شانه مفصلی بسیار پیچیده می باشد، شانه ساختمانی ترکیبی از ماهیچه ها، تاندون ها ( تاندون ها ماهیچه ها را به استخوان متصل می کنند) دارد. شانه ها اجازه می دهند که پشت خود را بخارانید، رانندگی کنید یا شی را از قفسه بردارید. اما انجام این حرکات به این معنی نیست که همه چیز درست است و به همین دلیل است که عده ای از درد شانه گله دارند. در این مقاله از بخش ارتوپدی دکتر سلام به بررسی شانه درد و راه های درمان ان می پردازیم.

قسمت های مختلف شانه و نقش آن در شانه درد

شانه دارای 3 استخوان است: یکی در قسمت بالایی بازو (استخوان بازو) که در حفره ای به نام استخوان کتف قرار می گیرد و سومین استخوان ترکیب ماهیچه و تاندون ها می باشد که به آن ها استخوان گردشی می گویند.

شانه درد

مشکلات شانه و تاثیر آن بر شانه درد

اگر شانه شما آسیب دیده است و دچار تنگی نفس و درد در ناحیه قفسه سینه هستید، این علائم حملات قلبی می باشد. باید از کسی بخواهید که شما را به اورژانس ببرد اگر توانایی حرکت شانه و بازو را ندارید یا دچار تورم ناگهانی و درد شدید هستید.

اگر درد زیاد شدید نیست اما هنوز از بین نرفته است یا شانه متورم، قرمز و گرم است به پزشک مراجعه کنید. او در مورد نشانه ها از شما خواهد پرسید و به حرکت دادن شانه کمک خواهد کرد.

آزمایش

پزشک ممکن است که بخواهد دقیق تر درون شانه را مورد بررسی قرار دهد. اشعه ایکس به وضوح جراحت استخوان ها را نشان خواهد داد و سی تی اسکن جزئیات دقیق تری را نشان خواهد داد. ام آر آی یا الترا سوند بافت های اطراف شانه اگر آسیب دیده باشند را نشان خواهد داد.

آرتروسکوپی 

اگر پزشک هنوز در مورد آسیب دیدگی مطمئن نباشد از این روش استفاده خواهد کرد. او سوراخی بر روی پوست ایجاد می کند و لوله ای به همراه دوربین به درون شانه می فرستند. این روش تنها راه تشخیص نیست اما در بعضی موارد، ابزار خاص می توانند به تشخیص صحیح کمک کنند.

آماس کیسه های مفصلی

این بیماری زمانی ایجاد می شود که کیسه های کوچک پر از مایع اتصال بین استخوان ها را کاهش می دهند. اگر حرکاتی انجام دهید که زیاد شانه ها را درگیر کند مثل پرتاب دیسک، بیس بال یا بالا بردن چیزی بالای سر، این کیسه ها ملتهب خواهند شد. اگر این بیماری داشته باشید حتی راحت ترین کارها مثل لباس پوشیدن نیز سخت خواهد بود.

تاندونیتیس

این بیماری به آهستگی و به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد. شرایطی که التهاب مفاصل را بدتر خواهد، مثل آرتروز می تواند باعث تاندونیتیس گردد. تاندون های شانه بیشتر دچار آسیب خواهند شد.

تاندونیتیس مزمن

فعالیت هایی که باید در آن دست ها را بالا برد مثل بیس بال، شنا می توانند باعث این بیماری شوند بخصوص اگر این فعالیت ها را به طور مداوم، اشتباه و بدن استراحت انجام دهید.

شانه درد

 پارگی تاندون

این اتفاق به آهستگی و مرور زمان یا ناگهانی خواهد افتاد.  معمولا با پیچ خوردن تاندون استخوان گردشی شانه. این آسیب مانع از حرکت دادن شانه خواهد شد. اگر تاندون به طور کامل پاره شود، ماهیچه از استخوان جدا خواهد شد و زمان زیادی برای درمان آن لازم است. اگر تنها بخشی پاره شده باشد سریعتر درمان خواهد شد.

عدم تعادل

حرکت ناگهانی شانه یا گاهی لباس پوشیدن می تواند باعث آسیب تاندون شانه شود. شاید شما آن را یک شانه درد ساده تلقی کنید اما اتفاق می تواند رباط، تاندون و ماهیچه را پاره کند و دوباره این درد حس شود. با بالا بردن دست دوباره درد به سراغتان خواهد آمد و ممکن است که در آینده آرتروز بگیرید.

آرتروز

این بیماری زمانی به سراغ فرد می آید که غضروف پوشاننده استخوان ساییده و از بین رفته باشد. این بیماری باعث درد و تورم خواهد شد و حرکت استخوان را سخت می کند. بیماری آرتروز در سنین میانی ایجاد می شود و با گذر زمان بدتر خواهد شد.

درمان درد شانه

این درمان ها برای اکثر ناراحتی های شانه مناسب است. استراحت و فیزیوتراپی (ترکیبی از ماساژ)، تمرینات کششی می توانند به درمان درد و حرکت شانه ها کمک کند. داروها به تسکین درد و تورم کمک خواهند کرد.

جراحی

معمولا نیازی به جراحی نخواهد بود استراحت و فیزیو تراپی جوابگو خواهد بود. اما بعضی از مشکلات مثل مفصل چرخشی شانه ممکن است که نیاز به جراحی داشته باشد. جراح با تعویض استخوان شانه می تواند آن را درمان کند.

درمانی برای مشکلات نادر

درمان مشکلاتی مثل عفونت، تومور و بیماری های عصبی متفاوت تر خواهد بود. پزشک می تواند عفونت های میکروبی را توسط آنتی بیوتیک ها درمان کند. تومور با جراحی برداشته خواهد شد. مشکلات عصبی ممکن است بر روی اعصاب و سلول های مغزی تاثیر بگذارند. در این حالت نیاز به درمان ویژه خواهد بود.