مزوتراپی چیست؟ همه ما می دانیم که درمان های تزریقی می­ توانند شگفتی ایجاد کنند. یقینا دلیلی وجود دارد که سازندگان بوتاکس، درآمد خالص حدود ۱۵ میلیارد دلار را در سال ۲۰۱۸ گزارش کرده اند. اما برخی می گویند که یک بازی جدید در حال تغییر صحنه است که به طور کل همه چیز را تغییر می­ دهد. اگر ایده تزریق سم به پوست برای شما جالب نیست، پس ممکن است مزوتراپی برای شما مفید باشد. این روش ادعا می­کند که پوست را با تزریق یک بسته حاوی ویتامین، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی عمیق به لایه های پوستی احیاء می­کند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی مزوتراپی می پردازیم.

مزوتراپی چیست؟

طرفداران مزوتراپی می گویند که این روش به حذف چربی اضافی در مناطقی مانند شکم، پاها، بازوها، صورت، ران و باسن کمک خواهد کرد، در حالی که به طور همزمان چین و چروک و سلولیت را کاهش می­دهد. پس به آن به عنوان یک مخلوط معجزه آسا در ارتباط با بافت بدن و جوان  سازی پوست فکر کنید. با این حال، بسیاری از متخصصان در مورد اثربخشی درمان مزوتراپی تردید دارند. آیا واقعا این کار را انجام می دهد؟ پاسخ، متاسفانه، نه است. در این مقاله ما نگاهی نزدیک  تر به مزوتراپی می اندازیم و ادعاهای مختلف در خصوص این روش درمانی را تایید یا رد می­کنیم.

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی یک درمان غیر جراحی است که برای طیف وسیعی از کاربردهای زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. فرهنگ انگلیسی کالینز، مزوتراپی را به عنوان یک روش زیبایی تعریف می کند که در آن مقادیر زیادی از داروها، ویتامین  ها و غیره وجود دارد. این مواد به طور مرتب به بافت زیر پوست تزریق می شوند تا فقدان چربی را افزایش دهند.

این درمان همچنین به عنوان یک جایگزین جراحی زیبایی برای افرادی که از ریزش مو، سلولیت و دیگر نگرانی  های پوستی زیبایی رنج می برند، در نظر گرفته می شود. در طول فرآیندی کوتاه، یک پزشک از یک تفنگ تزریق ویژه برای تزریق چندگانه کوکتل استفاده می کند که هر بخش بین ۱ تا ۴ میلیمتر در زیر پوست تزریق می شود. اغلب افراد برای کسب نتایج بهینه بین ۳ تا ۱۵ جلسه نیاز دارند و درمان عموما در طول یک دوره دو هفته ای انجام می شود.

اگرچه این درمان در ایالات متحده محبوبیت قابل توجهی به دست آورده است، اما این روش چندان جدید نیست. در حقیقت دکتر مایکل پیستور پزشک فرانسوی، مزوتراپی را در سال ۱۹۵۲ اختراع کرد، یافته  های خود را ارائه داد و مزایای این روش را تا زمان مرگش در سال ۲۰۰۳ جمع آوری کرد. به خاطر کار دکتر پیستور، این درمان در فرانسه و بسیاری از نقاط اروپا و آمریکای جنوبی در قرن گذشته و در قرن حاضر محبوب بوده است. دکتر پیستور انجمن فرانسوی مزوتراپی را در سال ۱۹۶۴ تاسیس کرد.

بر طبق گفته نشریه جراحی پلاستیک، مزوتراپی زمانی تنها برای تسکین درد و درمان ریزش مو و پسوریازیس (صدفک) به کار برده می­ شد، اما امروزه اغلب به عنوان جایگزین غیر جراحی لیپوساکشن به بازار عرضه می شود.

این روشی است که مزوتراپی به عنوان یک درمان کاهش چربی عمل می کند: یک سوزن بلند مواد مختلف را به مزودرم (لایه میانی چربی و بافت همبند در زیر پوست) می رساند و چربی اضافی را هدف قرار می دهد.

مزوتراپی چیست؟

در سوزن مزوتراپی چه چیزی وجود دارد؟

کاربردهای مختلف به گزینه های مختلف درمانی برای اهداف مختلف زیبایی نیاز دارند. به عبارت دیگر، یک تزریق مزوتراپی با توجه به نتایج مورد نظر ممکن است متفاوت باشد. گفته می شود که اغلب جلسات مزوتراپی نیازمند تزریق یکی یا تمام اجزای زیر هستند:

  • داروهای تجویزی – برخی اما نه تمام تزریقات مزوتراپی حاوی داروهای تجویزی مانند داروهای ضد التهاب و آنتی بیوتیک ها هستند. بدیهی است که بسته به شرایط پزشکی خاص تان، این داروها می توانند به تسکین درد، ناراحتی و علائم دیگر کمک کنند. در حقیقت، رساندن یک دارو به طور مستقیم، به بافت های بدن اجازه می دهد که دارو به آرامی و در دوزهای پایین تر پخش شود، که در مقایسه با مصرف خوراکی می تواند دارو را تحمل پذیرتر کند. وازودیلاتورهایی مانند مینوکسیدیل که رگ  های خونی را باز می کنند، ممکن است برای درمان رشد مو اضافه شود.
  • لسیتین- وقتی که مزوتراپی برای کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد، پزشکان اغلب سلول های چربی را با لسیتین که یک ترکیب طبیعی است که به هضم چربی ها کمک می کند، تزریق می کنند. این ماده اغلب در کنار دارویی به نام ایزوپروترنول یعنی عاملی که به شکستن سلول های چربی به وسیله تحریک انتشار انسولین کمک می کند، به کار می رود. محققان براین باورند که این اجزا در کنار هم به پراکنده کردن رسوبات چربی کمک خواهند کرد و به بدن اجازه می دهند تا از شر آن  ها خلاص شود و منجر به کاهش چربی های پیرامونی می شود.
  • مواد مغذی – در بیشتر موارد، مزوتراپی نیازمند تزریق ویتامین های خاص، مواد معدنی و عصاره گیاهان در کنار داروها و عوامل دیگر است. نظریه این است که وقتی این روش را استفاده می کنیم، مواد افزودنی قادر به جذب سریع به بافت و جریان خون و فراهم کردن مزایای اضافی در مقایسه با مصرف خوراکی شان هستند. معمولا این مواد مغذی در مقادیر کمی در مزوتراپی یافت می شوند.
  • آنزیم ها – این تئوری می گوید که آنزیم ها و آمینو اسیدها به کوکتل های مزوتراپی و به همراه ویتامین  ها و مواد معدنی اضافه می­شوند تا رشد کلاژن و الاستین پوست را بهبود بخشند. همچنین گفته می شود که به وسیله بهبود سوخت و ساز بدن، به افزایش شکستن چربی ها کمک می کنند.
  • هورمون ها – اغلب هورمون  های خاص مثل کلسی  تونین و تیروکسین به ترکیبات مزوتراپی اضافه می شوند تا به بیماری  های خاص حمله کنند. برای مثال، هورمون  های تیروئید ممکن است برای کمک به تعادل نرخ متابولیک اضافه شده و در نهایت منجر به کاهش وزن شوند. گفته می شود که این هورمون  ها در کنار لسیتین و ایزوپروتنول فعالیت می کنند تا سلول  های چربی را تجزیه کنند.

مزوتراپی چیست؟

آیا این روش موثر است؟

جامعه فرانسوی مزوتراپی  (FSM)، مزوتراپی را به عنوان یک روش درمانی موثر برای کاهش وزن، جوانسازی پوست و یا به عنوان درمان کاهنده وزن تشخیص نمی دهد. با این حال، این ادعا وجود دارد که این روش می تواند به کاهش درد، میگرن، اختلالات گردش خون، آسیب  های ورزشی و نورالژی کمک کند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد درمان مزوتراپی زمانی که درد را هدف قرار می دهد، موثر واقع می­شود.

چندین مطالعه در مورد این افسانه وجود دارد که مزوتراپی می تواند جای عمل جراحی پلاستیک و یا روش  های درمانی دیگر مانند درمان لیزری را بگیرد. در رابطه با جوان  سازی چهره، یک مطالعه نشان داد که بیمارانی که برای بهبود پوست تحت مزوتراپی قرار گرفته اند، بعد از سه ماه هیچ بهبود قابل توجهی را گزارش نکرده ­اند. همان مطالعه نشان داد که سطح کلاژن و الاستین پوست در طول درمان مزوتراپی تغییر نکرده است.

