ناتوانی عضلات چیست و چه زمانی بروز می کند؟ آیا بهترین راه برای ساختن عضله، خسته کردن و از پا در آوردن آن است؟ ناتوانی عضلات به وزنه زدن و نقطه ای اشاره می کند که در آن، عضله دیگر نمی تواند به طور هم مرکز منقبض شود. حتی می توان گفت نقطه ای است که عضله دیگر براحتی قادر به تکرار مجدد حرکت نیست. در این مقاله از بخش ورزش و سلامتی دکتر سلام به بررسی ناتوانی عضلات می پردازیم.

ناتوانی عضلات چیست؟

ساختن عضله در بدن با بلند کردن وزنی بیش از توانایی عضله انجام می شود. در واقع ما باری بیش از اندازه تحمل عضله به آن تحمیل می کنیم تا عضله، خود را از طریق افزایش فیبرهای عضلانی بیشتر و بزرگتر (برای مدیریت این وزنِ اضافه) با شرایط وفق دهد.

ناتوانی عضلات

شکل نهایی این تحمیل بار اضافی، این است که تا رسیدن به نقطه ناتوانی عضله آنرا تمرین دهیم، که این باعث می شود تا عضله حداکثر تعداد واحدهای حرکتی و فیبرهای عضلانی را جذب کند. به همین دلیل است که بسیاری از بدنسازان از این نوع تمرین استفاده می کنند. اما هیچ قطعیتی وجود ندارد که این راه همیشه بهترین مسیر برای ساختن عضلات باشد.

ایده اساسی این موضوع، این است که هر تعداد که می توانید حرکت را با شکل مناسب و صحیح تکرار کنید تا اینکه به نقطه خستگی برسید. سپس این کار را ادامه می دهید تا به جایی برسید که به سختی آخرین تکرار (فشاری که احساسی ناخوشایند را در شما به وجود می آورد) را نیز انجام دهید. شما قرار نیست وزنه ای را به روی سر خود بیاندازید، بلکه باید زمانی را که فرم حرکت را از دست داده و در آن لحظه متوقف می شوید را کشف کنید.

تمرین تا خستگی و تاثیر آن بر ناتوانی عضلات

بیشتر کسانی که به شکل معمول تمرین می کنند، تا مرز رسیدن به خستگی کامل این کار را انجام نمی دهند. بیشتر کسانی که این کار را انجام می دهند معمولا متشکل از بدنسازان، وزنه برداران، افرادی که به نوعی در تمرین های قدرتی پیچیده درگیر هستند و یا افرادی که هدف داشتن عضلات بزرگتر دارند، هستند.

باید گفت مهم است که چه مرد باشید چه زن، و چه بدنساز حرفه ای باشید چه یک بدنساز معمولی، باید وزنه های سنگین بزنید؛ اما از طرفی این را هم باید بدانید که تمرین تا رسیدن به خستگی تمام راه نیست. این کار اشکالاتی دارد:

تمرین تا خستگی باعث احساس درد می شود: سخت است هر بار که تمرین می کنید، به نقطه ناتوانی عضلات برسید. این کار نه تنها به ذهن وبدن شما فشار می آورد بلکه تا حدودی دشوار است که بدون داشتن انگیزه رقابتی، خود را برای رسیدن به این نقطه مجاب کنید.

ممکن است این کار منجر به مصدومیت های ناشی از تمرین بیش از حد شود: انجام بیش از حد این کار می تواند بدن شما را در معرض خطر آسیب قرار دهد.

در صورت انجام این کار این نیاز به زمان استراحت بیشتری دارید: هرچه سخت تر کار کنید، زمان استراحت بیشتری نیاز دارید و در مجموع نیز تمرینات کمتری می توانید انجام دهید. این بدان معنی است که شما نمی توانید به اندازه کافی کار کنید و این نوعی مانع برای شما محسوب می شود؛ چراکه بخش مهمی از هر برنامه قدرتی حجم کار است.

ممکن است انجام این کار برای شما لزومی نداشته باشد: صاحب نظران این ورزش هنوز اتفاق نظری بر سر این موضوع ندارند که آیا رسیدن به نقطه ناتوانی و خستگی کامل، بهترین راه ساختن عضلاتی بزرگتر است؟!

ناتوانی عضلات

چگونه انجام این کار را به بخشی از برنامه روزانه تان تبدیل کنید

بجای اینکه در همه شرایط آنقدر تمرین کنید تا به خستگی و ناتوانی عضلانی برسید، در نظر داشته باشید که می توان در بعضی از تمرینات و یا حرکت ها این کار را انجام داد. این می تواند یک راه برای اولویت بندی تمرینات تان باشد و به تمرکز بر شدت تمرینات و رسیدن به نقطه ناتوانی عضلات تمرین کنید و سپس چرخه هایی را مد نظر داشته باشید که بیشتر به حجم تمرکز داشته و تمرین برای رسیدن به نقطه ناتوانی عضلات را فراموش کنید.

همچنین می توانید تمرین کردن برای رسیدن به ناتوانی عضلانی را به تمرینات عادی تان یا تمرینات مربوط به گروهی از عصلات خاص وارد کنید (مانند شنا رفتن، تمرینات جلو بازو یا پشت بازو) و ببینید که تا چه حد می توانید این کار را ادامه دهید. اما به یاد داشته باشید که حتی اگر برای رسیدن به این نقطه تمرین نمی کنید، شما هنوز هم در حال انجام دادن کاری مثبت برای بدن خود هستید.