در مورد اسب درمانی چه می دانید؟ آیا با فواید و کاربردهای اسب درمانی آشنایی دارید؟ می دانید که با کمک این روش میتوان بیماری های روانی را درمان کرد؟ حیوانات به میزان فوق العاده ای می توانند حمایت احساسی ارائه دهند. فراتر از رابطه با حیوانات خانگی که بسیاری از ما آن را  تجربه کرده ایم، گاهی اوقات حیوانات از طریق به چالش کشیدن تجربیات عاطفی درمان جویان در تنظیمات درمانی شان، به آن ها کمک می کنند. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام به بررسی اسب درمانی برای بیماری های روانی می پردازیم.

اسب درمانی در روانشناسی

روان درمانی وابسته به اسب، امکان ورود این حیوانات به پروسه درمانی را می دهد. با اسب های بالغی که در هر جایی از جهان از 900 تا 2000 پوند یا بیشتر وزن دارند، ممکن است احساس ترس و وحشت کنید که چنین موجود بزرگ و باشکوهی را در جلسات درمانی خود داشته باشید. با این حال، درمان به کمک اسب به دلیل رویکرد تجربی و برخی شواهد اثربخشی رو به رشد آن، با محبوبیت زیادی در حال گسترش است.

اسب درمانی

برای توصیف یا ارجاع به روان درمانی وابسته به اسب اصطلاحات مختلفی استفاده می شود، مانند:

 • سلامت روانی به کمک اسب
 • مشاوره به کمک اسب
 • تسهیل روان درمانی به کمک اسب
 • درمان به کمک اسب

آخرین اصطلاح، یعنی درمان به کمک اسب، اغلب به انواع دیگر درمان، مانند درمان حرفه ای که در آن از اسب ها استفاده می شود، می تواند اشاره کند.

چه کسی از اسب درمانی بهره می برد:

روان درمانی به کمک اسب (EAP) می تواند در انواع جمعیت و در انواع تنظیمات درمانی مورد استفاده قرار گیرد. در حقیقت، اسب ها را می توان در مشاوره با درمان جویان در تمام سنین، حتی با خانواده ها و گروه ها استفاده کرد.

روان درمانی به کمک اسب (EAP) تجربه بسیار متفاوت تری از صحبت درمانی سنتی ارائه می دهد، طوری که برای درمان جویان، فضای باز را به ارمغان می آورد و همگام با یادگیری، فرصتی در جهت استفاده از تمام حواس و پردازش از طریق چالش عاطفی در اختیار فرد قرار می دهد.

کودکان و نوجوانان:

تسهیل روان درمانی به کمک اسب می تواند به اندازه ی بزرگسالان برای کودکان و نوجوانان نیز موثر باشد. کودکان نیز همانند بزرگسالان می توانند چالش هایی مانند تروما، اضطراب، افسردگی، PTSD و غیره را تجربه کنند. اسب درمانی به آنها یک محیط درمانی ارائه می دهد که می تواند کمتر تهدید کننده باشد و جذاب تر از یک مرکز درمان سنتی باشد.

اکثر کودکان شرکت کننده در برنامه EAP در محدوده سنی بین 6 تا 18 سال هستند. آنها اغلب در بازگو کردن و پردازش احساسات و تجربیات دردناک خود دچار مشکل اند. تسهیل اسب درمانی به جوانان و افراد سنین مختلف اجازه می دهد تا بر روی مسائلی مانند:

 • آگاهی احساسی
 • اذعان
 • مهارت های اجتماعی
 • اطمینان
 • اعتماد به نفس
 • اعتماد به دیگران
 • همدلی
 • کنترل برانگیزش
 • مهارت های حل مسئله
 • توسعه و حفظ روابط، کار کنند.

اسب درمانی

فواید اسب درمانی

اگر چه انواع مختلفی از حیوانات می توانند در فرآیند روان درمانی به کار گرفته شوند، با این حال اسب ها ویژگی های منحصر به فردی دارند که باعث می شود آنها بهترین گزینه برای درمان وابسته به حیوانات باشند. طبق گفته کارشناس اضطراب، دکتر رابین زاسیو، اسب ها عناصر منحصر به فردی را در فرآیند درمان به ارمغان می آورند.

بی قضاوت و بی طرف:

انسان ها، مخصوصا درمانگرها، به منظور کشف آسیب های عمیق احساسی و درد عاطفی درمان جویان، فضای امنی را به بهترین شکل ممکن برای شان، ارائه می دهند، ولی درمان جویان به طور واضح نمی توانند افکار خود را به اشتراک بگذارند.

