلاژن کاهش می یابد و به طور طبیعی سطح کلاژن بدنتان کاهش می یابد. این زمانی است که خطوط ریز و چین و چروک هایی روی پوست شما ظاهر می شود و رطوبت پوست و شادابی آن به علت از دست رفتن خاصیت الاستیک پوست ممکن است از بین رود.

صنعت زیبایی این واقعیت را به رسمیت شناخته است، به همین دلیل است که بسیاری از کرم ها و سرم های ضد پیری از کلاژن و اسیدهای آمینه خاص ساخته می شوند. اما یک مشکل وجود دارد: بیشتر مولکول های کلاژن، برای جذب شدن به لایه های عمیق پوست شما بیش از حد بزرگ هستند، در نتیجه کلاژن در محل، تولید می شود. بنابراین، کرم های کلاژن بر روی پوست شما می مانند و ممکن است قادر به مرطوب سازی بیش از حد پوست نباشند.

از سوی دیگر، تحقیقات زیادی، فواید کلاژن را نشان می دهند. مطالعه اخیر در زنان 45 تا 65 سال نشان داد که استفاده از کپسول کلاژن به عنوان مکمل خوراکی، تنها پس از هشت هفته بهبود قابل توجهی در چروک های چشم نشان داد- بدون نیاز به انجام بوتاکس.

فواید کلاژن

2. فواید کلاژن –  کمک به التهاب شرایط پوستی (از جمله آکنه، اگزما، پسوریازیس)

اگر از بیماری های التهاب پوستی (مانند اگزما، آکنه یا پسوریازیس) رنج می برید، کلاژن ممکن است به کاهش درد، تکرر و شدت زبانه کشیدن درد شما کمک کند و برای این مهم، چند دلیل وجود دارد. اول اینکه، کلاژن شامل چندین اسید آمینه مهم مانند پرولین و گلایسین است که می تواند باعث کاهش التهاب از داخل بدن شود.

دوم، کلاژن به عنوان “چسب” برای دیواره روده عمل می کند و به “التیام و مهر و موم (چسباندن محکم)” پوشش روده کمک می کند. کلاژن اغلب به منظور بهبود شرایط سلامت مزمن دستگاه گوارش، مانند سندرم روده تحریک پذیر توصیه می شود، زیرا ممکن است به معالجه دستگاه گوارش کمک کند. ارتباط این موضوع در اینجاست که مسائل پوست نشانه ای از سلامت روده است.

برای صدها سال، پزشکان طب سنتی چینی گفته اند که پوست شما مانند آینه ای برای آنچه که در داخل بدن شما- به ویژه در سیستم گوارش شما- اتفاق می افتد، می باشد. این پیوند، محور روده-پوست نامیده می شود و به همین دلیل بسیاری از بیماری های مزمن گوارشی، مانند کاندیدا، روده نازک، اختلالات گوارشی و SIBO همه، در مسائل التهاب پوستی به عنوان علائم بالقوه ذکر شده اند. با بهبود سلامت روده شما، کلاژن می تواند به طور همزمان ظاهر پوستتان را از داخل بهبود دهد.

فواید کلاژن

3. کمک به جلوگیری از سلولیت و بهبود کشش پوست

اوه، سلولیت! این چیزی است که به نظر می رسند بسیاری از زنان در برخی از مواقع زندگی خود– مربوط به سن، بارداری، و یا افزایش و کاهش ناگهانی وزن با آن مواجه شوند. خلاص شدن از این مشکل، دشوار است. دلیل اینکه در وهله اول، در محل، سلولیت ظاهر می شود از دست دادن کشش پوست و نازک شدن بیش از حد آن است. سلولیت می تواند به دلیل مسائل ژنتیکی، نوسانات هورمونی، سن و … (شما حدس بزنید) اتفاق افتد، چرا که تولید کلاژن در تمام بدن شما کاهش می یابد.

یک متخصص بهداشت در این مورد می گوید: “اگر کلاژن شما به درستی تشکیل نشود یا آسیب ببیند، بافت همبند خیلی ضخیم یا پر از سوراخ می شود و چربی زیر پوست شما می تواند ناخوشایند به نظر برسد و مدل موجی به خود بگیرد که ما آن را سلولیت می نامیم. شما می توانید این طور فکر کنید: کلاژن مانند یک کیسه کاغذی است و چربی، مانند مواد غذایی داخل آن کیسه کاغذی است. اگر کیسه آسیب ببیند، رطوبت و یا کشش آن بیش از حد کم شود، تمام مواد غذایی آن می توانند از بین بروند. “

کلاژن ممکن است به کاهش نشانه های کشش ضعیف کمک کند که وقتی اتفاق می افتد که الیاف الاستیک پوست شما خیلی سریع کشیده می شود یا فراتر از حد توان الاستیسیته پوست شما- در حال حاضر- کشیده شود (به عنوان مثال، پس از افزایش سریع وزن در بارداری و یا از دست دادن سریع وزن، پس از زایمان). هنگامی که پوست شما به این صورت کشیده می شود، می تواند باعث آسیب دائمی به آن چیزی شود که شبکه الیاف الاستیک لایه پوست شما نامیده می شود.

