حملات پانیک اتک (وحشت زدگی) یا  از علائم اصلی اختلالات پانیک هستند، اما می توانند به علت سایر عارضه های سلامتی و بهداشتی نیز اتفاق بیفتند. این عارضه ها با علائم متنوع فیزیکی، احساسی و شناختی همراه هستند که طاقت فرسا و غیر قابل تحمل هستند اما برای کنترل آن ها راه های زیادی وجود دارد. کسب اطلاعات درباره نشانه های رایج پانیک می تواند سودمند باشد. به علاوه درباره علت وقوع آن و استراتژی های کنترل آن باید تحقیق کنید. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام به بررسی حملات پانیک و علائم آنها می پردازیم.

پانیک اتک (وحشت زدگی) و تپش قلب یا بالا رفتن ضربان قلب

پس از حملات پانیک ، بسیاری از افراد حس می کنند که قلبشان به شدت در حال تپیدن است. تپش قلب معمولا برای افراد ترسناک است، به طوری که بسیاری از افرادی که آن را تجربه می کنند آن را همچون حمله قلبی می دانند. اما هنگامی که صحبت از پانیک اتک می شود (یا هنگامی که ناراحت یا هیجان زده هستید)، بالا رفتن ضربان قلب کاملا عادی است. این عوامل با پاسخ جنگ یا گریز در ارتباط هستند. اگر حس می کنید که ضربان قلبتان از حد عادی بالاتر رفته، استراتژی های ساده همچون کشیدن نفس عمیق می تواند به شما برای کنترل آن کمک کنند. پس از فروکش کردن حملات پانیک، ضربان قلب به حالت نرمال باز می گردد.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

پانیک اتک

پانیک اتک (وحشت زدگی) و احساس لرزیدن

هنگامی که دچار حملات پانیک می شوید، ممکن است دچار احساس لرزش به خصوص در ناحیه بازو، پاها، دست ها شوید. لرزش و ارتعاش غیر قابل کنترل بدن، همچون سایر علائم پانیک نشان دهنده پاسخ جنگ یا گریز هستند که بدن را برای جنگیدن یا دور شدن از یک خطر واقعی یا خیالی در محیط، آماده می کند. این پاسخ در افرادی که اختلالات پانیک دارند به طور مکرر و معمولا بدون هیچ دلیلی اتفاق می افتد. اما درمان و در برخی موارد استفاده از دارو به کنترل این عارضه کمک زیادی می کند. استراحت، کشیدن نفس عمیق و آشنایی با پانیک اتک می تواند به شما در کنترل آن کمک کند.

تعریق شدید

پس از احساس اضطراب، شروع تعریق غیر عادی نیست. همچون سایر علائم مربوط به اضطراب، تعریق شدید قسمتی از پاسخ بدن به استرس است. این عکس العمل به بدن هشدار می دهد که در برابر خطر آماده شود. نوع تعریق می تواند متفاوت باشد. فرد می تواند عرق سرد، گرم یا هر دو را تجربه کند. تعریق می تواند از زیر بغل، پیشانی یا چند قسمت بدن آغاز شود. گاهی احساس لرز با تعریق همراه است. اگر چه تعریق شدید باعث اذیت و آزار فرد می شود، اما باید بدانید که تعریق شدید خطرناک نیست. یافتن راه هایی برای آرام کردن خود می تواند باعث کاهش استرسی که به علت تعریق زیاد اتفاق افتاده، شود. به علاوه، کارهای ساده نظیر آرام نفس کشیدن می تواند به متوقف کردن این علائم کمک زیادی کند. با وجود تمام این علائم، روان درمانی و استفاده از دارو می توانند سبب کنترل این اختلال گردند.

پانیک اتک (وحشت زدگی) و نفس نفس زدن و احساس خفگی

نفس نفس زدن به معنای تنفس سریع است که می تواند با پانیک و اضطراب همراه باشد. در طول حملات پانیک، الگوی نرمال تنفس شما جوری تغییر می کند که نمی توانید تنفس کامل و راحت داشته باشید و به جای تنفس راحت، تنفس فرد را کوتاه و سریع و تند تند می کند. نفس نفس زدن با تنفس بریده همراه است، اما می توان همراه با سرفه و تنفس سریع هم همراه گردد. گاهی حملات پانیک می توانند به فرد احساس خفگی را القا کنند که این سبب تشدید پانیک می شود.

