زغال فعال نوع متخلخلی از زغال با سطح بسیار بزرگی است که با بسیاری از سموم واکنش می دهد. زغال فعال در ابتدا به عنوان درمانی در برابر مسمومیت استفاده می شد و اخیرا به عنوان درمان طبیعی سفید کننده دندان محبوب شده است. زغال فعال با استفاده از سایش لکه هایی که می تواند مینای دندان را به خطر بیندازد آن ها را از بین می برد. در این مقاله از بخش دندانپزشکی دکتر سلام به بررسی تاثیر زغال فعال بر سفید کردن دندان ها می پردازیم.

زغال فعال برای سفید کردن دندان

به اندازه کمی از زغال فعال بر روی دندانتان استفاده کنید و برای درمان لکه های بزرگ تر از دیگر سفیدکننده های دندان کمک بگیرید. برخی از مردم به علت افزایش حساسیت یا تعهد به محصولات غیر شیمیایی، نمی خواهند برای سفیدکردن دندانشان از سفیدکننده های خانگی استفاده کنند. در بسیاری از این موارد، مصرف کنندگان برای دستیابی به نتایج بهتر از گزینه های طبیعی مانند زغال فعال استفاده می کنند.

سفید کردن دندان ها با زغال فعال

به این ترتیب، زغال فعال به یکی از جدیدترین درمان های طبیعی برای سفیدکردن دندان در خانه تبدیل می شود. بیایید به اینکه زغال فعال چیست، چگونه دندان را سفید می کند و عوارض جانبی که باید بدانید نگاهی بیندازیم. همچنین ما نحوه مسواک زدن با زغال و برخی از خمیردندان های زغالی در دسترس را تشریح خواهیم کرد.

زغال فعال چیست؟

زغال، کربن و خاکستر باقی مانده از سوختن آرام یک ماده که اغلب چوب است، در محیطی بدون اکسیژن یا با اکسیژن کم است تا زمانی که آب و دیگر مواد بخارشونده حذف شوند. زغال فعال در فرایندی با دمای بسیار بالایی قرار می گیرد، ساختار داخلی آن تغییر می کند، قطر آن کاهش می یابد، سطح آن افزایش یافته و بیشتر متخلخل می شود.

ممکن است به طور عمده از زغال در کباب کردن استفاده کنید اما این ماده در واقع دارای خاصیت های بهداشتی است. به دلیل سطح صاف و بزرگ آن، با بسیاری از سموم و دارو ها واکنش می دهد و به همین دلیل است که بیش از 150 سال برای درمان مسمومیت استفاده می شود.

همچنین زغال فعال توانایی بیشتری بجز کنترل سموم را دارد، برای مثال یکی از مواد تشکیل دهنده اصلی در فیلتر های آب است.

سفید کردن دندان ها با زغال فعال

چگونه از زغال فعال برای سفیدکردن دندان استفاده می شود؟

برخی از افراد قسم می خورند که مسواک زدن با زغال فعال دندان هایشان را به طور طبیعی سفیدتر کرده است و گاها با یک بار استفاده به نتایج دلخواه می رسند.

ایده ذکر شده این است که زغال با سموم دندان و لثه شما واکنش داده و آن ها را از بین برند و همچنین لکه های ناشی از آن نیز در این فرایند از بین می روند. با این حال، سموم در بزاق و دهان تجمع نمی کنند و با مسواک زدن کامل و شستشو (چه با خمیردندان زغالی و یا بدون آن) معمولا تمام باکتری ها و آثار مخروبه نابود می شود.

در حقیقت، دو روش برای حذف لکه های دندان وجود دارد: سفیدکردن و سایش ملایم. زغال خود حاوی مواد شیمیایی سفیدکننده نیست، مخصوصا زمانی که به تنهایی استفاده می شود؛ بنابراین با تمیز کردن سطح دندان لکه ها را از بین می برد.

دکتر بنیامین لالور، جراح دندانپزشک مرکز ماین گفت: «خمیر دندان زغالی با ساییدن بر روی لکه های بیرونی عمل می کند. این ها همان لکه هایی هستند که از مصرف منظم قهوه، چای و تنباکو به وجود می آیند.»

سفید کردن دندان ها با زغال فعال

چگونه می توانم به تنهایی از آن استفاده کنم؟

اگر از زغال فعال استفاده می کنید -معمولا در فروشگاه ها به شکل کپسول فروخته می شود- دو روش اصلی برای مسواک زدن دندان با آن وجود دارد. اولین کار این است که مسواک خود را خیس کنید، کپسول را باز کنید و پودر زغالی درون آن را بر روی مسواک بریزید و با دقت مسواک زدن را ادامه دهید.

دومین کار این است که پودر زغالی را در یک کاسه یا طرف دیگر با آب مخلوط کنید تا به شکل یک خمیر در بیاید. می توانید با استفاده از انگشتانتان آن را بر روی دندانتان قرار دهید و یا از مسواک استفاده کنید. در هر دو حالت، زغال را برای چند دقیقه بر روی دندانتان قرار دهید تا بتواند لکه ها را از بین ببرد، سپس تا زمانی که هیچ قسمت سیاه رنگی قابل مشاهده نبود، دهان خود را بشویید.