برقراری ارتباط درمانی، در جهت ایجاد اعتماد و تمرین آسیب پذیری، می تواند جلساتی زمان ببرد. داشتن اسب ممکن است آرام بخش باشد، زیرا پاسخ آن به رفتار و احساسات درمان جو، بی طرف است و در مورد تجربه های عاطفی فرد قضاوت نمی کند.

فیدبک و بازخورد در اسب درمانی

اسب ها ناظران مشتاق، هوشیار و حساس به حرکت و احساسات هستند. آن ها اغلب، چون آینه ای، رفتار یا احساسات درمان جو را آشکار می کنند و درک و ارتباطات را منتقل می کنند که به درمان جو اجازه می دهد تا احساس امنیت کند.

همچنین به منظور بررسی و پردازش آنچه که در حال حاضر اتفاق می افتد به درمان جویان این امکان را می دهد که با استفاده از رفتار و تعاملات اسب برای بازخورد ها و فرصت ها، حس خود آگاهی شان را حفظ کنند.

مدیریت آسیب پذیری:

درمان جویان در تلاش برای بازگو کردن چالش های عاطفی، تجربیات گذشته یا منتقل کردن داستان زندگی خود، ممکن است آسیب پذیر باشند، بنابراین اسب می تواند نقطه مرجعی برای بهره مندی از پردازش های فرد ارائه دهد.

اگر صحبت کردن در مورد موضوعی برای فرد، بیش از حد دردناک باشد، با فرآیند استفاده از مثال اسب یا هماهنگ کردن تجربه فرد با تجارب اسب در لحظه اتفاق، موضوع می تواند برای درمان جو کمی ساده تر شود. به این ترتیب، واقعیت خارجی قائل شدن برای موضوع باعث می شود که همه چیز آسان تر شود و مطلب از طریق آن ارائه و پردازش شود.

کاربرد اسب درمانی و درمان بیماری ها

اسب درمانی در کمک به مدیریت چندین وضعیت، دارای برخی شواهد حاکی از اثربخشی آن است.

اسب درمانی

اضطراب:

اضطراب بیش از 17 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده است. اگر چه سطوحی از اضطراب در مرکز زندگی بسیاری از ما- به ویژه در مورد تجربه هایی که شامل تغییر و عدم اطمینان هستند- احساس می شود، اما زمان هایی وجود دارد که افراد به هنگام مواجهه با معیارهای تشخیصی بالینی، دچار اضطراب می شوند. شرایط مرتبط با اضطراب عبارتند از:

 • اضطراب جدایی
 • انتخاب سکوت
 • تشویش بخصوص
 • ترس و تشویش اجتماعی
 • اختلال هراس
 • ترس از مکان های شلوغ
 • اختلال اضطراب عمومی

بسیاری از افرادی که با اضطراب دست و پنجه نرم می کنند، در مورد گذشته خود نگرانند و در مورد آینده خود ترس دارند. همانطور که دکتر زاسیو در طول فرایند درمانی توسط اسب فرصتی برای درمان جویان ایجاد می کند و خاطر نشان می کند که “… در کارهایتان حضور فعال داشته باشید و بر روی وظیفه ای که در دست دارید تمرکز کنید”.

از آنجایی که اسب ها هوشیار و حساس به رفتار و احساسات هستند، می توانند خطر را احساس کنند و با آگاهی بیشتری، واکنش دهند، که به طور معمول منجر به تغییر رفتار و تلاش های احتمالی می شوند. درمان جویانی که با اضطراب درگیرند می توانند به این توانایی توسعه یافته در حس کردن نشانه های خطر، به طرز قابل توجهی واکنش دهند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از روان درمانی به کمک اسب در درمان اضطراب، کمک به ممارست آسیب پذیری درمان جویان در یک محیط امن است. همانطور که درمان جویان یاد می گیرند که با اسب ارتباط برقرار کنند و چیزهای جدیدی را امتحان کنند، از آنها خواسته می شود که با کمک و حمایت تراپیست و اسب از منطقه آسایش خود بیرون بیایند. درمان جویان می توانند تجربه خود مانند ترس و چالش و همچنین هر گونه بینش، کشف یا پیروزی در آنه لحظات را در طول درمان، پردازش کنند.