پانیک اتک

احساس درد در قفسه سینه

افرادی که حملات پانیک را تجربه می کنند اظهار کرده اند که یکی از علائم آن، احساس درد در قفسه سینه است. افرادی که اختلال پانیک دارند می توانند به علت اضطراب دچار احساس درد در قفسه سینه شوند. احساس درد در قفسه سینه یکی از علائم رایج حملات پانیک است که سبب می شود بسیاری از افراد به پزشک مراجعه کنند. برای کسانی که مشکل قلبی دارند مراجعه به پزشک و اورژانس ضروری است. نباید درد ناشی از حملات قلبی را نادیده گرفت و آن را نشانه ای از حملات پانیک در نظر گرفت.

حالت تهوع و درد عضلات شکم

حملات پانیک می توانند سبب احساس درد، حالت تهوع و درد در ناحیه شکم گردند. بسیاری از افراد طی حملات پانیک استفراغ نمی کنند اما تا از بین رفتن این حملات، احساس حالت تهوع دارند.

پانیک اتک (وحشت زدگی) و سرگیجه و احساس گیجی

هنگامی که دچار حملات پانیک می شوید ممکن است دچار احساس گیجی، لرز، سرگیجه و ضعف شوید. این علائم تمرکز افراد را پایین آورده و اضطراب را بالا می برند. اگر چه که این عامل رایج نیست اما گاهی افراد پس از حملات پانیک دچار احساس ضعف می شوند. اگر این علائم را مشاهده کردید، بنشینید یا ترجیحا در جایی آرام دراز بکشید. چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید تا بتوانید این حملات را کنترل کنید.

از دست دادن قوه ادراک و زوال شخصیت

در طی حملات پانیک فرد احساس می کند که از خود یا محیط اطراف جدا شده است. هنگامی که این علائم را مشاهده کردید، محیط اطراف را نامفهوم، تار و ناآشنا می بینید و ممکن است حس کنید که در دنیای دیگری هستید. از دست دادن قوه ادراک و زوال شخصیت به طور منفی روی افراد تاثیر می گذارند و سبب افزایش ترس، پانیک و اضطراب می شوند. پس از این اتفاقات، نفس عمیق بکشید و از احساس خود برا بازگشت به واقعیت استفاده کنید. تماس با جسم سرد و نیشگون گرفتن از دست می توانند مفید باشند. پس از درمان پانیک، کمتر دچار این حالات خواهید شد.

پانیک اتک

پانیک اتک (وحشت زدگی) و بی حسی و احساس خارش و سوزش

در طی حملات پانیک بیحسی و احساس خارش و سوزش نیز اتفاق می افتند. برخی از قسمت های بدن دچار احساس سوزش و بیحسی و یخ زدگی می شوند. این علائم در هر جای بدن می توانند اتفاق بیفتند اما بیشتر در دست ها، بازوها، انگشتان دست، انگشتان پا و صورت اتفاق می افتند. تنفس آرام می تواند سودمند باشد. می توانید برای کمک به جریان خون بدن خود را تکان دهید.

ترس از مردن، از دست دادن کنترل و دیوانه شدن

تجربه حملات پانیک معمولا ترسناک است. با تشدید این حملات، فرد احساس خطر می کند و احساس می کند که می خواهد بمیرد. به علاوه، حملات پانیک باعث می شوند که فرد احساس کند که کنترل خود را از دست داده و گویی میخواهد دیوانه شود! این تفکرات و احساسات معمولا شدت این حملات را بالاتر میبرند. به خودتان بگویید که این تفکرات در نتیجه پانیک اتفاق افتاده اند. گذر زمان برای سرکوب این حملات مفید است. آسان ترین راه حل، تنفس عمیق و آرام است اما مشورت با پزشک متخصص این امکان را می دهد که وی برای کنترل این عارضه به شما راه حل هایی که مناسبتان است را ارائه دهد.