296396_10150272351117739_8167745_nطبق آخرین نتایج تحقیقات به دست امده ثابت شد زولبیا و بامیه‌ ای که با روغن چند بار مصرف شده درست می ‌شود دشمن قلب و سیستم گردش خون هستند.

، اگرچه مصرف زولبیا و بامیه یکی از عادات رایج ماه مبارک رمضان است اما با توجه به هشدارهای متخصصین تغذیه، مصرف این شیرینی باید به حداقل کاهش یابد و علاوه بر این افرادی که دیابت دارند باید از خوردن این ماده غذایی به طور کامل اجتناب کنند.

در واقعیت سیری کاذب و قند بالای بامیه و زولوبیا می تواند در شیوع بیماری های غیر واگیر مانند چاقی و اضافه وزن و سرطان ها نقش بسزایی داشته باشد و از این رو متخصصان توصیه می کنند تا حد امکان خوردن این شیرینی کاهش پیدا کند.

معاون بهداشتی و درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان پیروی از برنامه غذایی متنوع و متعادل شامل چهار گروه اصلی غذایی یعنی نان و غلات، میوه ها و سبزیجات، گوشت و حبوبات و تخم مرغ و شیر و لبنیات همانند همیشه ضروری است.

فرزام بیدار پور اظهار داشت: مصرف برخي مواد غذايي كه در ماه رمضان باب شده است نظير زولبيا و باميه به سبب چربي و مضرات غذايي خاص آن ها و نيز مشكلات ناشي از ساعات طولاني خالي بودن دستگاه گوارش توصيه نمي شود.

وی افزود: برای ثابت نگه داشتن قند خون، شیرینی و مواد غذایی ناسالم را استفاده نکنید بلکه خرما که اصلی ترین جایگزین و کامل ترین وعده غذایی است، در اين ماه مصرف شود.

معاون بهداشتی و درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: هنگام افطار ذخيره قندى بدن بسيار كم است و به همين دليل بهتر است در زمان افطار با خوردن مواد قندى اين كمبود جبران شود هنگام افطار توصيه مى شود زولبيا يا باميه البته به مقدار كم مصرف شود چرا كه مصرف بيش از حد آن به خاطر استفاده از روغن، كره و ماست و ادويه جات مختلف درتركيبات اين نوع شيرينى و عدم اطمينان كافى به منابع مذكور ممكن است سبب مسموميت هاى غذايى شود.

بیدار پور یادآور شد: علاوه بر آن مصرف بيش از حد زولبيا و باميه با توجه به اينكه اشتها را كاهش مى دهد باعث عدم مصرف مواد مورد نياز ديگر مى شود.

وی ادامه داد: بهترين شيريني براي افطار خرما و بدترين نوع آن زولبيا و باميه است كه البته مصرف بيش از اندازه آن آسیب هایی را به بدن وارد می کند.

معاون بهداشتی و درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان  گفت: به جاي مصرف زولبيا و باميه در ماه مبارك رمضان بايد از كشمش و خرما كه سودمندترين قندهاي طبيعي است استفاده شود كه اثرات جانبي بسيار كمي هم دارند.

بیدار پور اظهار داشت: مصرف شيريني به‌ خصوص شيريني‌ هاي مصنوعي هم بايد متعادل باشد چون مصرف قند در بروز بيماري‌ هاي قلبي و عروقي سهيم است و به نسبت افزايش آن، بدن از مواد غذايي ديگر محروم مي ‌شود.

وی افزود: پر‌خوری و مصرف بیش از حد غذاهای چرب و شیرین مانند نان خامه ‌ای، زولبیا، بامیه، حلوا، شله زرد و… توصیه نمی ‌شود زیرا این خوراکی ‌ها نه تنها باعث تحریک معده می ‌شوند بلکه بر عطش فرد می ‌افزایند که در اغلب موارد افراد این تشنگی را با نوشیدن مقادیر زیاد نوشیدنی ‌های سرد جبران می‌ کنند.

کارشناس مسئول تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، بیان کرد: در رمضان به ‌دلیل روزه‌ داری و کاهش ذخایر قندی در بدن تمایل به استفاده از مواد قندی افزایش می ‌یابد و باید برای جبران کمبود قند بدن از مواد قندی طبیعی نظیر خرما، کشمش و توت استفاده شود.

وی با بیان اینکه روزه خود یک درمان است، ادامه داد:به دلیل فاصله زمانی زیاد بین اولین و آخرین وعده غذایی در ایام روزه داری، گلیکوژن کبد (منبع ذخیره ی قندی) مصرف می ‌شود و فرد ولع زیادی برای خوردن شیرینی پیدا می کند و متاسفانه به دلیل باور غلطی که در جامعه وجود دارد، افراد در مصرف زولبیا و بامیه که مملو از قندهای تصفیه شده و چربی‌ های اشباع شده هستند و ممکن است در اثر جوشیدن، مواد سمی در آنها ایجاد شده باشد، افراط می ‌کنند.

کارشناس مسئول تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کردستان  گفت: روزه‌ داران با خوردن مقدار زیادی از زولبیا و بامیه نتیجه روزه را از نظر جسمی و روحی از بین می ‌برند و بعد از ماه مبارک رمضان دچار چاقی و افزایش وزن می ‌شوند.

امینی با اشاره به این مطلب که بهتر است روزه‌ داران از مصرف زولبیا و بامیه اجتناب کنند، اظهار داشت: متاسفانه برخی افراد ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرم زولبیا و بامیه را یک جا مصرف می ‌کنند، در حالی که به نفع آنهاست تا قند مورد نیاز بدنشان را با خوردن خرما و شیر و یا کشمش و چای و یا حتی آبمیوه تازه جبران کنند تا ولع خوردن زولبیا و بامیه هم در آنها کاهش پیدا کند.

وی افزود: هنگام خرید زولبیا و بامیه باید به رنگ آن توجه کنیم هر چه زولبیا و بامیه قهوه‌ای‌ تر و سوخته‌ تر باشد نشانه مرغوبیت آن نیست، بلکه نشان دهنده این است که در روغن بیشتر جوشیده و حرارت بیشتری دیده و در نتیجه حاوی مواد سمی بیشتری است.

کارشناس مسئول تغذیه دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: بیشتر این مواد حاوی اسید چربی به نام ترانس هستند، که دشمن قلب و سیستم گردش خون است و برای همه و به‌ خصوص برای کسانی که زمینه ابتلا به بیماری قلبی را دارند، بسیار مضر است.