به نظر شما چقدر زمان و پول نیاز است که پوست شما سالم بماند؟ خبر خوب این است که این کار به راحتی و با اضافه کردن یک غذای بخصوص به برنامه غذایی تان انجام می شود و آن غذا سوپ قلم است. هنگامی که به شما گفته می شود غذاهایی وجود دارند که تاثیر زیادی روی زیبایی می گذارند احتمالا استخوان های حیوانات، زردپی ها و بافت های پیوندی اولین چیزهایی نیستند که به ذهنتان می رسند. با این وجود شما احتمالا در تمام این مدت بعد از درست کردن غذا، این قسمت ها را به عنوان آشغال دور می انداختید اما چیزی که شبیه آشغال به نظر می رسد در حقیقت شامل یکی از قدرتمند ترین مواد برای جوان سازی پوست، سالم تر شدن ناخن ها و پرپشتی و درخشانی موها است. حتی در از بین بردن سلولیت های اضافی هم موثر است. این پروتئین مفید همان کلاژن است. در این مقاله از بخش تغذیه و زیبایی دکتر سلام به بررسی فواید سوپ قلم برای زیبایی پوست می پردازیم.

کلاژن موجود در سوپ قلم

کلاژن و دیگر پروتئین های خارج سلولی نزدیک ۸۰ درصد از پوست شما را تشکیل می دهند. کلاژن نقشی حیاتی در حفظ کشسانی پوست و جلوگیری از چین و چروک و شل شدن پوست دارد. افرادی که برنامه غذایی که در آن سوپ قلم وجود دارد را امتحان کرده اند، فقط در ۷ روز بهبود چشمگیری در سلولیت های بدنشان مشاهده شد. سوپ قلم شامل یک ترکیب بنام اسید هیالورونیک است که ضد پیری است و همچنین یک ماده مغذی کلیدی برای حفظ رطوبت و انعطاف پذیری پوست است. کلاژن موجود در سوپ قلم به رشد سریع تر موها و استحکام ناخن ها کمک می کند اما زیبایی فقط مربوط به پوست نیست: سوپ قلم زیبایی طبیعی تان را در زمینه های دیگر مثل سلامتی روده و سلامتی لثه و دندان هم بهبود می بخشد.

سوپ قلم

فواید سوپ قلم برای بدن

۱- سوپ قلم پوست را شفاف می کند و به کاهش جوش، روزاسه، اگزما و پسوریازیس کمک می کند:

صدها سال است که پزشکان چینی به روشنی توضیح داده اند که پوست شما بازتاب مستقیمی از دستگاه گوارش شماست و پیری زودرس، جوش، روزاسه، اگزما و دیگر شرایط تحریک کننده پوست، همه ناشی از مشکلاتی در دستگاه گوارش هستند مثل سندروم روده یا کاندیدا.

کلاژن موجود در سوپ قلم سلامتی روده را بهبود می بخشد و به التیام سندروم روده کمک می کند. کلاژن با استحکام پوشش روده به بهبود علائم دردناک بیماری های گوارشی مثل گاز معده و نفخ کمک میکند، همچنین پف و سرخی پوست را کاهش می دهد. کلاژن شامل یک آمینواسید به نام پرولین است که خاصیت ضد التهابی دارد.

۲- سوپ قلم به شما کمک می کند که خوب بخوابید:

وقتی شما در خواب هستید بیشتر سلول های بدنتان بازسازی می شوند. مطالعات نشان می دهند که بی خوابی باعث می شود که پوست شما سریع تر پیر شود و وقتی که پوستتان آسیب دیده است (مثل آسیب از اشعه فرابنفش) روند بهبود زخم را آهسته می کند.

سوپ قلم به خواب آرام و چرخه خواب منظم و بهبود کیفیت خوابتان کمک می کند. بنابر این صبح ها که از خواب بیدار می شوید، احساس شادابی و طراوت می کنید.

سوپ قلم باعث راحت خوابیدن می شود. استخوان ها منبع مواد معدنی مثل منیزیم هستند که به عنوان “ماده معدنی آرامش بخش” شناخته شده است، به این دلیل که استرس را کاهش می دهد و به راحتی خواب کمک می کند. تخمین زده اند که بیشتر از ۵۰ درصد از آمریکایی ها کمبود منیزیم دارند، در بعضی منابع بیشتر از ۸۰ درصد ادعا شده است.