اسب درمانی

PTSD:

اختلال استرس پس از سکته مغزی (PTSD) می تواند احساس ناتوانی و ضعفی به دنبال داشته باشد، که با افزایش برانگیختگی و واکنش پذیری، خاطرات ناگهانی و کابوس و علائم اجتناب از عواقب تروماتیک مشخص شود. با توجه به انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا (AADA)، برآورد شده است که 7.7 میلیون نفر در سن 18 سالگی یا بیشتر با PTSD مبارزه می کنند. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان می توانند با PTSD دست و پنجه نرم کنند.

اگر چه افراد می توانند آسیب های مختلفی را تجربه کنند که بر توسعه PTSD در آن ها تأثیر بگذارد، افرادی که مجروحیت جنسی را تجربه کرده اند و همچنین سربازانی که با جنگ مواجه شده اند، جمعیت هایی هستند که درجاتی از PTSD را دارند.

استفاده از روان درمانی به کمک اسب در درمان PTSD سربازان، در حال توسعه است. تس هاست، مربی سواری، در برنامه ی سوار درمانی ویرجینیای شمالی، دارای پس زمینه در روانشناسی بالینی است و با استفاده از EAP، در حال کار با سربازان است.

هاست در حال کار با سربازی خاطر نشان کرد: ” بسیاری از آنها پس از PTSD و افسردگی اظهار داشتند که هرگز فکر نمی کردند که دوباره بتوانند با کسی ارتباط برقرار کنند و احساس می کردند که ارتباط مسئله شخصی است.” اما احساس می کردند که می توانند با اسب خودشان ارتباط برقرار کنند و آن را به بقیه زندگی و روابطشان بسط دهند”.

درمان اعتیاد:

اعتیاد به مواد مخدر و الکل همچنان رو به افزایش است و در ایالات متحده مشکل ساز شده است. مرکز کنترل بیماری تخمین زده است که بیش از 72000 نفر در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر در سال 2017 جان خود را از دست داده اند. حدود 50000 مرگ و میر، ناشی از مصرف مواد مخدر شبه افیونی بوده است. نیاز به درمان مؤثر برای کمک به برطرف شدن اعتیاد در هر زمانی به شدت احساس می شود.

روان درمانی به کمک اسب، رویکرد منحصر به فردی برای کار با اعتیاد و کسانی است که دارای شرایط مشترکی هستند. شرط مشترک، آن چیزی است که قبلا به عنوان تشخیص دوگانه نام گذاری می شد و فردی را توصیف می کرد که علاوه بر داشتن وضعیت سلامت روانی دیگری، با اعتیاد مبارزه می کند. این مورد برای افراد مبتلا به سوء مصرف مواد و چالش اعتیاد بسیار رایج است، زیرا نگرانی های مازاد می تواند شامل انواع مختلفی از اضطراب، افسردگی،OCD  یا PTSD باشد.

هدف نهایی درمان اعتیاد این است که به درمان جویان کمک کند تا زندگی عاقلانه، سالم و سازنده ای داشته باشند. همچنین در درمان اعتیاد، در بسیاری از موارد، درمان جویان سخت در تلاشند تا با پویایی ارتباطات خود با اعضای خانواده و یا شریک زندگی خود آسیب شان را بهبود بخشند. یادگیری اعتماد، ممارست بر آسیب پذیری و برقراری ارتباط موثر در طول روند درمان می تواند یک چالش باشد.

اسب درمانی

بیش فعالی:

اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) حوزه مازادی است که روان درمانی به واسطه اسب می تواند برایش مفید باشد. برخی از گزارشات EAP برای بزرگسالان و جوانان مبتلا به ADHD بسیار جذاب است زیرا آن ها، تجربه ای فعال، سرگرم کننده و کاربردی را ارائه می دهند.

در طول درمان وابسته به اسب، درمان جو به طور معمول با یک تراپیست (درمانگر) آموزش دیده، متخصص اسب و اسب سروکار دارد. در روان درمانی با کمک اسب، لزوما هیچ سواری (گردش) نیاز نیست. بلکه تمرکز، تنها بر حضور، توجه، ذهنیت، سر حد مرزها، نشانه های اجتماعی و غیره است.

کای تروتر، با مدرک دکترا، یک مشاور حرفه ای مجوز دار، نویسنده و بنیان گذار شرکت Equine Partners in Counseling (EPIC)، یکی از اولین محققانی بود که تحقیقاتش را بر اثربخشی روان درمانی به کمک اسب، اختصاص داد.

مطالعه او در مورد اثربخشیEAP، یکی از اولین انتشاراتی بود که در مجله خلاقیت در سلامت روانی منتشر شد.

