چگونه میتوان به ذهن خسته کمک کرد و آرامش را به آن باز گرداند؟ با این 5 روش ساده آرامش و سلامت فکری خود را در خانه به دست آورید. مفهوم خستگی ذهنی و احساس فرسودگی موضوع تازه ای نیست. در بین استرس ناشی از شبکه های اجتماعی، اقتصاد های غول پیکر و زندگی در جهانی که هر روز بیشتر غیر قابل پیش بینی می شود ما را شگفت زده و خسته می کند. نیازی به گفتن نیست کاملا مشخص است که ذهن ما رنج می برد. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام به بررسی راه های رهایی از ذهن خسته می پردازیم.

ذهن خسته و افسردگی

شواهد را در این جا مورد بررسی قرار خواهیم داد. افسردگی در بین سال های اخیر افزایش یافته است. مردها در نسل های اخیر موهای خود را سریع تر از دست می دهند و طبق آمار از سال  2016 تا کنون، نشانه های کاهش توانایی هایی ذهنی در دانش آموزان افزایش یافته است.

خستگی ذهن

بنابراین چگونه می توان در برابر تغییرات جهان که بر توانایی های ذهنی تاثیر بد و مخرب می گذارند، از مغز خود مراقبت کرد؟ تهیه و ایجاد برنامه ها و ابزارهای که بتوانند فکر تان را درگیر کنند ایده خوبی برای سلامت قدرت ذهن می باشد. هر زمانی که آن فعالیت را انجام می دهید بر ذهن تاثیر می گذارد و باعث بهبود و پیشرفت آن می گردد.

هرگاه این فعالیت ها یا ابزار هایی که برای تقویت قدرت ذهن تان در نظر گرفته اید، دیگر برای تان جذاب و جالب نباشد تاثیرات منفی بر سلامت فکر و روان خواهد گذاشت.

مراقبت از ذهن نباید بر حجم استرس شما در زندگی بیافزاید. برای جلوگیری از این کار، باید خود را در گیر فعالیت های کوچک و دست یافتنی کنید تا روزانه برای شما اشتیاق ایجاد کند و همین که بتوانید به سادگی در خانه آن ها را انجام دهید اثرات خوبی خواهد داشت. بنابراین اگر احساس می کنید که انگیزه خود را از دست داده اید می توانید روش های پیشنهادی زیر را امتحان کنید.

قدرت “نه ” گفتن

بزرگ شوید، اکثر مردم فکر می کنند که برای استفاده از کلمه” نه” باید توضیح زیادی به فرد بدهی یا عذر و بهانه بیاوری. اما “نه” خود یک جمله کامل است که مرز بین روابط را مشخص می کند.

استفاده از قدرت نه گفتن باعث می شود که از هدر رفت زمان تان در طول هفته جلوگیری کند. شما نیاز به نه گفتن دارید اگر احساس می کنید که زیاد از حد در کار یا روابط خود پیش رفته اید. وقتی که وارد یک رابطه می شوید از خود بپرسید که این ارتباط برای ذهن و سلامت روان شما منفعت دارد یا نه. این کار موجب می شود که بدانید تا کجا باید پیش بروید و خط قرمز های شما کجاست.

مانند یک خبرنگار باشید

این یک کار دوست داشتنی است زیرا به هزینه کمی نیاز دارد. یادداشت برداری باعث می شوند که اضطراب خود را مدیریت کنید، استرس را کاهش و افسردگی را مهار کنید. این کار به شما در بهبود ترس، مشکلات و نگرانی ها کمک خواهد کرد. علاوه بر آن، به شما در از بین بردن نشانه ها و علائم ذهنی کمک می کند زیرا مدام ذهن تان را درگیر می سازد. این کار باعث می شود که مشکلات تان را بیشتر بشناسید و بهتر بتوانید آن ها را کنترل کنید. استفاده از خودکار و کاغذ شاید یک راه قدیمی باشد، می توانید از اپلیکیشن های موبایل برای این کار استفاده کنید.

خستگی پس از زایمان

انجام یوگا قبل از خواب

قطعا همه در مورد قدرت یوگا و تاثیر آن بدن بدن و ذهن آگاهی دارند، اما بگذارید صادق باشیم بعضی از روزها حتی دوش گرفتن هم می تواند مضرر باشد پس هرگز بیش از یک ساعت در محلی که یوگا انجام می دهید نمانید. انجام یوگا برای مدت کوتاهی مثلا 10 دقیقه اما به طور معمول و روزانه می تواند در حال و روحیه فرد بسیار تاثیر مثبت بگذارد.

لیستی از اتفاق های خوب بنویسید

این قانون در یک کلاس گروهی که برای دختران غمگین تشکیل شده بود اجرا می شد. آن ها یک کاغذ در کنار تخت خود داشتند و در انتهای روز 10 حرکت مثبت و خوشحال کننده در طول روزشان را یادداشت می کردند. نوشتن 10 مورد در ابتدا ممکن است که کمی سخت باشد اما باعث می شود که هر اتفاق کوچک در زندگیتان را برای خود برجسته کنید. وقتی که احساس نارحتی می کنید می توانید به لیست زیبایی که برای خود تهیه کرده اید نگاه کنید و آن لحظه غمگین را از یاد ببرید.

عضو شبکه های اجتماعی شوید

شبکه های اجتماعی می توانند هم اثر خوب داشته باشند و هم بد. می توانید افراد یا گروه هایی امید بخش را دنبال کنید و از آن ها کلی ایده بگیرید و آن را در زندگی خود پیاده کنید. این شبکه های اجتماعی باعث می شوند با افراد موفق آشنا شوید و بدون هیچ ترس و قضاوتی با آن ها صحبت کنید. این 5 پیشنهاد می تواند به سلامتی قدرت ذهن و روان شما کمک کنند.