آب لیمو می تواند در از بین بردن لکه های پوستی و سوراخ های ایجاد پوست موثر باشد و معمولا به عنوان یکی از اجزای ترکیبات خانگی که برای درمان پوست صورت استفاده می شوند. از آنجایی که آب لیمو می تواند حساسیت زا باشد و باعث خاریدن پوست و باز بین بردن آکنه ها هستند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی فواید آب لیمو برای پوست و بیماری های پوستی می پردازیم.

آیا می توان از آب لیمو برای از بین بردن آکنه ها استفاده کرد؟

لیمو اغلب اوقات به ماسک ها و شوینده هایی که خودتان می توانید آن ها را بسازید به عنوان منبعی طبیعی از ویتامین آلفا هیدرکسی اسید که به عنوان ابزاری طبیعی برای از بین بردن سلول های مرده سطح پوست کاربرد دارد، شناخته می شود. آب لیمو همچون دارای مواد مغذی دیگری است که به پوست منفعت می رسانند.

آب لیمو

دکتر رابین اوانس از ایالت کنکتیکوت جنوبی می­گوید که آب لیمو می تواند پوست و مو را براق کند. وی همچنین بر تاثیر آب لیمو روی لکه های پوستی مانند لکه هایی که از جای آکنه ها باقی مانده تاکید می کند و می افزاید که این ماده به عنوان منقبض کننده در شست و شوی صورت های پر جوش کاربرد دارد.         اگرچه متخصصان پوست بر این باوراند که آب لیمو ملایم ترین ترکیبی نیست که میتوان از آن استفاده کرد. دکتر اوان راجع به اینکه آب لیمو نباید با چشم برخورد داشته باشد و امکان سوزاندن پوست های خشک توسط آن وجود دارد، هشدار داده است.

آب لیمو چگونه روی پوست تاثیر می گذارد؟

موادی که در آب لیمو هستند پوست شما را پاک می کنند:

آلفا هیدروکسی اسید

این اسید به طور طبیعی در قندها و میوه ها، از جمله لیمو، وجود دارد و اغلب از آن در محصولات مراقبت از پوست و مواد شیمیایی نیز استفاده می شود، زیرا آنها همانند عصاره ای شیمیایی عمل می کنند، که پوست مرده را از بین می برد و باعث لایه برداری پوست می شوند. AHA موجود در آب لیمو از اسید سیتریک ساخته شده و برای پاک کردن منافذ و از بردن روغن اضافی پوست مناسب است. با توجه به سطح بالای اسید لیمو میتوان گفت که دارای خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی است.

آب لیمو

ویتامین سی

لیمو منبع خوبی از ویتامین C است، که تحت عنوان  اسید اسکوربیک نیز شناخته می شود. بدن و پوست ما به ویتامین C نیاز دارند تا رشد کند. ویتامین c، غنی از خواص آنتی اکسیدانی است و نقش مهمی در ایجاد کلاژن دارد که می تواند پوست ما را درخشان تر و جوان تر کند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که آب لیمو خالص ممکن است ویتامین C کافی نداشته باشد و روی پوست اثری نگذارد.

چگونگی استفاده از لیمو در درمان آکنه شما

لیمو ممکن است بهترین انتخاب برای پاکسازی آکنه نباشد، اما اگر پوستی زیر داشته باشید می توانید از آن به عنوان ماسک صورت، شستشوی صورت یا تونر استفاده کنید. در صورت امکان قبل از ماسک گذاشتن کمی آب لیموی تازه را روی پوستتان امتحان کنید تا مطمئن شوید آلرژی ندارید.

یک روش ساده برای پاک کردن آکنه استفاده با کمک آب لیمو این است که آن را با جوش شیرین، آب گل رز و روغن زیتون ترکیب کنید تا ماسک ایجاد شود. هنگامی که مخلوط به پودری ضخیم تبدیل شد، آن را به طور مستقیم بر روی پوست بمالید و پس از ده الی 15 دقیقه آن را از روی پوست بردارید. سپس با آب گرم پوستتان را شستشو دهید. شما می توانید برای مالیدن ماسک روی صورتتان از توپی پنبه ای استفاده کنید.

