خبر بسیار خوب! غذاهای سالم و خوشمزه برای کل بدن شما از جمله مفاصل بسیار مناسب هستند. اما باید بدانید که آرتریت روماتوئید را درمان نمی‌کنند. در رژیم غذایی خود تا می‌توانید غلات، سبزیجات، میوه‌ها، ماهی و سایر مواد کم پروتئین‌ها را قرار دهید. بعضی از مواد می‌تواند به ورم شما کمک کنند. این مواد شامل روغن ماهی، خشکبار و چای می‌باشد. محدود کردن هرچه بیشتر قند و شکر و چربی‌های اشباع شده و هرگونه ماده‌ی غذایی که می‌دانید سلامت را تهدید می‌کند بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در این بخش از بیماری های دکتر سلام به بررسی آرتریت روماتوئید می پردازیم.

آرتریت روماتوئید و فعالیت بیشتر

با ورزش کردن مفاصل شما به خوبی حرکت می‌کنند و باعث می‌شود عضلات و ماهیچه تقویت و قوی شوند. اگر باید وزن خود را کاهش دید، ورزش کردن گزینه مناسبی برای از دست دادن چربی‌های اضافه می‌باشد. با کاهش وزن و از دست دادن چربی‌های زیاد مفاصل شما کمتر تحت فشار و استرس قرار می‌گیرند. تا می‌توانید ورش‌هایی مانند ایروبیک، آمادگی جسمانی و انعطاف پذیری را در برنامه خود قرار دهید. یک درمانگر فیزیکی یا یک مربی با تجربه در خصوص RA می‌تواند تمرینات مناسبی را به شما ارائه دهد و شما را راهنمایی کند.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید و ریلکس کردن

همانطور که برای زمان‌های ورزش خود برنامه ریزی می‌کنید از یاد نبرید که داشتن زمان هایی برای ریلکس کردن و در آرامش بودن نیز بسیار مهم است. آرتریت روماتوئید به گونه‌ای می‌باشد که ممکن باعث خستگی در بدن شما شود. سعی کنید بیش از آن که در توان دراید انجام ندهید. زمانی که به استراحت احتیاج دارید به خود استراحت دهید. حتما 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید همچنین داشتن چرت‌هایی کوتاه در بین روز نیز می‌تواند شما را پر انرژی‌تر کند.

فیزیوتراپی نیز گزینه مناسبی می‌باشد

شما با چند جلسه فیزیوتراپی می‌توانید تفاوت را در خود احساس کنید. فیزیوتراپ به شما تمرین‌های مطمئن و ساده آموزش می‌دهد تا بتوانید عضلات خود را قوی‌تر کنید و راحت‌تر حرکت کنید. همچنین از فیزیوتراپ خود می‌توانید بخواهید که دستگاه یا ابزاری را به شما برای انجام تمرینات بیشتر معرفی کند.

آیا سیگار می‌کشید یا نوشیدنی های الکلی می‌خورید؟

باید بدانید که سیگار کشیدن علائم RA را بدتر می‌کند و درمان دارویی را مختل می‌کند. سعی کنید که عادت سیگار کشیدن را ترک کنید، هرچند این کار احتیاج به تمرین و سختی داشته باشد. از پزشک خود بخواهید تا به شما در این مورد مشاوره دهد. این موضوع را به خاطر داشته باشید که مصرف الکل می‌تواند داروهای مصرف شده توسط شما برای درمان RA را به گونه‌ای هدایت کند که موجب آسیب رسیدن به کبد شما شود.

کیسه آب گرم یا کیسه‌ی پر یخ

سعی کنید تغییر درجه ایجاد کنید تا وضعیت درد مفاصل خود را درمان کنید. در وان آب گرم دراز بکشید، دوش آب گرم بگیرید یا ازکیسه‌های آب گرم و یا حوله گرم برای قسمت‌های حساس مفاصل خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از کمپرسور های یخ و آب سرد نیز استفاده کنید تا قسمت‌های داغ شده مفاصلتان را آرام کنید. شما می‌توانید از سرد یا گرم بودن هرکدام را که می‌خواهید انتخاب کنید.

با دیگران صحبت کنید

شاید سخت باشد که در مورد RA خود با دیگران صحبت کنید اما تلاش کنید! شاید خانواده شما متوجه نشوند که شما دارای چه مشکلاتی هستید خصوصا اگر شما از نظر ظاهری سالم جلوه کنید. اگر روز بدی را سپری کرده‌اید با خانواده خود در مورد آن صحبت کنید یا اینکه مایل باشید به جای غذا خوردن در رستوران در خانه شام خود را میل بفرمایید. در مورد مشکلات خود با اعضای خانواده تان صحبت کنید تا شرایط شما را درک کنند.

زمان لازم می‌باشد

درمان آرتریت روماتوئید، درد، خشکی بدن، خستگی را در شما کاهش می‌دهد اما این اتفاق یک شبه رخ نمی‌دهد و نیازمند زمان است. ممکن چند هفته یا چند ماه زمان لازم باشد تا شما احساس بهتری را تجربه کنید. زمانی که قرص جدیدی را آغاز می‌کنید از پزشک خود بپرسید که چه زمانی بیشترین تفاوت را در خود احساس خواهید کرد، اگر بعد از مدت زمان سپری شده نتیجه‌ای را در خود احساس نکردید پزشک خود را مطلع سازید.

بیماران آرتریت روماتوئید ، چه چیزی برای شما بهترین است؟

برای اینکه بهترین درمان برای RA داشته باشید بهتر است از پزشک خود مشورت بگیرید. دارو بهترین درمان برای شما می‌باشد اما فراموش نکنید که عوامل‌های دیگری نیز می‌تواند حال شما را بهتر  و از مفاصل شما مراقبت کند. به عنوان مثال پزشک تکنیک‌های فیزیوتراپی یا کنترل استرس را به شما پیشنهاد می‌کند یا برای داشتن رژیم غذایی مناسب راه‌های دیگری به شما پیشنهاد می‌کند.

با دکتر خود در تماس باشید

شما و پزشکتان یک تیم هستید. صحبت کردن در مورد خودتان به پزشک کمک می‌کند که بداند درمان شما چگونه در حال انجام شدن می‌باشد پس تا می‌توانید به پزشک خود بازخورد بدهید. اگر عوارض جانبی داروها را در خود احساس کردید یا اگر نتیجه دلخواه خود را هنوز نگرفته‌اید یا به هر دلیل دیگری داروهای شما دچار مشکل است با پزشک خود این مسائل را در میان بگذارید. به یاد داشته باشید که باید داروی خود را مصرف کنید، دوز آن را نمی‌توانید تغییر دهید در ابتدای همه تغییرات باید با پزشک خود صحبت کنید و او هر گونه تغییری را تجویز کند.