البته بسیاری از خمیر دندان ها و محصولات تجاری وجود دارند که در محتویات آن از زغال فعال استفاده شده باشد. از همچین محصولاتی نیز می توانید برای مسواک زدن دندان هایتان استفاده کنید. با این حال، در هنگام استفاده از زغال فعال مراقب باشید که با شدت مسواک نزنید.

سفید کردن دندان ها با زغال فعال

آیا عوارض جانبی نیز وجود دارد؟

به دلیل کمبود مطالعات علمی در این زمینه، عوارض بالقوه سفیدکردن دندان با زغال فعال به طور کامل شناخته نشده است.

با این حال، به دلیل خاصیت ساییدگی زغال فعال، استفاده بیش از حد از این ماده باعث آسیب به مینای دندان و لثه ها می شود همچنین باقی مانده آن می تواند بین دندان هیا شما گیر کند و باعث ناراحتی و مشکلات دیگر شود.

دکتر لالور گفت:« زغال فعال برای حذف لکه های بیرونی دندان، گزینه بسیار موثری است. خطر استفاده از آن مربوط به تضعیف مینای دندان است. اگر هر روز از زغال فعال استفاده می کنید، دندان های شما متخلخل تر می شوند که به آنها اجازه می دهد تا لکه های بیشتری جذب کنند، بنابراین از هدف اصلی دور می شود.»

دکتر لالور توصیه کرد که برای همچین مشکلی نباید بیشتر از هفته ای یک بار از زغال فعال استفاده کرد و گفت سفید کردن دندان در محیط دندانپزشکی بهترین روش برای از بین بردن لکه های بزرگ است.

استفاده از زغال فعال روش بسیار آشفته و کثیفی است، مخصوصا اگر از شکل پودری آن استفاده کنید. اگر تصمیم به استفاده از زغال فعال دارید، در هنگام باز کردن کپسول ها مراقب باشید و همیشه آن را بر روی سطحی انجام دهید که قابل تمیز شدن باشد مثل کف حمام.

همچنین در هنگام استفاده از حوله سفید یا پارچه رنگی در اطراف زغال فعال مراقب باشید، زیرا این پودر سیاه رنگ باعث ایجاد لکه هایی بر روی پارچه می شود.

سفید کردن دندان ها با زغال فعال

آیا زغال فعال واقعا دندان ها را سفید می کند؟

دکتر لالور شرح داد:« علت اینکه مردم به خمیر دندان زغالی علاقه دارند ناشی از یک فریب است. هنگامی که خمیر دندان سیاه را بر روی دندانتان قرار می دهید، مغز شما زنگ تیره دندان های شما را ثبت می کند. پس از شستشوی آن ها، به دلیل مقایسات این گونه به نظر می رسد که دندان ها بسیار سفید تر شده اند.»

متاسفانه، ادبیات علمی تا الان، این درمان خانگی را مانند دیگر درمان ها نپذیرفته است. مطالعات منتشر شده در انجمن دندانپزشکی آمریکا، اثربخشی و ایمنی زغال و خمیردندان زغالی را بررسی کرد و به یک نتیجه نهایی رسید:

“نتایج حاصل از این بررسی نشان داد که داده های بالینی و آزمایشگاهی برای اثبات ادعا های ایمنی و اثربخشی زغال و خمیردندان زغالی کافی نیست. برای ایجاد شواهد قطعی، مطالعات بیشتر و بهتر لازم است.”

سفید کردن دندان ها با زغال فعال

گزینه های طبیعی دیگر برای سفیدکردن دندان چیست؟

روش های طبیعی زیادی برای سفیدکردن دندان وجود دارد. بهترین راه حل طبیعی استفاده از جوش شیرین و پراکسید هیدروژن به صورت جداگانه یا با هم است. برای مثال، یک مطالعه نشان می دهد که خمیردندان حاوی پراکسید هیدروژن و جوش شیرین بخش زرد رنگ دندان را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

شما می توانید پراکسید هیدروژن یا جوش شیرین را به تنهایی در آب حل کنید و یا با ترکیب هر دو خمیردندانی قوی ایجاد کنید و با آن دندان هایتان را مسواک بزنید. این کار را فقط هفته ای دو بار انجام دهید، بنابراین مینای دندان خود را با استفاده بیش از حد از بین نمی برید.

روش های طبیعی اثبات نشده دیگری برای سفیدکردن دندان وجود دارند که عبارتند از: روغن گیاهی، استفاده از سرکه سیب، و میوه های خاصی مثل توت فرنگی، آناناس و کائولینیت

حرف آخر

اگر از درمان خانگی استفاده کردید و دندان های سفید شما هنوز هم لکه هایی دارد، وقت آن رسیده تا گزینه های پیشرفته سفیدکردن دندان را انتخاب کنید.