این آسیب باعث متوقف شدن سنتز کلاژن می شود، که باعث می شود اصلاح علائم کشش در پوست شما تقریبا غیر ممکن شود. تحقیقات نشان می دهد کرم های کلاژن پوست و درمان موضعی ممکن است راه تحریک تولید کلاژن جدید نباشد، زیرا هیچ تحقیق مشروع برای اثربخشی آنها نیست. در عوض، ترکیب مکمل کلاژن در رژیم غذایی و مصرف مواد مغذی که باعث تقویت تولید کلاژن (مانند ویتامین C) می شوند، راه های طبیعی برای تحریک تولید کلاژن در سطح سلولی هستند.

فواید کلاژن

4.  فواید کلاژن –  کمک به بهبود زخم

نشان داده شده است که کلاژن در طی تمام مراحل بهبود زخم نقش کلیدی ایفا کرده است. همچنین می تواند باعث کاهش التهاب زخم و آسیب پوستی شود. بخشی از دلایل بهبود زخم توسط کلاژن، بسیار قوی هستند زیرا کلاژن حاوی آرژنین- اسید آمینه ای که کمک به بازگردانی بافت عضلانی آسیب دیده می کند- می باشد. اگر شما یک ورزشکار هستید، پرولین کلاژن نیز می تواند سلامت جسمی شما را به میزان زیادی بهبود بخشد.

5. تقویت موها و ناخن

در حالی که کلاژن عوارض جانبی زیادی برای پوست ایجاد می کند، به عنوان یک پروتئین نیز بلوک های ساختاری برای رشد موهای سالم و ناخن های قوی تر، فراهم می کند. در واقع، گفته شده است که افزایش پروتئین در رژیم غذایی شما از طریق کلاژن  می تواند از ترک برداشتن موهایتان جلوگیری کند و آن ها را ضخیم تر، شفاف تر و نرم تر کند.

فواید کلاژن

چگونه می توانید کلاژن بیشتری در رژیم غذایی خود دریافت کنید

دریافت کلاژن بیشتر، در رژیم غذایی، به سادگی با نوشیدن و پختن با بروس استخوان همراه است. از آنجایی که ما استخوان ها و رباط ها را دقیقا به عنوان غذا نمی خوریم، می توانیم محتوای کلاژن آنها را با جوشاندنشان درون یک کاسه به دست آوریم. کلاژن و ژلاتین استخوان ها و بافت ها پس از 10 تا بیش از 20 ساعت جوشاندن آزاد می شود، بنابراین هضم و جذب کلاژن برای شما اسان می شود. شما می توانید به راحتی در خانه از بروس استخوان استفاده کنید یا اگر زمان کوتاهی داشته باشید می توانید همیشه آن را بخرید.

همچنین شما می توانید مصرف کلاژن پودری خود را افزایش دهید. و می توانید پودر پروتئین خود را با پروتئین کلاژن، که تحت عنوان کلاژن هیدرولیزات یا کلاژن هیدرولیز شده شناخته می شوند، تعویض کنید. با این حال مهم است که از تفاوت بین پودر و مایع بروس استخوان مطلع شوید. بسیاری از روش های پردازش پودری مشکوک هستند و شما می خواهید مطمئن شوید که آنها از منابع ارگانیک یا گیاهی استفاده می کنند (استخوان سالم تر است، غنی از مواد مغذی کلاژن است).

فواید کلاژن

آیا می توانید ژلاتین را به جای کلاژن بخورید؟

شما ممکن است نام ژلاتین را به عنوان مواد مغذی برای زیبایی شنیده باشید- اصطلاحات کلاژن و ژلاتین اغلب به جای هم استفاده می شوند. در حالی که آنها پروفایل مواد مغذی یکسانی دارند ( بدان معنی که هر دو آن ها می توانند همان مزایا را برای پوست، مو و ناخن شما ارائه دهند)، کلاژن و ژلاتین یکی نیستند.

تفاوت اصلی بین کلاژن و ژلاتین به چگونگی پردازش آنها بستگی دارد. ژلاتین چیزی است که وقتی استخوان ها و بافت ها پخته می شوند تا هضم شوند آزاد می شود. آن”ژلی” است که شما در بالای بروس استخوان می بینید. پودر ژلاتین نیز در طول فرایندی که هیدرولیز جزئی نامیده می شود، به وجودمی آید.

پپتید کلاژن حاوی مکمل های کلاژن پودری ساخته شده از ژلاتین است که در طی هیدرولیز قوی، مولکول های کوچکتری را تشکیل می دهد. مزیت استفاده از پپتیدهای کلاژن، هضم آسان تر آن ها می باشد. برای درک دقیق تری در مورد تفاوت بین کلاژن و ژلاتین، اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

فواید کلاژن

از فواید کلاژن استفاده کنید

همانطور که می بینید، مواد مغذی که می خورید، به عنوان پاک کننده ها، مرطوب کننده ها و تونرهایی که شما استفاده می کنید، به طور معمول برای روال زیبایی (اگر زیاد مهم نباشد) اهمیت دارند. و شما می توانید به طور کامل فواید کلاژن را زمانی که به طور منظم آن را به رژیم غذایی خود اضافه می کنید، دریافت کنید. مثل یک دستور العمل خوشمزه سوپ، یک کوکتل سوپ استخوان، و یا حتی به عنوان جایگزینی برای قهوه صبحانه خود، راه های متعدد ساده ای برای نوشیدن کلاژن روزمره وجود دارد.

چه می شود اگر شما  بتوانید علامت های سلولیت و علائم کشش را از بین ببرید، آکنه را درمان کنید و علائم پیری را کم کنید؟ فواید کلاژن می تواند تمام این مسائل و بیشتر از آن را حل کند.