هپاتیت چیست؟ انواع هپاتیت شامل هپاتیت A ، هپاتیت B و هپاتیت C می شود. هپاتیت التهاب کبد است که ممکن است ناشی از داروها، الکل و یا شرایط خاص پزشکی باشد. اما در اغلب موارد، هپاتیت به دلیل ویروس ایجاد می شود و به عنوان ویروس هپاتیت شناخته می شود و شایعذ ترین آن، هپاتیت A ،B و C است. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی بیماری التهاب کبد یا همان هپاتیت می پردازیم. علائم آن را مورد تحلیل قرار داده و سپس انواع آن را توضیح خواهیم داد.

علائم بیماری هپاتیت چیست؟

گاهی در هفته های اول پس از ابتلا به عفونت، علائمی از این بیماری وجود ندارد. اما وقتی رخ می دهد، علائم نوع A، B و C ممکن است خستگی، حالت تهوع، کم اشتهایی، درد شکم، تب خفیف و یا پوست و چشم های زرد باشد. هنگامی که هپاتیت B و C مزمن می شوند، ممکن است برای سالها علائم آنها بروز پیدا نکند. در آن زمان، علائم هشدار دهنده ای وجود دارد که ممکن است کبد آسیب دیده باشد.

هپاتیت چیست

هپاتیت A چگونه اتفاق می افتد؟

هپاتیت A بساری مسری است و می تواند در بسیاری از مناطق از فردی به فرد دیگر انتقال یابد. این نوع از هپاتیت به طور معمول تنها یک بیماری خفیف را ایجاد می کند و بسیاری از افراد که به این عفونت دچار هستند ممکن است هیچگاه متوجه بیماری خود نشوند. این ویروس همیشه به طور خود به خودی از بین می رود و آسیب طولانی مدت را به کبد وارد نمی کند.

هپاتیت A چگونه شیوع پیدا می کند؟

این نوع بیماری معمولا از طریق غذا و آب شیوع پیدا می کند. غذا می تواند از طریق لمس آن توسط افراد مبتلا به هپاتیت که دست و پای خود را بعد از رفتن به توالت نشسته اند، آلوده شود زیرا آنها مقدار خیلی کوچک از مدفوع را به مواد غذایی انتقال می دهند. ویروس های حلزون ها، میوه ها، سبزیجات و غذاهای نوشیدنی، شایعترین راه شیوع هپاتیت A است. ویروس هپاتیت همچنین در مراکز روزانه نوزادان در صورتی که کارکنان با دقت دست هایشان را پس از تعویض پوشک بچه نشویند، می تواند منتقل شود.

هپاتیت چیست

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به هپاتیت A هستند؟

عامل اصلی ابتلا به هپاتیت A مسافرت و یا زندگی در کشورهایی است که نرخ آلودگی در آنها بالا است. شما می توانید راهنماهای سفر را برای یادگیری در مورد بیماری اخیر در کشورها مطالعه کنید. خوردن غذاهای خام و یا آب آشامیدنی در مسافرت می تواند خطر ابتلای شما به هپاتیت را افزایش دهد. همچنین خطر ابتلا به هپاتیت برای کودکانی که در مراکز روزانه نگهداری می شوند نیز بالا است.

هپاتیت B چگونه اتفاق می افتد؟

بسیاری از بزرگسالان مبتلا به هپاتیت B، علائم خفیفی را برای مدت زمان کوتاهی دارند و سپس خودشان بهبود می یابند. اما در برخی افراد قابلیت حذف ویروس از بدن وجود ندارد و این سبب عفونت طولانی مدت می شود. تفریبا 90 درصد از نوزادانی که به این ویروس مبتلا می شوند، آن را تا آخر عمر با خود به همراه خواهند داشت. با گذشت زمان، هپاتیت B می تواند به مشکلات جدی تری مانند آسیب کبدی، نارسایی کبد و سرطان کبد، منجر شود.

هپاتیت چیست

هپاتیت B چگونه شیوع پیدا می کند؟

هپاتیت B می تواند از طریق تماس با خون و یا مایعات بدن یک فرد آلوده گسترش یابد. در ایالات متحده آمریکا بیشتر از طریق رابطه جنسی محافظت نشده، انتقال می یابد. همچنین ممکن است هپاتیت B با به اشتراک گذاشتن سوزن های آلوده، لباس ها و یا مسواک منتقل شود. یک مادر آلوده می تواند ویروس را به نوزاد خود منتقل کند. هپاتیت B با بغل کردن، به اشتراک گذاشتن غذا و یا سرفه انتقال نمی یابد.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به هپاتیت B هستند؟

هرکسی می تواند هپاتیت B را بگیرد اما افرادی که چندین شریک جنسی دارند و یا داروهای غیر قانونی را تزریق می کنند، احتمال بیشتری برای ابتلا به آن دارند. سایر عوامل خطرناک شامل: کارمندانی که با خون سر وکار دارند و یا زندگی با افرادی است که به هپاتیت B دچار هستند.

هپاتیت C چگونه اتفاق می افتد؟

حدود 25 درصد از افراد مبتلا به هپاتیت C پس از یک عفونت کوتاه مدت، ویروس را شکست می دهند و بقیه، ویروس را در بدن خود برای مدت طولانی حمل می کنند. هپاتیت مزمن C می تواند عوارض بسیار جدی از جمله نارسایی کبد و سرطان کبد را ایجاد کند هرچند که درمان های موثری برای این ویروس وجود دارد.

هپاتیت چیست

هپاتیت C چگونه شیوع پیدا می کند؟

این بیماری از طریق خون آلوده گسترش می یابد. در ایالات متحده، شایعترین علت عفونت، استفاده از سوزن ها یا موارد دیگری است که برای تزریق دارو استفاده می شود. همچنین خالکوبی و یا سوراخ کردن گوش با سوزن آلوده، یکی دیگر از روش های انتقال این بیماری است. مادر آلوده نیز ممکن است ویروس را به فرزند خود در هنگام تولد منتقل کند. در موارد نادر، رفتارهای جنسی محافظت نشده سبب گسترش هپاتیت C می شود، اما درصد این خطر کم است. به نظر می رسد که داشتن چندین شریک جنسی، ویروس ایدز و یا رابطه جنسی خشن، خطر ابتلا به هپاتیت C را افزایش می دهد.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C هستند؟

افرادی که داروهای غیر قانونی را برای مدت ها پیش و حتی یک بار تزریق کرده اند، می توانند به هپاتیت مزمن C دچار باشند. از آنجا که اغلب علائمی وجود ندارد، بسیاری از مصرف کنندگان مواد مخدر ممکن است متوجه نشوند که این عفونت را دارند. افرادی که قبل از سال 1992 میلادی، از طریق انتقال خون، خون دریافت کردند نیز در معرض خطر هستند زیرا تا قبل از این سال خون اهدا شده برای هپاتیت C مورد آزمایش قرار نمی گرفت.