بیماری آسم چیست؟ برای افراد بزرگسال و کودکان بالای 5 سال، آزمایش های عملکرد ریه برای بررسی کارایی ریه ها، مورد استفاده قرار می گیرند. عملکرد ضعیف ریه یک نشانه از این است که وضعیت آسم شما تحت کنترل نیست. در برخی موارد، آزمایش های عملکرد ریه در شرایط اضطراری آسم، برای بررسی شدت حمله آسم و یا نحوه ی درمان کارآمد، به کار برده می شوند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی تشخیص حمله آسم و راه های درمان آن می پردازیم.

بیماری آسم

تشخیص بیماری آسم

آزمایش های عملکرد ریه عبارتند از:

پیک جریان بازدمی

زمانیکه شما برای درمان اورژانسی حملات آسم به پزشک مراجعه می کنید،ممکن است که پزشک شما تست پیک جریان بازدمی را انجام دهد. این تست توانایی سریع نفس کشیدن شما را اندازه گیری می کند. شما همچنین می توانید از یک فلومتر جریان برای نظارت بر عملکرد ریه خود در خانه، استفاده کنید.

نتایج این آزمایش به عنوان پیک جریان بازدمی شناخته می شود. تست پیک جریان بازدمی به وسیله ی دمیدن به داخل گیرنده انجام می شود که در آن توانایی شما برای چه اندازه سخت و چه اندازه سریع نفس کشیدن در یک دم، آزمایش می شود.

اسپیرومتری

در طول آزمایش اسپیرومتری، شما نفس عمیق می کشید و سپس با شدت و قدرت زیاد به داخل یک شلنگ متصل به ماشینی که به آن اسپیرومتر می گویند، بازدم می کنید. یک اسپیرومتری رایج، اندازه گیری حجم بازدم شما است که مقدار تنفس را در یک ثانیه اندازه می گیرد. نتایج این تست به عنوان دم سنجی شناخته می شود. اسپیرومتری همچنین می تواند برای سنجش حجم ریه های شما به کار رود و مقدار هوایی را می تواند نگه دارد، مشخص کند، علاوه بر آن برای اندازه گیری سرعت دم و بازدم شما نیز استفاده می شود.

بیماری آسم

اندازه گیری نیتریک اکسید

این آزمایش یک تست شناختی جدید و نوین است. این آزمایش مقدار گاز نیتریک اکسید موجود در ریه های شما در طول بازدمتان، اندازه می گیرد. مقدار بالای نیتریک اکسید در بازدم شما نشان دهنده ی التهاب لوله های برونشیال است.

بازدم نیتریک اکسید را می توان با بازدم سریع بیمار به داخل یک آنالیزور اندازه گیری کرد. بازدم هوا ممکن است در یک مخزن غیر قابل نفوذ نیتریک اکسید نگه داری شود تا بعدا توسط پزشک اندازه گیری شود.

آزمایش پالس اکسیمتری

این آزمون در طول یک حمله شدید آسم مورد استفاده قرار می گیرد. در این تست مقدار اکسیژن موجود در خون شما اندازه گیری می شود. این آزمایش از طریق ناخن شما اندازه گیری می شود و فقط چند ثانیه طول می کشد.

درمان های بیماری آسم

اگر شما و دکترتان یک برنامه ی کارآمد برای مقابله با بیماری آسم دارید، با مشاهده ی اولین نشانه های حمله آسم، سریعا دستورالعمل های خود را انجام دهید. این به طور کلی به این معنی است که دو تا شش استنشاق از دستگاه تنفس سریع برای دریافت داروهای بازکننده راه هوایی مانند آلبوترول، دریافت کنید. کودکان خردسال و کسانی که دچار مشکلات استنشاق هستند، می توانند از یک نبولایزر استفاده کنند. در صورت لزوم و بعد از 20 دقیقه می توانید یک بار دیگر از آن استفاده کنید.

برای یک حمله آسم با علائم شدید مانند مشکل در صحبت کردن به دلیل نفس های کوتاه، در همان ابتدا استفاده از داروهای عملکرد سریع را شروع کنید و پس از آن، به جای انتظار برای تاثیر دارو، بلافاصله به دکتر و یا اورژانس مراجعه کنید.

ممکن است که پزشک به شما توصیه کند که استفاده از داروهای عملکرد سریع را هر 3 یا 4 ساعت، یک روز تا دو روز بعد از حمله آسم ادامه دهید. همچنین ممکن است که شما به مصرف داروهای خوراکی کورتیکواستروئید برای مدت زمان کوتاهی نیاز داشته باشید.

بیماری آسم

درمان های اضطراری آسم

اگر شما برای حمله آسم درحال تشدید به اورژانس بروید، برای کنترل آن به دارو نیاز دارید که این می تواند شامل موارد زیر باشد:

آگونیست های کوتاه مدت بتا مانند آلبوترول

این داروها همان داروهایی هستند که در وسیله های استنشاقی عملکرد سریع، استفاده می کنید. شما ممکن است به استفاده از دستگاهی به نام نبولایزر نیاز داشته باشید، که دارو را به غبار تبدیل می کند و به شدت به ریه های شما استنشاق شود.

کورتیکواستروئیدهای خوراکی

این داروها به صورت قرص مصرف می شوند و باعث کاهش التهاب ریه می شوند و با استفاده از آنها می توانید علائم بیماری آسم خود را تحت کنترل درآورید. کورتیکواستروئیدها همچنین می توانند به صورت وریدی تزریق شوند و به طور معمول برای بیمارانی که دچار استفراغ و یا نارسایی تنفسی هستند، تجویز می شوند.

داروهای ایپراتروپیوم (آتروونت)

این دارو به عنوان یک برونکودیلاتور برای درمان حمله شدید آسم مورد استفاده قرار می گیرد، به ویژه در حالتی که داروی آلبوترول موثر نباشد.

لوله گذاری، تهویه مکانیکی و اکسیژن

اگر با حمله آسم زندگی شما به خطر بیافتد، احتمال دارد که پزشک لوله های هوایی را از دهان به سمت راه هوایی شما ببرد. پزشک با استفاده از دستگاهی که اکسیژن را به ریه هایتان می فرستد، همزمان با تجویز داروهایی برای کنترل بیماری آسم، به شما در نفس کشیدن کمک می کند. نظرات و تجربیات خود را با دیگر کاربران دکتر سلام به اشتراک بگذارید.