تست کلسترول چیست؟ کلسترول یک ماده ی چربی است که توسط بدن شما تولید می شود و همچنین در برخی از غذاهای خاص یافت می شود. با وجود اینکه بدن شما به مقادیر خاصی از کلسترول برای عملکرد خوب، نیاز دارد اما مصرف بیش از حد و یا حد بالای کلسترول، خطر ابتلا به حمله ی قلبی یا سکته ی مغزی را افزایش می دهد. با توجه به وجود این خطرات، شناخت سطوح کلسترول بدن شما، بخش مهمی از سلامتی خوب قلب است. در این مقاله از بخش قلب و عروق دکتر سلام به بررسی تست کلسترول می پردازیم.

تست کلسترول

تست کلسترول چیست؟

انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که بزرگسالان پس از سن 20 سالگی، هر 4 تا 6 سال یکبار، سطح کلسترول بدن خود را چک کنند. افراد مبتلا به کلسترول بالا یا سایر شرایط مزمن سلامتی، باید بیشتر از دیگران آزمایش شوند.

ممکن است که شنیده باشید که برای آماده شدن تست کلسترول، باید ناشتا باشید و از خوردن قبل از تست پرهیز کنید، اما آیا واقعا این کار لازم است؟ پاسخ به این سوال را در قسمت بعد توضیح خواهیم داد.

آیا باید قبل از تست کلسترول ، ناشتا باشید؟

در حقیقت، کلسترول شما بدون ناشتا بودن می تواند اندازه گرفته شود. در گذشته کارشناسان بر این باور بودند که خودداری از خوردن قبل از تست، دقیقترین نتایج را به شما می دهد. این به این دلیل است که سطح لیپوپروتئین های کم تراکم که به آنها کلسترول بد نیز گفته می شود، ممکن است به دلیل آنچه که به تازگی خورده اید، تحت تاثیر قرار گیرند. سطوح تری گلیسرید (نوع دیگری از چربی های موجود در خون شما) نیز می توانند تحت تاثیر آخرین وعده ی غذایی که خورده اید، قرار گیرند.

ممکن است که پزشک به شما توصیه کند که قبل از انجام تست کلسترول، از خوردن پرهیز کنید. اگر آنها این را به شما بگویند، به احتمال زیاد منظور آنها از این پرهیز، 9 تا 12 ساعت قبل از انجام تست است. به همین دلیل، آزمایش های مربوط به کلسترول معمولا در صبح انجام می شود.

آزمایش کلسترول چگونه است؟

کلسترول توسط تست خون اندازه گیری می شود. یک ارائه دهنده ی مراقبت های بهداشتی، خون را با استفاده از آمپول به داخل یک لوله ی آزمایش می کشد و جمع می کند که این کار در مطب پزشک و یا در آزمایشگاه انجام می شود. این آزمایش تنها چند دقیقه طول می کشد و نسبتا بدون درد است. با این حال، ممکن است شما مقداری درد یا کبودی را بر روی دست و ناحیه ی اطراف آن، احساس کنید.

چگونه برای انجام تست کلسترول آماده شوید؟

اگر پیش از این داروهای کلسترول را مصرف نمی کردید، ممکن است به آنها نیاز نداشته باشید. با توجه به وضعیت شما، ممکن است که پزشک تنها نوشیدن آب را توصیه کند و شما را از خوردن غذا، سایر نوشیدنی ها و مصرف برخی از داروهای خاص، برای اطمینان از دقیق بودن نتایج، منع کند. همچنین شما باید از نوشیدن الکل به مدت 24 ساعت قبل از تست خودداری کنید زیرا این می تواند سطح گلیسیرید شما را تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش کلسترول خون

چگونه نتایج را بخوانید

احتمالا خون شما توسط یک آزمون به نام مجموع پروفایل لیپید بررسی می شود. برای درک نتایج تست کلسترول، شما نیاز به دانستن انواع مختلف کلسترول که تست اندازه می گیرد و اینکه چه شرایطی نرمال، خطرآمیز و بالا است، دارید. در اینجا تفکیکی از هر نوع وجود دارد. در نظر داشته باشید که افرادی که شرایط خاصی مانند دیابت دارند، نیاز به حتی کمتر از این تعداد دارند.

مجموع کلسترول

عدد مجموع کلسترول شما، کل میزان کلسترولی است که در بدن شما یافت می شود.

  • میزان قابل قبول : زیر 200 میلی گرم در دسی لیتر
  • مرز: 200 تا 239 میلی گرم در دسی لیتر
  • مقدار بالا: 240 میلی گرم در دسی لیتر و یا بالاتر از آن

لیپوپروتئین چگالی پایین (LDL)

LDL که به آن کلسترول بد نیز گفته می شود، کلسترولی است که موجب انسداد عروق خونی شما می شود و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد.

  • میزان قابل قبول: در صورتی که بیماری عروق کرونر وجود داشته باشد، زیر 70 میلی گرم در دسی لیتر، در صورتی که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و یا سابقه دیابت وجود داشته باشد، زیر 100 میلی گرم در دسی لیتر
  • مرز: 130 تا 159 میلی گرم در دسی لیتر
  • مقدار بالا: 160 میلی گرم در دسی لیتر
  • مقدار خیلی بالا: 190 میلی گرم در دسی لیتر 

لیپوپروتئین چگالی بالا (HDL)

HDL که به آن کلسترول خوب نیز گفته می شود، کلسترولی است که شما را در برابر بیماری های قلبی محافظت می کند. این نوع، کلسترول اضافی را از خون شما حذف می کند و سطوح بالاتر آن در شما، بهتر است.

  • میزان قابل قبول: 40 میلی گرم در دسی لیتر و یا بالاتر از آن برای مردان و 50 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر از آن برای زنان
  • مقدار کم: 39 میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر برای مردان و 49 میلی گرم در دسی لیتر و یا کمتر از آن برای زنان
  • مقدار ایده آل: 60 میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر