ویتامین D به عنوان آفتاب ویتامین ‌ها شناخته می‌شود. زیرا این ویتامین از جذب خورشید بر روی پوست بدن انسان تشکیل می‌شود. اما بسیاری از مردم در روزهای سرد و تاریک سال زمانی که آفتاب کافی برای تابیدن وجود ندارد از مکمل‌های ویتامین دی استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که کمبود ویتامین دی تنها به دلیل زمستانی بودن نمی‌باشد. در طی ده‌های اخیر بسیاری از مردم دچار کمبود ویتامین D در بدن خود شده اند. تحقیقات نشان می‌دهد که میزان ویتامین دی در بدن بزرگسالان طی سال‌های اخیر کاهش یافته است. با این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام با ما همراه باشید.

ویتامین D و کمبود آن

تحقیقات نشان می‌دهد که نیمی از مردم جهان دارای کمبود ویتامین دی هستند. همچنین باید بدانید که چاقی نیز یکی از عوامل کمبود ویتامین دی در بدن می‌باشد. ویتامین دی به جذب هرچه بیشتر کلسیم در بدن کمک می‌کند. جذب کلسیم به انسان کمک می‌کند دارای استخوان‌هایی قوی و محکم شود. شایان به ذکر است که ویتامین دی همچنین در کاهش التهابات و افزایش عملکرد ایمنی سیستم ایمنی بدن و کمک به رشد سلول‌ها بسیار موثر می‌باشد.

ویتامین D

هر بزرگسال نیازمند چه مقدار ویتامین D می‌باشد؟

هر بزرگسال نیازمند 600 واحد استاندارد ویتامین در هر روز می‌باشد( اگر سن شما بالاتر از 70 سال می‌باشد به 700 واحد ویتامین دی احتیاج دارید). مقدار ویتامین دی مورد نیاز خود را می‌توانید از طریق رژیم غذایی مناسب، نور خورشید یا مکمل‌ها موجود در بازار تهیه کنید. از آنجایی که مواد غذایی کمی حاوی ویتامین D هستند و خوردن مواد غذایی جوابگوی نیاز بدن در قبال ویتامین دی نمی‌باشد بسیاری از مردم در رژیم غذایی خود مکمل‌های ویتامین دی را قرار داده‌اند.

آخرین تحقیقات صورت گرفته روی ویتامین دی

طبق تحقیقات اخیر صورت گرفته نشان می‌دهد که ویتامین دی در برابر محافظت از استخوان موفق ظاهر نشده است. تحقیقات نشان می‌دهد ویتامین دی موجود در مکمل‌ها برای درمان و پیشگیری از شکستگی استخوان مفید نیستند. همچنین از طرفی دیگر یکی از مطالعات نشان می‌دهد که شخصی که به مدت دو سال مکمل های ویتامین دی خود را مصرف می‌کرده است چگالی استخوان بالاتری نسبت به شخصی که مکمل‌های ویتامین دی را مصرف نکرده است، ندارد.

به گفته این تحقیقات مکمل‌های ویتامین دی برای کسانی بسیار مفید واقع میشود که در معرض خطر کمبود ویتامین دی هستند. افرادی که مسن هستند، دارای پوستی تیره هستند، کسانی که دچار چاقی مفرط هستند و کسانی که نسبت به نور آفتاب محدود هستند شامل این دسته می‌شوند.

ویتامین B12

چرا بعضی افراد ممکن است نیاز به یک مکمل ویتامین D داشته باشند؟

چرا بعضی از گروه ها در معرض خطر کمبود ویتامین دی هستند؟ در بیشتر موارد جواب این سوال به رژیم غذایی یا شیوه زندگی افراد بر می‌گردد. به طور مثال کسانی که گیاهخواری را انتخاب کرده‌اند معمولا دچار کمبود ویتامین دی هستند به دلیل اینکه در رژیم غذایی این افراد ویتامین دی کمی وجود دارد. آن‌ها از مواد غذایی مانند گوشت، ماهی، زرده تخم مرغ و محصولات لبنی که دارای ویتامین دی هستند، استفاده نمی‌کنند. گیاهخواران 34% کمتر دارای ویتامین دی مورد نیاز بدن هستند. این افراد در مقایسه با افرادی که گوشت و لبنیات می‌خورند دچار کمبود ویتامین دی هستند.

افرادی که دچار چاقی مفرط هستند نیاز به مکمل ویتامین دی نیز می‌باشند. علت این امر این می‌باشد که افراد چاق کمتر پوست خود را در معرض نور خورشید برای جذب هرچه بیشتر ویتامین قرار می‌دهند.

همچنین طبق تحقیقات صورت گرفته افراد سالمند نیز در معرض کمبود ویتامین دی قرار دارند به دلیل اینکه بیشتر زمان خود را در خانه سپری می‌کنند و بدن آن‌ها ویتامین دی کمتری جذب می‌کند.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 نیز می‌باشند در معرض کمبود ویتامین دی می‌باشند و باید از ویتامین دی به عنوان مکمل استفاده کنند. جالب است بدانید که سطح پایین ویتامین دی با شروع دیابت ارتباط مستقیمی دارد. زیرا ویتامین دی باعث کاهش التهاب در بدن انسان می‌شود و بدن قادر به تولید انسولین کافی می‌شود. تنظیم انتشار انسولین توسط سلول‌های پانکراس بدن می‌شود.

میزان مصرف ویتامین دی کافی و مناسب

نشانه‌های رایجی که نشان دهنده عدم مصرف کافی ویتامین D می‌باشدک احساس خستگی بیش از حد در اغلب موارد می‌باشد. اما باید بدانید که بهترین راه برای دانستن داشتن کافی ویتامین در بدن هر شخص انجام آزمایش خون توسط پزشک می‌باشد.

ویتامین D

چه میزان مصرف ویتامین D باعث ایجاد مسمومیت در بدن می‌شود؟

ویتامین D محلول در چربی می‌باشد و اگر به میزان زیاد در بدن وجود داشته باشد در داخل بدن ذخیره می‌شود و می‌تواند برای بدن مضر باشد. استفاده بیش از حد از ویتامین D می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت در اشخاص شود.

در صورتی که برای جذب ویتامین دی بدن خود از نور آفتاب استفاده می‌کنید نگران نباشید به دلیل اینکه مسمومیت ناشی از ویتامین دی توسط مکمل‌های دارویی ایجاد می‌شود.

علائم مسمومیت با مکمل‌های ویتامین دی

  • از دست دادن اشتها
  • احساس خستگی
  • یبوست
  • تکرر ادرار
  • احساس تشنگی

اگر هر کدام از این علائم را در خود احساس کرید و نگران مسمومیت با ویتامین D هسیتد حتما با پزشک خود موضوع را در میان بگذارید.