دلایل کاهش وزن ناگهانی چیست؟ حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که گاهی بدون داشتن رژیم و برنامه ای برای کاهش وزن، به طرز شگفت آوری وزنتان را از دست داده اید. دقت کنید اگر بعد از گذشت چند ماه وزنتان همین طور به روند کاهشی ادامه داد حتما با پزشک خود تماس بگیرید چون این مورد اصلا عادی نیست. در ادامه با مواردی که می تواند باعث کاهش وزن ناگهانی در شما شود بیشتر آشنا می شوید. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی دلایل کاهش وزن ناگهانی می پردازیم.

کاهش وزن ناگهانی و نامعلوم

اگر بیش از 5٪ از وزن خود را در 6 تا 12 ماه از دست بدهید با پزشک خود تماس بگیرید، به ویژه اگر شما یک فرد سالمند هستید. کاهش وزن ناگهانی بدون هیچ دلیلی می تواند نشانه ای از یک مشکل در سلامتی شما باشد.

کاهش وزن ناگهانی

غده تیروئیدی و کاهش وزن ناگهانی

اگر غده تیروئید پرکار باشد، بیش از حد هورمون تیروئید تولید می شود، و متابولیسم شما را افزایش می دهد تا کالری بیشتری مصرف کنید و این باعث می شود که وزن شما کاهش یابد.شما ممکن است با اضطراب و استرس نیز مواجه باشید که بهتر است به دکتر خود بگویید. دکتر شما می تواند به شما در درمان آن کمک کند. او همچنین ممکن است با شما درباره جراحی صحبت کند تا تمام یا بخشی از تیروئید شما را از بین ببرد.

دیابت

انسولین یک هورمون است که بدن شما آن را برای تبدیل قند خون به انرژی تولید می کند. اگر دیابت دارید، یا نمیتوانید انسولین را ایجاد کنید یا نمیتوانید آن را به نحوی که نیاز دارید استفاده کنید ممکن است دچار کاهش وزن بی دلیل شوید. هنگامی که سلول های شما از سوخت و ساز خارج می شوند، بدن شما فکر می کند که گرسن هاست و به سوزاندن چربی و عضله می پردازد. این باعث می شود که وزن کم کنید و حتی شما  ممکن است حس تشنگی، خستگی، گرسنگی داشته باشید. اگر این علائم را متوجه شدید، با پزشک خود صحبت کنید. اگر دچار دیابت هستید، می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه درمان مناسب داشته باشید.

بیماری سلیاک و کاهش وزن ناگهانی

اگر این بیماری را داشته باشید، بدن شما به گلوتن واکنش نشان می دهد، گلوتن یعنی پروتئینی که در گندم و دانه های دیگر یافت می شود. هنگامی که شما آن را می خورید، سیستم ایمنی بدن شما – که به شما کمک می کند با باکتری ها و دیگر میکروب ها مبارزه کنید – اشتباه به روده کوچک خود حمله می کند. این مبارزه می تواند بدن شما را در مصرف مواد مغذی ناتوان کند و جذب مواد مغذی در بدن شما کاهشیابد و این می تواند منجر به کاهش وزن شود. شما همچنین ممکن است سردرد، خارش پوست، زخم دهان و درد مفصلی داشته باشید. فقط یک پزشک می تواند به شما بگوید شما این بیماری را دارید یا نه. اگرتشخیص اینگونه بود که شما این بیماری را دارید، باید از یک رژیم غذایی ویژه برای جلوگیری از علائم استفاده کنید.

داروی لیزینوپریل

داروها

داروهای مورد استفاده برای درمان برخی بیماری ها ممکن است متابولیسم شما را افزایش دهد، بنابراین کالری بیشتری را مصرف می کنید یا گرسنه تر می شوید. این شامل:

  • داروهای شیمی درمانی
  • داروهای ضد افسردگی
  • داروهای دیابت نوع 2

استرس

از دست دادن چیزهایی مانند  شغل، طلاق یا مرگ یکی از عزیزان، باعث می شود که شما اشتهای خود را از دست داده و توجه تان نسبت به خوراک خود کمتر شود که این باعث کاهش وزن در شما می شود. بهتر است بعد از این قضایا اگر نتوانستید به اشتهای خود برگردید با پزشک و یا یک مشاور صحبت کنید.

لوپوس و کاهش وزن ناگهانی

این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما  به بافت ها و ارگان های شما حمله می کند. شما ممکن است وزن خود را از دست بدهید زیرا می تواند سیستم گوارش شما را تحریک کند و بدن شما را از جذب مواد مغذی باز دارد. ممکن است خیلی خسته باشید و مفاصل شما ممکن است صدمه ببینند یا سفت شوند. پزشک شما می تواند به شما کمک کند این علائم را با دارو و تغییرات در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود کاهش دهید.

بیماری آدیسون

بدن دارای 2 عدد غده فوق کلیه می باشد که در بالای کلیه ها قرار دارند. این غده، یک غده درون ریز است و با ترشح هورمون ها، سلامت بافت ها و اعضای بدن را حفظ می کند ، بخش خارجی، هورمون هایی به نام کورتیکواستروئید می سازد. کمبود هورمون های قشر غده فوق کلیوی(هیپوکورتیکوئیدی) باعث بیماری آدیسون (به انگلیسی:Addison diseases) می شود.

در بیماری آدیسون، مقدار کمی کورتیزول و آلدوسترون تولید می شوند. بیماری آدیسون به نام “نارسایی غده فوق کلیه” نیز خوانده می شود.بیماری آدیسون ، در هر سنی و جنسی رخ می دهد بیماری آدیسون یک بیماری نادر است که هم مردان و هم زنان را در هر سنی متأثر می سازد. غده فوق کلیه شما به اندازه کافی از هورمون های کورتیزول تولید نمی کند. این می تواند مسائل مربوط به معده مانند حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و بعضی موارد دیگر مانند اسهال را در شما ایجاد کند که باعث کاهش اشتها و در نتیجه کاهش وزن می شود.