ورزش کردن در پیری فواید زیادی بر سلامتی آنها می گذارد. آیا می دانید چه نکاتی را باید در این راستا رعایت کنند. با افزایش سن برخی فکر می کنند بدنشان تحمل ورزش ندارد. شاید این تفکر درست باشد اما مطمئنا بدن شما برای ورزش های سنگین تحمل ندارد و ورزش های سبک می تواند شما را سرحال کند و بیماری ها را از شما دور کند. افراد سالخورده و میانسال نیز می توانند مانند جوانان از فواید ورزش بهره مند شوند. در این مقاله از بخش ورزش و سلامتی دکتر سلام به بررسی پیری و ورزش کردن می پردازیم.

پیری و ورزش کردن – فقط حرکت کنید!

شما می توانید بدون فعالیت فیزیکی هم زندگی کنید و به نظر خودتان مشکلی هم نداشته باشید اما خوب است بدانید که هر ساله حدود 3.2 میلیون نفربه دلیل نداشتن فعالیت فیزیکی میمیرند. ورزش منظم، به ویژه در میان افراد مسن، برای سلامتی بسیار مهم است.

 

نکات ورزشی برای سالمندان

پیری و ورزش کردن – نگویید من پیر شده ام!

ورزش برای همه است حتی افرادی که می گویند من پیر شده ام. حتی مقادیر متوسط ​​فعالیت بدنی می تواند تاثیر بزرگی داشته باشد. اول، البته، با دکتر خود صحبت کنید. اگر شما غیرفعال شده اید، باید هرچه زودتر شروع کنید، به خودتان بگوئید، 5-10 دقیقه فعالیت متوسط ​​را هر روز انجام دهید. خودتان از تاثیرش شگفت زده می شوید.

فقط باید ورزش کردن را ساده در نظر بگیرید!

به خاطر سنتان نیست که احساس خستگی می کنید و نیاز به استراحت دارید بلکه به خاطر کم تحرکیتان است که زود خسته می شوید و حس می کنید باید استراحت کنید. حتی افراد مسن با مشکلات جدی مثل بیماری قلبی، دیابت، آرتریت و… می توانند با ورزش کردن در زندگی،  بهتر زندگی کنند.

نگویید قلبم تحمل ورزش را ندارد!

هر چه بیشتر پا به سن می گذارید، شانس کمتری برای چیزهایی مثل حمله قلبی و سکته مغزی وجود دارد. دکتر شما می تواند به شما بگوید چه نوع تمرین هایی برای شما بهترین هستند و چه مدت باید آنها را انجام دهید. شما احتمالا برای 150 دقیقه فعالیت هوازی متوسط ​​خواهید داشت، مانند پیاده روی سریع و یا دوچرخه سواری آسان. جارو کردن یا چمن زنی با ماشین چمن زنی یا یک جلسه تمیز کردن سنگین نیز می تواند به عنوان یک فعالیت برای شما در نظر گرفته شود. و شما مجبور نیستید آنها را پشت سر هم انجام دهید بلکه می توانید آنها را به بخش های 30 دقیقه ای قسمت کنید و انجام دهید.

ورزش هایی برای افزایش قدرت بدنی سالمندان

نمی توانید مثل قدیم حرکت های سخت انجام دهید!

تمریناتی که انعطاف پذیری را ترویج می دهند استقامت، قدرت و تعادل را نیز بهبود می بخشند. این تمرینات را می توان به عنوان مثال، تمرینات کششی که ، پاها، شانه ها، گردن و پشت شما را هدف قرار می دهند، انجام داد. یوگا هم می تواند کمک کند. با این حال، آن را آسان انجام دهید یعنی حرکت هایی که به شما فشار زیادی وارد نمی کند را انتخاب کنید و انجام دهید. به طور کلی، افراد مسن هم مانند جوانان ورزش می کنند، اما برخی قسمت ها در افراد سالخورده ضعیف تر از جوانان است و نیاز به کار کردن بیشتری دارد. یکی از این قسمت ها، انعطاف پذیری گردن است، که باعث می شود بتوانید حین دوچرخه سواری یا رانندگی پشت سر خود را ببینید. مورد دیگر قدرت و نیروی گرفتن است که توسط آن می توانید در بطری ها را باز کنید یا اشیاء سنگین را بلند کنید. ورزش به شما کمک می کند همیشه بتوانید مستقل زندگی کنید و برای انجام کارهایتان به کسی محتاج نشوید.

ترس از آسیب رساندن به خود دارید

برای داشتن ایمنی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، مخصوصا اگر غیر فعال بوده اید و تازه می خواهید شروع به انجام فعالیت های ورزشی کنید و  یا مشکلات و بیماری های جدی داشته باشید. پزشک شما می داند که چه چیزی نیاز دارد و چه کاری می توانید انجام دهید. کارشناسان می گویند که کسانی که تازه شروع به فعالیت می کنند، باید به آرامی با تمرینات آهسته شروع کنند. نوشیدن مقدار زیادی آب، گوش دادن به بدن خود، گرم کردن قبل از تمرین، و بعد از آن سرد کردن از جمله برنامه های مهم برای شروع فعالیت و ورزش کردن می باشد.

همانی باشید که می خواهید

مطالعات اخیر نشان می دهد که تمرینات خاص – مانند سوار شدن دوچرخه ثابت – در واقع به کاهش سلولیت شما که  در مدت زمان طولانی بوجود آمده است کمک می کند  به عبارت دیگر، هیچ وقت دیر نیست که از مزایای ورزش بهره ببریم. مهم نیست که چقدر مسن هستید، چقدر غیر فعال بوده اید، ورزش می تواند کمک زیادی برای شما باشد.

تاثیر ورزش بر تعادل شما

ورزش روزانه یا حداقل سه روز در هفته قدرت تعادل را در افراد میانسال که مبتلا به ورم مفاصل یا زانو درد هستند تقویت می کند. بر طبق تحقیقات انجام گرفته، هم تمرینات ایروبیک و هم بدنسازی، هر دو به تقویت تعادل بدن کمک می کند. برای انجام ورزش بدنسازی حتما با پزشک خود مشورت کنید. همچنین سه بار در هفته پیاده روی ۴۵ دقیقه ای، جربان اکسیژن را در ریه های شما تقویت می کند، و به این ترتیب قدرت تمرکز شما را تقویت می کند.