آب لیمو

عوارض جانبی استفاده از لیمو برای از بین بردن آکنه چیست؟

آلفا هیدروکسی اسید که لیمو را به عنوان ماده ای مفید برای درمان های پوستی به ما می شناساند، مسئولیت عوارض جانبی استفاده از لیمو را نیز بر عهده می گیرد.

سطح اسیدیته بالا در لیمو ضخامت سطح پوست را کاهش می دهد، که می تواند مانع محافظتی آن را از بین ببرد و باعث تحریک پوست، عفونت و آسیب آن شود. به ادعای متخصصین پوست تنها لایه ی سطحی پوست است که ضخیم است.

دکتر سینتیا بیلی از مرکز Bailey Skin Care می گوید: “استفاده از آب لیمو یعنی بروز آلرژی  لذا من آن را توصیه نمی کنم. من همیشه مرکبات را آلرژی زا می بینم. رایج ترین دلیل خشکی لب نتیجه فعل و انفعال آب لیمو و چای است”

خواص لایه برداری لیمو می تواند مشکل ساز باشد، مخصوصا برای افرادی که پوست تیره دارند. حتی یک ایراد کوچک در ناحیه آسیب دیده ممکن است منجر به تغییر رنگ ناخواسته پوست شود، بنابراین هنگام استفاده از لیمو بسیار دقت کنید تا رنگ پوستتان عوض نشود.

آب لیمو

گزینه های دیگر درمان چیست؟

برای بسیاری از ما، خطرات لیمو از مزایای آن بیشتر است. خوشبختانه، بسیاری از دیگر مواد پاک کننده آکنه وجود دارد که دارای همان خواص لیمو هستند اما بهترین درمان های آکنه آنهایی هستند میتوان آن ها را کنترل کرد و درباره ی آن ها مطالعه شده است.

آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می کند محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک را برای درمان آکنه های خفیف و محصولات حاوی رتینوئید برای درمان آکنه شدید توصیه می کند.

پراکسید بنزوئیل

پراکسید بنزوئیل، که در انواع مختلفی از محصولات مراقبت از پوست در دسترس است، یک درمان رایج برای آکنه است زیرا می تواند باکتری ها را از بین ببرد. از غلظت دو تا پنج درصد این ماده برای درمان پوست و از غلطت های دیگر برای کاربرد های پزشکی استفاده می ­شود.

اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک یا بتا هیدروکسی اسید درمانی شناخته شده برای حذف لایه بیرونی پوست و از بین بردن سلول های مرده پوست است. این اسید نیز محلول در روغن است، بنابراین می تواند به لایه های عمیق پوست نفوذ کند. این خاصیت اجازه می دهد تا اسید سالیسیلیک برای از بین بردن منافذ، خرابی ها و رادیکال های آزاد که باعث ایجاد لکه می شوند کاربرد داشته باشد.

آب لیمو

رتینوئید ها

برای درمان موارد شدیدتری از آکنه، AAD به شما توصیه می کند که ایزوترتینوئین (که تحت عنوان Accutane نیز شناخته می شود) استفاده کنید. این ماده نوعی از رتینوئید – مشتقات ویتامین A است -که در منافذ پوستی روغن ایجاد می کند و باعث بروز آکنه می شود. ایزوترتینوئین دارای توانایی منحصر به فرد برای کاهش دادن فعالیت غده های روغنی و کشتن باکتری هایی است که می توانند موجب آکنه شوند. با این وجود، خطرات جدی درباره استفاده از ایزوترتینوئین و دیگر رتینوئید ها وجود دارد از جمله مسائل بهداشت روانی و ایجاد نقص در جنین زنان باردار .

آیا باید آب لیمو را امتحان کنید؟

برخی از فواید استفاده از آب لیمو بدین شرح است: ارزان است، به طور گسترده ای در دسترس است و به نظر می رسد برای درمان آکنه موثر باشد. با این حال، قبل از اینکه میوه ها را در هر جایی از پوست خود بگذارید و از آب لیمو استفاده کنید، از خطراتی که ممکن است شما را تهدید کند آگاه شوید. امن ترین راه این است که برای دریافت مشاوره با متخصص پوست تماس بگیرید یا از درمانگر های خفیف آکنه مثل بنزوئیل پراکسید و اسید سالیسیلیک استفاده کنید.