وقتی نوبت به چربی و سلولیت می رسد، نتایج به همان اندازه ناامیدکننده هستند. هیچ مطالعات بالینی ای برای دفاع از این ادعا وجود ندارد که مزوتراپی می تواند به طور موثر سلولیت یا کاهش چربی را درمان کند. چیزی که مشخص است این است که مزوتراپی روشی موقتی است مگراینکه با رژیم غذایی و ورزش و تمرین روزمره همراه شود. تزریقات روزانه نیز ضروری هستند.

خوب، متخصصان چه می گویند؟ جامعه جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS)و جامعه آمریکایی جراحی پلاستیک زیبایی  شناسی(ASAPS) ، مزوتراپی را به عنوان یک گزینه مناسب برای درمان به رسمیت نمی  شناسند و دلیل آن را فقدان شواهد علمی که امنیت آن را اثبات کند، می­دانند. علاوه بر این، اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) هم، این درمان را تایید نکرده است.

مزوتراپی چیست؟

خطرات مزوتراپی

همانطور که قبلا بحث کردیم، درمان مزوتراپی به طور گسترده ای از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است. از آنجا که داروهای مختلف برای کاربردهای مختلف استفاده می شوند، عوارض جانبی بسیار متفاوت است. برای مثال، بیمارانی که از درمان  های مزوتراپی حاوی ایزوپروترونول استفاده کرده اند، اضطراب، لرز، گرفتگی عضلات و تپش قلب را تجربه کرده اند.

اگر می خواهید که مزوتراپی را تجربه کنید، بهترین راه برای فهم خطرات، فهمیدن موادی است که پزشک شما در ترکیب مزوتراپی خود از آن استفاده می کند و سپس بحث با پزشک خود درباره اثرات جانبی این مواد است. با این حال، چند اثر جانبی کلی برای مزوتراپی وجود دارد. عوارض جانبی عبارتند از:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • اسهال
  • درد خفیف
  • کبودی در محل تزریق

در برخی موارد نادر، تکنیک  های غلط مزوتراپی باعث عفونت  های پوستی شده  اند.

به خاطر این دلایل، مزوتراپی به طور کلی برای افرادی که باردار هستند یا کسانی که مبتلا به اچ آی وی، هپاتیت سی، بیماری کبد، سرطان فعال، دیابت یا مشکلات تروئید هستند، توصیه نمی شود. با این حال، به طور کلی اعتقاد بر این است که خطرات این روش نسبتا کم هستند. اما به دلیل وجود تعداد کم مطالعات جامع در مورد این نوع درمان، نتیجه  گیری این که آیا تاثیرات زیان  آور بلندمدتی در این روش وجود دارد یا خیر، دشوار است.

جایگزین های هوشمندانه تر

با این حال، خبر خوب این است که گرچه بعید به نظر می رسد که مزوتراپی به شما کمک کند تا وزن کم کنید و یا به شما جوانی بیشتری هدیه دهد، اما درمان  های مختلفی وجود دارند که واقعا موثر هستند. جامعه جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS) لیپوساکشن را برای بزرگسالانی که با فاصله ۳۰ درصدی از وزن ایده  آل خود قرار دارند و خواهان داشتن اندامی متناسب تر هستند، توصیه می کنند. و در حالی که نسبتا پر هزینه بوده و عوامل خطر تا حدی بیشتر هستند، اما عمل پیوند مو روشی ثابت برای اصلاح نقاط کچلی و طاسی منطقه ای است.

خب، در مورد پوست شما چطور؟ صدها درمان چهره منحصر به فرد وجود دارد که به صاف کردن چروک  ها کمک می  کند و درخشندگی و جوانی را در چهره شما ایجاد می کند. برخی از موثرترین و محبوب ترین درمان  های پزشکی، شامل پرکننده های صورت، لایه بردارهای شیمیایی و پوشش لیزری پوست هستند. اگر خواهان داشتن پوستی سالم و درخشان هستید، این درمان ها، به مراتب موثرتر از مزوتراپی هستند.