با مسکن های اعتیاد آور آشنایی دارید؟ اگر شما نیز جزء 50 میلیون افراد بزرگسال در ایالت متحده باشید که به دردهای مزمن و یا دردهایی که به طور مرتب وجود دارند، مبتلا هستند، ممکن است یکی از داروهای مسکن به نام اپوئیدها ( داروهای اعتیادآور) برای شما تجویز شده باشد. با وجود اینکه این داروها مسکن هایی قوی هستند، متخصصان معتقدند که این دسته از داروها برای طولانی مدت موثر نیستند. علاوه بر این، افرادی که از این داروهای تجویزی استفاده می کنند، ممکن است احتمال ابتلای آنها به اعتیاد و یا مرگ افزایش پیدا کند. در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام به بررسی عوارض مسکن های اعتیاد آور می پردازیم.

مسکن های اعتیاد آور – بعضی از افراد در معرض خطر ابتلا به اختلال مصرف مواد قرار می گیرند

دین، مدیر مرکز پزشکی مراکز ترک اعتیاد در پنسیلوانیا بر این باور است که ژنتیک نقش تعیین کننده ای در ابتلای افراد به اعتیاد دارد. در برخی افراد، اعتیاد به مواد مخدر ممکن است در کمتر از سه هفته ایجاد شود و برای برخی دیگر وابستگی به این مواد ممکن است در طول سالها مصرف ایجاد شود. دکتر دین می گوید: که افرادی که سابقه ی خانوادگی به اختلالات مصرف موارد از جمله الکل و اعتیاد به آمفتامین دارند، بیشتر در معرض خطر هستند. همچنین افرادی که ممکن است مستعد سوء استفاده از مواد مخدر باشند شامل افرادی با مشکلات سلامتی روانی مانند افسردگی، اضطراب و اختلال استرس پس از PTSD هستند.

مسکن های اعتیاد آور

مسکن های اعتیاد آور – بسیاری از افرادی که وابستگی فیزیکی به مواد مخدر دارند، این مواد را مصرف نمی کنند

افرادی که برای آنها داروهای اعتیاد آور برای از بین بردن دردهای مزمن تجویزشده است، اغلب و با گذشت زمان بدن آنها نسبت به دارو مقاوم می شود. این به این معنی است که با گذشت زمان میزان اثر دارو کاهش می یابد و نیاز به مصرف دوزهای بیشتر برای تسکین دردشان به وجود می آید و نسبت به این مواد وابستگی پیدا می کنند. دکتر دین می گوید که یک دارو نباید حس لذت به افراد بدهد و وابستگی به آن ایجاد شود.

افراد دیگر به ویژه افرادی که حداقل برای چند هفته مواد مخدر را به عنوان دارو مصرف کرده اند، علائمی مانند حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات، خواب سخت و افزایش درد بعد از مصرف دارو، بسیار رایج هستند. دکتر دین می گوید که بروز علائم ثانویه پس از ترک دارو به ویژه برای افراد مبتلا به دردهای مزن مشکل ساز است. زیرا آنها احساس می کنند که دردشان غیر قابل تحمل است، بنابراین مدام این نکته را به خود یادآرو می شوند که بهتر است که استفاده از داروها را ادامه دهند. ولی درواقع این درد به دلیل عوارض پس از ترک داروها است.

بیماری هایی که شما هیچ وقت نمی توانید از شر درد خلاص شوید

اگر بیماری های سخت و مزمن مانند آرتریت دارید، شما تقریبا این احساس درد را برای همیشه خواهید داشت و این امری مهم است که این واقعیت را بپذیرید. دکتر دین می گوید: اگر هدف شما این است که با مصرف داروهای مسکن و اعتیاد آور، درد را برای همیشه از بین ببرید، پس خود را برای یک ناامیدی بزرگ آماده کنید. در این نوع بیماری های مزمن هدف این است که میزان درد را کاهش دهید تا بتوانید با آن سازگاری کنید. اما این به این معنی نیست که آنها باید درد بکشند.

استفاده از مسکن های دیگر مانند مسکن های موقتی می توانند جایگزین داروهای اعتیاد آور شوند. این داروها شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، داروهای ضد افسردگی خاص و داروهای ضد انعقاد و داروهای موضعی است. دکتر دین همچنین استفاده از داروهای جایگزین مانند طب سوزنی، یوگا، فیزیوتراپی و مدیتیشن را توصیه می کند و یادآور شده که استفاده از درمان های غیر دارویی بسیار خوب و عالی هستند.

مصرف خودسرانه دارو معضل بزرگ این روز ها!

ریسک مصرف مجدد دارو و وابستگی به آن بالا می رود

دکتر دین می گوید: به طور کلی، افرادی که در معرض ابتلا به اعتیاد مواد مخدر هستند، باید مجددا از این داروها استفاده کنند. به همین دلیل زمینه برای استفاده ی مجدد از این داروها فراهم می شود و نتیجه ی آن وابستگی به یک ماده اعتیاد آور سبب ایجاد اختلال مصرف مواد دیگر می شود.

دین توضیح می دهد: هنگامی که اختلال مصرف مواد در یک فرد ایجاد می شود، مدارهای خاصی در مغز به یکدیگر متصل می شوند. زمانیکه فرد مورد نظر استفاده از این ماده را متوقف می کند، این اتصال ها ضعیف می شوند اما هرگز به حالت عادی برنمی گردند. بنابراین زمانی که فرد دوباره این داروهای اعتیاد آور را مصرف می کند، این مسیرها در مغز سریعتر ایجاد می شوند.

دکتر دین می گوید: اگر اختلال مصرف داروهای اعتیاد آور را دارید و شروع به استفاده از ماری جوانا کرده اید، شما در واقع در معرض خطر ابتلا به اختلال مصرف مواد مخدر هستید که اغلب به آن معتاد به ماری جوانا گفته می شود. الکل هم یکی از این مواد است. شما ممکن است که هرگز الکل را ننوشیده باشید اما به دلیل همین اتصال های ایجاد شده در مغز، خطر ابتلای شما به اختلال اعتیاد به الکل در شما بالاتر است.