آگاهی از بیماری مقاربتی (آمیزشی) یا به بیان دیگر بیماری های STD می تواند برای سلامت جامعه امنیتی را برقرار کند و ما را نسبت به بیماری ها و روابط هوشیار تر کند. در ادامه راجع به این چند بیماری مقاربتی و علائم و نشانه های آنها بیشتر می خوانید. ما در این مقاله از بخش جنسی و بیماری های دکتر سلام به بررسی چند نوع بیماری مقاربتی می پردازیم و در مورد علائم و نحوه برخورد با آنها صحبت خواهیم کرد.

بیماری مقاربتی هپاتیت B

هپاتیت B یک ویروس خفیف است که می تواند باعث آسیب شدید کبد می شود. این بیماری از طریق تماس با خون و سایر مایعات بدن گسترش می یابد. افراد می توانند از طریق رابطه جنسی، اشتراک سوزن، و هنگام تولد، و همچنین با اشتراک رایحه ها و مسواک ها آلوده شوند. هیچ درمانی وجود ندارد، اما داروها می توانند ویروس را کنترل کنند. واکسن موثر برای جلوگیری از هپاتیت B نیز وجود دارد.

بیماری مقاربتی

علائم: در افراد ممکن است تهوع، درد شکم، ادرار تیره، خستگی و زردی پوست یا چشم با عفونت حاد ایجاد کنند. عفونت مزمن می تواند به سیروز کبدی و سرطان کبد منجر شود. بسیاری از افراد سالها علائم خاصی ندارند.

بیماری مقاربتی اچ آی وی / ایدز

ویروس اچ آی وی سیستم دفاعی بدن را در برابر عفونت ضعیف می کند. HIV از طریق رابطه جنسی محافظت نشده، اشتراک سرنگ یا متولد شدن از یک مادر آلوده گسترش می یابد. ممکن است سالها علائم ایجاد نشود، بنابراین آزمایش خون بهترین راه برای پیگیری وضعیت شما است. درمان به موقع برای جلوگیری از این نوع بیماری های جدا مهم است.

علائم اولیه عفونت HIV: بسیاری از افراد علائم ندارند، اما بعضی افراد به طور موقت یک یا دو ماه بعد از عفونت علائم بیماری آنفلوانزا را دریافت می کنند: غدد متورم، تب، سردرد و خستگی. زخم های دهانی نیز ممکن است رخ دهد.

آزمایش اچ آی وی / ایدز: تست های قابل اطمینان اچ آی وی می تواند در یک کلینیک  انجام شود با کیت آزمون برند Home Access تایید شده توسط FDA.  یک محدودیتی به اسم “دوره پنجره” تا شش ماه پس از قرار گرفتن در معرض اچ آی وی  وجود دارد که این آزمون آنتی بادی گاهی اوقات ویروس را پیدا نمی کند. در آن زمان شما می توانید ایدز را به دیگران انتقال دهید پس باید بیشتر مراقب باشید تا به طور قطعی جواب را بیابید.

اگر شما مشکوک به HIV / ایدز هستید: اگر شما به اچ آی وی مبتلا شده اید، شروع کنید به مصرف دارکه بلافاصله می تواند به جلوگیری از عفونت کمک کند. اگر ویروس را داشته باشید، درمان می تواند به جلوگیری از تبدیل HIV به ایدز کمک کند.

گزینه های درمان اچ آی وی / ایدز: در حالی که درمان برای HIV وجود ندارد، داروهایی وجود دارد که می توانند مقدار ویروس را در داخل بدن کاهش دهند. افراد ترکیبی از داروهای ضد ویروسی را در امید به جلوگیری از عفونت ناشی از پیشرفت به ایدز دریافت می کنند. اگر سیستم ایمنی بدن تضعیف شود، درمان های اضافی می توانند به جلوگیری یا مبارزه با عفونت های جدی کمک کنند.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس ناشی از انگل است که در طول تماس جنسی گسترش می یابد. این بیماری می تواند با داروهای تجویزی درمان شود.

نشانه ها و علائم در مردان: اکثر مردان علائم واضح ندارند. بعضی از آنها دچار ترشحات ملایم یا ضعیف در طی ادرار می شوند.

نشانه ها و علائم در زنان: زنان ممکن است دچار ضایعه زرد و سبز با بوی شدید ، خارش واژن، یا درد در طول رابطه جنسی یا ادرار شوند. علائم معمولا پس از کسب انگل، پنج تا 28 روز شروع می شوند.

آمیزش/ رابطه جنسی در دوران بارداری

بیماری مقاربتی شانکروئید

Chanchroid STD باکتری است که در آفریقا و آسیا رایج است، اما در ایالات متحده نادر است. این باعث بروز زخم های تناسلی می شود که می تواند باکتری ها را از یک فرد به فرد دیگر گسترش دهد. آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت را درمان کنند.

علائم در مردان: درد شدید در آلت تناسلی مرد که ممکن است به زخم های باز پر درد، درد در ناحیه تناسلی و کشاله ران تبدیل شود.

علائم در زنان: درد شدید در ناحیه تناسلی که می تواند به زخم های باز تبدیل شود، گره های لنفاوی را در کشاله ران متورم می کند.

لنفوگرانولوما ونروم (LGV (Lymphogranuloma Venereum

LGV ناشی از یک نوع کلامیدیا است که معمولا در ایالات متحده نادر است اما در مردان مشتاق به رابطه جنسی با مردان، بیشتر است. همانند دیگر گونه های کلامیدیا، آنتی بیوتیک ها می توانند درمان کنند.

علائم: معمولا زخم هایی بر روی ناحیه تناسلی یا انسداد، سردرد، تب، خستگی و غدد لنفاوی متورم در کشاله ران دیده می شود. اگر از طریق رابطه جنسی مقعدی به دست آید، LGV ممکن است خونریزی مستقیم یا تخلیه را ایجاد کند.

بیماری مقاربتی بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگنی (PID) عوارض جدی STD های درمان نشده، به ویژه کلامیدیا و گونوره است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که باکتری ها به رحم و دیگر اندام های تولید مثل زن، آلوده اند. درمان سریع برای جلوگیری از آسیب به باروری زن ضروری است.

علائم و نشانه ها: درد کمرو شکمی، تب، تخلیه غیرعادی، مقاربت دردناک، ادرار دردناک و لکه بینی. با این حال، اغلب نشانه های هشدار وجود ندارد.