نشان داده شده است که درمان جویان از مزایای مختلف روان درمانی توسط اسب می توانند بهره مند شوند، ای مزایا شامل:

 • کاهش پرخاشگری
 • بهبود تمرکز
 • بهبود قضاوت های معمول و رهنمون ها
 • تقویت عزت نفس
 • تقویت شرافت نفس
 • روابط دوستانه کم تنش، می باشد.

درمان جویانی که با ADHD مبارزه می کنند، می توانند در جلسات اسب درمانی احساس موفقیت کنند و از مزایای زیادی برخوردار شوند. کیت مولنر، به عنوان یک کارشناس پزشکی بالینی مجاز، توضیح می دهد که “… درمان جویان احساس می کنند که خودشان به تنهایی چیزی به دست آورده اند، نه اینکه با گفته والدین یا معلم، کاری انجام داده باشند. یک حیوان 1500 پوندی به مسیری که شما می خواهید حرکت می کند زیرا شما توانسته اید تمرکز کنید. بنابراین شما به جای کاری که شخص دیگری از شما می خواست انجام دهید، کاری را که خودتان می خواهید انجام می دهید”.

این احساس موفقیت می تواند برای هر کسی مهم باشد، به خصوص برای کسی که با ADHD مبارزه می کند. آنها بازخورد فوری از اسب خود دریافت می کنند و یاد می گیرند که چگونه اعتمادشان را تقویت کنند و به طور موثر ارتباط برقرار کنند و چگونه برای رسیدن به اهداف شخصی یا مراحل مهمی از زندگی خود، کار کنند.

متخصصان اسب سواری:

انجمن رشد و یادگیری اسب سواری (EAGALA) یک سازمان غیر دولتی است که به تنظیم استاندارد متخصصان کار با اسب ها در یک محیط درمانی اختصاص یافته است. آنها آموزش می دهند و یک گواهینامه تخصصی به کسانی که مایل به حرفه ای و برسمیت شناخته شدن دارند و آموزش اسب سواری دیده اند، اعطا می کنند.

علاوه بر EAGALA، برای کسانی که با درمان جویان در زمینه EAP مشغول به کار هستند، برنامه های دیگری شامل آموزش مناسب و استاندارد نگهداری از اسب ها اختصاص داده می شود.

درمان وابسته به اسب یک سبک خاص و تخصصی در زمینه روان درمانی است، که پزشکان در جستجو و کسب آموزش ویژه و صدور گواهینامه مرتبط با عمل EAP هستند.

اسب درمانی

مواردی که در اسب درمانی باید در نظر بگیریم:

به هنگام تصمیم گیری برای بررسی درمان توسط اسب برای خود و یا دوست عزیزی، عوامل متعددی وجود دارد.

زمان سنجی:

بسته به چالش هایی که درمان جو با آن مواجه است، زمان بندی ممکن است برای EAP مناسب باشد یا نباشد. به عنوان مثال، زمانی که کسی با اعتیاد مواجه می شود، قبل از اینکه امکان استفاده از خدمات اسب درمانی را داشته باشد، به زمان مناسبی برای سم زدایی بر اساس پیروی از یک برنامه درمانی مناسب، نیاز خواهد داشت.

ترس:

اگر چه اسب درمانی برای درمان اضطراب فرد مفید است، با این حال ممکن است یک درمان جو از اینکه در اطراف یک اسب بزرگ قرار گیرد واهمه داشته باشد و انگیزه ای برای حضور در این نوع درمان نداشته باشد. ممکن است یک خاطره تهاجمی از حیوانات داشته باشد که باعث شود مایل به شرکت در این نوع درمان نباشد.

مهم است که با ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشت روانی آموزش دیده ای صحبت کنید تا تعیین کند که آیا شما یا یکی از عزیزانتان صلاحیت درمان با اسب را دارید یا خیر. در اکثر برنامه ها قبل از شروع هر گونه درمانی، یک فرایند ارزیابی برای تعیین اینکه آیا EAP برای شما مناسب است یا خیر، وجود دارد.

هزینه:

از آنجایی که روان درمانی به کمک اسب، اخیرا به عنوان درمان مؤثر و مشهوری برای سلامت روان و سوء مصرف مواد، در حال گسترش است، بنابراین این نوع از خدمات ممکن است تحت پوشش بیمه قرار نگیرند. هزینه خدمات EAP با توجه به مکان اجرای آن، می تواند متفاوت باشد.