سوپ قلم آمینواسید گلیسین زیادی دارد که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می کند و نقشی حیاتی در چرخه خواب منظم دارد. وقتی قبل از زمان خواب سوپ قلم مصرف کنید، گلیسین موجود در آن می تواند کیفیت خوابتان را بهبود بخشد و کم شدن انرژی در طول روز را کاهش می دهد، به خصوص برای کسانی موثر است که به بی خوابی دچار هستند.

سوپ قلم

۳- سوپ قلم سلامتی دندان ها را افزایش می دهد:

چه چیزی از لبخند شما زیباتر است؟ کلسیم ماده مغذی ایست که لثه  و مینای دندان را سالم نگه می دارد.از آن جایی که بیشتر از ۹۹ درصد کلسیم های بدن در استخوان ها ذخیره می شوند، سوپ قلم یکی از بهترین راه ها برای گرفتن کلسیم قابل جذب در برنامه غذاییتان است.

۴- سوپ قلم زخم و جای زخم را سریع تر التیام می بخشد:

خوردن سوپ قلم به شما کمک می کند که سریع تر به خواب روید تا بدن شما فرآیند بازسازی را شروع کند. سوپ قلم غنی از آمینواسید آرژنین است که نقشی حیاتی در التیام زخم ایفا میکند. چه شما از یک آفتاب سوختگی جدی رنج ببرید چه یک آسیب پوستی، مطالعات نشان می دهند که آرژنین به تسریع التیام زخم و بازسازی کلاژن کمک شایانی می کند.

۵- سوپ قلم به جلوگیری از ایجاد ترک های پوستی در هنگام افزایش وزن یا بارداری کمک می کند:

از آنجایی که کلاژن به حفظ صافی و کشسانی پوست کمک می کند پس قدرتمند ترین ماده مغذی برای مبارزه با ترک های پوستی است که در اثر بارداری یا افزایش وزن بوجود می آیند. مصرف سوپ قلم در دوران بارداری به رشد جنین کمک می کند. کلاژن در سوپ قلم یافت می شود: استخوان ها و زردپی ها تنها رژیم غذایی واقعی سرشار از کلاژن هستند، چون ما این ها را به شکل طبیعیشان مصرف نمی کنیم، آهسته جوشاندن آنها برای ۱۰ ساعت و یا حتی بیشتر از ۲۰ ساعت اجازه می دهد کلاژن از استخوان ها رها شود، بنابراین وقتی آن را می خورید یا با آن چیزی می پزید کلاژن به راحتی در بدنتان جذب می شود و می تواند به هرجای بدن که بیشترین نیاز را به آن دارد برود.

بیشتر غذاهای گیاهی حاوی مواد مغذی هستند که به تحریک تولید کلاژن کمک می کنند مثل ویتامین C و روی، اما در حقیقت خودشان حاوی مواد مغذی نیستند.

اگر شما می خواهید کلاژن بیشتری به برنامه غذایی تان وارد کنید علاوه بر سوپ قلم، می توانید مکمل های کلاژن را بصورت پلیمر کلاژن یا پپتید های کلاژن مصرف کنید، فقط مطمئن باشید که آنها شکل گیاهی یا منبع گیاهی داشته باشند.

سوپ قلم

کرم های پوست کلاژن ساز چطور هستند؟

متاسفانه بیشتر محصولات مراقبت از پوست که با کلاژن فرمول بندی شده اند، چیزی بیشتر از کرم های مرطوب کننده تقلبی نیستند. مولکول های کلاژن معمولا خیلی بزرگ هستند و از طریق لایه های خارجی پوست جذب نمی شوند، پس کلاژن به جای اینکه وارد لایه های عمیق پوستی شود فقط روی سطح پوست قرار می گیرد.

این دلیلی بود برای اینکه بدانید چرا جذب کلاژن از طریق برنامه غذایی نسبت به کرم های موضعی موثر تر است.

همانطور که می بینید، سوپ قلم مزایای بی شماری دارد و همه جنبه های سلامتی شما را بهبود می بخشد. شما می توانید هر زمان که دوست دارید سوپ قلم بخورید و آن را به هر دستور پختی اضافه کنید.